Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 06:47:52 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Προστασία Κανβά.  (Αναγνώστηκε 3104 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 30, 2018, 10:14:52 μμ »

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη,έχω ενα παλιό έργο ελαιογραφία που ο καμβάς του έχει 2-3 πολύ μικρές τρύπες και αναρωτιέμαι αν είναι τυχαίο ή έγιναν από κάποιο έντομο,αν γνωρίζετε κάτι να μου πείτε θα με βοηθήσετε.

https://postimg.org/image/dapx50wbh/
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2018, 10:15:16 μμ από el greco » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 31, 2018, 06:54:34 μμ »

https://www.botsisauctions.com/gr/Content/11/%CE%A3%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%88%CF%81%CE%B3%CF%89%CE%BD-%CE%A4%CE%AD%CF%87%CE%BD%CE%B7%CF%82.html
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 01, 2018, 03:45:11 μμ »

Χρησιμος ο Μποτσης αν ειναι να παει για συντηρηση,απλα εγω ρωταω αν αυτες οι τρυπουλες ειναι απο εντομα ή απο αλλο λογο.Ειναι 2-3 τρυπες μικρες σε μεγεθος που μοιαζουν σαν να ειναι απο καποιο εντομο και αυτο μου φαινεται περιεργο.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 01, 2018, 03:53:46 μμ »

Αρχικα θα ηθελα να δω ολο τον πινακα.δεν εχει σχεση με το προβλημα,απλα εικαζω οτι θα μου αρεσει..
ας περασω τωρα στο θεμα..θα ηθελα μια φωτο την πισω μερια.ειναι ανοιχτος απο πισω η εχει καποια 'πλατη'??αν υπαρχει πλατη,θα πρεπει ισως να ανοιχτει και να δεις μεσα αν υπαρχει καμια φωλια απο κανα εντομακι..η μια τρυπα παντως δειχνει παλια κ ισως 'φυσικη'. Η αλλη,η μεγαλυτερη,δειχνει προσφατη και πραγματι σαν να το εχει τρυπησει κατι παρα να εχει γινει απο μονο του..αν σου ειναι ευκολο,στειλε μου μερικες φωτο του προβληματος και απο τις δυο μεριες αν ειναι εφικτο στο μειλ μου να επικοινωνησω με μια γνωστη μου που ειναι συντηρητρια εργων τεχνης να δουμε τι θα πει..τι ηλικιας ειναι το εργο?

επισης,καποια στιγμη ειχε μπει εδω μεσα ενα μελος που ειχε κατακλυσει το στεκι με μηνυματα κ αναρτησεις οτι ασχολειται με συντηρησεις εργων τεχνης,πινακων κτλ..μπορεις να κανεις μια ερωτηση κ εκει.δεν ξερω αν μπαινει ακομα κ αν παρεις απαντηση,αλλα τιποτα δεν εχεις να χασεις..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 01, 2018, 11:28:41 μμ »

Ολος ο πίνακας ειναι εδώ να τον δείς,αύριο αν θυμηθώ θα τραβήξω και μια φωτογραφία το πίσω μέρος.
 
https://postimg.org/image/cmcxrm9p9/
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 01, 2018, 11:40:40 μμ »

Είναι αντίγραφο σκηνής από ένα γνωστό έργο του Βατό αλλά κάπως παλιό,περίπου του 1900 από όσο μου είπε Γάλλος εκτιμητής που το είδε.
Καταγράφηκε
Panos98
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 16, 2018, 02:10:11 μμ »

αν κ δεν ανοιγει ο συνδεσμος να δω τον πινακα,μπορω ν σου πω οτι τα εντομα δεν μπρουν να προκαλεσουν τετοιου ειδος ζημια που περιγραφεις..
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 17, 2018, 10:06:06 μμ »

Eδώ μπορείς να δείς τις τρύπες.Είναι πολύ μικρές αλλά η μία φαίνεται να είναι τρυπημένη σαν από έντομο.

https://postimg.cc/image/dapx50wbh/
Καταγράφηκε
Panos98
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 17, 2018, 11:18:51 μμ »

κακη μεταφορα ατυχημα η πτωση..σιγουρα οχι εντομα..μπορει να αποκατασταθει απο ενα συντηρητη
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences