Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 12:37:50 μμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 30 δρχ 1963 ms64  (Αναγνώστηκε 10020 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 31, 2018, 12:48:24 μμ »

Και ποσα δεν εχουν χυθει ακομα,πλαστικο να Υπαρχει. Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Epsilon_Sigma
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 100


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 31, 2018, 02:24:09 μμ »

herakliotis μιας που ειμαστε και συμπατριωτες θεωρω επιτακτικη αναγκη α δω αυτες τις κουτες απο κοντα χαχαχ!! οσον αφορα τωρα το πλαστικο δεν ειναι οτι την βρισκω με το να πληρωνω τα ηδη υπαρχοντα πιο ακριβα, απλως οταν αρχισα τα περισσοτερα μελη με συμβουλεψαν να αναβαθμιζω τα κομματια υης συλλογης μου με τον καιρο οποτε ηδη εχοντας τα 20 δρχ 60 και 65, 30 δρχ και των
 δυο νομισματοκοπειων  αλλα και το τριανταδραχμο του 63 ξεκιναω αυτα λογω τι ειναι κομματια τα οποια βρισκοντα σε καλυτερη τιμη απ οτι πχ το 1 λεπτο του 1869 σε σλαμπ η αλλα του γεωργιου οπου συλλεγω.... μην ξεχνουμε οτι ειμαι εργαζομενος φοιτητης τα λεφτα ειναι μετρημενα
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2018, 02:33:55 μμ από Epsilon_Sigma » Καταγράφηκε
Epsilon_Sigma
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 100


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 31, 2018, 02:42:53 μμ »

Επιπροσθετως η ταπεινη μου αποψη ως νεος του χομπι ειναι να αγοραζω ασλαμπατιστα σε καλες καταστασεις αλλα και ενα κοματι απο καθε τι πρεπει να ειναι πιστοποιημενο τοσο για να υπαρχει μια επισημη συλλογη οπου δεν κινδυνευουν τα νομιδματα απο υγρασια πεσιματα κλπ αλλα και γιατι εχει και περισσοτερη αρχοντια ρε παιδι μου χαχαχα.. Ισως να λεω ανοησιες αλλα ετσι το βλεπω
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 31, 2018, 02:52:33 μμ »

Μίμη όταν είσαι έμπειρος τα σλαμπαρισμένα μια χαρά είναι και ξέρεις τι πέρνεις και σε τι τιμή το πέρνεις.
Έχει δίκιο ο Χρήστος σε αυτά που γράφει γιατί ενας με μικρή ή ελάχιστη εμπειρία επαναπαύεται πολλές φορές στον βαθμό του σλαμπαρισμένου και δεν ασχολείται με το ίδιο το νόμισμα.


 Αν το θέτεις ετσι το θέμα οκ, αλλά εκει είναι το λαθος που κάνουν οι περισσότεροι. Επαναπαύονται στο ένα που θα πάρουν, ενω δεν πρεπει. Αν δεν μάθεις απο τα πιστοποιημενα (την κατάσταση τους),Απο που θα μάθεις;;  απο αυτά που σου λεει κάποιος, που μπορεί, λέω τωρα, μπορεί, να έχει συμφέροντα;.
 Τα πιστοποιημενο πάντως, δεν το παίρνεις για να σου πουν τον βαθμό τους, εγω τουλάχιστον, διασφαλίζω την κατάσταση του, με την ασφάλεια που μου προσφέρει το κουτί, τίποτα άλλο. Ποσα και ποσα νομίσματα εχουν καταστραφεί γιατι μπήκαν σε λάθος χαρτονακια; Ποσα απόχτησαν μια δαχτυλιά; και πολλά άλλα..
 Για να παίζω έχω άλλα, σε χαμηλότερες καταστάσεις, που δεν με νιαζει και τόσο αν συμβεί και κάποιο ατύχημα.... Είναι κριμα να δίνεις ενα καρο λεφτα, και μετά απο καιρό να γίνει κάποιο ατύχημα, η ακόμα χειρότερα να ανακαλύψεις οτι αυτο που ειχες αγοράσει για ακυκλοφοριτο δεν είναι ουτε αου, η είναι ντιπαρισμενο.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 31, 2018, 02:55:58 μμ »

Επιπροσθετως η ταπεινη μου αποψη ως νεος του χομπι ειναι να αγοραζω ασλαμπατιστα σε καλες καταστασεις αλλα και ενα κοματι απο καθε τι πρεπει να ειναι πιστοποιημενο τοσο για να υπαρχει μια επισημη συλλογη οπου δεν κινδυνευουν τα νομιδματα απο υγρασια πεσιματα κλπ αλλα και γιατι εχει και περισσοτερη αρχοντια ρε παιδι μου χαχαχα..


+1 Χαμόγελο   Με προσοχή μόνο τις αγορές σου στα ασλαμπαριστα....
Καταγράφηκε
Epsilon_Sigma
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 100


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 31, 2018, 03:00:13 μμ »

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 31, 2018, 07:20:58 μμ »

Επιπροσθετως η ταπεινη μου αποψη ως νεος του χομπι ειναι να αγοραζω ασλαμπατιστα σε καλες καταστασεις αλλα και ενα κοματι απο καθε τι πρεπει να ειναι πιστοποιημενο τοσο για να υπαρχει μια επισημη συλλογη οπου δεν κινδυνευουν τα νομιδματα απο υγρασια πεσιματα κλπ αλλα και γιατι εχει και περισσοτερη αρχοντια ρε παιδι μου χαχαχα.. Ισως να λεω ανοησιες αλλα ετσι το βλεπω

Ανοησίες σίγουρα δεν λες. Είναι η άποψή σου και είναι απολύτως σεβαστή. Μπορείς να έχεις όσες συλλογές θέλεις επίσημες, ημιεπίσημες, ανεπίσημες κτλ  Χαμόγελο Δικά σου είναι τα λεφτά και δεν μπορεί κανένας να σου πει πως να τα ξοδέψεις. Συζητώντας, μόνο συμβουλές μπορεί να δώσει ο ένας στον άλλο και τίποτα παραπάνω. Όσον αφορά τα σλαμπαρισμένα ή ασλαμπάριστα αν πιστεύεις ότι έχεις τη δυνατότητα να ξεχωρίζεις ότι αυτό που σου πουλάνε π.χ. για AU είναι όντως AU και όχι XF, προχώρα τότε μόνο σε ασλαμπάριστα. Γενικά, στα φτηνά νομίσματα το κόστος της πιστοποίησης φτάνει ή και ξεπερνάει κάποιες φορές την αξία του νομίσματος όποτε δέχομαι ότι πολλές φορές σε συμφέρει να τα αγοράζεις απιστοποίητα (ειδικά αν δεν ''πιάνουν'' πάνω από 64).

Τι γίνεται όμως με τα ακριβά νομίσματα? Αν αγοράσεις π.χ. ένα τάληρο του Όθωνα για 58άρι απιστοποίητο και τελικά το στείλεις και βγεί 55 ή 53 ή καθαρισμένο τα έχασες τα λεφτά σου ή όχι? Σίγουρα πάντως θα έχεις χάσει πολλά περισσότερα από τα 30 ευρώ που κοστίζει η πιστοποίηση  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Epsilon_Sigma
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 100


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 31, 2018, 09:58:10 μμ »

Εχω διαβασει σχετικα με την βαθμονομηση και με εχει βοηθησει αρκετα χωρις να με κανει ειδικο βεβαια. Πριν τα αγορασω τα κοιτα με μεγενθυτικο στο ριμ και υστερα στις επιφανεις για τυχων αλλοιωση η γρατζουνιες και τα συγκρινω με αυτα που εχω διαβασει....τωρα αν ειναι για αποκλειση ενος βαθμου πχ να ειναι μσ63 και οχι 64 ανθρωποι ειμαστε και γι αυτο συμβουλευομαι εσας. Οποτε κινουμε στα " φθηνα " νομισματα προς το παρον για σλαμπαρισμενα και για τον 19ο αι εχουμε καιρο για να αγορασω πιστοποιημενα
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences