Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 09:30:02 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 30 δρχ 1963 ms64  (Αναγνώστηκε 9931 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 30, 2018, 07:56:02 μμ »

Xαίρομαι.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 30, 2018, 08:07:17 μμ »

Χαιρομαι που χαιρεσαι. Άνεση
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 30, 2018, 08:09:03 μμ »

Πρέπει να χαιρόμαστε με τη χαρά του άλλου.  Άνεση
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 30, 2018, 08:11:02 μμ »

Πρέπει να χαιρόμαστε με τη χαρά του άλλου.  Άνεση
+1
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 31, 2018, 08:05:38 πμ »

χαχαχαχχαχαχ..βρε παιδια τι παθατε?η αληθεια ειναι ακριβο το πλαστικο αλλα κ ο καθενας οτι του αρεσει κανει..κ γω ειμαι χαρουμενος..πλακα κανω,καλη συνεχεια σε ολους
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 31, 2018, 08:29:07 πμ »

Τα πιστοποιημένα γιατί ενοχλούν κάποιους τόσο πολύ δεν έχω καταλάβει...

Εγώ ξέρω, αλλά δεν λέω γιατί θα με μαλώσουν Άνεση.  Τελος παντων, το θέμα είναι να πληρώνεις το χφ για χφ, το μσ για μσ, και το ντιτειλ για ντιτειλ. Αν μπορείς να τα ξεχωρίσεις, και είσαι σίγουρος, έχει καλός, αγορασετα....... και στιλ τα για πιστοποίηση μόνος σου χαχαχα, αν όχι τότε παρτα έτοιμα.....
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 31, 2018, 08:45:43 πμ »

Σωστός !
Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 31, 2018, 08:47:15 πμ »

Άποψη μου είναι ότι η εκτίμηση και η εν συνεχεία βαθμονόμηση των συλλεκτικών νομισμάτων που προκύπτουν από την πλαστικοποίηση τους στερεί δυο βασικά χαρακτηριστικά από τους συλλέκτες.
Πρώτο αφαιρεί άμεσα από τον συλλέκτη την αίσθηση και την ικανοποίηση που προκύπτουν από την επαφή του με τα συλλεκτικά νομίσματα γεγονός που αποτελεί την πεμπτουσία του συλλεκτισμού.
Δεύτερο και σημαντικότερο μακροπρόθεσμα μειώνει αρχικά και τελικά αφαιρεί από τον συλλέκτη την εμπειρία και την ικανότητα του να εκτιμά τα χαρακτηριστικά και την ποιότητα των νομισμάτων,τον απομονώνει από την μάθηση και την μελέτη τους.Συν βέβαια και το γεγονός ότι τα πληρώνεις πανάκριβα(συμφωνώ με τον φίλο giannist).
Βέβαια από την άλλη υπάρχει και η λαϊκή σοφή ρήση "περί ορέξεως κολοκυθόπιτα¨(συμφωνώ με τον φίλο Lary).
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 31, 2018, 09:36:12 πμ »

Χριστο στο μόνο που συμφωνώ ειναι στην κολοκυθόπιτα χαχα.  Στα αλλά δυο δεν είμαι σύμφωνος, αλλά οκ Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 31, 2018, 09:46:53 πμ »

Εγώ ξέρω, αλλά δεν λέω γιατί θα με μαλώσουν Άνεση.  Τελος παντων, το θέμα είναι να πληρώνεις το χφ για χφ, το μσ για μσ, και το ντιτειλ για ντιτειλ. Αν μπορείς να τα ξεχωρίσεις, και είσαι σίγουρος, έχει καλός, αγορασετα....... και στιλ τα για πιστοποίηση μόνος σου χαχαχα, αν όχι τότε παρτα έτοιμα.....

+1
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 31, 2018, 10:24:12 πμ »

Μίμη όταν είσαι έμπειρος τα σλαμπαρισμένα μια χαρά είναι και ξέρεις τι πέρνεις και σε τι τιμή το πέρνεις.
Έχει δίκιο ο Χρήστος σε αυτά που γράφει γιατί ενας με μικρή ή ελάχιστη εμπειρία επαναπαύεται πολλές φορές στον βαθμό του σλαμπαρισμένου και δεν ασχολείται με το ίδιο το νόμισμα.
Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 31, 2018, 10:45:19 πμ »

Για αυτούς τους συλλέκτες ακριβώς εννοούσα.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 31, 2018, 11:35:04 πμ »

Σε τρια ντοσιε μεγαλα  εχω αποθηκευση χιλιαδες νομισματα.
Καθε κουτα που σας εδειξα χαρτινη  εχει μεσα περι τα 25 νομισματα σλαμπαρισμενα.
Καθε πλαστικη παιρνει 20 .
Μετρηστε κουτες και βγαλετε συμπερασμα.
Τι ειναι ποιο καλο ;; Να εχω ενα ντοσιε και να το ξεφυλιζω να ΒΛΕΠΩ τα νομισματα μου οποτε γουσταρω ή να τα εχω σε κουτες και να μην ξερω τι και τι εχει η καθε κουτα μεσα ;;Kai να τα εχω και ολα πεταμενα στο υπογειο διοτι δεν χωρανε στο γραφειο και στην βιβλιοθηκη μου;; (Μονο και μονο με αυτα που εχω πανω σκεφτωμε να κανω και αλλη στηλη γυρω στο μισο μετρο μπας και γινω λιγο ποιο ανθρωπος σε ταξη !! )
Και να καθομαι να κραταω τετραδιο πια εχω πιστοποιημενα , τι βαθμους και τι δεν εχω;;
Ενα το κρατουμενο.
Δευτερον. Πχ το εν λογω νομισμα που ξεκινησε το θεμα. 30 δρχ του 63.
Μαζι με τα 30 δχ του 64 εχουν χυθει στην αγορα 14000 τεμαχια !!! Το ξερετε οι περισσοτεροι αλλα δεν μιλατε. (συμφερωντα οικονομικα στην μεση)
Συνεχεια βλεπω να βγαινουν λουστρατα προς πωληση μεχρι και 15 ευρω το ζευγαρι !!!! (να τα παρεις χυμα στο χερι)
Δεν ειναι αναγκη να εχεις ιδιαιτερες γνωσεις πανω σε αυτα διοτι τα περισσοτερα εξ αυτων ΟΛΑ οταν τα εστειλαν για πιστοποιηση εγραψαν 64 πολλα, 65 αρκετα και 66 καμποσα !!!
Αρα δινωντας καποιος 15 ευρω για ενα ζευγαρι εβαζε την τυχη μεσα να του κατσει και ενα 66αρη στο χερι !!!
Αρα πρεπει να ξερεις τι πρεπει να αγορασεις χωρις και τι πρεπει να αγορασεις με φερετρο.
Δεν ειμαι κατα των πιστοποιημενων νομισματων.
Ειμαι ΚΑΤΑ με αυτους που σας παρασυρουν να αγοραζετε πιστοποιημενα διοτι ετσι ειναι τα συμφερωντας τους !!!
Πιστοποιημενα μπορει να αγορασει καποιος κατασταλαγμενος και με μεγαλη ουρα πισω του και κατα τις δυνατοτητες του !!!
Οποιος καταλαβε καταλαβε .

herakliotis  
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2018, 11:39:08 πμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 31, 2018, 12:34:55 μμ »

Σε τρια ντοσιε μεγαλα  εχω αποθηκευση χιλιαδες νομισματα.
Καθε κουτα που σας εδειξα χαρτινη  εχει μεσα περι τα 25 νομισματα σλαμπαρισμενα.
Καθε πλαστικη παιρνει 20 .
Μετρηστε κουτες και βγαλετε συμπερασμα.
Τι ειναι ποιο καλο ;; Να εχω ενα ντοσιε και να το ξεφυλιζω να ΒΛΕΠΩ τα νομισματα μου οποτε γουσταρω ή να τα εχω σε κουτες και να μην ξερω τι και τι εχει η καθε κουτα μεσα ;;Kai να τα εχω και ολα πεταμενα στο υπογειο διοτι δεν χωρανε στο γραφειο και στην βιβλιοθηκη μου;; (Μονο και μονο με αυτα που εχω πανω σκεφτωμε να κανω και αλλη στηλη γυρω στο μισο μετρο μπας και γινω λιγο ποιο ανθρωπος σε ταξη !! )
Και να καθομαι να κραταω τετραδιο πια εχω πιστοποιημενα , τι βαθμους και τι δεν εχω;;
Ενα το κρατουμενο.
Δευτερον. Πχ το εν λογω νομισμα που ξεκινησε το θεμα. 30 δρχ του 63.
Μαζι με τα 30 δχ του 64 εχουν χυθει στην αγορα 14000 τεμαχια !!! Το ξερετε οι περισσοτεροι αλλα δεν μιλατε. (συμφερωντα οικονομικα στην μεση)
Συνεχεια βλεπω να βγαινουν λουστρατα προς πωληση μεχρι και 15 ευρω το ζευγαρι !!!! (να τα παρεις χυμα στο χερι)
Δεν ειναι αναγκη να εχεις ιδιαιτερες γνωσεις πανω σε αυτα διοτι τα περισσοτερα εξ αυτων ΟΛΑ οταν τα εστειλαν για πιστοποιηση εγραψαν 64 πολλα, 65 αρκετα και 66 καμποσα !!!
Αρα δινωντας καποιος 15 ευρω για ενα ζευγαρι εβαζε την τυχη μεσα να του κατσει και ενα 66αρη στο χερι !!!
Αρα πρεπει να ξερεις τι πρεπει να αγορασεις χωρις και τι πρεπει να αγορασεις με φερετρο.
Δεν ειμαι κατα των πιστοποιημενων νομισματων.
Ειμαι ΚΑΤΑ με αυτους που σας παρασυρουν να αγοραζετε πιστοποιημενα διοτι ετσι ειναι τα συμφερωντας τους !!!
Πιστοποιημενα μπορει να αγορασει καποιος κατασταλαγμενος και με μεγαλη ουρα πισω του και κατα τις δυνατοτητες του !!!
Οποιος καταλαβε καταλαβε .

herakliotis  
+1
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 31, 2018, 12:39:11 μμ »

Μαζι με τα 30 δχ του 64 εχουν χυθει στην αγορα 14000 τεμαχια !!! Το ξερετε οι περισσοτεροι αλλα δεν μιλατε. (συμφερωντα οικονομικα στην μεση)                     
   ΜΕ ΤΗΝ ΦΡΑΣΗ ΧΥΜΕΝΑ ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΠΕΙΤΕ?συγνωμη για τα κεφαλαια,αλλα για να ειναι η ερωτηση μου ευδιακριτη..
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences