Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 03:22:59 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βασιλικά μονογράμματα Γεωργίου Β'  (Αναγνώστηκε 8741 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 03, 2018, 10:42:37 πμ »

Όμορφα! Μεταπολεμικά τα βασιλικά ραφτά μονογράμματα πλήθυναν και ήταν σε χρήση από το 1ο (Κωνσταντίνος), 3ο (Παύλος), 40ό (Φρειδερίκη), 42ο (Σοφία) Συντάγματα Πεζικού. Οι διαστάσεις που δίνει ο Κανονισμός του '53 είναι 65x30 mm, με 40 mm ύψος γράμματος, 20 mm ύψος στέμματος και 5 mm απόσταση μεταξύ τους και το πλάτος των 30 mm να αφορά στο μέγιστο πλάτος του γράμματος.

Για τα ορειχάλκινα της Βασιλικής Φρουράς οι αντίστοιχες διαστάσεις είναι για το γράμμα είναι 33x25mm, για το στέμμα 25x24mm.

Η φωτογραφία που παρέθεσες αρχικά με τις διαστάσεις είναι από κάποιο παράρτημα του Κανονισμού του '38 ή κάτι άλλο; Δεν το έχω το συγκεκριμένο.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 03, 2018, 12:15:04 μμ »

Δυστυχώς δεν θυμάμαι από ποιο βιβλίο την είχα πάρει γιατί είναι από την περίοδο που έκανα έρευνα σε διάφορες βιβλιοθήκες για να βρω στοιχεία για το βιβλίο του Mannlicher. Μέσα σε όλα που είχα βρεί ήταν και ένας πίνακας διακριτικών οπλιτών, τον οποίο φωτοτύπησα. Ο πίνακας ήταν 1 σελίδα Α3 και πρέπει να ήταν από προγενέστερο κανονισμό του ΄38.   
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 03, 2018, 03:24:24 μμ »

Και επειδή μπορεί να βοηθηθεί κάποιος συλλέκτης σε κάποια έρευνά του από την συγκεκριμένη σελίδα, την ανεβάζω όσο μπορώ καλύτερα λόγω ότι είχε φωτοτυπηθεί σε δύο κόλλες Α4 τις οποίες τις ένωσα και τις σκανάρισα. 
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 03, 2018, 03:34:54 μμ »

Τέλεια, Πάνο, ευχαριστούμε πολύ!
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences