Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 05:00:43 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 paunds 2017 proof??  (Αναγνώστηκε 2157 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 24, 2018, 06:39:10 μμ »

Έν αρχη μια απορια αδαη. Πως γινεται ένα νομισμα από νομισματοκοπειο με θηκη και πιστοποιητικο να πωλειται Α και όταν σταλει για σλαμπαρισμα να πωλειται Β
Εν συνεχεια στο θεμα μας. Εχουμε ένα νομισματοκοπειο (R.M.) που βγαζει μια εκδοση, την οποια την δηλωνει BU.
Και εχουμε σωρεια των συγκεκριμενων νομισματων που στελνονται για πιστοποιηση και επιστρεφουν proof.
Nα εχει κανει πατατα το νομισματοκοπειο δεν παιζει.Να εχουν κανει λαθος οι εταιριες και επι πολλων νομισματων παλι δεν παιζει.Αρα? Διαφορετικοι κανονες για το τι είναι proof και τι όχι?Πως γινεται οι εταιριες να αγνοουν την ιδια την εκδοτρια αρχη?Και στην αγορα αυτά τωρα τι είναι.Εσεις αν εισασταν αγοραστης/πωλητης σαν τι θα το αγοράζατε/πουλούσατε? Υπαρχει για σας διαφορα για τα μεν και τα δε (πιστοποιημένα pr και όχι)?Γιατι βλεπω πχ στο ebay οι διαφορες δεν είναι καθολου ευκαταφρόνητες.Γενικως (θα μας πουν οι παλαιοτεροι) δεν γνωριζω να εχει υπαρξει τετοιο μπερδεμα για άλλη εκδοση/νομισμα.
Σας βομβαρδισα λιγο με τις ερωτήσεις ,οποιος εχει αποψη η γνωμη ,ας μας διαφωτισει
Καταγράφηκε
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 24, 2018, 06:48:10 μμ »

Τα εξηγεί όλα εδώ:

https://www.youtube.com/watch?v=hr3B1VGmSLc

Υπήρχε πρόβλημα στις πιστοποιήσεις αρχικά αλλά νομίζω μετά το διόρθωσαν. Πάντως όντως η BU έκδοση μπορεί κάλλιστα να περάσει για proof, ειδικά αν κάποιος δεν τις δει δίπλα δίπλα.
Καταγράφηκε
bas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 24, 2018, 06:52:34 μμ »

Ιστορία μου. αμαρτία μου που λένε.......
Ούτε εγώ είμαι ειδικός αλλά δυο-τρια πραγματάκια μπορώ να πω γιατί είχα και εγώ την ίδια απορία και έγραψα κάτι σχετικό και εγώ και ο Douglas νομίζω, θα προσπαθήσω να το βρω.
Πάντως σε αυτά τουλάχιστον των τελευταίων ετών δεν νομίζω να βγει κάτι απο νομισματοκοπείο ως bu και η pcgs ή η ngc να το βγάλει proof. Αλλιώς τι στα κομμάτια κάνουν.
Αν κάποιος το έχει αντιληφθεί ας ενημερώσει.

Όσον αφορά δε τις τιμές των σλαμπαρισμένων στο ebay.......

London coin company ε ;
Καταγράφηκε
bas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 24, 2018, 07:14:35 μμ »

Το βρήκα !!! Πριν ένα χρόνο σχεδόν

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=36025.msg437951#msg437951

Behind Enemy Lines Gulf War Sovereign  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 24, 2018, 10:10:07 μμ »

Το βιντεακι δεν διαφωτισε, καθοτι μιλα για τις διαφορετικες εκδοσεις της μιας λιρας, που γινεται και διακριτο οταν γυριζει στο πλαι το νομισμα ποιο ειναι προυφ και ποιο οχι.Εδω μιλαμε για το πεντολιρο που γινεται το θεμα.
By λεει το νομισματοκοπειο φιλε bas, προυφ οι εταιριες
Και οχι σε ολα,εδω ειναι το περιεργο,τι διαολο αλλη μητρα τα χτυπησε;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2018, 10:12:23 μμ από kostas of millwall » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences