Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 05:37:00 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Παραίτηση Βίλχεμ της Δανίας-μετέπειτα Γεώργιος ο Α  (Αναγνώστηκε 23579 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 02, 2018, 03:40:23 μμ »

Αλιμονο βρε Χρηστο. Σιγουρα κανεις δεν θα αγοραζε κατι τετοιο χωρις να απευθυνθει σε ειδικο.
Παντως ο φιλος μου ο Lary εχει δικιο. Στα μουσεια αυτα σιγουρα θα δειξουν ενδιαφερον
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
Χρήστος Γ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 02, 2018, 03:44:36 μμ »

Προ κρίσης ο πατέρας μου απευθύνθηκε σε γνωστό οίκο του εξωτερικού και του είπαν ένα ποσό. Τώρα λόγω κρίσης (δεν ξέρω αν το επηρεάζει) είπα να κάνω εγώ κινήσεις. με έπιασε το πατριωτικό μου και προσπαθώ να μη φύγει εκτός Ελλάδος.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 02, 2018, 04:25:28 μμ »

Οπως και να εχει καλο ειναι να βρεις μια αρμοδια Ελληνικη ή Δανεζικη αρχη δημοσίου η οποια να σου εγγυηθει την γνησιοτητα του εντυπου.
Συγνωμη που τα λεω ετσι αλλα , οταν βρισκονται επισημα εγραφα στα χερια του απλου λαου ο καθεις (για να παρει και τα λεφτα που του αξιζουν) πρεπει να αποδειξει την γνησιοτητα των εγραφων ή αντικειμενων (οτι και εαν ειναι αυτα)
Στην προκειμενη περιπτωση εχουμε βασσιλικο εγραφο, πως αυτο βρεθηκε στα χερια θνητου ανθρωπου;;
Αρα επιτακτικη ειναι η γνησιοτητα με αποδειξεις .
Και στην προκειμενη περιπτωση πχ ο ποιο καλος σου αγοραστης θα ηταν ο Βασιλιας Κωσταντινος !!! ΠΧ . .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 03, 2018, 07:33:25 πμ »

Είστε σίγουροι ότι υπάρχει ενδιαφέρον για τέτοια αντικείμενα;

Προσωπική μου εμπειρία (το τονίζω, όχι άποψη) είναι ότι δεν υπάρχει.

Καταγράφηκε
Χρήστος Γ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 03, 2018, 07:38:58 πμ »

δυστυχώς δεν βλέπω κι εγώ να υπάρχει... ότι έχει σχέση με το παρελθόν και την ιστορία δεν  το ακουμπάνε μήπως χαρακτηριστούν κάπως.. κόμπλεξ λέγεται αυτό... και μιλάω αποκλειστικά για το κράτος...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 03, 2018, 03:07:34 μμ »

Τα θεματα Νικο ειναι πολλα που πρεπει να λογαριαστουν.
Προσωπικα πιστευω οτι ενδιαφερον θα δειξουν πολλοι συλλεκτες εφοσον ηξεραν την γνησιοτητα του.
Ενα το κρατουμενο.
Δευτερον . Η τιμη παντα εχει να κανει με την προσφορα και την ζητηση.
Δλδ ποσο θα μπορουσε να εκτιμηθει αυτο.
Καθε συλλεκτης θετει καποια ταβανια μεσα του να το πω και δεν ανεβαινει παραπανω για ολο τον κοσμο.
Ο πωλητης απο την αλλη ισως να πιστευει σε μια τεραστια αξια η οποια να ειναι απλος ενα ονειρο απατηλο.
Ολα αυτα θελουν μελετη πριν βγουν καπου για πουλημα.
Μια στοιχειωδη ερευνα που ισως να μην εγινε ποτε.
Ο φιλος πιστευω οτι δεν κινητε προς σωστες κατευθνησεις οπως προαναφερα που θα εδιναν την αξια οποια και εαν ειναι αυτη.
Εγω πχ εαν το ειχα στα χερια μου δεν θα το αποχωριζωμουν  σε καμια περιπτωση.
Αρα ενδιαφερον θα υπαρξει απο σωστα ατομα , στο σωστο μερος με τις σωστες προδιαγραφες.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 03, 2018, 03:33:02 μμ »

Χωρίς να γνωρίζω κι εγώ σχετικά, νομίζω ότι θα έπρεπε να επιβεβαιωθεί με κάποιον τρόπο και ο σκοπός του εγγράφου, όπως και o αριθμός όσων εκδόθηκαν. Σίγουρα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον, αν όμως για παράδειγμα πρόκειται για ένα έγγραφο το οποίο εκδόθηκε σε σχετικά μεγάλο αριθμό αντιτύπων, προκειμένου να διακινηθεί μέσω διπλωματών σε διάφορες χώρες και αυτά τα αντίτυπα συνεχίζουν να "επιβιώνουν", τότε η αξία του θα επηρεάζεται και ανάλογα. Είναι διαφορετικό να υπάρχουν δύο ή τρία και διαφορετικό το να υπάρχουν κάποιες δεκάδες.

Αν μπορεί να ισχύει το σενάριο της προώθησης του εγγράφου μέσω διπλωματών σε διάφορες χώρες, έτσι ώστε αυτές να αναγνωρίσουν τη νέα νόμιμη σειρά διαδοχής του θρόνου της Δανίας και αντίστοιχα το νέο βασιλιά της Ελλάδας, για να κατοχυρωθούν και να ρυθμιστούν επίσημα οι διπλωματικές σχέσεις, τότε ο σχετικά μεγάλος αριθμός εγγράφων δεν είναι απίθανος.

Θα έπρεπε επομένως να εξεταστεί από κάποιο σοβαρό φορέα, να εξεταστούν επίσης και οι υπογραφές (αν είναι π.χ. ιδιόχειρες ή από κάποιον αυλάρχη) και ίσως και να προσπαθήσεις να έρθεις και πάλι σε επαφή με κάποιον αντίστοιχο φορέα της Δανίας για περισσότερες πληροφορίες.

Τέλος, όπως ειπώθηκε και από τον Ηρακλειώτη, θα είναι σημαντική και η πειστική καταγραφή της προέλευσης του εγγράφου. Πώς δηλαδή κατέληξε στα χέρια της οικογένειάς σου.

Ενδιαφέρον το θέμα και το αντικείμενο όπως είπα και νωρίτερα, σίγουρα!
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 03, 2018, 04:05:42 μμ »

Δε νομίζω να υπάρχει θέμα πλαστότητας σε κάτι τέτοιο, αλλά αυτά που λέει Γιώργος είναι πολύ σωστά και πρέπει να ληφθούν υπ όψη.

Μια καλή αρχή ειναι να δεις το πως έφτασε στα χέρια σου και μετά να πας σε διάφορούς φορείς. Προσωπικά δε νομίζω να γίνεις σοφότερος με το να πας σε πρεσβίες, υπουργεία κλπ. αντίθετα σε μουσεία ή πολιτιστικά ιδρύματα, σχετικά μπορεί να βρεις μια ακρή.

Πάντως σίγουρα επειδή είναι αρκετά ιδιαίτερο για συγκεκριμένους συλλέκτες όπως λέει και ο ηρακλείτης πρέπει να κινηθείς σε συγκεκριμένους φόρεις.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Χρήστος Γ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 03, 2018, 05:28:07 μμ »

Καλησπέρα,
Νομιμότατα έφτασε στα χέρια της οικογενείας μου. Αυτό συγγνώμη αλλά με ψιλοπροσβάλλει όταν αμφισβητείται. Άλλωστε δεν είμαι τρελός να το παρουσιάσω δημοσίως και να είναι παράνομα στην κατοχή μου.
Διάβασα με πολλή προσοχή τις συμβουλές όλων και σας ευχαριστώ από καρδιάς.
Έχει εκτιμηθεί από τον οίκο Christies (νομίζω το έγραψα) πριν κάποια χρόνια).
Απλώς προτιμώ να μείνει στην Ελλάδα.
Και μπήκα σε σοβαρό (το εννοώ) διαδικτυακό φόρουμ συλλεκτών ώστε να συζητήσω και να μάθω.
Έχω ήδη ζητήσει συνάντηση με το μουσεία Μπενάκη (ευχαριστώ τον φίλο που μου το πρότεινε).
ΥΓ. Για τον φίλο που είπε πως δεν θα το άφηνε να φύγει από τα χέρια του. Το έχω πολλά χρόνια (από το 1993). Αλλά προτιμώ να κρατήσω το σπίτι μου παρά αυτό..........
Ευχαριστώ και πάλι και συγγνώμη αν σας κούρασα.
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 03, 2018, 07:13:58 μμ »

Καλησπερα Χρηστο και απο εμενα,Θα σου προτεινα αφενος πρωτα να επικοινωνησεις και με το ιδρυμα της Ελληνικης  Βασιλικης οικογενειας μιας και εαν δεν το εχουν καθολου στην κατοχη τους,θεωρω πως θα το θελανε αφου ειναι και οικογενειακο τους κειμηλιο και αφετερου θα παραμεινει και στην Ελλαδα μιας και αυτη ειναι και η δικη σου επιθυμια και νομιζω και των περισσοτερων εδω μεσα,φτανει βεβαια να δοθει και στα λεφτα του....Επιπλεον μπορουν να σου πουν και πληροφοριες που δεν γνωριζεις-σκεψου το και αυτο....ισως εγω εαν το ειχα στο χερια μου, να ηταν η 1η κινηση που θα εκανα.... Κλείσιμο ματιού
φιλικα Νικολας
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2018, 07:16:24 μμ από ΡΟΔΑΚΑΣ » Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 03, 2018, 08:17:12 μμ »

Νομιμότατα έφτασε στα χέρια της οικογενείας μου. Αυτό συγγνώμη αλλά με ψιλοπροσβάλλει όταν αμφισβητείται. Άλλωστε δεν είμαι τρελός να το παρουσιάσω δημοσίως και να είναι παράνομα στην κατοχή μου.

Δεν ήταν η πρόθεση κάποιου να σε προσβάλλει, ούτε να αμφισβητήσει τη νομιμότητα του τρόπου απόκτησής του. Αλλά η προέλευση (provenanace) είναι σημαντικό κομμάτι της πώλησης τέτοιων αντικειμένων.

Εύχομαι το καλύτερο!
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 03, 2018, 10:01:46 μμ »

Χρήστο μόνο αυτό που λες δεν εννοούσαμε, ούτε εγώ προσωπικά, απλά αυτό μπορεί να σου δώσει και μια απάντηση για το τι είναι, γιατί όλοι εδώ εικασίες κάνουμε.

Όπως και να έχει πιστεύω πως είτε σε κάποιο ίδρυμα απο τα τόσα που είπαμε είτε μέσω κάποιου οίκου άνετα θα βρει το δρόμο του.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Χρήστος Γ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 03, 2018, 10:16:54 μμ »

συγγνώμη αν παρεξήγησα,
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences