Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 08:33:07 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χυτά ελληνικά διακριτικά  (Αναγνώστηκε 4123 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« στις: Μάρτιος 24, 2018, 01:23:32 πμ »

Ξεκινάω ένα θέμα σχετικά με τα χυτά ελληνικά διακριτικά, όπως φοριόταν στα δίκωχα και τους μπερέδες από τον ΕΣ. Γενικά η λέξη "χυτό" δικαίως προκαλεί καχυποψία, σε ό,τι έχει να κάνει με τα διακριτικά όμως, ήταν μια φτηνή εναλλακτική κατά τη διάρκεια του Β' ΠΠ στον ευρύτερο χώρο της Μεσογείου. Όπως φαίνεται, η πρακτική αυτή πιθανόν συνεχίστηκε και αργότερα στην Ελλάδα κατά τη διάρκεια του Εμφυλίου. Καθώς -ως συνήθως- δεν υπάρχουν στοιχεία σε σχέση με παραγγελίες, κατασκευαστές, τρόπο κατασκευής, η θέση πως είναι αυθεντικά κομμάτια μπορεί να αναθεωρηθεί και φυσικά θα ήθελα γνώμες πάνω σε αυτό.

Πρώτο το πολύ "βασικό" εθνόσημο, όπως φοριόταν μέχρι και τη δεκαετία του '60. Υπάρχει σε διάφορες ποικιλίες, υποθέτω όμως πως η φτηνή, χυτή έκδοση μπορεί να είναι από τις παλιότερες, δεδομένων των στοιχείων που θα ακολουθήσουν σε σχέση με τα υπόλοιπα διακριτικά.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 24, 2018, 01:28:34 πμ »

Δεύτερο, ένα διακριτικό των σχηματισμών Αναγνώρισης, το οποίο απεικονίζει πιθανόν ένα όχημα τύπου Staghound. Λόγω αυτού υποθέτω πως κατασκευάστηκε από το 1948 και μετά, δεν αναφέρεται όμως στον Κανονισμό Στολών του 1953. Θα είχε ενδιαφέρον να διασταυρωθεί αν ήταν ένα βραχύβιο διακριτικό ή απλά ανεπίσημο, που συνέχισε τα φοριέται και μετά το 1953, εκτός Κανονισμού.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 24, 2018, 01:34:10 πμ »

Και τέλος, προς το παρόν, ένα των Τεθωρακισμένων, που απεικονίζει ένα άρμα τύπου Κένταυρος (Centaur I). Και πάλι επομένως πρέπει να κατασκευάστηκε μετά το 1947. Το έχω δει σε φωτογραφίες του 1950-51 και είναι μόλις το δεύτερο που βλέπω "ζωντανά". Και γι αυτό έχω την απορία αν είναι διακριτικό που καταργήθηκε το 1953 ή αν συνέχισε να φοριέται και αργότερα, εκτός Κανονισμού.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 25, 2018, 12:09:42 πμ »

...Και μια ανέλπιστη, τυχαία ανακάλυψη, σήμερα κιόλας, σχετικά με το δεύτερο διακριτικό!  Μεγάλο χαμόγελο

Στη συγκεκριμένη συνέντευξη, στο 40:43, ο ένας βετεράνος δείχνει το απολυτήριό του, το οποίο αναφέρει σαν ημερομηνία απόλυσης τις 14 Αυγούστου 1946. Λίγο αργότερα, στο 42:53 φαίνεται μια μεγεθυμένη φωτογραφία του από κάποιο έγγραφο. Στο μαύρο μπερέ του υπάρχει το συγκεκριμένο διακριτικό. Άρα η κατασκευή του πηγαίνει πιο πίσω, ήδη στο 1946. Το ερώτημα επομένως πλέον είναι: Πόσο πιο πίσω;

Το λινκ: https://www.youtube.com/watch?v=NcjdBz4lyt8
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 25, 2018, 12:10:27 πμ από giorgos_p » Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 25, 2018, 01:34:18 πμ »

...Και μια ανέλπιστη, τυχαία ανακάλυψη, σήμερα κιόλας, σχετικά με το δεύτερο διακριτικό!  Μεγάλο χαμόγελο

Στη συγκεκριμένη συνέντευξη, στο 40:43, ο ένας βετεράνος δείχνει το απολυτήριό του, το οποίο αναφέρει σαν ημερομηνία απόλυσης τις 14 Αυγούστου 1946. Λίγο αργότερα, στο 42:53 φαίνεται μια μεγεθυμένη φωτογραφία του από κάποιο έγγραφο. Στο μαύρο μπερέ του υπάρχει το συγκεκριμένο διακριτικό. Άρα η κατασκευή του πηγαίνει πιο πίσω, ήδη στο 1946. Το ερώτημα επομένως πλέον είναι: Πόσο πιο πίσω;

Το λινκ: https://www.youtube.com/watch?v=NcjdBz4lyt8
το βιντεο και η ολη συνετευξη ολα τα λεφτα ειναι...ευχαριστουμε για την ανακαλυψη
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 25, 2018, 02:21:10 πμ »

πολυ ομορφα ολα! κι απο οτι ειδα... ο ιδιοκτητης του σπιτιου ειναι γραμμενος και στην mailink! χαχαχαχαχαχα θα μου πειτε που το ειδα;;; εχει στον τοιχο το κανδρακι με την 1 δραχμη 1944 σε χρυσο.. που εδινε η εταιρια... χαχαχα

ομορφα ολα γιωργο μου και μπραβο που το εβαλες το θεμα αυτο! ναι υπαρχουν τετοια!! ειδικα μεσα στον πολεμο που να φτιαξουν αλλα κτλ.... εκαναν χυτα! τα οποιοα ειναι πολυ καλα μαλιστα!

εχω σημα ιερολοχιτη ετσι! γνωριζω και το ονομα του! το ειχε χασει και του εκαναν χυτο! στην πισω οψη εχει και το ιερος λοχος με την ημερομηνια! εκει εχουν κολλησει μια παραμανα για να το φοραει! με αυτο συνεχισε τον πολεμο και μετα ηταν στις παρελασεις! ο ανθρωπος δεν ειναι στην ζωη πια. μου το εδωσε η χηρα του!

το επιχρυσωμα εχει φυγει σε σημεια

καποιοι οντως τα σνομπαραν λεγοντας οτι ειναι μουφες! οκ... ειναι μουφα καποιο που πραγματικα χρησιμοποιηθηκε σε πολεμο; που το φορεσε ηρωας με πολλα παρασημα (ειχε πολλα ο ιερολοχιτης πρεπει να ειχα μετρησει 5-6); τι να πεις...
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 25, 2018, 02:35:56 πμ »

πολυ ομορφα ολα! κι απο οτι ειδα... ο ιδιοκτητης του σπιτιου ειναι γραμμενος και στην mailink! χαχαχαχαχαχα θα μου πειτε που το ειδα;;; εχει στον τοιχο το κανδρακι με την 1 δραχμη 1944 σε χρυσο.. που εδινε η εταιρια... χαχαχα

Αυτό είναι μάτι... Κι έλεγα ότι το έχω κάψει εγώ, που είδα το διακριτικό στη φωτογραφία...  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Γενικά τα χυτά ήταν μια λύση, ειδικά στη Β. Αφρική, όπου υπήρχαν πολλοί διαφορετικοί στρατοί, με πλήθος διακριτικών και δεν υπήρχαν υποδομές. Αν υπάρχουν αποδείξεις για την προέλευση κι εμπιστοσύνη, τότε είναι όμορφα, ιδιαίτερα κομμάτια. Αλλιώς είναι κατανοητή η δυσπιστία, αρκεί να μη γίνεται στενομυαλιά.

Γιατί δεν το ανεβάζεις στο θέμα με τα διάσημα, για να το χαζέψουμε;
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 25, 2018, 06:25:31 μμ »

Αφου σύμφωνα με το βίντεο αναθεώρησες την ημερομηνία κατασκευής θα σου πω κάτι που χωρίς τη χρονική διόρθωση δε θα το έλεγα, μιας και δεν έχω ασχοληθεί με τη μεταπολεμική περίοδο.
Πριν κάποιους μήνες ενας συλλέκτης Έλληνας είχε βάλει προς πώληση ενα σήμα σαν το δικό σου.
Σαν περιγραφή έλεγε πως φορέθηκε απο τα πληρώματα των ελληνικών Staghound και universal carrier στη Μέση Ανατολή..Είχε μάλιστα και φωτογραφία φορεμένο σε μπερέ αν θυμάμαι καλά.
Επίσης μου είχε κάνει εντύπωση και η χυτή κατασκευή,όπως στο δικό σου.Προσπάθησα να βρώ στο ebay την πώληση αλλα δε το κατάφερα.Δε ξέρω αν δε πουλήθηκε αν το κρατάει το ebay.
Ίσως λοιπόν να έχεις στη κατοχή σου ενά πιο παλιό και μάχιμο κομμάτι απότι υπολόγισες.. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 25, 2018, 08:09:46 μμ »

Στρατή, γενικά είμαι συγκρατημένος με τη χρονολογία προς τα πίσω, αν και είναι μια πιθανότητα αυτά της Αναγνώρισης να είναι φτιαγμένα στη Μ. Ανατολή. Αυτό περισσότερο γιατί με βάση όσα έχω δει (μπορεί να κάνω λάθος), ο ΒΕΣΜΑ χρησιμοποιούσε Marmon Herrington εκεί και πως τα Staghound "ήρθαν" στην Ελλάδα το 1948. Αυτά με βάση όση έρευνα έκανα στο διαδίκτυο, όσο σωστές μπορεί να είναι οι πληροφορίες. Με βάση τώρα την ημερομηνία απόλυσης του βετεράνου, αυτός πρέπει να υπηρετούσε στο ΙΙ Σύνταγμα Αναγνωρίσεως το 1945-46, άρα και πάλι είναι μακριά από την άφιξή τους. Αυτό βέβαια μπορεί να σημαίνει ότι στο διακριτικό υπάρχει μια αναπαράσταση ενός τροχοφόρου τεθωρακισμένου, χωρίς να είναι απαραίτητα Staghound.

Κάτι που μου έκανε εντύπωση σε αυτό είναι ο τύπος του στέμματος, που είναι διαφορετικός από τα άλλα δυο και μοιάζει με αυτόν που συναντιέται π.χ. στο μετάλλιο της Ελληνικής Αεράμυνας Αλεξάνδρειας.

Όπως και να έχει, χρειάζονται τεκμήρια που να "τραβάνε" τη χρονολογία προς τα πίσω. Θα κάνω κι εγώ μια προσπάθεια να βρω περισσότερες φωτογραφίες της περιόδου. Δυστυχώς όσες βρήκα μέχρι τώρα, παραήταν -κλασικά όταν ψάχνεις κάτι Στριφογύρισμα ματιών - μακρινές ή από την άλλη πλευρά του μπερέ...
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 25, 2018, 09:11:17 μμ »

Γίωργο μόλις με πρόλαβες...θα έγραφα και γω τώρα για το Marmon Herrington MKIII..έχεις δίκιο έκανα λάθος στον τύπο..τώρα έκατσα να κοιτάξω λίγο..αν βρώ κάτι καλύτερο θα ενημερώσω.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences