Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 04:18:23 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1900  (Αναγνώστηκε 11707 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 16, 2018, 02:38:51 μμ »

δυστυχώς ο συλλεκτισμός φεύγει απο την Ελλάδα μέρα τη μέρα.
Και πολλά κομάτια πουλήθηκαν και πωλούντε στο μπιρ μπαρά.
Καταγράφηκε
bas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 16, 2018, 02:46:32 μμ »

Αυτός είναι ο μεγάλος φόβος.
Καταγράφηκε
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1205


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 16, 2018, 07:05:21 μμ »

Ποιες είναι οι αιτίες κατά τη γνώμη σας? Εγώ νομίζω πως είναι 1ον η οικονομική κρίση που καθιστά απαγορευτικό το κόστος για αγορά συλλεκτικών ειδών από πολλούς και 2ον η τεχνολογία που κρατά μακριά νέους ανθρώπους από το συλλεκτισμό.
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 16, 2018, 08:17:29 μμ »

Στέλιο συμφωνώ με όσα έγραψες και θα προσθέσω επίσης ότι το να μην ξέρουμε ή να μην ενδιαφερόμαστε να μάθουμε την ιστορία μας κατ'αρχάς, αλλά και άλλων χωρών γενικότερα, μας απομακρύνει από τον συλλεκτισμό. Εμείς γιατί συλλέγουμε αυτά που συλλέγουμε? Γιατί πιστεύουμε ότι τα αντικείμενα αυτά (νομίσματα, γραμματόσημα, militaria, μετάλλια κτλ) ''κουβαλούν'' μια ιστορία την οποία αναγνωρίζουμε ότι είναι σημαντική (εφόσον έχουμε ασχοληθεί και ξέρουμε πέντε πράγματα) και είμαστε διατεθειμένοι να την πληρώσουμε. Όταν ο άλλος δεν το βλέπει έτσι και δεν τον ενδιαφέρει να μάθει τι έγινε αρχικά πριν από 30-50-100-200 χρόνια γιατί να δώσει τα ωραία του λεφτά για κάτι που πιθανώς να το θεωρεί ''παλιατζούρα'' και άχρηστο?
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1205


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 16, 2018, 11:39:44 μμ »

Γιώργο εντόπισες την ουσία του προβλήματος. Και η ουσία είναι ότι ο συλλεκτισμός είναι πάνω απ' όλα θέμα παιδείας. Πρώτα μόρφωσης, για να ξέρει, όπως είπες κάποιος την ιστορία και το τι κουβαλάει πίσω του το κάθε αντικείμενο, μετά παιδείας, που είναι γενικότερη από τη μόρφωση και διαμορφώνει μια στάση ζωής.
Η πλειονότητα των νέων σήμερα είναι τραγικά άσχετοι με την ιστορία. Αυτό σημαίνει πως η δεξαμενή των μελλοντικών συλλεκτών μικραίνει. Από τους υπόλοιπους λίγους σχετικούς, πόσοι θα έχουν το μεράκι ή την οικονομική δυνατότητα ή την ευκαιρία επαφής με το συλλεκτισμό? Πολύ λίγοι δυστυχώς. Παλιά ρώτησα ένα ανηψάκι μου που πήγαινε Β΄ ή Γ΄ Λυκείου - δεν θυμάμαι καλά - τι ήταν ο Όθωνας. Του έδωσα 3 πιθανές απαντήσεις: 1) Βασιλιάς της Ελλάδας, 2) Αρχηγός των Οθωμανών και 3) Γερμανός βασιλιάς. Μου απάντησε το 2 και όταν τον ρώτησα γιατί μου είπε με πονηρό και σίγουρο βλέμμα ότι το όνομα Όθων βγαίνει από τους Οθωμανούς άρα είναι το 2. Για γέλια ή για κλάματα?
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 16, 2018, 11:46:27 μμ »

Ποιες είναι οι αιτίες κατά τη γνώμη σας? Εγώ νομίζω πως είναι 1ον η οικονομική κρίση που καθιστά απαγορευτικό το κόστος για αγορά συλλεκτικών ειδών από πολλούς και 2ον η τεχνολογία που κρατά μακριά νέους ανθρώπους από το συλλεκτισμό.

Η κριση ειναι το νο1 πιστευω.
Δυστυχως πολλες συλλογες ρευστοποιηθηκαν για την καλυψη βιωτικων αναγκων.
Καταγράφηκε
sugipap
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 139



Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 22, 2018, 05:51:38 μμ »

Για να κλείσουμε το θέμα σχετικά με τη λίρα του 1900 και το αν είναι κόπια ή όχι να σας ενημερώσω πως τελικά είναι γνήσια. Θέλω να ευχαριστήσω το μέλος sarafis για την πολύτιμη βοήθεια του, χωρίς την οποία ακόμα θα ψαχνόμασταν.
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1825


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 24, 2018, 08:39:26 πμ »

βοηθησε μας τωρα κ εσυ..πες μας γιατι ειναι γνησια?τι ειδατε?εννοειται φιλικα,διχως ιχνος ειρωνιας..απλα για να δουμε κ το ποσο πολυ μας ξεγελανε οι φωτο..
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 24, 2018, 10:33:47 πμ »

Μανο οι φωτος ηταν αθλιες. Εαν θελεις δωσε μου μειλ να σου στειλω σωστες και το εμπειρο ματι σου θα αποφανθει αμεσα  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1825


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 24, 2018, 11:43:41 πμ »

ελα φιλε κωνσταντινε ναι θα σου στειλω το μεηλ μου να μου στειλεις φωτο..ειναι σημαντικο οι φωτο να ειναι σωστες..εγω βαζω την λουπα στο ματι της φωτογραφικης μηχανης κ βγαζω φωτο πολυ πολυ καλες κ βλεπεις τα παντα..καλη συνεχεια παιδια
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
fannis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 24, 2018, 01:43:28 μμ »

εγω βαζω την λουπα στο ματι της φωτογραφικης μηχανης κ βγαζω φωτο πολυ πολυ καλες κ βλεπεις τα παντα.

Η απλά παίρνεις ενα iPhone και κανεις θαύματα 😉
Καταγράφηκε
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 24, 2018, 01:51:31 μμ »

Iphone?Απορία?
Εγω ψυχολογικα δε μππρω να δαπανησω τοσα χαχαχαχα
Καταγράφηκε
fannis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 24, 2018, 04:35:47 μμ »

Με 200 ευρουδάκια παίρνεις ενα πολυ καλό και παρακολουθείς και το στέκι όπου και αν είσαι !😁
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences