Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 12:38:38 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Επιλογή χιλιάρικου  (Αναγνώστηκε 3860 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 15, 2018, 10:19:38 μμ »

Έχουμε δυο χιλιάρικα , πιστοποιημενα απο την pcgs. Το ένα AU53 και το άλλο UNC62/DETAILS - Washed & Pressed (πλυμένο και σιδερωμένο). Αν έπρεπε να διαλέξετε, ένα από αυτά τα δυο, πιο θα διαλέγατε;, και γιατί. Αν ήταν νόμισμα, εγώ, (οχι απαραίτητα και σωστά), θα κράταγα το au. Στα χαρτιά όμως, κωλώνω να πάρω απόφαση. Για βοηθήστε οι γνωρίζοντες, και οι πιο έμπυροι, τι είναι πιο καλό σε μια συλλογή.... AU53 η UNC62,DETAILS.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 15, 2018, 10:49:30 μμ »

Κρατάς το 62 και στέλνεις εμένα το 58
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 15, 2018, 10:51:49 μμ »

Μιμη μου,οι φωτο δεν βοηθανε πολυ,αρχικα..
θα ηθελα να δω τις διαφορες τους σε θεμα ποιοτητας μεταξυ 53-62 μιας και δεν εχω τις ιδιες γνωσεις που εχω στο νομισμα.
δευτερο ποιντ,ειναι η τιμη τους.αν ειναι η ιδια,αν εχουν μικρη η μεγαλη αποκλιση κτλ..επισης,σημαντικο ρολο παιζει και το τι θες εσυ..θες ενα δυνατο χαρτι χωρις προβληματα?παιρνεις το 53.θες ενα υψηλοβαθμο αλλα δεν σε πειραζει η μπουγαδα?πςιρνεις το 62..πραγματι ειναι ενα διλλημα..προσωπικα,επειδη πιστευω οτι τετοια κομματια βρισκονται με ψαξιμο,και επειδη οταν ξεκινησα την συλλογη χαρτονομισματων ειπα να μην κανω τα ιδια λαθη οπως στα κερματα,φροντιζα να παιρνω εξαρχης καλα κομματια (στα κοινα)..ετσι λοιπον,στην περιπτωση την δικη σου,και επειδη ξερω οτι εισαι λιγο "ψειρας" σε αυτα τα θεματα,θα σου προτεινα το 53.και στο μελλον αν βρεις καλυτερο το αναβαθμιζεις.το 62αρι πιστευω δεν θα σε καλυψει γιατι θα εχεις στην πισω μερια του μυαλου αου οτι ναι μεν ειναι 62 αλλα εχει το θεμα του...παρε το 53αρι και προχωρα παρακατω...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
johnk1983
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 52


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 15, 2018, 11:16:09 μμ »

Δυστυχώς κανένα από τα δύο! Εάν το 53αρι είχε τουλάχιστον το OPQ!
Καταγράφηκε
kap
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 539

sotirakis


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 15, 2018, 11:26:19 μμ »

εγω θα διαλεγα au53
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 16, 2018, 12:34:18 πμ »

Μην σας παρασύρει αγαπητέ ο .. κράχτης της πιστοποίησης. Στα σχετικά εύκολα κομμάτια -όπως το συγκεκριμένο- δεν αξίζει να χάνονται χρήματα σε περιπτώσεις χαμηλών AU και.. προβληματικών ακυκλοφόρητων, μόνο και μόνο επειδή είναι πιστοποιημένα.

Αν βέβαια ήταν..  τα μοναδικά στον πλανήτη, εγώ προσωπικά θα επέλεγα -άνευ ενδοιασμού- το AU. Διότι δεν αποδέχομαι την αξιολόγηση ως “ακυκλοφόρητο” για ένα χαρτονόμισμα που έχει υποστεί.. πλύσιμο και σιδέρωμα.
Πρόκειται για ένα χαρακτηριστικό σχήμα οξύμωρο: Unc grade.. washed and pressed! Ασυνάρτητη παρανόηση κατά την αποψή μου.

Διότι αυτές οι απαράδεκτες επεμβάσεις, αυτομάτως αποκλείουν την “ακυκλοφόρητη” ποιότητα και υποβιβάζουν το χαρτονόμισμα σε AU grade, αν όχι σε XF.

Σε κάθε περίπτωση αγαπητέ, εσείς έχετε τον τελικό λόγο..




Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 16, 2018, 12:40:19 πμ »

Διότι δεν αποδέχομαι την αξιολόγηση ως “ακυκλοφόρητο” για ένα χαρτονόμισμα που έχει υποστεί.. πλύσιμο και σιδέρωμα.

πραγματι αυτο μου κανει και μενα εντυπωση
MS και μαλιστα με συγκεκριμενο βαθμο αλλα ... στους 90 βαθμους βαμβακερα και μετα σιδερωμα ?
πως γινεται
ειναι σα να μου λεει : " αυτος που το πειραξε το κανε να μοιαζει με MS 62, εκανε καλη δουλεια, του το αναγνωριζουμε, αν δοκιμασετε και σεις μπορει να το καταφερετε και καλυτερα... "
δε ξερω, πολυ περιεργα μου καθεται

Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 16, 2018, 12:55:28 πμ »

Aν είχα μόνο αυτές τις δύο επιλογές και έπρεπε να αγοράσω...σήμερα τότε θα διάλεγα το AU53 για τους ίδιους λόγους πάνω-κάτω που αναφέρει και ο Κώστας. Αν δεν βιαζόμουν θα έψαχνα ένα ακυκλοφόρητο χωρίς ψεγάδια.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2018, 12:57:16 πμ από Lary » Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 16, 2018, 03:18:06 πμ »

Δεν χρειάζεται βιασύνη στη συλλογή χαρτονομισμάτων. Το χαρτί έχει τις ιδιοτροπίες του και θέλει πολύ προσοχή στην λεπτομέρεια. Η υπομονή συνδυαζόμενη με ένα καλό επίπεδο ικανότητας αξιολόγησης, θα οδηγήσουν με ασφάλεια σε ένα αληθώς υψηλόβαθμο συλλεκτικό αντικείμενο.

Στον συλλεκτισμό όποιος βιάζεται, αγοράζει δυστυχώς φύκια για μεταξωτές κορδέλες, κατά το κοινώς λεγόμενον.
Στην περίπτωσή μας.. σιδερο/πλυμένα για ακυκλοφόρητα.
Προτείνω λοιπόν αγαπητέ να αγνοήσετε και τις δυο αυτές προβληματικές επιλογές και να κυνηγήσετε ένα πραγματικά ακυκλοφόρητο. Υπάρχουν αρκετά άλλωστε..

Κλείνω με μιά προτροπή:
Αποφεύγετε τα καθ’ οιονδήποτε τρόπο «πειραγμένα» χαρτονομίσματα και δεν θα χάσετε.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 16, 2018, 05:58:04 πμ »

Ευχαριστώ για την αμεσότητα, είστε ανεκτίμητοι Χαμόγελο. Τα είχα και τα δυο , το ένα το αγόρασα, το άλλο απο δημοπρασία, και τα δυο τα πήρα row (για ακυκλοφόρητα Γλώσσα), τα έστειλα για κουτί εγώ. Δυστυχώς , ωσ συνήθως, αποδείχτηκε ότι μόνο ακυκλοφόρητα δεν ήταν χαχα. Θα κρατήσω το AU, οτι θα εκανα αν ήταν νόμισμα.  Σας ευχαριστώ πολύ..  

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2018, 05:59:05 πμ από exmim » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 16, 2018, 12:23:54 μμ »

Μιλαμε για το 62 τοτε  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 16, 2018, 02:25:22 μμ »

Δυστυχώς Γιώργο μου, το έχω τάξει-δώσει ήδη...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences