Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 02:54:42 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ο ΣΑΡΑΦΗΣ ήξερε από Σουαχίλι λογαριασμούς.  (Αναγνώστηκε 21418 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ATHAN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 49


ΚΑΠΕΤΑΝ ΖΩΗΣ


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 02, 2012, 01:39:57 μμ »

Σήμερα ένας γνωστός μου πήγε σε ΣΑΡΑΦΗ κάτι χρυσαφικά του. Ο ΣΑΡΑΦΗΣ ήξερε από  Σουαχίλι λογαριασμούς. 
ΣΑΡΑΦΗΣ : ζυγίζει τον χρυσό 50 γραμμάρια και του λέει, είναι 0,585  ο χρυσός δηλαδή 50 γρμ.X(επί) 20€ = 1000 €.
Ευτυχώς ο γνωστός δεν τα έδωσε.
Αργότερα ήρθε και το συζητούσαμε και του λέω: Υποχρέωση δια νόμου έχει όποιος πουλάει χρυσό το αντικείμενο να έχει σφραγίδα πάνω του. Π.Χ. 14k 585 --18k 750 ------ 22k 917κλπ.
Σήμερα η αγορά χρυσού το γραμμάριο είναι40.85 €   και η πώληση είναι 46,16€ Δηλαδή ο γνωστός μου έπρεπε να πάρει
50 γρμ. X0,585 = 29.25 γρμ. καθαρός χρυσός  και   29.25 γρμ X40.85 € = 1195 € το ελάχιστο.
Νομίζω πως ο ΣΑΡΑΦΗΣ  του έκλεβε 195€   με τα 1000€ που του έδινε.
Ξαναπήγε ο γνωστός μου και ανέφερε τα παραπάνω στον ΣΑΡΑΦΗ.. Ο ΣΑΡΑΦΗΣ τώρα άρχισε και την Κινέζικη ομιλία και ….δεν καταλαβαίνω. Του λέει : όταν λιώνουμε τον χρυσό έχει φίρα λέει, εξατμίζεται ποσότητα χρυσού από την θερμοκρασία.
Αν ήμουν εγώ θα του έλεγα : (κλείσε την πόρτα να μην φύγει, όταν κρυώσει θα βρέχει χρυσό στο δωμάτιο σου).
Μήπως κάνω λάθος και έχει δίκιο ο ΣΑΡΑΦΗΣ;;;
Σας παρακαλώ διορθώστε με γιατί νόμιζα ότι γνώριζα κάτι.
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 02:08:17 μμ »

Ο φίλος σου έπεσε σε λίαν τίμιο και συν τοις άλλοις γλωσσομαθή σαράφη. Αν δεις πόσο αγοράζουν άλλοι χρυσά νομίσματα (πλήν της λύρας που είναι αναγνωρίσιμη απ' όλους) θα αρχίσεις να καταλαβαίνεις και ... μανδαρίνικα (σε απλή καθαρεύουσα Σαρκασμός Σαρκασμός).
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 02:10:48 μμ »

Φιλε ΑΤΗΑΝ και το ασημι και το χρυσο εχουν μια φυρα οταν θα τα λιωνουνε.Η φυρα αυτη φυσικα και δεν ειναι μεγαλη.
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 02:33:01 μμ »

Ευτυχώς ο γνωστός δεν τα έδωσε.

Αν εκανε παζαρια ο γνωστος σου ενα κατοσταρικο ακομα θα το επαιρνε που ειναι και καλη τιμη νομιζω. Εξαλλου προκειται για κοσμηματα και οχι για νομισματα.
Εγω θα περιμενω να μας πεις αν βρηκε καλυτερη προσφορα απο αλλο επαγγελματια.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 02:58:16 μμ »

O χρυσος στην χυτευση  και  ιδικα  στην κατεργασια για να γινει καποια κατασκευη εχει μια μικρη φυρα.
Αυτο ομως ειναι αλλο θεμα, που δεν  αποτελει σοβαρο  επιχειρημα κατα την πωληση.
Ειναι πασιφανες  οτι  ο καθε σαραφης προσπαθει  να βγαλει κερδος περαν του δεοντος!!!!!
Η τιμη αγοροπωλησιας του ειδους  ειναι σχετικη και αεριτζιδικη σε αυτα τα μαγαζια. Ουτε αναφορα δεν χρειαζεται να γινεται...... 
Ας προσεχει ο καθεις  ωστε να πιασει την πιο συμφερουσα τιμη.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2012, 03:09:33 μμ από coll » Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 02:59:56 μμ »

20 ευρω ο 14αρις χρυσος ειναι πολυ καλη τιμη!Επεσε σε τιμιο σαραφη!Απεναντι απο το σπιτι μου αγοραζουν με 15 ευρω Έκπληξη Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 03:08:21 μμ »

20 ευρω ο 14αρις χρυσος ειναι πολυ καλη τιμη!Επεσε σε τιμιο σαραφη!Απεναντι απο το σπιτι μου αγοραζουν με 15 ευρω Έκπληξη Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός


Σιγα μην πουλησει σε τιμη fixing!!!! Γλώσσα
Οντως η ψαλιδα αγορας πωλησης ειναι πολυ μεγαλη. Το θεμα ειναι οτι θελει μια ερευνα αγορας, γιατι ειναι πασιφανες οτι ο καθε <κοτσος> ειναι η χαρα του σαραφη.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 03:09:50 μμ »

σε ολο το συλλογισμο σου δεν συμπεριελαβες το κερδος του σαραφη.Εχει επιχειρηση με ενοικια ρευμα νερομ τεβε κτλ.Ασε πουτ και αυτος εκει που πουλα δεν περνει ποτε τιμη σποτ.Και εγω νομιζω οτι η τιμη που εδωσε ειναι λογικη.
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 03:20:06 μμ »

Σημερα εχει στην αγορα απο 40,50 μεχρι 40,90 το μαλαμα.Το καλυτερο ειναι αυτο που προαναφερανε τα παιδια κανεις μια ερευνα και συγκρινεις τιμες.
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 03:22:21 μμ »

Bρε  τον σαραφη  Στριφογύρισμα ματιών  Δραχμας διδει  Απορία
Δραχμάς δεν δίδω ! Σαν δανειακή διαπραγμάτευση ...
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 03:42:23 μμ »

 Να σε καλα βρε Αντωνη μου εφτιαξες το απογευμα με το βιντεακ  που εβαλες  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
ATHAN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 49


ΚΑΠΕΤΑΝ ΖΩΗΣ


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 08:44:44 μμ »

Αγαπητέ spykat, ναι πήγε και σε άλλον ένα, τα ίδια του έλεγε και αυτός. Μάλλον είναι συνεννοημένοι οι Σαράφηδες για το πόσο θα συναλλάσσονται  στην περιοχή μου.
Κάποιοι αναφέρθηκαν στην ψαλίδα. Η κατώτερη τιμή σήμερα ήταν 40,85€ και η ανώτερη 46,16€ . Εκεί ενδιάμεσα δεν μπορεί να παίξει η συναλλαγή;; 
Ο φίλος epop αναφέρθηκε στα έξοδα των εμπόρων Σαράφηδων (ΤΕΒΕ ρεύμα κλπ.)
Όταν λιώνουν τον χρυσό οι σαράφηδες το άλλο μέταλλο της πρόσμιξης που πάει;; Σε τέτοια συναλλαγή δεν λογαριάζει κανένας το Ασήμι - χαλκό που πάει;; Μακάρι να είχε κάθε έμπορος τέτοια φίρα.
Για την άλλη φίρα δεν ξέρω αν ξαναεπανέρχεται η αέρια μορφή του χρυσού σε στερεή και την ξαναμαζεύουν, αυτό δεν το ξέρω. Ξέρω ότι δεν φτάνει σε τέτοιο σημείο βρασμού ώστε να εξατμιστεί όταν ξεχωρίζουν τα μέταλλα. Όμως ότι μένει μέταλλο στο δοχείο τήξης το οποίο το ξαναμαζεύουν είναι γνωστό.     
Εντάξει και με 40€  να τα έπαιρναν (ας πάνε στράφι τα 0,85 λ.) δεν μπορούν να τα δώσουν οι Σαράφηδες 42-43€ αν όχι 46,16;;…. 2€ X 29.25grm = 58.5 € από έναν πελάτη το κέρδος σήμερα, το ασήμι ή ο χαλκός δώρο και μιλάμε για έναν κολιέ και ένα βραχιόλι. Με τα λεγόμενα τους οι Σαράφηδες έπαιρναν από τον γνωστό μου το γραμμάριο 34€ !!!
Πριν από τον γνωστό μου μια κυρία έδωσε στον Σαράφη μια χούφτα χρυσαφικά. Μεγαλύτερη ποσότητα περισσότερο κέρδος!!!!
ANTONIO1967 μάλλον είχαμε τα ίδια γούστα, παλιά έβλεπα και εγώ αρκετά Ελληνικές ταινίες.
ΝΙΚΗ ΛΙΝΑΡΔΟΥ- "Ο ΘΗΣΑΥΡΟΣ ΤΟΥ ΜΑΚΑΡΙΤΗ"


Η κυρία της ταινίας πόσο άραγε θα έδινε τα χρυσαφικά της στον Σαράφη;;
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 09:07:26 μμ »

20€ το γραμμάριο για 14άρι είναι μια χαρά τιμή.
Αμφιβάλω αν ο φίλος σου θα βρει καλύτερη τιμή.
Στην περιοχή μου αγοράζουν στο 17.

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 09:09:51 μμ »

Eδω στο Ηρακλειο με 18
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 11:10:23 μμ »

Φιλε athan στα λογια ολα ευκολα ειναι1)Παρε εσυ 50 γραμμαρια 585 σε κοσμημα και θα βγαλεις αυτα που λες (50 γρμ. X0,585 = 29.25) θα σου δωσω οτι νομισμα εχω.2)Εχεις κανενα τροπο που να μαζευεται το χαλκο για μας το πεις και μας?Φιλικα Δημητρης.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences