Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 02:08:50 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σαμπανια DOM PERIGNON  (Αναγνώστηκε 8833 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Δ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 04, 2018, 05:57:24 μμ »

Θα ηθελα την γνωμη σας και την εκτιμηση σας για μια  DOM PERIGNON του 1978
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 04, 2018, 09:46:24 μμ »

Χωρίς φωτογραφίες που να φαίνεται καθαρά η ετικέτα, και η κατάσταση του φελλού, εύκολα το μυαλό κάποιου πάει σε κάτι τέτοιο:



Οι βιοτεχνίες αφρωδών οίνων που κρατάνε μπουκάλια για παλαίωση κάθε 10 χρόνια τους αλλάζουν τους φελλούς. Αλλιώς περνάει μέσα οξυγόνο.
Καταγράφηκε
Δ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 04, 2018, 09:51:49 μμ »

Δεν ξερω τον τροπο να στειλω φωτο .Υποδειξτε μου αν θελετε.
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 04, 2018, 10:24:14 μμ »


http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=37761.0
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 05, 2018, 12:47:20 μμ »


Οι βιοτεχνίες αφρωδών οίνων που κρατάνε μπουκάλια για παλαίωση κάθε 10 χρόνια τους αλλάζουν τους φελλούς. Αλλιώς περνάει μέσα οξυγόνο.

Εγω παλι απο τα λιγα που γνωριζω δεν αλλαζουν τους φελους.
Για να αλλαξεις φελλο πρεπει να βγαλεις το παλιο και να βαλεις τον καινουριο. Αρα το κρασι θα ερθει σε επαφη με το οξυγονο.
Αυτο που γνωριζω απο εμφιαλωτες κρασιων ειναι οτι υπαρχουν φελλοι και φελλοι.
Στα προχειρα κρασια που προοριζωνται για καταναλωση εντος τριετιας πχ εχουν αλλον φελλο και για κρασια τα οποια θα μεινουν πολλα χρονια στην ακρη εχουν αλλον φελο. Πολυ σκληροτερο και πολυ ποιο συμπαγη!!
Δεν ειναι τυχαιο που η γευσιγνωστες οταν ανοιξουν ενα μπουκαλι μυριζουν τον φελλο του πρωτα.
Απο εκει μπορουν να αντλησουν τις πρωτες πληροφοριες για την πιοτητα του κρασιου.
Εαν εχει λασπωσει πχ , εαν εχει ξυδιασει ή εαν εχει βουρκιασει οπως λεμε εδω.
Οι φελλοι της σαμπανιας τωρα και εφοσον ειναι και επωνυμης οπως οι DOM PERIGNON εχουν φελλους πανω τους οι οποιες την 50ετια την καταπινουν στο πι και φι χωρις προβλημα.
Εξαλλου εναν αφρωδη οινο δεν μπορεις να του αλλαξεις φελο. Με το που τον ανοιγεις : ΠΑΦ !!! και τελος.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Δ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 05, 2018, 03:37:27 μμ »

Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας .Προσπαθησα να στειλω και φωτο αλλα κατι δεν κανω σωστα.Το μπουκαλι παντως ειναι πλαγιασμενο για να μην στεγνωσει ο φελλος.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 05, 2018, 03:44:04 μμ »

'Σωστες' φωτογραφιες και τροποι αναρτησης
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2018, 03:44:51 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 05, 2018, 06:53:00 μμ »

Γιώργη έχεις λάθος ώς προς την αλλαγή φελλού. Ο Ντάγκλας έχει δίκιο. Οι φελλοί αλλάζονται. Δεν γνωρίζω
κάθε πότε, αλλά η Ντον Περνιόν τους αλλάζει για τα μπουκάλια που προορίζονται για παλαίωση.


Αγαπητέ '' Δ'' αν η σαμπάνια σου είναι ''εντάξει'' την κοστολογώ πάνω απο 400 ευρώ. Είναι προσωπική μου
εκτίμηση. Και δεν γνωρίζω ακριβώς.Πιστεύω αν ψάξεις στο διαδίκτυο θα βγάλεις άκρη.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 05, 2018, 07:09:41 μμ »

Μιχαλη παρα πολλες φορες το εχω ακουσει αυτο.
Και παρα πολλες φορες το εχω κουβεντιασει με τοπικα εμφιαλωτηρια εδω στην Κρητη μια και το κρασι το πινω στην παρεα αλλα και μονος μου.
Ολοι μου λενε πως δεν κανει να βγαζεις τον φελλο απαξ και το σφραγισες.

Τωρα σε αφρωδη ειδικα και να βγαινει ο φελλος;; Μου προξενει ακομη μεγαλυτερη εκπληξη !!!

Σε γενικες γραμμες παντως πιστευω οτι καλα κανω και εχω τον πατροπαραδοτο τροπο επιλεξει.

Ξυλινο βαρελι και μεχρι να αδειασει !!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Διοτι ποτε δεν αδειαζει το ατιμο και παντα στο τελος ειναι τοσο δυνατο που δεν μπορω α το πιω και το χαριζω σε φιλους.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 05, 2018, 07:43:58 μμ »

Δεν θυμάμαι ακριβώς τον τρόπο που το κάνουν. Το είχα δει όμως παλιά σε κάποιο βίντεο.
Τώρα να σου πώ και εγώ το κρασί μου το πίνω απο το βαρέλι και δυστυχώς δεν προλαβαίνει να
παλαιώσει.  Αντίθετα με το δικό σου. Μεγάλο χαμόγελο

Χωρίς πλάκα τώρα. Γιατί δεν έχεις δοκιμάσει να το βάλεις σε μπουκάλια??
Θα σου πω ένα παράδειγμα. Ο πατέρας μου, συγχωρεμένος τώρα, όταν παντρεύτηκα, μου έκανε
μια έκπληξη που δεν την περίμενα!!!!  Είχε βάλει σε μπουκάλια όταν γεννήθηκα 25 κιλά κρασί και το είχε
φυλάξει σε μέρος που δεν το ήξερα. Τα οποία και μου τα έδωσε να τα ανοίξω σε τσιμπούσι που έκανα
στο γάμο με φίλους. Όταν τα ανοίξαμε ήταν πλέον 27 χρονών κρασί και μάλιστα
σε αρίστη κατάσταση. MS 66 - 67, Proof deep cameo!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Η χαρά που πήρα ήταν μεγάλη και καταλαβαίνεις τον λόγο......
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 05, 2018, 08:13:40 μμ »

Οι φιλοι μου Οινοπειοι μου λενε να το κανω αυτο , δεν ειναι κατι δυσκολο και τα εργαλεια ολα τα εχω τσαμπα.
Ειδικα δυο βαρελια φετινα ( 175 + 330 κιλα αντιστοιχα ) κοτσιφαλι βγηκε κορυφαιο.
Εαν το δοκιμαζαν πριν τις εκθεσεις ειχαν σκοπο να το κατεβασουν στις εκθεσεις για βραβειο.
Τωρα λοιπον που πινετε γλυκα και κατεβαινει κατω με την μια,  ΘΕΛΟΥΝ αρων αρων να εμφιαλωσω καμια 50ρια μπουκαλια για να παραμεινει ετσι. Δλδ να σταματησει να προχωραει η ωριμασνη του.
Το θεμα μπλεκει οτι στην εμφιαλωση η μαγκες ριχνουν μεσα μεταμεσουφλιντ  (φαρμακο ) και εγω το πινω ανευ φαρμακων.
Απο το πατημα (με τα Ποδια) την αποστραγγισει απο τα στραφυλλα ( με την κανατα στο χερι ) λειτουργω με τον τροπο που λειτουργουσαν οι παπουδες μου και αυτο δεν το αλλαζω.
Προτιμω λοιπον να το εχω στα βαρελια (το ποιο παλιο μου ειναι τωρα 20 χρονων) και αναλογος των κεφιων μου πινω αυτο που θελω.
Θελω κατι δυνατο ;;
Βαζω ενα παλιο , πινεις δυο ποτηρακια και μετα πας για υπνο.
Θες κατι ελαφρυ ;; Βαζω φετινο πινεις ενα μπουλακι και μετα για υπνο!!
Θες κατι με φρουτα ;; Φτιαχνεις κοκτειλ κρασι με πετιμεζι ή με γαρυφαλο κανελα καθαριζεις τα φρουτα σου αδειαζεις παλι ενα μπουκαλι και πας για υπνο !!

Οπως παρατηρησες η καταληξη ειναι ιδια παντου , ο τροπος διαφερει  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Υ.Γ Το καλο ειναι οτι την επομενη μερα σηκωνεσε διχως πονοκεφαλο !!! ( Ο πονοκεφαλος που εχουν οι περισοτεροι την επομενη μερα ειναι το αποτελεσμα της Ινολης ή των Θειωδη που εχουν τα φαρμακα.

Μαγκια και τεχνη για μενα ειναι να κρατας το κρασι χρονια χωρις φαρμακα και με αρωματα.
Και αυτο μου το προσφερει το ξυλινο βαρελι.

Πχ ο νομος και ο κανονας του ξυλινου  βαρελιου λεει πως πρεπει να το γεμισεις μεχρι πανω για να μην ξυδιασει.
Το ενα βαρελι γεμισε τιγκα 330. Το αλλο ενω ηταν 220αρι μπηκαν μεσα 175 κιλα περιπου.
Αμεσω τα φιλαρακια μου ειπαν : Βαλε πανω ενα μπουκαλι παραφινη για να μην σου ξυδιασει κτλ κτλ.
Το εκλεισα ετσι . Δεν ξυδιασε. Το ρισκαρα χοντρα ομως  , αλλα στηρικτικα στις γνωσεις τω παλιων.
Οχι φαρμακα. Στοπ στα φαρμακα. Οι παλιοι δεν ειχαν φαρμακα. Και ζουσαν περισσοτερο.
Οσο γινετε ποιο αγνα πραγματα στον οργανισμο μας.
Μια ζωη οι παπουδες εβγαζαν καθε μερα ενα μπουκαλι κρασι απο το βαρελι και το επιναν.
Το ιδιο κανω και εγω. Ουτε εμφιαλωσεις ουτε τιποτα.
Και οσο φυγει , οσο παλιωσει , οσο πεταχτει !! (Προς το παρον κανενα δεν πεταχτηκε διοτι χαριζω κιολας σε φιλους και παλι εχω)
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 05, 2018, 08:36:56 μμ »

Δεν θυμάμαι ακριβώς τον τρόπο που το κάνουν. Το είχα δει όμως παλιά σε κάποιο βίντεο.
Τώρα να σου πώ και εγώ το κρασί μου το πίνω απο το βαρέλι και δυστυχώς δεν προλαβαίνει να
παλαιώσει.  Αντίθετα με το δικό σου. Μεγάλο χαμόγελο

Χωρίς πλάκα τώρα. Γιατί δεν έχεις δοκιμάσει να το βάλεις σε μπουκάλια??
Θα σου πω ένα παράδειγμα. Ο πατέρας μου, συγχωρεμένος τώρα, όταν παντρεύτηκα, μου έκανε
μια έκπληξη που δεν την περίμενα!!!!  Είχε βάλει σε μπουκάλια όταν γεννήθηκα 25 κιλά κρασί και το είχε
φυλάξει σε μέρος που δεν το ήξερα. Τα οποία και μου τα έδωσε να τα ανοίξω σε τσιμπούσι που έκανα
στο γάμο με φίλους. Όταν τα ανοίξαμε ήταν πλέον 27 χρονών κρασί και μάλιστα
σε αρίστη κατάσταση. MS 66 - 67, Proof deep cameo!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Η χαρά που πήρα ήταν μεγάλη και καταλαβαίνεις τον λόγο......

Ωραία ιστορία φιλαράκι μου.
Να σε ρωτήσω!!!
όταν παντρεύτηκες είχαν φύγει οι Γερμανοί ή ακόμη είχαμε κατοχή;
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 05, 2018, 08:49:29 μμ »

Οι φιλοι μου Οινοπειοι μου λενε να το κανω αυτο , δεν ειναι κατι δυσκολο και τα εργαλεια ολα τα εχω τσαμπα.
Ειδικα δυο βαρελια φετινα ( 175 + 330 κιλα αντιστοιχα ) κοτσιφαλι βγηκε κορυφαιο.
Εαν το δοκιμαζαν πριν τις εκθεσεις ειχαν σκοπο να το κατεβασουν στις εκθεσεις για βραβειο.
Τωρα λοιπον που πινετε γλυκα και κατεβαινει κατω με την μια,  ΘΕΛΟΥΝ αρων αρων να εμφιαλωσω καμια 50ρια μπουκαλια για να παραμεινει ετσι. Δλδ να σταματησει να προχωραει η ωριμασνη του.
Το θεμα μπλεκει οτι στην εμφιαλωση η μαγκες ριχνουν μεσα μεταμεσουφλιντ  (φαρμακο ) και εγω το πινω ανευ φαρμακων.
Απο το πατημα (με τα Ποδια) την αποστραγγισει απο τα στραφυλλα ( με την κανατα στο χερι ) λειτουργω με τον τροπο που λειτουργουσαν οι παπουδες μου και αυτο δεν το αλλαζω.
Προτιμω λοιπον να το εχω στα βαρελια (το ποιο παλιο μου ειναι τωρα 20 χρονων) και αναλογος των κεφιων μου πινω αυτο που θελω.
Θελω κατι δυνατο ;;
Βαζω ενα παλιο , πινεις δυο ποτηρακια και μετα πας για υπνο.
Θες κατι ελαφρυ ;; Βαζω φετινο πινεις ενα μπουλακι και μετα για υπνο!!
Θες κατι με φρουτα ;; Φτιαχνεις κοκτειλ κρασι με πετιμεζι ή με γαρυφαλο κανελα καθαριζεις τα φρουτα σου αδειαζεις παλι ενα μπουκαλι και πας για υπνο !!

Οπως παρατηρησες η καταληξη ειναι ιδια παντου , ο τροπος διαφερει  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Υ.Γ Το καλο ειναι οτι την επομενη μερα σηκωνεσε διχως πονοκεφαλο !!! ( Ο πονοκεφαλος που εχουν οι περισοτεροι την επομενη μερα ειναι το αποτελεσμα της Ινολης ή των Θειωδη που εχουν τα φαρμακα.

Μαγκια και τεχνη για μενα ειναι να κρατας το κρασι χρονια χωρις φαρμακα και με αρωματα.
Και αυτο μου το προσφερει το ξυλινο βαρελι.

Πχ ο νομος και ο κανονας του ξυλινου  βαρελιου λεει πως πρεπει να το γεμισεις μεχρι πανω για να μην ξυδιασει.
Το ενα βαρελι γεμισε τιγκα 330. Το αλλο ενω ηταν 220αρι μπηκαν μεσα 175 κιλα περιπου.
Αμεσω τα φιλαρακια μου ειπαν : Βαλε πανω ενα μπουκαλι παραφινη για να μην σου ξυδιασει κτλ κτλ.
Το εκλεισα ετσι . Δεν ξυδιασε. Το ρισκαρα χοντρα ομως  , αλλα στηρικτικα στις γνωσεις τω παλιων.
Οχι φαρμακα. Στοπ στα φαρμακα. Οι παλιοι δεν ειχαν φαρμακα. Και ζουσαν περισσοτερο.
Οσο γινετε ποιο αγνα πραγματα στον οργανισμο μας.
Μια ζωη οι παπουδες εβγαζαν καθε μερα ενα μπουκαλι κρασι απο το βαρελι και το επιναν.
Το ιδιο κανω και εγω. Ουτε εμφιαλωσεις ουτε τιποτα.
Και οσο φυγει , οσο παλιωσει , οσο πεταχτει !! (Προς το παρον κανενα δεν πεταχτηκε διοτι χαριζω κιολας σε φιλους και παλι εχω)

Ωραίος
Ανυπομονώ να έρθω κάτω Γιώργο θα κεράσεις ελπίζω.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 05, 2018, 09:53:17 μμ »

To ξαναποσταρω για να το δει ο φιλος μας

'Σωστες' φωτογραφιες και τροποι αναρτησης

ΥΓ: ζηλεψα και γω τωρα... Don Giwrgignon

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2018, 09:58:00 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 06, 2018, 04:32:00 πμ »

silahim,
Ευχαριστώ.

herakliotis,
Δεν θα προσπαθήσω να σε μεταπείσω για κάτι.
Αλλά να μη λέμε ανακρίβειες:
Ο μέσος όρος ζωής ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ όσο περνάνε τα χρόνια, δε μειώνεται.
Στη χώρα μας είναι 78,3 έτη για τους άντρες και 83,6 για τις γυναίκες (στατιστικές 2015).
ΠΟΤΕ ΑΛΛΟΤΕ δεν ήταν τόσο ψηλά.
Δεν ζούσαν περισσότερο δηλαδή "παλιά", που δεν έβαζαν φάρμακο στα κρασιά τους.


Η σαμπάνια του φίλου μας μπορεί να είναι άριστη, και χωρίς αλλαγή φελλού επί 40 χρόνια. Είναι θέμα τύχης. Η σωστή διαδικασία συντήρησης πάντως λέει ότι ο φελλός της έπρεπε να έχει αλλαχτεί 3 φορές: το 1988, το 1998 και το 2008. Και φέτος άλλη μία, για να πάρει παράταση (ασφαλή) για άλλα 10 χρόνια.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences