Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:22:10 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κάψουλα ή μπλιστερ?  (Αναγνώστηκε 6070 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
hagigeorgios
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 26, 2018, 08:51:59 μμ »

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω όλη την σειρά Rwanda wildlife και εχω 3 νομισματα της σειρας σε καψουλες ενω ολα τα άλλα ειναι στο μπλιστερακι του νομισματοκοπειου. Γενικά ότι ουγγιες έχω, τις έχω βάλει σε σελίδες encap μέσα σε ντοσιέ για πιο ωραία παρουσίαση.
Η ερώτηση είναι η εξής
Θα βγάζετε τα νομίσματα από το μπλιστερακι του νομισματοκοπειου για να το βάλετε σε κάψουλα? Χάνει σε αξία σε περίπτωση μεταπώλησης?
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 26, 2018, 09:02:26 μμ »

Εγώ φίλε δεν θα βγάλω ποτέ τα Rwanda από την ζελατίνα τους!
Καταγράφηκε
hagigeorgios
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 26, 2018, 09:09:13 μμ »

Ηλία αυτό σκέφτομαι κι εγώ αλλά μπορεί να μου βρει κάποιος λύση για το πώς θα παρουσιάσω όλη την συλλογή μαζί όταν πχ ο ελέφαντας είναι σε μπλιστερ και οι ζεβρες σε κάψουλα? Εδω σε θελω....
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 26, 2018, 09:24:23 μμ »

Προσπάθησες να βρείς τα τρία αυτά σε blister;
Καταγράφηκε
hagigeorgios
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 26, 2018, 09:28:20 μμ »

Έχω κοιτάξει αλλά για τις ζεβρες θέλει από 80€ και πάνω και αυτό αν κάτσει σε δημοπρασία.
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 26, 2018, 09:34:48 μμ »

Έχουν ανέβει τρελά! Από 2012 και μετά έχω εγώ. Κοίταξε να κάνεις καμία πατέντα με τα blisters ώστε να στερεωθουν σε φύλλο για ντοσιε.
Καταγράφηκε
hagigeorgios
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 26, 2018, 09:40:45 μμ »

Πάντως αν παρατηρήσεις ο γοριλλας του 2008 ανεξαρτητα αν ειναι σε κάψουλα ή μπλιστερ κάτω από 250€ αν τον βρεις κάνεις πάρτι. Και γενικώς από το 2013 και πίσω ξεκινάνε ολα από 40€ και βάλε...
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 26, 2018, 09:48:01 μμ »

Έτσι είναι, πλέον τα έχω ξεχάσει! Πάντως για εμένα είναι οι πιο όμορφες ουγγιές!
Καταγράφηκε
hagigeorgios
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 26, 2018, 10:03:19 μμ »

Και για μένα Ηλία. Γι'αυτό ψάχνω λύση στο θέμα του πως,που μπορώ να τα έχω δίπλα δίπλα να τα χαζεύω. Επισης πολύ ωραίο είναι το καινούργιο της Ρουάντα το Santa Maria Nautical series. Φοβερές λεπτομέρειες και το πρώτο της σειράς. "Βλέπε γοριλλα" για πιθανή υπεραξία. Πότε δεν ξέρεις...
Καταγράφηκε
Poseidon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 26, 2018, 10:16:27 μμ »

Φίλε εγώ στην θέση σου δεν θα έβγαζα με τίποτα κάποιο νόμισμα από το blister, ειδικά αν μιλάμε για μεταπώληση. Υπάρχει παντως στην αγορά κασετίνα για blister νομίσματα της Rwanda.
Αν τώρα τα θες για τη πάρτη σου, ναι βγάλτα γιατί το blister αδικεί όλα τα πανέμορφα νομισματα της rwanda και την σειρά wildlife και την νεα lunar σειρά όπως επισης τη nautical σειρα.

Αυτό που πρέπει να μας προβληματίζει είναι κατα πόσο το υλικό του blister που είναι PVC καταστρεφει ή αφηνει σημαδια στα νομισματα.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 26, 2018, 10:19:49 μμ »

Θα πω μια βλακεια μιας κνδεν ξερω τι μεεθος εχουν τα συγκεκριμενα κερματα,ουτε το μπλιστερακι τους.σε κλασσικη σελιδα για χαρτονακια 2χ2 δεν χωραει?σε αυτες τις σελιδες (αν χωραει το μπλιστερακι) βαζεις και αυτο κ την καψουλα νομιζω...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Poseidon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 26, 2018, 10:23:42 μμ »

Mιλάω για αυτό το κουτί.
Καταγράφηκε
hagigeorgios
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 26, 2018, 10:31:24 μμ »

Αν δεν κάνω λάθος γιατί δεν τα έχω μπροστά μου αυτή την στιγμή το νόμισμα είναι 38.6. Τις διαστάσεις από το μπλιστερακι δεν τις ξέρω. Αλλά θα το μετρήσω αύριο. Η θήκη που έβαλε φωτό ο φίλος Ποσειδών αν είναι για την σειρά wildlife της Ρουάντα λογικά μια χαρά πρέπει  να χωράει το μπλιστερ αλλά για τα άλλα που είναι σε κάψουλες θα πρέπει να γίνει πατεντα
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 26, 2018, 10:32:11 μμ »

Aφου τα περισσότερα νομίσματα τα έχεις στην επίσημη συσκευασία δεν θα ήταν ''σωστό'' κατά τη γνώμη μου να τα βγάλεις από εκεί απλά και μόνο για να κάνεις μια ομοιόμορφη παρουσίαση με τα υπόλοιπα. Εγώ θα έψαχνα να ''αντικαταστήσω'' τα άλλα τρία αγόράζοντάς τα όπως κυκλοφόρησαν και θα πούλαγα τα ''σκέτα''.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 26, 2018, 10:35:25 μμ από Lary » Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
hagigeorgios
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 26, 2018, 10:58:41 μμ »

Σωστό σαν σκέψη αλλά ο γοριλλα , ο ελέφαντας και ο ρινοκερος κοστίζουν αρκετά και δεν πωλούνται ευκολα... Μόνο το τρίτο είναι σε σχετικά προσιτή τιμή.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences