Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 01:48:51 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ταληρο Μοναχου.  (Αναγνώστηκε 8163 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 24, 2018, 04:46:25 μμ »

Οι κιβδηλοποιοί αποφεύγουν να κοπιάρουν σπάνια κομμάτια γιά τον εξής απλούστατο λόγο:
Θα τους μείνουν στο χέρι και ενδεχομένως να.. τρέχουν και να μην φτάνουν!

Διότι το σπάνιο κομμάτι, σίγουρα θα δημιουργήσει πολύ..θόρυβο και αναμφίβολα θα το σκανάρουν τα πλέον έμπειρα μάτια της έμπορο/συλλεκτικής αγοράς. Έχει συνεπώς σχεδόν μηδενική πιθανότητα να περάσει.
Σε αντιδιαστολή με τις εύκολες κόπιες, που θα προσελκύσουν σαφώς περισσότερους και συνάμα πιο άπειρους/αδαείς συλλέκτες. Έτσι πολλαπλασιάζεται και η πιθανότητα να πιαστούν κάποιοι κορόϊδα..
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 24, 2018, 08:15:30 μμ »

H μονη γνωστη κοπια που γνωριζω εγω απο παλια ειναι μια προχειροδουλεια απο απλακα σχεδον ασπριζει σαν νομισμα και εαν θυμαμαι ειχε κοπει γυρω στο 1970 για τουριστικους λογους.
Ηταν κατι που το βλεπαμε παλια συχνα στα χερια των ανθρωπων.
Τωρα τελευταια δεν το βλεπω καθολου.
Φυσικα ενας και νεος συλλεκτης με ελαχιστη πειρα θα μπορουσε να καταλαβει οτι ειναι κατι ψευτικο διοτι και το σχεδιο ηταν χαλια και το βαρος ηταν κατα πολυ λιγοτερο και λεπτοτερο σαν νομισμα και και και.
Τωρα αυτο δεν το ειχα ξαναδει ποτε και δεν γνωριζω.
Καλο θα ηταν να μαθαιναμε ποσα χρονια το γνωριζουν εαν το γνωριζουν παλιοι ωστε να ξερουμε τι μας ξημερωνει αυριο.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 24, 2018, 10:15:07 μμ »

Γιωργο εκτος από το πεντε δραχμή υπαρχει και η γνωστη στους παλιους ελληνικη ασημενια και βουλγαρικη κοπια.Παλια την ειχαν πατησει αρκετοι.Μετα κυριαρχησαν οι κινεζοι.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 25, 2018, 01:42:39 πμ »

Η πέντε δραχμη ήταν και αυτό άλλο παρατράγουδο Γιάννη.
Δεν την ανέφερα καθόλου διότι ήταν για γέλια και για κλάματα.
Και αυτή έχω καιρό να την δω πουθενά.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 25, 2018, 08:09:01 πμ »

Συγνωμη κιόλας για την παρέμβαση, αλλά το συγκεκριμένο είναι από Έλληνα του facebook? Αν είναι το ίδιο που νομιζω, είχε φώτο σε ζυγαριά και παχυμετρο! Και ήταν όλα σωστά!
Και εμένα μου είχε κάτσει στραβά με το που το ειδα, γιατί εκτός της εικόνας του, το είχε και φθηνά πολύ για την κατάσταση του, με προβλημάτισε όμως το ότι ήταν σωστό στα χαρακτηριστικα του... Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 25, 2018, 02:54:04 μμ »

Μα είναι αυτονόητη αγαπητέ “Γιωργος Ρ” η ταύτιση βάρους και διαστάσεων του κίβδηλου με το πρωτότυπο, στην περίπτωση χρήσης του ίδιου ακριβώς τίτλου αργυρο/κράματος. Όλα παίζονται στην λεπτομέρεια..
Καταγράφηκε
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 25, 2018, 03:00:44 μμ »

Κοιτα, ξέρω ότι το βολφραμιο έχει ίδιο ή σχεδόν ίδιο ειδικό βάρος με το χρυσο. Δεν γνωρίζω όμως κάποιο ανάλογο μέταλλο για το ασημι. Διαφωτίστε με παρακαλώ πάνω σ'αυτο!
Αν δεν υπάρχει όμως, τότε το συγκεκριμένο τάληρο είναι ασημενιο, άρα ποιος ο λόγος για αντιγραφη???
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 25, 2018, 03:09:43 μμ »

Κοιτα, ξέρω ότι το βολφραμιο έχει ίδιο ή σχεδόν ίδιο ειδικό βάρος με το χρυσο. Δεν γνωρίζω όμως κάποιο ανάλογο μέταλλο για το ασημι. Διαφωτίστε με παρακαλώ πάνω σ'αυτο!
Αν δεν υπάρχει όμως, τότε το συγκεκριμένο τάληρο είναι ασημενιο, άρα ποιος ο λόγος για αντιγραφη???

Για να κερδίσει την διαφορά από την τιμή πώλησης μείον την τιμή του χρησιμοποιούμενου αργύρου. Το καθαρό ασήμι κοστίζει περί τα 13.50 ευρώ η ουγγιά.
Καταγράφηκε
R-E-T-H-Y-M-N-O
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 401


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 25, 2018, 03:22:11 μμ »

Βαρος και διασταση ειναι σωστα,αλλα δεν ειναι σωστο το παχος..... εκει η διαφορα φαινετε και με το ματι αν το βαλεις διπλα διπλα με ενα κανονικο.
Αλλο ενα χαρακτηριστικό της κοπιας αυτης ειναι οτι ειναι σχεδιο μεταλλίου και οχι νομισματος που ειναι το κανονικο.
Καταγράφηκε
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 25, 2018, 03:31:03 μμ »

Υπάρχει έστω και μια μικρή πιθανότητα το τάληρο να είναι αυθεντικο? Αλλά είπαμε ότι σα μεταλλιο, άρα οχι... Αναποφασιστικότητα
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 25, 2018, 03:32:25 μμ από Γιωργος P. » Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 25, 2018, 03:33:48 μμ »

Το πάχος λογίζεται και αυτό ως διάσταση. Αν και δεν γνωρίζω τις ακριβείς διαστάσεις του συγκεκριμένου τάληρου, είμαι σίγουρος πως στην περίπτωση των «καλών» ασημένιων κίβδηλων, μπορούν να επιτευχθούν με ακρίβεια όλα τα βασικά χαρακτηριστικά του αυθεντικού κέρματος (διάμετρος, πάχος, βάρος, τίτλος).
Καταγράφηκε
R-E-T-H-Y-M-N-O
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 401


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 25, 2018, 03:41:40 μμ »

Δεν ειναι ασημενιο.....ειναι απο αλλο υλικο που δεν μαγνητίζει.
Για να πετυχουν το ιδιο βαρος και την ιδια διασταση αναγκαστικα το εκαναν πιο παχυ αν θυμαμαι καλα.
Δεν ειμαι σπιτι για να το συγκρινω.....
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences