Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 01:04:13 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μονόσολδοοο!!  (Αναγνώστηκε 19885 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 22, 2018, 05:41:33 μμ »

  Μετά από καιρό έρχεται μια προσθήκη νομίσματος που με πάει στα ουράνια Smile ! Το πρώτο μου μονόσολδο Κρήτης έρχεται στην κατοχή μου! Παρόλο τις τεράστιες απογοητεύσεις που μου είχαν έρθει με τα συγκεκριμένα, καθώς έφευγαν πολύ ψηλά σε τιμές, κατάφερα και απόκτησα το δικό μου  Χαμόγελο .

  Ο λόγος για ένα συμπαθητικό μονόσολδο που κόπηκε από τους Ενετούς για χρήση αποκλειστικά στην Κρήτη. Γενικότερα, πάντα τα Κρητικά ενετικά Candia ακόμα και 2 soldi είχαν μεγαλύτερη ζήτηση σε σχέση με τα υπόλοιπα, με αποτέλεσμα πάντα κάποιος να παραμονεύει στη γωνία να τα αποκτήσει. Καταλαβαίνετε τη χαρά μου και ειδικά για νόμισμα, όπου είναι 1 soldi, πολλά σκαλιά πιο δύσκολο από τα υπόλοιπα. Προσωπικά, παρόλο που κρατάω αρχείο μονοσολδάκια, έχω δει λίγα και θεωρώ ότι είναι ένα πραγματικά δύσκολο νόμισμα.

  Στο νόμισμα τώρα, το soldo per la Regno di Candia κομμένο από τους Ενετούς χρησιμοποιήθηκε από το 1653-1669 (αν και έχουμε και τα siege coin) έως ότου δηλαδή έπεσε και ο Χάνδακας στα χέρια των Οθωμανών. Έχει βάρος 3,1 gr και διάμετρο 22 mm. Στα συγκεκριμένα έχουμε διάφορα γράμματα χαράκτη. Στο συγκεκριμένο είναι N.C. δηλαδή Nicolo Contarini. Προσωπικά έχω ενθουσιαστεί και μοιράζομαι τη χαρά μου μαζί σας γιατί ακόμα και στην αρχή του συλλεκτισμού μου όταν ήμουν 15 χρονών δεν έχω ξανανιώσει αυτό το συναίσθημα.

  Προς όλους, γνωρίζοντες και μη, θα ήθελα να ρωτήσω. Προσωπικά το βαθμολογώ σαν κατάσταση Very Good Details Corroded, εσείς πως το βλέπετε? Και ποια είναι η άποψη σας σχετικά με τη δυσκολία των χαρακτών?

  Καλή συνέχεια σε όλους και καλές προσθήκες στις συλλογές σας!
Καταγράφηκε

Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 22, 2018, 06:14:53 μμ »

Καλορίζικο φίλε Γιάννη.Πολύ όμορφο. Χαμόγελο
Νομίζω απο βαθμό είναι όπως τα λές.Τώρα για τα υπόλοιπα που ρωτάς ας απαντήσουν οι ειδικοί.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2018, 06:16:44 μμ από Sp1 » Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 22, 2018, 06:18:17 μμ »

Ευχαριστώ πολύ κύριε Σπύρο!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 22, 2018, 07:22:17 μμ »

Καλοριζικο , αλλα βαθμο δεν παιρνει οπως μονος σου φανταστηκες.
Οι πρασινηλες ειναι εκδηλες απο την μια πλευρα και η ζημια οπου εχουν κανει ανεπανορθωτη.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 22, 2018, 07:37:54 μμ »

Γιάννη σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες που μοιράστηκες μαζί μας.Καλορίζικο το νόμισμα σου και εύχομαι και άλλα πολλά.
Στο έχω ξαναγράψει ότι είσαι πολύ τυχερός που ασχολήθηκες από τόσο μικρή ηλικία με τον συλλεκτισμό.Σκέφτεσαι να του κάνεις κάποια συντήρηση ή δεν έχεις ακόμη την απαιτούμενη εμπειρία για αυτό.
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 22, 2018, 07:48:39 μμ »

Kαλορίζικο και από εμένα.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
sksnpl
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351

Θάνος


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 22, 2018, 08:22:36 μμ »

Αν και δεν έχω καθόλου γνώσεις για αυτά τα νομίσματα, μπορώ να συμμεριστώ τον ενθουσιασμό και την χαρά για την απόκτησή του..
Σου εύχομαι πάντα να αποκτάς ότι επιθυμείς..
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 22, 2018, 11:36:12 μμ »

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα σχόλια. Πράγματι δεν νομίζω να παίρνει καθαρό βαθμό ωστόσο σκέφτομαι να επέμβω σε αυτό να φύγει η πρασινίλα. Σίγουρα θα αφήσει λακουβίτσες αλλά δεν θα έχει το νόμισμα καμία οξείδωση και θα είναι σαν να έχει φάει μερικές σφαίρες Γλώσσα θα δείξει.
Καταγράφηκε

noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 22, 2018, 11:41:08 μμ »

Αφού εσένα σε γεμίζει, χου γκιβς α σιτ για τον βαθμό! Καλορίζικο  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 23, 2018, 08:29:16 πμ »

Είναι σε πολύ καλή κατάσταση για τον τύπο αυτό. Στο έξεργο τα αρχικά του assayer N.C. = Nicolo Contarini, οπότε είναι ποικιλία εξίσου ή ελαφρώς πιο σπάνια απ του P.M. = Pietro Molin κατά τις παρατηρήσεις μου. Θέλει μόνο συντήρηση για να σταματήσει η ζημιά της διάβρωσης. Καλορίζικο!
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 23, 2018, 09:52:03 πμ »

 Μπραβο malef.
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 23, 2018, 01:07:51 μμ »

Ευχαριστώ πολύ όλους για τα σχόλια τους. Κύριε Γιάννη έχετε δίκιο για την διάβρωση, αυτή τη στιγμή το δουλεύω Γλώσσα Για τη δυσκολια του πιστευω πως εχει απο πιο ευκολο σε πιο δυσκολο,
1. P.M.
2. F.R.
3. N.C.
4. M.A.S.
5. A.P
Καθαρα προσωπικη αποψη και σαφως χωρις μεγαλο αρχειακο βαθος νομισματων στα μονοσολδακια.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2018, 01:15:02 μμ από malef13 » Καταγράφηκε

pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 24, 2018, 03:40:26 μμ »

 Προσωπικη αποψη,μην βιαστεις για την πρασινιλα,σκεψου το...
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 24, 2018, 05:22:36 μμ »

Προσωπικη αποψη,μην βιαστεις για την πρασινιλα,σκεψου το...

Τα αποτελέσματα είναι θετικά οπότε συνεχίζω προκειμένου να έχω ένα free oxydized Γλώσσα μονόσολδο στη συλλογή μου το οποίο με το χρόνο δεν θα χαλάει όλο και περισσότερο.
Καταγράφηκε

pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 27, 2018, 06:12:49 μμ »

 ενταξει.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences