Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 01:30:20 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις για ατέλειες σε νομίσματα του Οθωνα  (Αναγνώστηκε 4734 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« στις: Ιούλιος 06, 2010, 07:24:13 μμ »

Εδώ και κάμποσο καιρό έχω κάποιες απορίες που θάθελα να τις συζητήσω μαζί σας, γιατί προφανώς εσείς γνωρίζετε αρκετά περισσότερα και μόνον έτσι θα μάθω τελικά... Οι ερωτήσεις μου είναι οι παρακάτω και τις αριθμώ για να διευκολύνω τις απαντήσεις σας, οι οποίες θα ήθελα να είναι όσο το δυνατόν πιο αναλυτικές (άλλωστε νομίζω ότι είναι πολύ ενδιαφέρον να καταγραφούν όλα αυτά και να υπάρχουν σαν πληροφορίες στο φόρουμ και για τους μελλοντικούς αναγνώστες):


1. OFF CENTER: Πόσο συχνό είναι να παρουσιάζονται για παράδειγμα δεκάλεπτα που είναι τυπωμένα παράκεντρα..? Και μέχρι ποιο βαθμό θα μπορούσε να είναι κάποιο τέτοιο νόμισμα στραβοχτυπημένο..? Και κάτι τέτοιο τελικά προσδίδει επιπλέον αξία στο νόμισμα ή όχι..?

2. ΜΗΤΡΕΣ: Πόσο συχνά εμφανίζονται νομίσματα με προβλήματα από τις μήτρες (αυτό που αναφέρεται σαν "σπάσιμο") και πόσο έντονα ή μεγάλα μπορεί να είναι αυτά..? Αν υπάρχουν τέτοια σημάδια στο νόμισμα, αυτά αυξάνουν την αξία του ή όχι..?

3. ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ: Είναι φυσιολογικό ένα νόμισμα με σχέδιο μεταλλίου να έχει απόκλιση ευθυγράμμισης των δύο πλευρών..? Εάν δηλαδή γυρίζοντάς το, δούμε ότι δεν είναι απόλυτα κάθετο και από την άλλη πλευρά αλλά έχει διαφορά ~15 μοιρών, αυτό μπορεί να είναι φυσιολογικό ή όχι..? Και αν ναι, είναι κάτι που δίνει περισσότερη αξία στο νόμισμα ή του αφαιρεί..?

4. ΟΔΟΝΤΩΣΗ: Πόσο πιθανό είναι να έχει γίνει λάθος στην οδόντωση..? Αν για παράδειγμα παρατηρήσουμε σημαντικές διαφορές (διπλοπατήματα, αραιές & πυκνές περιοχές, μισή γράμμωση, κλπ) αυτό είναι κάτι που μπορεί να θεωρηθεί πλεονέκτημα για την αξία του ή μειονέκτημα..? Και πόσο συχνά παρατηρούνται τέτοια χαρακτηριστικά (αν υπάρχουν καταγραφές βέβαια) σε νομίσματα της εποχής του Οθωνα..?


Ας δούμε αυτά για αρχή και ίσως επανέλθω και με άλλες απορίες αργότερα.  Άνεση



ΥΣ: Ολα τα παραπάνω τα ρωτάω συγκεκριμένα για τα νομίσματα του Οθωνα - πχ, 10λεπτα κλπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2010, 11:39:53 μμ από Κώστας » Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 07, 2010, 10:10:30 μμ »

Κατ' αρχήν σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.  Χαμόγελο Με κάλυψαν αρκετά, με εξαίρεση το τελευταίο της οδόντωσης όπου μου έχει μείνει ερωτηματικό...

Για το τελευταίο που λες, το αντιλαμβάνομαι κι εγώ και γι' αυτό δεν έθεσα θέμα πλαστότητας αλλά ρώτησα μόνο πόσο συχνά συναντιόνται όλα αυτά και κατά πόσο επηρεάζουν την αξία του νομίσματος. Αυτό που θέλω τώρα να ρωτήσω σαν επόμενο βήμα, είναι το εξής:

- Εάν συναντήσουμε ΟΛΑ τα παραπάνω ΜΑΖΙ να συνυπάρχουν σε ένα νόμισμα (πχ, 10λεπτο του '37) τι μπορεί να σημαίνει αυτό και πόσο επηρεάζουν την αξία του..? (με δεδομένο πάντα ότι δεν είναι κάποιο σημερινό πλαστό αντίγραφο).
- Υπάρχει περίπτωση να πρόκειται για κάποιο κίβδηλο της εποχής του..? Και αν ναι, πως μπορεί κάποιος να το καταλάβει..?
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 08, 2010, 12:00:30 πμ »

Βάρος: 12,85
Πάχος: 2,59
Διάμετρος: από 27,93 έως 28,03
Απόκλιση αντιστροφής: 15-16 μοίρες

Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 08, 2010, 12:04:37 πμ »

...
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 08, 2010, 12:05:52 πμ »

...
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 08, 2010, 12:08:33 πμ »

Διευκρινίζω για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις ότι το νόμισμα δεν το πουλάω ότι και νάναι...
Συνεπώς εκφραστείτε ελεύθερα και ειλικρινά.

 Σαρκασμός
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 08, 2010, 12:11:07 πμ »

...το νόμισμα δεν το πουλάω ότι και νάναι...

...ούτε το επιστρέφω φυσικά..!  Σαρκασμός Άνεση
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences