Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 12:57:51 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: πειτε μου την γνωμη σας.  (Αναγνώστηκε 3366 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sakis73
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 305


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 09:16:30 μμ »

Σας δειχνω ένα κομματι γυαλι που βρηκα σε μια ταφρο που ειχε σκαψει μηχανημα για να περασει αγωγος.
Δεν θα του εδινα σημασια ουτε θα σας το εδιχνα αν δεν ηταν στους 80 ποντους ακριβως ( ειχα μετροταινια στο αυτοκινητο, το γυαλι το εβγαλα από το τοιχομα )
Είναι ανοιχτο πρασινο, ο πατος του είναι περιπου 12χλ, το τειχομα του 9χλ, υπολογιζω περιπου η διαμετρος 15 -20ποντους, εχει μερικες φυσαλίδες μικρες η μεγαλες,το χωμα από πανω του δεν φενονταν μπαζομενο.
Ποσο παλιο μπορει να είναι?
Η περιοχη δεν είναι αρχαιολογικος, χωρος ουτε ηταν κατοικισημη από οσο ξερω.
Λογικα δεν πρεπει να είναι κατι σημαντικο αλλα θελω να μου φυγει η περιεργια.
Ευχαριστω Σακης.
Καταγράφηκε
sakis73
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 305


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 09:20:05 μμ »

.
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 09:32:57 μμ »

Μου θυμιζει παλιο γυαλινο σταχτοδοχειο
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 09:52:45 μμ »

Ορυκτο δεν ειναι σιγουρο.
Καταγράφηκε
Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 12, 2018, 01:38:34 πμ »

Θα έλεγα ,χωρίς να έχω δει τον χώρο όπου βρέθηκε, ότι μάλλον από νταμιτζάνα ή από γαλόνι, 2γάλονο πρέπει να είναι…
Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 12, 2018, 12:39:14 μμ »

Θα έλεγα ,χωρίς να έχω δει τον χώρο όπου βρέθηκε, ότι μάλλον από νταμιτζάνα ή από γαλόνι, 2γάλονο πρέπει να είναι…
Σωστο
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
sakis73
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 305


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 12, 2018, 05:45:31 μμ »

Ευχαριστω για τις απαντησης, οντως αμα το δεις μροστα σου βλέπεις ένα χοντρο πρασινο γυαλι.
Αυτό που με προβληματιζει είναι κυριως το βαθος και μετα το παχος.
Αυτό το 2γαλονο τι διαμετρο εχει?
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 12, 2018, 08:18:31 μμ »

σακη μου... νταμτζανες εχει διαφορες!  αλλες ειναι σαν τα κανονικα μπουκαλια αλλα σαφεστατα μεγαλυτερες.... αλλες ειναι απο φυσιτο γυαλι... και ειναι παλιοτερες... αυτες.. που ειναι στρογγυλες.. αλλωτε εχουν πατο κι αλλωτε οχι!!

χρωματα εχει διαφορα, πρασινα, λαχανι.... μεχρι και αχρωμες...

μεγεθη.... οτι θες.... εχω μια που νομιζω ειναι η μεγαλυτερη..... 500λιτρη, φυσιτη τεραστια και αχρωμη!! το στομιο αν δεις παχος..... παθαινεις πλακα!!! αδεια και δυσκολευομουν να την μεταφερω....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2018, 08:18:47 μμ από NMS » Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1825


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 12, 2018, 10:12:24 μμ »

500 λιτρα γυαλινη νταμιτζανα?αυτο ειναι τεποζιτο για την ταρατζα..μηπως εγινε καποιο λαθος κ θελετε να πειτε 50?ρωταω με απολυτο σεβασμο,πραγματικα..γυαλια υπαρχουν απο την αρχαιοτητα..εχω δει σε μουσεια,την τελευταια φορα στο ζαγρεμπ κ την λιουμπλιανα,επομενως ποτε δεν ξερεις,ισως ειναι πολυ πολυ παλιο
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 13, 2018, 02:18:53 πμ »

Αυτό που με προβληματιζει είναι κυριως το βαθος και μετα το παχος.

Κολλημένος κι εγώ στο τριπάκι που μας έβαλες Σαρκασμός Όμως δεν καταλαβαίνω τι εννοείς το "βάθος"  Απορία Το πλάτος/διάμετρος;
Καταγράφηκε

NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 13, 2018, 02:38:14 πμ »

χαχαχαχαχα σε καταλαβαινω φιλε μου με την απορια σου... δεν ειναι κανονικη ντανιτζανα... για να την κουβαλας.. ειναι οντως περισσοτερο αποθηκευτικος χωρος τεραστιος!

υπολογισα ποσο χωραει οταν ειχα δει μια παραπλησια πολυ παλια σε ενα site που ελεγε οτι ηταν της δεκαετιας του 1850, ιταλικη! ηταν ακριβως ιδια με την μονη διαφορα οτι εκεινη ηταν λαχανι χρωμα! αναφερε οτι ειναι πολυ σπανιες και για αποθηκες ή μεγαλα μαγαζια, αρχοντικα κτλ....

η δικη μου ειναι μεσα σε μια μεγαλη κουτα και παλι δεν χωραει ολη... απλα την εχω εκει γιατι δεν εχει ισιωμενο τον πατο για να καθεται... ειναι ολη στρογγυλη... και ειναι απο φυσιτο γυαλι!!

πιθανον να ειχε καποιο τεραστιο δοχειο για να μπαινει και να στηριζεται... αλλα... δεν υπαρχει πια!

ειναι πολυ βαρια απο μονη της και σε χοντρο γυαλι! αν βαλεις μεσα και υγρο και την γεμισεις... οχι δεν σηκωνεται... δεν μετακινειτε καν!!!! δεν σπρωχνεται!!!

σκεφτομουν να βρω κανεναν καλαθα να κανει κατι σαν βαση... αλλα θα μπορει;;

μιλαμε για μια νταμιτζανα που ειναι καπου 70 ποντους υψος, και με περιμετρο μεσης..... 1 μετρο και 55 ποντους περιπου... ισως και λιγο παραπανω!!  οποτε ειναι 500ρα! δεν μπορω να την στολισω... πιανει ολοκληρη γωνια....

ειδα κι επαθα να τν μεταφερω απο το σημειο που την ειχαν πεταξει!!!! οταν την ειδα επαθα!!!

εχω και 2 νταμιτζανες 5λιτρες αλλα σε σχημα μπουκαλιου αυτες... οχι κατι ιδιαιτερο... και τις εχω στολισμενες... αλλα μπροστα στην αλλη ειναι σαν μινιατουρες! χαχαχαχα
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2018, 02:39:12 πμ από NMS » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 13, 2018, 03:39:12 πμ »

ξεχασα να αναφερω οτι οι 50ρες ειναι νομιζω οι μεγαλυτερες νταμιτζανες που μπορουν να μετακινηθουν... εχουν λαβες ειτε μονες τους ειτε απο το καλαθι που εχουν....

ειχα δει μια φωτο με μια 50λιτρη πανω σε ενα τραπεζι και ειναι σαφεστατα πολυ μικροτερη απο την δικη μου! η δικη μου... ασε που δυσκολα την ανεβαζεις εστω και αδεια τοσο ψηλα.... θα επιανε σχεδον ολοκληρο το τραπεζι... χαχαχαχα

φαντασου... δεν μπορω να την αγκαλιασω... και δεν ειμαι μικροσωμος.. Κλείσιμο ματιού

ααα... υποψιν... οταν λεω χοντρο γυαλι... μιλαω για το χειλος... δεν ξερω ποσο λεπτο ειναι στην φουσκα.... πιθανον να ειναι αρκετα λεπτο εκει...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2018, 03:49:25 πμ από NMS » Καταγράφηκε
sakis73
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 305


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 13, 2018, 07:03:50 μμ »

Με το βαθος φιλε μου ενωω το βαθος που βρεθεικε δηλαδη στους 80 ποντους.
Νικο βγαλε καμοια φωτο την νταμιτζανα να την θαυμασουμε χαχα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences