Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 11:57:08 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 60 Τορνεσια  (Αναγνώστηκε 3098 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
DIRIGO
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 297



Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 31, 2012, 06:28:17 μμ »

Σε τι κατασταση θα κατατασατε το παρακατω ενετικο νομισμα που κυκλοφορησε στην Κρητη?
Κατα καιρους βλεπει κανεις μερικα στο e-bay αλλα συνηθως σε πολυ χαλια κατασταση.


Καταγράφηκε

A PLURIBUS UNUM
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 07:14:55 μμ »

υπαρχουν ποικιλιες,γιαυτο μερικες φορες,ασχημες καταστασεις ειναι πιο ακριβες,απο αλλα,οπως η κοιλια του λιονταριου,η αγια γραφη,ο πυργος,τα γραμματα,κλπ.παντως και το δικο σου ειναι ομορφο,με καλο κεντραρισμα,και χωρις σοβαρα σημαδια,σε χαιρετω,γιαννηςτ.υγ,αυτο που μου λειπη,ειναι το αξιολογο τριανταδυο τορνεσια!που φυσικα ειναι σπανιο δοκιμιο!
Καταγράφηκε
DIRIGO
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 297



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 07:44:24 μμ »

Γιαννη εχω και νομισμα των 30 Τορνεσια.
Οχι σε πολυ καλη κατασταση αλλα κατα την γνωμη μου FINE.
Επισης εχω σε slab ποικιλια των 60 Τορνεσια αντι ΜΑΡΚΟΣ, γραφει ΜΑΡΚΣΟ,
οπως και 2 1/2 ΣΟΛΔΙΝΙ σε VF35.
Κατα την γνωμη σου παντα, τι τιμη πιανει το πρωτο νομισμα που ανεβασα?
Καταγράφηκε

A PLURIBUS UNUM
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 11:35:40 μμ »

συνηθως ειναι πιο κοινο!σπανια ειναι οπως ειπες,με διαφορες στα γραμματα,λαθη,κλπ.επισης τα τριαντα τορνεσια, ειναι δυσκολωτερα απο αυτα!τα 2,5 σολδινια σε καλη κατασταση ειναι  δυσκολα,αλλα υπαρχουν αρκετα!αλλα το -μαρκσο- ειναι το σπανιωτερο!απο ολα.οπως και αλλες πολλες ποικιλιες!το πρωτο που ανεβασες ειναι αρκετα καλο,και σε καλη κατασταση!σε μια  προσφατη  δημοπρασια του εξωτερικου ξεκινουσαν απο 350-400 λιρες αγγλιας,αλλα σε καλυτερη κατασταση!σιγουρα μονο κατοπιν συνενοησεως,μπορεις να βγαλεις τιμες,αφου δεν ειναι στανταρ!,οπως τα νεοελληνικα,κλπ.σε χαιρετω,γιαννηςτυγ.τα κανονικα ειναι των εξηντα,τριαντα και δεκαπεντε(σολδινι)! τορνεσιων!το τριανταδυο!!! που μου λειπη ειναι δοκιμιο,και σπανιωτατο!εχω δει μονο ενα απο κοντα,και δυο τρια σε φωτογραφιες!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2012, 11:44:50 μμ από giannist » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences