Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 01:07:33 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δραχμη 1873  (Αναγνώστηκε 10203 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Giorgos78
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 53


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 12, 2018, 02:20:57 μμ »

Παιδιά αφού βλέπω ότι υπάρχει ενδιαφέρον, δώστε μου λίγο χρόνο να δω αν μπορώ να εντοπίσω την πηγή της και να επανέλθω με περισσότερες φωτό πάνω στα σημεία που υποψιάζουν μέχρι τώρα. Επίσης, εν τέλει βρήκα και άλλη μια του '73 που έχω χαμηλότερης κατάστασης για άμεσότερη σύγκριση..
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 12, 2018, 02:23:19 μμ »

Η δοκιμαστικες κοπες του Παρισιου εγραφαν πανω τους και ενα ΕΣΕ φιλε!!!
Πολυ ακυρον αυτο και το επισυμενω για να μην αναπαραχθει απο αλλους αργοτερα.
Εαν διαβαζουμε λιγο θα γνωριζουμε τι εικασιες να κανουμε πανω σε κατι απροβλεπτο που θα μας τυχει.
Στο μονο που συμφωνω μαζι σου ειναι στο ψησιμο !!! Καποιος δοκιμασε να το κανει στο φουρνο ψητο αλλα οταν το δοκιμασε να το φαει του βγηκε αψητο.
Εαν συνεχισε σε φουρνο υψηλοτερης θερμοκρασιας θα ειχε ησυχασει λιωνωντας το  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 12, 2018, 02:57:03 μμ »

γνωριζω οτι τα καθαρα δοκιμια γραφουν επανω essai  Κλείσιμο ματιού
τι συμβαινει ομως σε αυτα που δεν γραφουν ?? και πως μπορουν να τα βαθμολογησουν/αξιολογησουν οι μεγαλοι οικοι (ngc,pcgs) ?? το οτι βρισκεται κατι "νεο"  σαν ειδος κοπης  δεν σημαινει οτι ειναι και πλαστο.
ευτυχως η βιβλιογραφια θα συνεχισει να εμπλουτιζεται καθημερινα με νεες πληροφοριες ειτε προκειται για ελληνικα νομισματα ειτε για ξενα.
φυσικα εαν βρεθει και η πηγη απο που αγοραστηκε θα μας βοηθησει πολυ.

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2018, 03:03:53 μμ από tasos26 » Καταγράφηκε
Giorgos78
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 53


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 12, 2018, 03:13:05 μμ »

Κύριοι παρακαλώ να μην εκτροχιαστεί το θέμα. Σαν συλλέκτης το άνοιξα για να γίνει μια γόνιμη συζήτηση όπου αν μη τι άλλο, οι νεώτρεροι συλλέκτες θα πάρουμε κάτι..Δώστε μου λίγο χρόνο και θα επανέλθω με ενδιαφέροντα δεδομένα, αλλά να μην κάθομαι να τα γράφω ένα ένα..
Καταγράφηκε
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 12, 2018, 03:19:49 μμ »

Γιωργο απλα συζηταμε επι του θεματος , τιποτα παραπανω. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Giorgos78
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 53


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 12, 2018, 03:24:40 μμ »

Ωραία!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 12, 2018, 03:25:11 μμ »

Καποιος καποτε μου ειχε πει :
Γιωργο;; Μετα απο 40 χρονια ΟΛΑ καθαγιαζωνται !!!
Τι ηθελε να πει με αυτο;; Το ειχε πει μια εποχη που το ιντερνετ δεν υπηρχε στα σπιτια. Δεν ειχαμε την γνωση που εχουμε τωρα. Που η μονη μας πληροφορηση ηταν στομα με  στομα ή μεσα απο βιβλιογραφιες.
Εκεινες τις εποχες λοιπον του 80 και του 90 εσκασαν πολλα πρωτοεμφανιστηκα τεμαχια σε πολλες πτυχες του συλλεκτισμου.
Ακομη και τωρα πχ πριν εναν χρονο καποιοι απο εδω μεσα παραλιγο να την πατησουν απο εναν χαρτινο φοινικα  που βγηκε στο υμπεη !!! Και εαν δεν μιλουσε φωναχτα ενα σεβασμιο μελος μας ισως καποιος και απο εδω μεσα να εχανε καποια χιλιαρικα !!!
Αποτελεσμα αυτης της παρεμβασης αυτου του σεβασμιου μελους ηταν η συγκεκριμενη δημοπρασια που καλπαζε σε ρυθμους χιλιαρικων να πεσει την επομενη μερα στα 200 δολλαρια και τελικα να αποσυρθει απο τον δημοπρατη!!
Πριν λιγο καιρο ξεσκονιζα παλια βιβλιογραφια δικη μου και επεσα πανω σε αυτον ακριβως τον φοινικα και τον σχολαζε ο Τζαμαλης !!! Και λεω τοτε μεσα μου : Κοιτα να δεις !! Υπηρχε γραμμενο απο παλια και ομως κανεις μα κανεις δεν το ηξερε!!!
Εαν δεν ηταν τοτε  δυο ατομα να μιλησουν ενα πλαστο χαρτονομισμα θα πουλιωταν σαν γνησιο !! Καθαγασμενο προσωρινα !!! Γιατι;; Διοτι φτιαχτηκε μια εποχη οπου πολλα δεν υπηρχαν σε ψηφιακη μορφη να τα βαζεις στο Γκουγκλ και να διαβαζεις!!!
Θα την θυμουνται πολλοι αυτη την ιστορια πιστευω.
Στην ζωη μου λοιπον Τασσο δεν πιστευω σε συλλεκτικα θαυματα.
Οτι υπηρχε υπηρχε , οτι βρεθει νεο το πρωτο πραγμα που θα κοιταξω πανω του ειναι κακοτεχνιες και λαθη σχεδιασμου !!! Και δεν προκειτε να πιστεψω σε μια νεα μητρα μοναδικη στο ειδος της !!!
Το συγκεκριμενο νομισμα για μενα μπαζει απο παντου νερα !! Το Α που επισημανα;; Το μαλλι;; Οι ποροι οπου εχει πανω του παντου;; Μονο απο πρεσσα νομισματοκοπειου δεν πιστευω οτι βγηκε αυτο !!!
Παραπανω δεν χαλαω το σαλιο μου σε αυτην την κουβεντα.
Φιλικα
herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Giorgos78
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 53


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 12, 2018, 04:54:10 μμ »

Φίλε Ηerakliotis όπως και όλοι οι παλιοί συλλέκτες πολύ καλά κάνετε και γράφετε. Ο λόγος που μπήκα στην διαδικασία να ανοίξω το θέμα είναι γιατί ακριβώς αυτό ήθελα. Την γνώση που μόνο η συσσσωρευμένη τριβή και εμπειρία με το νόμισμα (και εν προκειμένου το ελληνικό) μπορεί να προσφέρει. Προσωπικά σας διαβάζω με πολύ μεγάλη προσοχή.Και εσένα, κ τον giannist, κ τον ukobke και όλους όσους έχουν μπεί στην διαδικασία να γράψουν.. Απο κει και πέρα επέτρεψε σε μας τους καινούργιους να ψάχνουμε λεπτομερώς για να μάθουμε..Δεν γίνετε να μάθεις άλλιως.Οπότε σε παρακαλώ να συνεχίσεις να χαλάς(/τε) το σάλιο σου..

Και συνεχίζω με την ουσία..
Καταγράφηκε
Giorgos78
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 53


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 12, 2018, 05:19:02 μμ »

Λοιπόν το νόμισμα έχει αγοραστεί μέσω ebay. Ο πωλητής Έλληνας, ενεργός μέχρι κ τώρα και απο όσο είδα με απόλυτα θετικό rating.

Στα του νομίσματος.Ηλεκτρονικό παχύμετρο και με σύγκριση την άλλη δραχμή έχουμε και λέμε μετρήσεις :
1)
   
2)


και η διαφορά τώρα
3)


Τέλος τα νομίσματα side to side αριστερά πάντα το υπο έλεγχο







Και κλεινω με μερικές απ το μικροσκόπιο



Και δύο πάρα πολύ μεγάλου ζουμ στη μυτούλα του συνόνοματου



Αυτά..
 
Καταγράφηκε
Giorgos78
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 53


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 13, 2018, 05:32:40 μμ »

Κύριοι τι έγινε?! Νέκρωσε το θέμα Μεγάλο χαμόγελο Κανένα σχόλιο??
Καταγράφηκε
noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 13, 2018, 05:48:15 μμ »

Τι άλλο να ειπωθεί, ότι μετρήσεις και να κάνεις κόπια θα μείνει Χαμόγελο
Καταγράφηκε

tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 13, 2018, 06:10:56 μμ »

το rim απο το ακυκλοφορητο ειναι αθικτο, αγρατσουνιστο γι αυτο και υπαρχει η διαφορα.(δεν ειναι κατεβασμενο)
το rim απο το κυκλοφορημενο ειναι αρκετα κατεβασμενο.
το ιδιο ισχυει και για το edge  μεταξυ των δυο νομισματων.
το ενα νομισμα ειναι φθαρμενο και το αλλο οχι.
Καταγράφηκε
Giorgos78
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 53


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 13, 2018, 06:12:37 μμ »

noobcollector και αυτό σχόλιο είναι Σαρκασμός Σαρκασμός  Αλλά μου κάνει εντύπωση πχ ότι ούτε ένας δεν έχει ρωτήσει ποιός είναι ο πωλητής..
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 13, 2018, 09:12:38 μμ »

Τις διαφορες δεν τις βλεπεις απο μονος σου τωρα που τις εχεις διπλα διπλα?...ειναι κοπια 1000/100 και υπαρχουν πολλα σημεια που το δειχνουν ειδικα στο σχεδιο της μητρας...εαν δεν μιλησει καποιος παλαιοτερος θα στα αναφερω ενα ενα....Απορω ομως γιατι να την φτιαξει αυτος που την εφτιαξε κ εχω πολλα γιατι φυσικα μεσα στο μυαλο μου χωρις απαντηση δυστηχως...Δεν ξερω εαν αυτος που στο πουλησε ειναι γνωστης ή οχι κ αν το εκανε σκοπιμα θα ηθελα ομως να μας πεις κ εσυ αλλα κ αυτος(ο πωλητης)  τις αποψεις σας....Εαν ημουνα στην θεση του θα ζητουσα απο μονος μου να μου το επεστρεφες και να σου δινα πισω τα χρηματα...Παντα φυσικα μιλαω τι θα εκανα εγω...Φιλικα Νικολας
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2018, 09:13:32 μμ από ΡΟΔΑΚΑΣ » Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 13, 2018, 10:17:30 μμ »

Πάντως αν είναι κόπια, τότε είναι πετυχημένη Άνεση, τα συγχαρητήρια μου στον μάστορα Χαμόγελο.Η αλήθεια είναι οτι έχει κάτι που σε ξενίζει, αλλά δεν μπορώ να το δω εγώ Αναποφασιστικότητα, η μετρήσεις είναι σωστές, μικρές αποκλίσεις, που ίσως δικαιολογούνται λόγο οργάνων;. Παρεμπιπτόντως, η ngc είπε " η αυθεντικότητα δεν μπορεί να επαληθευτεί ", δεν είπε ότι είναι πλαστό, άρα δεν ξέρει- δεν απαντά, ναι;...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences