Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 01:12:10 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δραχμη 1873  (Αναγνώστηκε 10290 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Giorgos78
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 53


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 07:26:22 μμ »

Μία δραχμή του 1873 κ απο μένα. Το νόμισμα είχε πάει ngc πριν πάρα πολύ καιρό και γύρισε με το χαρακτηριμό authenticity unverifiable και αφού το θυμήθηκα είπα να το ποστάρω.. Nα πω βάρος 4.99γρ και διαμ 23χιλ.. Για δωστε τα φώτα σας



και δύο καλύτερες που είναι πιο κοντά σε αυτό που βλέπω



Καταγράφηκε
kap
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 539

sotirakis


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 07:33:00 μμ »

χωρις να ειμαι ειδικος απο τα εκατονταδες που εχω δει εδω μεσα θα ελεγα κοπια χωρις δευτερη σκεψη
ακομα και η πατινα του μοιαζει τεχνιτη
Καταγράφηκε
Giorgos78
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 53


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 07:36:48 μμ »

Οκ. Τι σε βάζει σε σκέψεις να μαθαίνουμε κ μείς. Είναι η πατίνα μόνο? Η ngc δεν πήρε θέση..
Καταγράφηκε
kap
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 539

sotirakis


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 07:39:46 μμ »

Οκ. Τι σε βάζει σε σκέψεις να μαθαίνουμε κ μείς. Είναι η πατίνα μόνο? Η ngc δεν πήρε θέση..
και η πατινα του αλλα και το σχεδιο ειναι καπως περιεργο,δεν μου μοιαζει για αυθεντικη μητρα
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 07:44:12 μμ »

Είναι medal ή coin strike;
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 07:49:12 μμ »

Kαλησπέρα,
τι θα μπορούσαμε να πούμε εμείς παραπάνω όταν η εταιρία που το έστειλες και την πλήρωσες για να σου πει στο γύρισε πίσω με τον χρησμό της Πυθίας.
Κοιτάζοντας στο σαιτ είδα ότι με αυτό τον χαρακτηρισμό θέλουν να πουν that there is reason to doubt the genuineness of a submitted coin, though it may be impossible to ascertain definitively.
Δηλαδἠ ότι υπάρχει λόγος να αμφισβητηθεί η γνησιότητα ενός υποβληθέντος νομίσματος, αν και αυτό
μπορεί να είναι αδύνατο να εξακριβωθεί οριστικά.
Τα στοιχεία που έδωσες είναι μέσα στις προδιαγραφές καθώς αυτές είναι βάρος 5 γραμμ. και διάμετρος 23 χλστ.
Με την πρώτη ματιά στις φωτογραφίες απο μέσα μου είπα πλαστό και περίμενα να δω κάποιο σημάδι 925 η κάτι τέτοιο.
Καταγράφηκε
Giorgos78
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 53


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 07:58:50 μμ »

Coin strike..
Το χρησμό της ngc τον έχω υπόψιν. Νομίζω τότε τους είχα στείλει και μειλ να μου εξηγήσουν ποιοι ήταν οι λόγοι αναλυτικά και μου χαν απάντήσει πάλι ακριβώς με αυτή την γενικότητα που αναφέρουν..
Το θέμα είναι αν είναι πράγματι κόπια να μάθουμε κάτι.. Αν θέλετε και άλλες φωτό για να πάρετε θέση πείτε μου (ότι καλύτερο μπορώ θα κάνω). Ένα ερώτημα που με τρωγε τότε είναι γιατί κόπια του 73 και όχι ας πούμε του 74 ή 83??
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 08:11:38 μμ »

Θα περιμένω με μεγάλο ενδιαφέρον να τοποθετηθούν άτομα με εμπειρία στα νομίσματα Γεωργίου.
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 819


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 08:22:06 μμ »

Μπορεις να μας βαλεις διπλα μια 73αρα αλλη εαν εχεις και να κανεις κ στον ριμ ειδικα κοντινες?
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 08:33:03 μμ »

Kαλησπέρα,
τι θα μπορούσαμε να πούμε εμείς παραπάνω όταν η εταιρία που το έστειλες και την πλήρωσες για να σου πει στο γύρισε πίσω με τον χρησμό της Πυθίας.
Κοιτάζοντας στο σαιτ είδα ότι με αυτό τον χαρακτηρισμό θέλουν να πουν that there is reason to doubt the genuineness of a submitted coin, though it may be impossible to ascertain definitively.
Δηλαδἠ ότι υπάρχει λόγος να αμφισβητηθεί η γνησιότητα ενός υποβληθέντος νομίσματος, αν και αυτό
μπορεί να είναι αδύνατο να εξακριβωθεί οριστικά.
Τα στοιχεία που έδωσες είναι μέσα στις προδιαγραφές καθώς αυτές είναι βάρος 5 γραμμ. και διάμετρος 23 χλστ.
Με την πρώτη ματιά στις φωτογραφίες απο μέσα μου είπα πλαστό και περίμενα να δω κάποιο σημάδι 925 η κάτι τέτοιο.
+1 Εμενα μου θυμιζει mailink. Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2018, 08:40:05 μμ από giannist » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 08:47:06 μμ »


Με την πρώτη ματιά στις φωτογραφίες απο μέσα μου είπα πλαστό και περίμενα να δω κάποιο σημάδι 925 η κάτι τέτοιο.

Aυτο ακριβως , ειδικα το Α πριν τον Γεωργιο βγαζει ματι ετσι που τραβαει αριστερα τα πατουχακια του  στην πρωτη φωτο.
Και οχι μονο , ενα ευριτερο συνολο σε κανει να θες να πεις πλαστο !!
Πχ ακομη και το μαλι οπως ξεκιναει δεν ειναι σωστες οι γραμωσεις .
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2018, 08:51:32 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Giorgos78
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 53


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 08:50:12 μμ »

Η φωτό είναι απο την οθόνη του υπολογιστή απο μικροσκόπιο. Αν θές κάποιο συγκεκριμένο κομμάτι πές μου να δούμε τι μπορώ να κάνω..


Παιδιά φαντάζομαι ότι όλοι αντιλαμβανόμαστε ότι αν έγραφε 925 κλπ η ngc δεν θα μου το χε γυρίσει unverifiable ετσι... Σαρκασμός
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 08:56:55 μμ »

H φωτό δεν βοηθάει. Παρατήρα τα σχοινιά που δένουν τις κουρτίνες. Ακόμη και VF να ήταν το νόμισμα, το στρίψιμο των ινών είναι εμφανές. Η φωτό δεν βοηθάει.

Οι μπίλιες δεν ξέρω στην ένωση με το rim γιατί έχει έντονη σκούρα πατίνα. Σε κανένα νόμισμα δεν έχει παρατηρηθεί. Η φωτό δεν βοηθάει.

Τα αυλάκια των μαλλιών είναι πιο έντονα και από ακυκλοφόρητο, ενώ η πατίνα στα αυλάκια είναι πολύ έντονη και παραμορφωμένη. Η φωτό δεν βοηθάει.

Για τόσο καλό νόμισμα (όπως φαίνετα) το νομισματόσημα "Α" φαίνεται παραμορφωμένο, χωρίς να έχει γ΄υρω σημάδια. Η φωτό δεν βοηθάει.

Το φρύδι συνήθως είναι καμπύλη. Αυτό και στις δύο φωτό φαίνεται να κάνει τόξο. Λογικά τα φρύδια θα έπρεπε να είναι λίγο πεσμένα, ανάλογα της φθοράς. Η φωτό δεν βοηθάει.

Τα γράμματα (λόγω πατίνας;) δείχνουν πιο ανάγλυφα, σαν αυτά της αντίκας. Η φωτό δεν βοηθάει.

ψάχτο...γιατί η φωτό δεν βοηθάει...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2018, 09:00:24 μμ από ukobke » Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 08:59:08 μμ »

Τώρα που "φώτισες" τις μπίλιες, επιβεβαιώθηκα. 
Καταγράφηκε
Giorgos78
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 53


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 09:03:46 μμ »

Για δες και δω


Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences