Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 07:05:44 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Διπτυχη Εικόνα από το εικονοστάσι της γιαγιάς  (Αναγνώστηκε 2408 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
colossusr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 05, 2018, 04:35:57 μμ »

Καλησπέρα σε όλους.
Έχω μια εικόνα σε ξύλινο διπτυχο από την γιαγιά μου.
Σύμφωνα με τα λεγόμενα της είναι από τις αρχές του 20 αιώνα και έχει φτιαχτεί κατά παραγγελία της (όλοι οι άγιοι είναι ονόματα στην οικογένεια) από κάποιον άγνωστο αγιογράφο κάπου στην Ηπειρο.
Η τεχνική κάτι μου θυμίζει (το φωτοστέφανο της Παναγίας είναι ασημένιο) αλλά ψάχνοντας δεν βρήκα κάτι.
Με ενδιαφέρει να μάθω την αξία της και να την πουλήσω αν το ποσό είναι σοβαρό.
Θα ήθελα Αν υπάρχει κάποιος φίλος που μπορεί να βοηθήσει η να μου υποδείξει που να απευθυνθώ (μένω Θεσσαλονίκη).
Ευχαριστώ πολύ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2018, 04:37:09 μμ από colossusr » Καταγράφηκε
colossusr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 10, 2018, 12:52:10 πμ »

Υπάρχει κανείς που μπορεί να βοηθήσει;
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 10, 2018, 10:31:32 πμ »

Υπάρχει κανείς που μπορεί να βοηθήσει;
Καλημέρα.Δεν υπάρχει αντικειμενική αξία σε τέτοιες εικόνες.Πρόκειται για κειμήλιο.Αν ήξερες τον αγιογράφο (όνομα) και έτος αγιογράφισης θα βοηθούσε πολύ.Τώρα έτσι όπως είναι θα ακούσεις πολλες τιμές.Πάντως και σήμερα που μιλάμε αν πείς σε αγιογράφο να σου φτιάξει αυτό που βλέπω,νομίζω οτι κάτω απο 600-700 ευρω (ισως λεω και λίγα) δεν θα πέσει.Εκείνοι που ασχολούνται γνωρίζουν τί κόπος χρειάζεται για να αγιογραφηθεί μια εικόνα.Προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ η τεχνοτροπία της.Είναι ιδιαίτερα κατανυκτική θα έλεγα και προσεγμένη γενικά.Γνώμη μου αν δεν έχεις τόση ανάγκη μην την πουλήσεις.Αυτό πάντως το οτι ειναι πολλοί άγιοι επάνω σε ενα δίπτυχο μου θυμίζει εικόνες Μικρασιατικής προέλευσης.Εχω δεί και άλλες αρκετές που έχουν την ίδια τεχνοτροπία.
Καταγράφηκε
zafeiris1988
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 599



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 10, 2018, 02:54:14 μμ »

Πολυ ομορφο κειμηλιο! Κρατα την να την δωσεις στα παιδια σου και αυτα με της σειρα στα δικα τους!
Καταγράφηκε

τοις τολμώσιν η τύχη ξύμφορος
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 819


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 10, 2018, 03:15:23 μμ »

Βγαλε κ μια φωτο  απο πισω...
Καταγράφηκε
bas
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 10, 2018, 07:30:08 μμ »

Στην Θεσσαλονίκη υπάρχει η Ανώτατη Εκκλησιαστική Ακαδημία που έχει και τμήμα συντήρησης εκκλησιαστικών κειμηλίων.
Αυτοί ίσως μπορέσουν να σου πουν κάτι.

http://web.aeath.gr/jaeath/el/
Καταγράφηκε
colossusr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 01:19:35 πμ »

Κατ αρχήν να ευχαριστήσω πάρα πολύ τους φίλους που μπήκαν στοκ κόπο να απαντήσουν. Το όνομα του αγιογράφου που την έφτιαξε δεν το ξέρω. Η γιαγιά έλεγε ότι τότε στην Ηπειρο κυκλοφορούσα στα χωριά πολλοί που έφτιαχναν κατά παραγγελία ότι εικόνα ήθελες.
Το πίσω δεν το έβγαλα φώτο γιατί είναι απλά ένα μαυρισμένο από την πολυκαιρια ξύλο. Θα κάνω κάποια επαφή με την Ανώτατη Εκκλησίαστικη Ακαδημία να δω αν μπορούν αυτοί να βοηθήσουν.
Αν κάποιος άλλος φίλος ξέρει κάτι περισσότερο ευχαρίστως να το ακούσω. Ευχαριστώ πολύ και πάλι.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences