Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 04:39:50 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1939 100 δρχ Ακυρωμενο  (Αναγνώστηκε 3474 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 29, 2018, 12:35:45 μμ »

Το χαρτονομισμα αυτο ανηκει σε εναν φιλο.
Ο οποιος με ρωτησε εαν ειναι γνησιο.
Σαν χαρτονομισμα φυσικα ειναι γνησιο , η ακυρωση του ομως ειναι γνησια;;
Οι ακυρωσεις εγω οσων εχω δει μεχρι σημερα ξεκινανε απο 6 τρυπες και φτανουν στις 10 .
Νομιζω δε οτι καπου καποτε πετυχα και 12 τρυπες σε ενα.
Τωρα οι δυο τρυπες τι ρολο βαρανε;;
Το θεωρητε γνησιο;;
Και γιατι να τρυπηθει ενα χαρτονομισμα το οποιο ουσιαστικα δεν κυκλοφορησε !!
Διοτι ετσι δεν κυκλοφορησε ποτε !~!
Και γιατι πχ οσα υπαρχουν ετσι κανενα δεν εχει μια σφραγιδα ακυρωσης ;;

Παρακαλω τα φωτα σας
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 29, 2018, 03:14:12 μμ »

  Γιώργο στον κατάλογο του Αγγελόπουλου σελ 137 έχει ενα 100αρικο με τρύπες (4), αλλά και σφραγίδα "ΠΛΑΣΤΟ", υπονοώντας για πλάστη επισήμανση "1000 δρχ".
  Για τα ακυρωμένα, τα "ανάγκης" που είχαν βγει το 41-42, περίελάμβαναν χαρτονομισματα που ηταν στην κυκλοφορία πριν, και είχαν αποσυρθεί λόγο φθοράς, και η ΤτΕ τα ξανά κυκλοφόρησε ακυρωμένα όπως ήταν για λίγο. Δεν είχε μέσα 100αρικο του 1939.  Δεν εχω ακούσει η δει κάτι άλλο.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 29, 2018, 09:19:13 μμ »

Γιαυτο θελω την γνωμη των ειδικων !!
Διοτι το 100 δρχ ποτε δεν κυκλοφορησε.
Και δεν γνωριζω εαν υπαρχει καταγραφη απο παλια για ακυρωση σε 100 δρχ  του 39.
Υποψιαζωμε εργο διαφορων πονηρων για να ανεβασουν την αξια του.
Οπως ειπα στον φιλο εαν ψαξω σε παλιες βιβλιογραφιες κατι θα βρω εαν ειναι μαγειρεμα του 1970/80 αλλα δυστηχως τωρα δεν εχω χρονο να ψαξω και γιαυτο προτιμησα να το κανω θεμα.
Μπορει καποιος απο τους βιβλιογραφους του φορουμ να μας δωσει μια εγκυρη απαντηση;;
ή γνωριζει κατι καποιος εγκυρα να μας πει;;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
johnk1983
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 52


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 30, 2018, 12:32:45 μμ »

Η ακύρωση είναι γνήσια. Νομίζω ότι είχε γίνει με μηχανικά μέσα και γι’ αυτό είναι και τόσο καλή! Δεν πιστεύω ότι αξίζει να την «μαγειρέψει» κάποιος διότι σε ακυκλοφόρητη κατάσταση κοστίζει 60€.(δηλαδή περίπου όσο μπορείς να βρεις και ένα 100δρχ/1939 χωρίς επισήμανση)
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 30, 2018, 01:17:25 μμ »

Εξηγησε μου τοτε Μιχαλη για ποιον λογο να ΑΚΥΡΩΘΕΙ ενα χαρτονομισμα το οποιο ΟΛΟΙ γνωριζαν οτι δεν κυκλοφορησε !!!  Απορία Απορία

Κοινη λογικη. Εγω δεν μπορω να το καταλαβω.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 30, 2018, 02:55:33 μμ »

δεν γνωριζω να σου πω.... αλλα εικαζω...

μηπως το εκαναν γιατι εβγαλαν καποιες συγκεκριμενες σειρες εκτος; αν προσεξεις το χαρτονομισμα φερει αριθμο σειρας Λ095..  που ειναι μεσα στις σειρες που ειχαν πλαστογραφηθει σαν χιλιαρικα με επισημανση! (για την σειρα Λ απο 091 εως Λ100). λεω λοιπον... μπορει το συγκεκριμενο να εμεινε πισω και να ηρθε στα χερια της τραπεζας οπου και το ακυρωσαν οταν εβγαλαν στην δημοσιοτητα τις πλαστογραφημενες σειρες.... για να προσεχει ο κοσμος (τοτε ηταν που αρχισαν οι πλαστογραφοι να αλλοιωνουν και τους αριθμους σειρων στα χαρτονομισματα),

ή καποιος το παρεδωσε στις αρχες οταν ειχαν βγαλει ανακοινωση οτι επρεπε να τα παραδωσουν γιατι ηταν παρανομα αρα και οι ιδιοι...... η τραπεχα ειχε βγαλει ανακοινωση οτι τα αγοραζε προς 5 δραχμες το ενα.....

αν μπεις στο καρφιτσωμενο θεματακι που ειχα κανει εδω, στα ελληνικα χαρτονομισματα, θα δεις την ιστορια...

επισης θα μπορουσε να ειναι απο καποια συλληψη παραχαρακτη οπου το συγκεκριμενο βρεθηκε κι ακυρωθηκε...αν και περισσοτερο κοντα ειμαι στις πρωτες εικασιες μου...

τα παροντα αποτελουν προσωπικη αποψη...
Καταγράφηκε
johnk1983
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 52


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 30, 2018, 03:44:20 μμ »

Δεν ξέρω σε ποιον Μιχάλη απευθύνεστε αλλά εμένα με λένε Γιάννη. Έχω την εντύπωση ότι η ακύρωση έγινε πριν ξεκινήσει η επισήμανση. Το συγκεκριμένο χαρτονόμισμα άργησε να φτάσει στην χώρα λόγω του πολέμου και η εμπόλεμη κατάσταση στην οποία βρισκόμασταν πρέπει να ληφθεί υπόψιν όταν μιλάμε για το συγκεκριμένο χαρτί.(Διαφορετική «κοινή λογική» έχουμε στην ειρήνη και στον πόλεμο)
Η ακύρωση είναι γνήσια.
Καταγράφηκε
rebelos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 20



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 30, 2018, 06:28:40 μμ »

Στόν κατάλογο του Πιτίδη υπάρχει και η φωτογραφία που έχει είναι από την Λ095. Οσα έχω δει είναι στη σειρά Λ095 και Ο052.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 30, 2018, 07:16:02 μμ »

και το Ο52 ανηκει σε αυτα που πηραν και επισημαναν οι πλαστογραφοι και τα εκαναν χιλιαρικα.....
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 30, 2018, 07:36:19 μμ »

Παρτε και ενα σειρα Ξ τρυπημενο.
Σε πολλες σειρες μαλλον ειναι  η διατριση αυτη.
Τελικως χτες το βραδυ κατεβασα κατω τα μικροβιβλια του συλλεκτισμου και εψαξα και βρηκα αρθρο  του Τζαμαλη οπου ο ιδιος αναφερει για την διπλη αυτη διατρηση οτι δεν γνωριζει πως εγινε και για ποιο λογο εγινε !!
Οποτε απο την στιγμη που ο Τζαμαλης δεν του μπηκαν παρεξενοι ψυλοι στα αφτια εγω περισσευω .


Υ.Γ Οσο για σενα φιλε Γιαννη ναι σε σενα μιλουσα , τωρα το πως βλεπω συνεχεια Μιχαληδες εκει που δεν υπαρχουν (ειναι η δευτερη φορα που το κανω στο φορουμ ) μαλλον εαν ξανασυμβει θα πρεπει να αποτανθω σε επιστημονα μετα !!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 30, 2018, 07:41:16 μμ »

Να επισυμανω παλι μονο οτι στα τρια που σας εδειξα τωρα τα δυο η διατρηση εχει αλλη αποσταση απο τα συνηθισμενα. Αλλα απο την στιγμη οπου ειναι στην σειρα 095 το ενα περναει και αυτο στα ψιλα γραμματα και δεν πρεπει να παραξενευει.

Υ.Γ Το εχω να ειμαι καχυποπτος με οτι παραξενο βλεπω διοτι στις μερες μας κανουν πολλα πολλοι προκειμενου να εξαπατησουν συλλεκτες.

Σας ευχαριστω πολυ ολους για την βοηθεια σας.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 30, 2018, 07:54:34 μμ »

και το Ξ που εχεις ειναι μεσα σε αυτα που αναφερα... αρα κατι παιζει με τις ακυρωσεις στο στυλ που εικαζω....

καπως θα επρεπε  να ακυρωσουν τα χαρτονομισματα αυτα για να μην ξαναβγουν στην κυκλοφορια και να ξεχωριζουν... μιλαμε για χαρτονομισματα που ειτε επιστραφηκαν ειτε ειχαν μεινει στην ΤτΕ σαν στοκ... κι επειδη ηταν στις  ¨κακες¨ σειρες... επρεπε να ακυρωθουν! δεν τα κατεστρεψαν αμεσως πιθανον για να δουν ποσα κυκλοφορουν και απο ποιες σειρες... απο τα πλαστα... μετα εχασαν πασα αξια... και...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 30, 2018, 08:01:35 μμ »

Ο Τζαμαλης εχει ενα φωτογραφια γυρω στα 150 νουμερα κατω απο αυτο που σας εδειξα.
Ο συλλογισμος μου μετα γινετε ποιο απλος.
Εαν ηταν εργο ενος απατεωνακου της εποχης για να βγαλει φραγκα εις βαρος συλλεκτων δεν θα τρυπουσε τοσα πολλα.
Θα εφτιαχνε 10 -20 πχ τεμαχια και θα τα πωλουσε λιγα λιγα για να πιανουν λεφτα (αυτο θα ηταν το ζητουμενο του)
Τα πολλα αντιτυπα μειωνουν την αξια !! Αρα δεν θα εβγαζε μονος του τα ματακια του.
Απο την στιγμη που τα βλεπω σε τρεις διαφορετικες σειρες και τον Τζαμαλη να μην ανησυχει στο αρθρο του ησυχαζει και εμενα μεσα μου το κτηνος !!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences