Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:13:06 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση μεταλλίου  (Αναγνώστηκε 3170 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1203


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 25, 2018, 10:39:22 μμ »

Συλλέκτες τα φώτα σας παρακαλώ...

Στάλθηκε από το MEIZU_M5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1203


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 10:45:11 μμ »

Πρόκειται για ένα μετάλλιο, παρόμοια του οποίου έχουν κοπεί στην Ουγγαρία τους 18ο και 17ο αιώνα και είναι αρκετά γνωστά. Υπάρχουν πολλές παραλλαγές του μεταλλίου αλλά δεν βρίσκω ίδιο με το συγκεκριμένο πουθενά. Όσο κι αν έψαξα, το μόνο ολόιδιο με αυτό είναι ένα του Βρετανικού Μουσείο, το οποίο, δυστυχώς δεν δίνει περισσότερες πληροφορίες. Θυμάμαι, όταν το αγόρασα, πριν 25 περίπου χρόνια, ο πωλητής μου είχε πει πως πρόκειται για μετάλλιο των σταυροφοριών. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 12:26:15 πμ »

Το μονο που μπορω να πω στελιο μου,ειναι πως ειναι πανεμορφο,ακομα και με την φθορα που εχει!να το χαιρεσαι και αυτο,καθως και τα υπολοιπα εξαιρετικα κομματια σου!!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 01:00:30 πμ »

τι εννοεις με το "δεν βρισκεις ιδιο " ?
γτ βλεπω παρα πολλα και γω και μερικα μου φαινονται ιδια
σε διαστασεις ειναι διαφορετικο ας πουμε ?
ή κατι χανω απτο σχεδιο ?
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 01:01:25 πμ »

τι κουκλακι ερωτευσιμο ειναι αυτο!!! και ασημενιο, δηλαδη σε μεταλλο που μου αρεσει πολυ!

φιλε μου... εχει την ιστορια του κι αυτο! οχι δεν ειναι απο σταυροφοριες κτλ... ειναι πολυ νεοτερο... κι εχει γινει για συγκεκριμενο σκοπο! εχει πολλα ιδια ή παραπλησια και σε διαφορα μεταλλα! οι φτωχοι ειχαν χαλκινο ή μπρουτζινο οι πιο ευκαταστατοι ειχαν ασημενιο... και πιθανον οι πολυ πλουσιοι, αριστοκρατες κτλ να ειχαν και σε χρυσο... που ειναι σπανιο!  εχουν βγει ανα τα χρονια πολλα, αλλα μεγαλα, αλλα μικρα, κτλ..

τι ειναι αυτα τωρα...

κατ αρχην του λειπει το κρικακι, γιατι το συγκεκριμενο το κρεμουσαν στο λαιμο τους συνηθως!  ειναι φυλακτο!!! το φορουσαν ταξιδευτες, ναυτικοι, ακομα και στρατιωτες για να τους προστατευει! γι αυτο κι εχει συγκεκριμενα σχεδια!!!

κατα τον τριαντακονταετη πολεμο στην ευρωπη, πολλοι στρατιωτες ειχαν απο ενα ταλερ με τον αη γιωργη μαζι τους για να τους προστατευει ο αγιος!!! βλεπουμε ετσι το ποσο πολυ πιστευαν σε αυτο!

ετσι λοιπον καποια στιγμη αρχισαν να φτιαχνονται φυλακτα ειτε για ναυτικους ειτε για εν ξηρα ταξιδευτες... και καποια στιγμη ενοποιησαν τις οψεις για να τα πιανει ολα... Χαμόγελο

ταξιδευτες και ναυτικοι λοιπον περισσοτερο ειχαν τετοια φυλακτα για να τους προστατευουν! ο αγιος γεωργιος, ο προστατης των καβαλαριδων στην μια μερια... και στην αλλη... το πλοιο στην τρικυμια... με τον Χριστο και τους Αποστολους. ακομα και η επιγραφη νομιζω ειναι απο ενα κομματι της βιβλου που αναφερεται σε ενα περιστατικο που ο Χριστος ηταν σε ενα πλοιαριο και περνουσε την θαλασσα της Γαλιλαιας και επιασε ξαφνικα φουρτουνα κια πολυ ασχημος καιρος! ο Χριστος κοιμοταν στο πισω μερος του πλοιου! ολοι φοβηθηκαν και πηγαν και τον ξυπνησαν γιατι το πλοιο κινδυνευε να βουλιαξει... ο Χριστος ειπε κατι και ολα εγιναν ξανα ηρεμα αμεσως! τοτε τους ειπε... που ειναι η πιστη σας ανθρωποι;
η επιγραφη λεει νομιζω κατι σαν ασφαλεια εναντια στον καιρο... τι καλυτερο φυλακτο για τους ναυτικους εεε;;;

τετοια μεταλλια βρισκεις πολλα καπου στα 1600 δηλαδη τον 17ο αιωνα, αλλα και αργοτερα! κοπιες του μεταλλιου εβγαιναν στην ουγκαρια στην κρεμνιτσα... (σημερα στην σλοβακια; ), αλλα και αλλλου!

ομορφο κομματι!!!  να το χαιρεσαι φιλε μου!!!

Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 01:43:03 πμ »

αυτο στο βρεττανικο μουσειο ειναι αρκετα κοντα κι αυτο πραγματι
το ανθρωπακι στα αριστερα φαινεται λες και κραταει σημαια στο δικο σου, ενω στο βρεττανικο φαινεται ως σχοινι
μου φαινεται και λιγο πιο "χοντροχτυπημενο" το δικο σου
1,44 ιντσες, ταιριαζει στο μεγεθος δλδ ?
δε λεει και πολλα, 1907 δωρηθηκε και παραπεμπει σε ενα βιβλιο που κρατηθηκε για τη συλλογη αλλα αντε να το βρεις εκει

ενα αρθρο για τα georgsthalern γενικα να υπαρχει :

http://www.helmutcaspar.de/aktuelles/muenzmed/muenzend.htm
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1203


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 10:05:28 πμ »

Φίλοι μου σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια...

Αγαπητέ ΝΜS η παρουσίασή σου είναι εξαιρετική και οι πληροφορίες σου άριστες Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη

Παιδιά αυτά τα μετάλλια που βλέπετε τα έχω δει και εγώ όμως κανένα (πλην αυτό του Βρεταννικού Μουσείου) δεν είναι ολόιδιο με το δικό μου. Ψάχνω πολλά χρόνια και έχω δει εκατοντάδες, για να μην πω περισσότερα, τέτοιου τύπου μετάλλια, αλλά θα ήθελα να βρώ ένα που να είναι ακριβώς ίδιο με αυτό και όχι παραπλήσιο. Υπάρχουν πολλές εκδόσεις, παραλλαγές, κοπές κλπ. τέτοιων μεταλλίων, όμως, αναρωτιέμαι αυτό το συγκεκριμένο κόπηκε σε 2 μόνο κομμάτια? Αδύνατον. Και επειδή υπάρχει η υποψία πως ίσως αυτό να ανήκει στον πρώτο τύπο τέτοιων μεταλλίων και να κόπηκε πολύ νωρίτερα και σε μικρότερο τιράζ, γι' αυτό και το ψάχνω. Στοιχεία που συνηγορούν σ' αυτό είναι:
1. Η μεγάλη φθορά του. Συνήθως αυτά του 17ου και 18ου αιώνα είναι πολύ λιγότερο φθαρμένα.
2. Το μικρό πάχος του. Αργότερα, όταν έγιναν της μόδας, και καθώς το ασήμι έχανε την αξία του, τα μετάλλια έγιναν πιο "φιγουράτα", πιο χοντρά και καλοδουλεμένα.
3. Το γεγονός ότι το βρήκα στο Βρετανικό Μουσείο. Τα μουσεία ψάχνουν να βάλουν ξεχωριστά κομμάτια στη συλλογή τους και όχι "κοινά".
Γι' αυτούς τους λόγους ψάχνω να βρώ ένα ΟΛΟΪΔΙΟ με αυτό (μέσα στις χιλιάδες που υπάρχουν) και δεν το βρίσκω.  Θυμός
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 07:48:50 μμ »

σε ευχαριστω φιλε μου για τα καλα σου λογια! Χαμόγελο  Νικο με λενε. Χαμόγελο

το οτι ειναι πολυ λεπτο μπορει να εχει να κανει και με την οικονομικη επιφανεια του ατομου που το φορουσε.. αλλα μπορει να ειναι και λογο εποχης.. δνε ξερω! δεν νομιζω να ειναι μονο 2... αλλα πολλα απο αυτα... μπορει να τα ελιωσαν, να εγιναν κοσμηματα, να εχουν μεινει σε οικογενειες σαν ευχη κτλ, οποτε και δεν βλεπουμε στις αγορες! επισης... πολλα απο αυτα μπορει να ειναι... στον πατο της θαλασσας μιας και δεν καταφεραν να προστατευσουν τους ιδιοκτητες τους...

οτι και να ειναι και οποιας εποχης... ειναι πανεμορφο!!! ποιος ξερει τι να εχει δει το κακομοιρο... πολεμους, εξωτικες για την εποχη εκεινη χωρες, ναυμαχιες, ναυαγια, θανατους...
ποιος ξερει... μπορει καποιος να εδωσε τις οικονομιες του για ενα τετοιο... εναποθετωντας τις ελπιδες του για μια νεα αρχη στον Θεο, μεσω αυτου του φυλακτου... κι ετσι... μπορει τελικα να εγινε οικογενειακο κειμηλειο με μεγαλη συναισθηματικη αξια.....

Καταγράφηκε
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1203


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 12:18:37 πμ »

Φίλε Νίκο είναι έτσι όπως τα περιγράφεις. Η ιστορία των κερμάτων και μεταλλίων εκείνων των αιώνων θα πρέπει να είναι συναρπαστική!!! Θα ήθελα πάντως να ξέρω τελικά ποιας περιόδου είναι, αν και μάλλον δύσκολο.

Παράθεση
το ανθρωπακι στα αριστερα φαινεται λες και κραταει σημαια στο δικο σου, ενω στο βρεττανικο φαινεται ως σχοινι
μου φαινεται και λιγο πιο "χοντροχτυπημενο" το δικο σου
Φίλε dsp δεν ξέρω αν είναι όντως διαφορά ή οφείλεται σε φθορά του μεταλλίου, σφάλμα του νομισματοκοπείου ή μεταγενέστερη προσθήκη. Αλλά και διαφορά να είναι, νομίζω πως είναι αμελητέα και πως τα δύο μετάλλια προέρχονται τελικά από την ίδια κοπή.
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 05:20:33 μμ »

οπως και να'χει
το δειγμα στο μουσειο ειναι οπως λεει "st george society medal"
(μου χε ξεφυγει αυτο, αλλιως ειναι οταν τα διαβαζεις πρωι)
λογικα εννοει την royal, που εχει παραρτηματα και αλλου, αλλα απ'οτι καταλαβαινω αυτα εβγαιναν στα "κεντρικα"
βρηκα ενα ασημενιο σε κακη κατασταση να πουλιεται ενα κατοσταρικο
περισσοτερες πληροφοριες αμα ρωτησεις αυτους για τη συγκεκριμενη κοπη αν εχουν στοιχεια, γτ θα βγαζαν και παρεμφερη καθε τοσο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2018, 05:38:41 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1203


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 10:35:39 μμ »

Ευχαριστώ για τις επισημάνσεις σου. Θα προσπαθήσω να βγάλω μια άκρη...
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences