Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 10:44:09 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χειροποιητο χρυσο δαχτυλιδι με 3 διαμαντια  (Αναγνώστηκε 12887 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gmaras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 09:47:14 πμ »

Φιλε μου το φορουμ εξυπηρετει ενα ευρυ συνολο συλλεκτικων.
...
Ελπιζω να βοηθησα.

Μου εδωσες να καταλαβω οτι το φορουμ δεν ασχολειται με κοσμηματα... Οκ, δεκτο! Δεν υπαρχουν συλλεκτες κοσμηματων... Κατανοητο και αυτο! Και ολα τα υπολοιπα που ανεφερες, επισης κατανοητα... Κι εγω τωρα μαθαινω, οποτε να συγχωρεσετε την αγνοια μου!

Αυτο που μαλλον κανεις δεν καταλαβε, ειναι οτι δε θελω να το πουλησω, ουτε ζητησα καποια χρηματικη εκτιμηση αλλωστε  αμα χρειαζομουν, θα εγραφα στο καταλληλο νημα (online εκτιμηση) οπως αλλωστε κι εκανα σε πιο προηγουμενο ποστ μου για τις πορσελανινες κουκλες! Που οντως αν καποιος με προσεγγιζε δε θα ειχα προβλημα να προβω σε καποια διαπραγματευση με σκοπο την πωληση τους...

Το μονο που ηθελα να μαθω για το συγκεκριμενο δαχτυλιδι ηταν "αυτο" που μου εξηγησες οτι δεν υπαρχει στα δαχτυλιδια... Η συλλογη! Και οχι ποσο να το πουλησω...

Απο εκει και περα, εφοσον τα δαχτυλιδια δεν αποτελουν συλλεκτικη και ιστορικη αξια, παρακαλω να σβηστει απο τους διαχειριστες το συγκεκριμενο νημα!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 25, 2018, 07:18:40 μμ από dsp » Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 11:04:00 πμ »

παρακαλω να σβηστει απο τους διαχειριστες το συγκεκριμενο νημα!

Δεν υπάρχει λόγος να σβηστεί τίποτα.
Είναι λάθος νοοτροπία αυτή.
Τα websites σαν κι αυτό είναι σαν δεξαμενή γνώσεων και απόψεων. Δεν είναι σαν ένα φινιστρίνι μέσα από το οποίο βλέπουμε κάτι να περνάει - κι αν το δούμε το είδαμε, αν δεν το δούμε, πάει χάθηκε.
Για το συγκεκριμένο μπορεί π.χ. μετά από 2, 5, 10 χρόνια κάποιος να βάλει στο ψαχτήρι τη λέξη "δαχτυλίδι" και να του βγάλει ο γούγλης το συγκεκριμένο νήμα! Και να ανακαλύψει τότε ότι και το δικό του είναι πανομοιότυπο!

Ποιος είναι ο λόγος "να σβήνονται" πράματα?
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 11:24:21 πμ »

Σωστός!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
gmaras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 11:31:32 πμ »

Λαθος διατυπωση, δεν εννοουσα ολο το νημα... Μονο αυτο που ξεκινησα εγω!

Αν παλι πρεπει να παραμεινει εσεις το ξερετε καλυτερα!
Καταγράφηκε
Intefix
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 95


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 02:09:26 μμ »

Ευχαριστώ Χάρη, και θα σου πω τι ξέρω από τη δικιά μου εμπειρία:
...
Γι' αυτό ρώτησα.

Φίλε Douglas έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες.
 
Ο κάθε φακός χρειάζεται μια συγκεκριμένη (ελάχιστη) απόσταση από το θέμα ώστε να μπορέσει να πετύχει την εστίαση, πάντα σε αναλογία με το εστιακό μήκος που έχουμε ορίσει στον φακό.

Οι φωτογραφίες που βλέπω όμως, βάσει της προοπτικής που δίνουν, και με την ‘’συμπίεση’’ του βάθους τους μου δίνουν την αίσθηση ότι δεν ήταν σε ευρυγώνια (18mm πχ) θέση ο φακός αλλά πάνω από 100mm. Μόνο ο φίλος που τράβηξε τις φώτο μπορεί να μας διαφωτίσει!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 25, 2018, 07:19:50 μμ από dsp » Καταγράφηκε
Intefix
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 95


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 02:12:59 μμ »

Ψάχνωντας τα exif απο την φωτογραφία έχει τραβηχτεί με μια bridge μηχανη (Coolpix l820 nikon) και με εστιακό μήκος στα 130mm.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 25, 2018, 07:20:57 μμ από dsp » Καταγράφηκε
Intefix
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 95


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 02:13:45 μμ »

Ποιος είναι ο λόγος "να σβήνονται" πράματα?

+1
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 25, 2018, 07:21:21 μμ από dsp » Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 07:22:50 μμ »

Συντονιστης : καθαριστηκαν λιγο οι παραθεσεις, δεν σβηστηκαν, απλα μικρυναν, για να διαβαζεται πιο ευκολα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 25, 2018, 07:23:06 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 07:37:38 μμ »

Κατά την γνώμη μου, πολύ άσχημα αυτά τα δαχτυλίδια,
βλέπω κάτι 60αρηδες να τα φοράνει και μου φαίνονται αηδιαστικά
Καταγράφηκε
gmaras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 08:18:39 μμ »

Σεβαστη η γνωμη σου!

Εγω ενημερωσα τους διαχειριστες να το σβησουν, για να μην αηδιαζεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 25, 2018, 08:29:44 μμ από gmaras » Καταγράφηκε
sksnpl
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351

Θάνος


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 08:31:56 μμ »

Κατά την γνώμη μου, πολύ άσχημα αυτά τα δαχτυλίδια,
βλέπω κάτι 60αρηδες να τα φοράνει και μου φαίνονται αηδιαστικά

Σεβαστη η γνωμη σου!

Εγω ενημερωσα τους διαχειριστες να το σβησουν, για να μην αηδιαζεις...

Αγαπητέ gmaras γιατί τόσο επιθετική σταση;
Την γνώμη του είπε. Ούτε για σβήσιμο της ανάρτησης είπε, ούτε κάτι που να σε μειώνει.
Γι αυτό είμαστε εδώ, άλλοτε να συμφωνούμε, άλλοτε να διαφωνούμε.
Βλέπω μια μόνιμη αγανάκτηση άνευ λόγου.

ΥΓ. Προσωπικά μου αρέσει το δαχτυλίδι και το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον.

Φιλικά Θάνος
Καταγράφηκε
gmaras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 08:56:29 μμ »

Εγω παλι φιλε μου Θανο, διακρινω μια "περιεργη αντιμετωπιση" απο τα παλαιοτερα μελη... Νοιωθω και μπορει να μην ειναι ετσι, σα να δεχομαι μαζικη επιθεση! Ισως ο γραπτος λογος παρερμηνευται...

Εν παση περιπτωση εγω λειτουργω διαφορετικα, αυτο βεβαια δε σημαινει οτι ολοι ειναι το ιδιο! Αλλα ακομα και να μη μου αρεσει κατι, ασχετως που δε θα αφηνα καποιο σχολιο, ομως ακομα και να το εκανα, θα το εκανα πιο κοσμια... Πιο ομορφα! Νομιζω πως αρκει το "δε μου αρεσει αυτο το δαχτυλιδι". Η παρομοιωση ηταν περιττη. Ενοιωσα εμμεσα να προσβαλλομαι!

Στην τελικη ειμαι ενα καινουργιο μελος που προσπαθω να ενταχθω σε ενα φορουμ και απωτερος σκοπος μου δεν ειναι να πουλησω το δαχτυλιδι μου, αν καποιος το εχει αντιληφθει ετσι... Αλλα να συλλεξω πληροφοριες... Και οι μονες πληροφοριες που εχω συλλεξει, ειναι ποσα λεφτα να το δωσω, και καποια φωτογραφικα τρικ με τις καμερες...

Επεκταθηκαν ασκοπες συζητησεις και νομιζω πως κανεις δε θα παρει κατι θετικο απο ολο αυτο...

Ισως να εχω την προκαταληψη οτι ο φιλος διαβασε απο την αρχη ολη τη συζητηση και κατεθεσε την αποψη του κατα αυτον τον τροπο, οχι επειδη δεν του αρεσει το δαχτυλιδι, που το πιθανοτερο ειναι να μην του αρεσει... Αλλα επειδη ηθελε να με "πικαρει"! Λεω ανοιχτα την σκεψη μου γιατι ειμαι ευθυς ανθρωπος και δεν κρυβομαι πισω απο τις λεξεις!

Κι αν για ολα αυτα νομιζετε πως υπερβαλλω η τα παρεξηγησα τοτε ενημερωτικα να σας πω οτι δεν ειναι τυχαιο που το αντιληφθηκαν και καποιοι αλλοι με τον ιδιο τροπο οπως εγω!

Η ακομα καλυτερα ζωντανο παραδειγμα πρωτη αναρτηση του κουμπαρου μου για μια εικονα στο συγκεκριμενο φορουμ (ναι οκ εκανε λαθος και δημιουργησε ψηφοφορια) και το μονο που ελαβε στα πρωτα 20 ποστ ηταν ειρωνειες και εξυπναδες!

Ζητω μια ειλικρινη συγνωμη αν προκαλεσα εντασεις και αναμεικτα συναισθηματα! Αλλα κανενα φορουμ δεν υποδεχεται τα νεα μελη κατα αυτον τον τροπο!

ΥΓ. Χαιρομαι που σου αρεσει το δαχτυλιδι!
Καταγράφηκε
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 09:05:33 μμ »

Εγώ χωρίς να παίρνω θέση για το αντικείμενο, να πω ότι το ίντερνετ λειτουργεί ακριβώς με αυτόν τον τρόπο.
Θα ακούσεις και καλά σχόλια, αλλά και θα σε πικάρουν.

Εδώ μέσα έχει πρόσβαση ο καθένας..Θα πρέπει να ξέρεις ότι απευθύνεσαι σε χιλιάδες άτομα που ίσως διαβάζουν
τις αναρτήσεις σου...Τι περίμενες, όλοι να συμπεριφέρονται σαν να είναι η "μαμά σου"?

Χωρίς να θέλω να είμαι καυστικός, αλλά πολύ "μη μου άπτου" ρε παιδί μου...
Αν θες να συνεχίσεις να συμμετέχεις σε δημόσια φόρουμ, θα πρέπει να καταλάβεις λίγο τη λειτουργία τους..

Καταγράφηκε
komismhden
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 292


Φοβάμαι Πολύ....


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 07:59:04 μμ »

Εγω παλι δεν βλεπω κατι ουαου σε αυτο το δακτυλιδι ειναι στυλ γεροχρηστου .....αμφιβαλλω κατα πολυ στο θεμα τοθ χειροποιητου......κ κανουμε εκτιμηση 2 2.3 5 σε ενα δαχτυλιδι που δεν ξερουμε το βαρος του τα καρατια του τις πετρες του.....εγω απο εμπειρια το κοβω βαρια στα 8 γρ μεταλου κ τις πετρουλες περι τα 0.15 κ τις τρεις δλδ 60 ευρω τα μπριγιαν 15 ευρω βαρια τα καρφωτικα 7 γρ βενετικο 40 ευρω κατασκευη 29 ευρω περιπου γιαλισματα συν ενα 30 τις εκατο τα 3 χιλιαρικα που τα βλεπουν δεν νερω
Καταγράφηκε
komismhden
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 292


Φοβάμαι Πολύ....


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 08:05:24 μμ »

δλδ περι τα 500 ευρω τωρα αν οι πετρες ειναι δεκαρακια που δεν το πιστευω κ με την καλη πιστη οτι ειναι μπριγιαν αντε να ανεβουμε κανα 150 .....παντως ειναι ομορφο ιδιαιτερου στυλ.....οπως αυτα που βγαζει ο γεροχρηστος αλλα σε ολοχρυσο.....βλεπω πολυ εντεχνα ελαφρωματα....για να πεσει το μεταλλο τσπ ωραιο κομματι αλλα με τπτ δεν το εκτιμω σε τετοια τιμη εκτος αν ειναι etho maria.....κ δςν του φαινεται
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences