Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 04:28:14 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χειροποιητο χρυσο δαχτυλιδι με 3 διαμαντια  (Αναγνώστηκε 12891 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gmaras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 23, 2018, 08:50:40 μμ »

Αυτα που ξερω για το συγκεκριμενο κομματι: ειναι χειροποιητο, το λευκο κομματι του ειναι μια μιξη χρυσου, λευκοχρυσου, ροζ χρυσου και πλατινας και κοσμει επανω του τρια διαμαντακια και το υπολοιπο ειναι ροζ χρυσο...

Αν μπορειτε να καταλαβετε καποια πραγματα απο τις φωτογραφιες ειμαι προθυμος να τα ακουσω για να μαθω...

Το μονο που μπορω να πω με σιγουρια... Ειμαι ερωτευμενος με αυτο το κομματι!




















Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 23, 2018, 09:01:58 μμ »

Δικαιολογημένος ο έρωτας που του έχεις.Πραγματικά πολύ ωραίο κομμάτι.
Τα υπόλοιπα οι γνώστες.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 23, 2018, 10:53:07 μμ »

Ειμαι ερωτευμενος με αυτο το κομματι!

Εγώ θέλω μόνο να μου πεις με τι μηχανή και τι φακό τράβηξες τις φωτογραφίες.

Και ελπίζω αυτή μου η περιέργεια να μην μπλέκει σε θέματα αντιζηλίας με τον έρωτα σου!
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 23, 2018, 11:03:36 μμ »

Εντυπωσιακό κομμάτι! Καλό θα ήταν να το πάς σε ένα κοσμηματοπωλείο να ελέγξει αν οι πέτρες είναι όντως διαμάντια, να δει πόσα καράτια είναι το δαχτυλίδι και να το ζυγίσει για να ξέρεις και το βάρος του αν δεν το έχεις κάνει ήδη.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
gmaras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 23, 2018, 11:14:27 μμ »

Ειμαι ερωτευμενος με αυτο το κομματι!

Εγώ θέλω μόνο να μου πεις με τι μηχανή και τι φακό τράβηξες τις φωτογραφίες.

Και ελπίζω αυτή μου η περιέργεια να μην μπλέκει σε θέματα αντιζηλίας με τον έρωτα σου!

Oχι, οχι δεν μπλεκει. Ειναι διακριτικη ερωτηση  Μεγάλο χαμόγελο   Μεγάλο χαμόγελο

Μια nikon των 250 ευρω ειναι και απλα εκανα εστιαση και κοντινη ληψη...

Να ρωτησω για ποιο λογο ρωτας?

Εντυπωσιακό κομμάτι! Καλό θα ήταν να το πάς σε ένα κοσμηματοπωλείο να ελέγξει αν οι πέτρες είναι όντως διαμάντια, να δει πόσα καράτια είναι το δαχτυλίδι και να το ζυγίσει για να ξέρεις και το βάρος του αν δεν το έχεις κάνει ήδη.

Το πηγα για να το γυαλισω σε γνωστο καταστημα στη Θεσσαλονικη και να το φερω στα μετρα μου, γιατι μου ηταν μεγαλο... Ο ιδιοκτητης και οι πωλητες εντυπωσιαστηκαν σε πολυ μεγαλο βαθμο και μου επιβεβαιωσαν πως ειναι διαμαντια οι πετρες... Ο τεχνιτης που εκανε τη μετατροπη, παρατησε οσα εκανε και ασχοληθηκε με το συγκεκριμενο δαχτυλιδι (συμφωνα με τα λεγομενα του ιδιοκτητη), τοσο πολυ του αρεσε. Το μονο που ζητησα ηταν να μου κανουν μια προχειρη εκτιμηση και μου απαντησε μια τιμη κοντα στα 2,5Κ. Εντελως προχειρα ομως...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2018, 11:16:08 μμ από gmaras » Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 23, 2018, 11:33:26 μμ »

Μια nikon των 250 ευρω ειναι και απλα εκανα εστιαση και κοντινη ληψη...

Να ρωτησω για ποιο λογο ρωτας?

Σε ρωτάω γιατί είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ οι φωτογραφίες σου.
Και γιατί σπάνια μηχανές κάνουν τόσο καλά κοντινή εστίαση.

Μπορείς να μου πεις τον τύπο της Nikon?
Καταγράφηκε
Intefix
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 95


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 03:56:29 μμ »

Φοβερό δαχτυλίδι, πλήρως ερωτευσιμο! Πολύ ωραίες λεπτομέριες σε όλα του τα σημεία!
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 04:04:41 μμ »

Και 2.0 χιλιάρικα να σου δώσουν, δώσε το.
Καταγράφηκε
Intefix
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 95


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 04:05:04 μμ »

Μια nikon των 250 ευρω ειναι και απλα εκανα εστιαση και κοντινη ληψη...

Να ρωτησω για ποιο λογο ρωτας?

Σε ρωτάω γιατί είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ οι φωτογραφίες σου.
Και γιατί σπάνια μηχανές κάνουν τόσο καλά κοντινή εστίαση.

Μπορείς να μου πεις τον τύπο της Nikon?

Douglas Whittacker η φωτογραφία δείχνει ότι έχει τραβηχτεί απο πιο μακρiά απο όσο φαντάζεστε αλλά με την χρήση του ζουμ. Για αυτό σας εντυπωσιάζει το αποτέλεσμα.

Δεν χρειάζετε καμία συγκεκριμένη μηχανή, ούτε κάποια ακριβή.

Δοκιμάστε και με μια απλή κομπακτ, να έχετε μια απόσταση των 60-80 εκ απο το θέμα σας (σχετικά ομοίων διαστάσεων με το δαχτυλίδι), κάντε ζουμ, αρκετο διάχυτο φως και το αποτέλεσμα θα είναι εξίσου ικανοποιητικό. Σημ.: Αν η μηχανή έχει προτεραιότητα διαφράγματος προτιμήστε την και παίξτε ως που να πετύχετε και το φλουταρισμένο φόντο.


Φιλικά

Χάρης

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2018, 04:06:42 μμ από Intefix » Καταγράφηκε
gmaras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 04:17:13 μμ »

Φοβερό δαχτυλίδι, πλήρως ερωτευσιμο! Πολύ ωραίες λεπτομέριες σε όλα του τα σημεία!

Σας ευχαριστω παρα πολυ! Ειναι πραγματι φοβερο!

Απλα θα ηθελα να μαθαινα καποια χρονολογια εστω, αν ειναι καποιος συγκεκριμενος τυπος δαχτυλιδιου και γενικα καποιες πληροφοριες...

Για να ξερω να διηγουμαι την ιστορια (οποια κι αν ειναι αυτη) αυριο, μεθαυριο στους κληρονομους του!

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2018, 04:17:36 μμ από gmaras » Καταγράφηκε
gmaras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 04:23:51 μμ »

Και 2.0 χιλιάρικα να σου δώσουν, δώσε το.

Αρχικα να σε ενημερωσω οτι και 4 χιλιαρικα να μου εδιναν, δε θα το πουλουσα...

Κι επισης με ολο το σεβασμο δε ζητησα γνωμη στα ποσα λεφτα να το πουλησω...

Αν παλι κανεις εκτιμηση, χωρις να ξερεις το βαρος του, το μεγεθος του και το μεγεθος των πετραδιων... Νομιζω πως κανεις εκτιμηση στον αερα.

Φιλικα Γιωργος!
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 07:11:38 μμ »

Και 2.0 χιλιάρικα να σου δώσουν, δώσε το.

Αρχικα να σε ενημερωσω οτι και 4 χιλιαρικα να μου εδιναν, δε θα το πουλουσα...

Κι επισης με ολο το σεβασμο δε ζητησα γνωμη στα ποσα λεφτα να το πουλησω...

Αν παλι κανεις εκτιμηση, χωρις να ξερεις το βαρος του, το μεγεθος του και το μεγεθος των πετραδιων... Νομιζω πως κανεις εκτιμηση στον αερα.

Φιλικα Γιωργος!

Προφανώς παρεξηγήθηκες.

Με την ίδια λογική θα σου έλεγα δεν μας ενδιαφέρει και εμάς πόσα σου έδωσαν.

Επειδή το έβαλες για να μάθεις τι αξίζει και όχι να σου πούμε μπράβο, θα σου πω ορισμένα πράγματα και πέταξέ τα.

Το βάρος και η περιεκτικότητα του χρυσού δεν θα σου δώσουν αξία. Αξία δείνει το κόσμημα ή το καλλιτέχνημα. Δες Λαλαούνη κλπ για να καταλάβεις τι εννοώ.

Όσο αφορά τα διαμάντια, μπες στο ebay για να δεις τι αξίζουν.

Τέλος εδώ είναι ένα νομισματικό forum στο οποίο ο καθένας εκφράζεται ελεύθερα φτάνει να κρατάει κάποια προσχήματα και το ελάχιστο να γνωρίζει τι σημαίνει ευγένεια λόγου.

Ολόθερμα σου εύχομαι καλή επιτυχία με το εύρημά σου.

 
Καταγράφηκε
gmaras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 08:14:09 μμ »



Και 2.0 χιλιάρικα να σου δώσουν, δώσε το.

Αρχικα να σε ενημερωσω οτι και 4 χιλιαρικα να μου εδιναν, δε θα το πουλουσα...

Κι επισης με ολο το σεβασμο δε ζητησα γνωμη στα ποσα λεφτα να το πουλησω...

Αν παλι κανεις εκτιμηση, χωρις να ξερεις το βαρος του, το μεγεθος του και το μεγεθος των πετραδιων... Νομιζω πως κανεις εκτιμηση στον αερα.

Φιλικα Γιωργος!

Προφανώς παρεξηγήθηκες.

Με την ίδια λογική θα σου έλεγα δεν μας ενδιαφέρει και εμάς πόσα σου έδωσαν.

Επειδή το έβαλες για να μάθεις τι αξίζει και όχι να σου πούμε μπράβο, θα σου πω ορισμένα πράγματα και πέταξέ τα.

Το βάρος και η περιεκτικότητα του χρυσού δεν θα σου δώσουν αξία. Αξία δείνει το κόσμημα ή το καλλιτέχνημα. Δες Λαλαούνη κλπ για να καταλάβεις τι εννοώ.

Όσο αφορά τα διαμάντια, μπες στο ebay για να δεις τι αξίζουν.

Τέλος εδώ είναι ένα νομισματικό forum στο οποίο ο καθένας εκφράζεται ελεύθερα φτάνει να κρατάει κάποια προσχήματα και το ελάχιστο να γνωρίζει τι σημαίνει ευγένεια λόγου.

Ολόθερμα σου εύχομαι καλή επιτυχία με το εύρημά σου.

Αρχικα δεν καταλαβαινω γιατι χρησιμοποιεις πληθυντικο... Μιλας εκ μερους ολου του φορουμ?

Εν αντιθεση εσυ αναφερθηκες προσωπικα σε μενα και απο ολα τα αναγραφομενα μου, επικεντρωθηκες στην τιμη? Και ποσο να το δωσω?

Παρολα αυτα, ενημερωτικα και παλι,  το τελευταιο που με ενδιαφερει ειναι η τιμη... Αλλωστε γνωριζω στο περιπου μια τιμη!

Θα ηθελα παρα πολυ ομως να μαθω ολα τα υπολοιπα και σε ευχαριστω που μου λες καποια πραγματα για το πως πρεπει να αξιολογουμε ενα "αντικειμενο αξιας" (δεν ειρωνευομαι, μην παρεξηγηθω).

Επισης πραγματικα δεν αντιληφθηκα τη φυση και τη νοοτροπια του φορουμ οτι ειναι καθαρα νομισματικη... Ειδα "στεκι συλλεκτων", ειδα καποια θεματα που συμπεριλαμβαναν και αλλες κατηγοριες εκτος απο νομισματα και εκανα εγγραφη...

Οσον αναφορα την ευγενεια του λογου, το σεβασμο προς το συνομιλητη μας και τα προσχηματα... Νομιζω πως δεν παραφερθηκα σε κανενα σημειο της συνομιλιας μας και ηταν αστοχη η αναφορα σου προς αυτο...

Ευχαριστω για την ευχη σου αλλα με τετοιες τοποθετησεις σαν τις δικες σου μαλλον δε θα χρειαστει να απευθυνθω ξανα στο φορουμ... Κριμα γιατι πιστευα οτι εξυπηρετει καποιον ανωτερο σκοπο περαν των αγοραπωλησιων...

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 09:28:47 μμ »

Φιλε μου το φορουμ εξυπηρετει ενα ευρυ συνολο συλλεκτικων.
Το θεμα ομως του καθενα προσεγγιζετε διαφορετικα.
Συλλεκτες πχ χρυσων δακτυλιδιων τοσα χρονια που ειμαι συλλεκτης δεν γνωριζω.
Η ενοτητα αυτη δημιουργηθηκε μετα απο επιμονη ενως παλιου μελους να μας δειξει την χρυση συλλογη του.
(εαν διαβασεις ιστοριες παλαιων Πατρων Γερμανων εδω μεσα θα το καταλαβεις)
Το μελος αυτο λοιπον σηκωνε , σηκωνε τεμαχια (ελπιζε φανταζωμε οτι θα εχει ερωτησεις για να πουλαει με μηνυματα) < η ελπιδα του απελπισμενου πεθαινει τελευταια> και αφου ειδε και αποειδε οτι κανεις δεν ενδιαφερετε για χρυσα κοσμηματα εξαφανιστηκεεεεε !!!
Αυτη ειναι η ιστορια της δημιουργιας αυτης της ενοτητας.
Τωρα εαν ρωτησεις εμενα σαν Γιωργο τι πιστευω για παλια κοσμηματα θα πω πως ειναι κριμα να πηγαινουν σε ενεχυροδανιστηρια και να λιωνωνται τελικα (διοτι εκει καταληγουν ολα τελικως)
Καποιες τεχνοτροποιες ειναι κριμα να εξαφανιζωνται.
ΑΛΛΑ .
Διοτι παντα υπαρχει ενα ΑΛΛΑ.
Ο απελπισμενος κατοχος τετοιων τεμαχιων και να βρει καποιον ενδιαφερωμενο που να του αρεσει να τα διασωσει δεν ειναι ευχαριστημενος να παρει πχ 500 ευρω την στιγμη που το ενεχυρο του δινει 250.
Αρχιζει και λεει ιστοριες για τον παπου του ή τον προπαπου του που το εφερε απο την Σμυρνη και πως το εδωσε στην προΓιαγια του και αυτη στην γιαγια και αυτη στην μανα κτλ κτλ κτλ .
Ολη αυτη η συναισθηματικη ιστορια δεν ενδιαφερει κανεναν αγοραστη
Ο αγοραστης αγοραζει το αντικειμενο , οχι το συναισθημα. Το συναισθημα ειναι του πωλητη. Και απο την στιγμη που καιγετε να δωσει κατι δεν μπορει να παταει σε συναισθηματικα ΔΙΚΑ του ωστε να ανεβασει την τιμη!!
Ουσιαστικα ενα κοσμημα μπορει να κανει 500/1000 ευρω !! Ο αλλος βαση της ιστοριας του και του πονου του που το δινει , αναγκαζετε να το δωσει το κοστολογη 5,000 ευρω !! Διοτι τοσα του λειπουν!! Τιποτα δεν θα παρει !! Διοτι το συναισθημα δεν αφορα τον αλλον!! Χεστηκε για τον προπαπου τον δικο μου τον δικο σου κτλ κτλ. Αυτος κοιταει ποσο αξιζει σαν τεχνη. Και με μια φωτογραφια σε εναν τεχνητη οταν κατι μπορει να το φτιαξει με 1000 ευρω εσενα θα σου πει 700!! Διοτι θελει και αυτος να εχει κερδος απο την αγορα του. Αλλα ειναι καλυτερα τα 700 απο τα 350 ενος ενεχυροδανιστει !! Ελπιζω τωρα να καταλαβατε μερικα πραγματα.
Αυτο δεν το λεω προσωπικα σε σενα , ειναι κατι που το βλεπω σε ολα τα συλλεκτικα δρωμενα.
Απλα ξεκαθαριζω πως εχει η υποθεση μεσα στο φορουμ.
Τωρα σαν τεχνοτροπεια το δαχτυλιδι σου ναι εχει καποια δουλεια. Ποιος θα την αναγνωρισει σαν δουλεια και το τι παραπανω θα προσφερει ουδεις μας γνωριζει εκτος ισως μερικων οι οποιοι θα σε εχουν προσεγγισει με μηνυματα.
Ουτε αυτο το γνωριζουμε.
Αλλα μην περιμενεις κανεναν μα κανεναν να δωσει πενταπλασια / δεκαπλασια αξια σε κατι το οποιο για αυτον ειναι ενα απλο παλιο κοσμημα!!
Μπορει να τον ενδιαφερει σαν τεχνοτροπια αλλα δεν θα δωσει τα μαλλια της κεφαλης του για να το αποκτηση!!
Φιλικα φιλικα λεω τα οσα βλεπω στην 25ετη πειρα μου.
Ελπιζω να βοηθησα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2018, 09:35:00 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 12:48:10 πμ »

Douglas Whittacker η φωτογραφία δείχνει ότι έχει τραβηχτεί απο πιο μακρiά απο όσο φαντάζεστε αλλά με την χρήση του ζουμ. Για αυτό σας εντυπωσιάζει το αποτέλεσμα.
Δεν χρειάζετε καμία συγκεκριμένη μηχανή, ούτε κάποια ακριβή.
Δοκιμάστε και με μια απλή κομπακτ, να έχετε μια απόσταση των 60-80 εκ απο το θέμα σας (σχετικά ομοίων διαστάσεων με το δαχτυλίδι), κάντε ζουμ, αρκετο διάχυτο φως και το αποτέλεσμα θα είναι εξίσου ικανοποιητικό. Σημ.: Αν η μηχανή έχει προτεραιότητα διαφράγματος προτιμήστε την και παίξτε ως που να πετύχετε και το φλουταρισμένο φόντο.
Φιλικά
Χάρης

Ευχαριστώ Χάρη, και θα σου πω τι ξέρω από τη δικιά μου εμπειρία:
Οποιοσδήποτε μηχανή με φακό zoom (δεν έχει σημασία αν  είναι compact ή SLR, ο φακός είναι που εξετάζουμε εδώ) έχει ένα minimum focusing distance, δηλαδή ελάχιστη απόσταση εστίασης (με το συγκεκριμένο zoom φακό πάντα).
Αυτή η απόσταση είναι διαφορετική για τις διάφορες θέσεις του zoom. Δηλαδή αν ο φακός είναι 50-300, σε zoom = 50mm το minimum focusing distance είναι π.χ. 40cm.
Αν ο φακός έχει και λειτουργία macro, τότε αυτή η απόσταση μειώνεται κάπως. Πάει π.χ. στα 25cm.
Ο ΙΔΙΟΣ ΦΑΚΟΣ, όταν έχει ρυθμιστεί σε θέση zoom = 300mm, τότε το minimum focusing distance του μεγαλώνει πολύ. Μπορεί π.χ. να πάει στο 1 ή ενάμισι μέτρο (100 ή 150cm) από τα 25cm που έχει όταν είναι σε θέση "focal length = 50mm".
Θα το έχεις παρατηρήσει, φαντάζομαι.
Με δεδομένα αυτά (τα οποία τα ξέρω για σίγουρα) αυτό που λες "κάντε ζουμ" δεν το κατανοώ.
Αν κάνω πολύ zoom τότε δεν μπορώ να εστιάσω σε κοντινή απόσταση.
Κι αν δεν μπορώ να εστιάσω σε κοντινή απόσταση, τότε το θέμα μου (δαχτυλίδι ή ό,τι άλλο) δεν καταλαμβάνει μεγάλο μέρος του frame.
Το οποίο με τη σειρά του σημαίνει χαμένα megapixels.

Είναι επομένως κρίσιμο να μπορεί ένας φακός να εστιάζει σε κοντινή απόσταση. Για τέτοια θέματα, αρκετά κοντινή. Τόση, ώστε το θέμα (δαχτυλίδι ή νόμισμα ή έντομο) να "γεμίζει" το frame.

Οι φωτογραφίες του φίλου μας, αν και κάτω από 150kb η κάθε μια, μου έδωσαν την εντύπωση ότι είναι τραβηγμένες από πολύ κοντά, και γεμίζουν το frame του.
Γι' αυτό ρώτησα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences