Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 06:18:46 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πατατες !!  (Αναγνώστηκε 6914 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 23, 2018, 08:06:20 μμ »

δε διαφωνουμε (αν και μαλλον θα τα λεγα με αλλο τροπο)
στο... ζουμι συμφωνω παντως

απλα... κρατα και μια πισινη για το ξεπλυμα

π.χ. πληρωνει το μυριο ο τυπος, παιρνει την προμηθεια την νομιμη ο οικος, παιρνει ο φωτογραφος τα ρεστα, πληρωνει το φορο του,κραταει και κατι για παρτη του και δινει τα ρεστα πισω στον πλειοδοτη
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 23, 2018, 08:10:07 μμ »

Γιώργο κάπως έτσι γίνεται.


Ένας έχει μαύρα λεφτα...
Ένας άλλος θέλει λεφτά
Αυτός με τα μαύρα λέει στον άλλο ''θα πούμε ότι θα πάρεις ένα μύριο αλλά θα πάρεις 10.000... θες;''
Ναιιιιιιιιι λέει ο άλλος. Το θέμα των φόρων ξεπερνιέται εύκολα!
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 23, 2018, 08:17:32 μμ »

Ο πλειοδότης μπορεί να γλυτώνει μέχρι και φόρους αν την αγορά την έκανε με την εταιρία του...
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 23, 2018, 08:18:33 μμ »

Διοτι ξεπλυμα οπου σκεφτηκατε και εσεις το σκεφτηκα και εγω , ξεπλυμα δεν ειναι, το ξεπλυμα προυποθετει οτι δινεις τα λεφτα σου καπου και τα παιρνεις πισω καθαρισμενα μειον ενα ποσον το οποιο παει σε αυτον που στα ξεπλενει.
Αυτος που εδωσε το εκατομυριο λετε να παρει πισω ποτε τα λεφτα  του;; Εκτος εαν ηταν του < καλιτεχνη τρομαρα του > τα λεφτα και ετσι γυρισαν στην τσεπη του καθαρα. Εκει παω πασο.

Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι, γενικά. Χρήση του αντικειμένου σαν ενέχυρο για δάνειο από τράπεζα π.χ. (όπου προφανώς χρειάζονται και διασυνδέσεις στην τράπεζα) ή πώληση μέσω δημοπρασίας (ψάχνοντας κάποιο κορόιδο -υπάρχουν και τέτοια με λεφτά). Επίσης η αγορά έργων τέχνης είναι και τρόπος φοροδιαφυγής, ειδικά όταν αγοράζονται μέσω off-shore.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1825


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 23, 2018, 10:27:38 μμ »

σιγα μην εδωσε καποιος τοσα φραγκα..ετσι τα μαγειρευουν κ κοροιδεουν την νοημοσυνη του κοσμου..κ η τσοκοντα σιγα το πραμα..στο ιδιο μουσειο εχει εκαντονταδες πινακες πολυ πιο ωραιους..
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 23, 2018, 10:30:59 μμ »

Τωρα μανο σοβαρα?συγκρινεις ενα μεσαιωνικο εργο τεχνης πασιγνωστου καλλιτεχνη με μια φωτογραφια μιας πατατας?Απορία??
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 23, 2018, 10:46:41 μμ »

Τωρα μανο σοβαρα?συγκρινεις ενα μεσαιωνικο εργο τεχνης πασιγνωστου καλλιτεχνη με μια φωτογραφια μιας πατατας?Απορία??
Oταν ανέβεις επίπεδο και βαλεις τη ζηλια και τον εγωισμο σου στο περιθωριο σαν πρωτο βημα, τότε
και μόνο τότε θα κατανοήσεις την καλλιτεχνική ιδιοφυία του πατατοφωτογράφου... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 23, 2018, 10:49:03 μμ »

https://www.youtube.com/watch?v=rKUDEigPqYY
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1825


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 23, 2018, 10:53:28 μμ »

Κωστα καλησπερα..δεν με κααταλαβες..δεν τα συγκρινω,αλλωστε τι να συγκρινεις αναμεσα σε αυτα τα δυο..το ειπα διοτι ενας παιδι παραπανω ειπε οτι πολλα πραγματα θελουν κ την προωθηση την αναλογη για να φανουν κ επειδη αναφερθηκε κ η τσοκοντα ειπα οτι υπαρχουν στο λουβρο πινακες πολυ πιο ομορφοι απο αυτον αλλα μενουν στην αφανεια στο ιδιο μουσειο σε σχεση με την τσοκοντα..εχει την προωθηση που πρεπει..το ιδιο κ στις φωτο..εχει φωτο απιστευτες κ κανουν οσο το χαρτι τους κ η πατατα ας πουμε 1 εκατ..να με συγχωρεις που τα εκανα μανταρα πρωτα μεσα στο μυαλο μου κ μετα μπερδεψα κ οποιον διαβασε το σχολιο μου
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
p_floyd1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 395


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 03:34:31 μμ »

όχι μόνο ξέπλυμα,αλλά κι άλλα παιχνίδια

https://news.artnet.com/art-world/christies-spy-salvator-mundi-1203902?utm_content=buffer749b2&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=socialmedia
Καταγράφηκε
Intefix
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 95


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 03:46:16 μμ »

η τσοκοντα ειπα οτι υπαρχουν στο λουβρο πινακες πολυ πιο ομορφοι απο αυτον αλλα μενουν στην αφανεια στο ιδιο μουσειο σε σχεση με την τσοκοντα..

Είμαι πολύ σίγουρος ότι αν η Μόνα Λίζα παρουσιαζόταν σήμερα χωρίς την προηγούμενη αναγνώριση που έχει, δίπλα σε ένα πίνακα του Κου με τις μπουκλες στην τηλεόραση (μου διαφευγει το όνομα του) που ζωγραφίζει ουρανούς και λιβάδια, οι πλειονότητα των θεατών θα διάλεγε τα λιβάδια και τους ουρανούς...
Καταγράφηκε
Intefix
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 95


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 03:49:34 μμ »

File heretic77 τεχνη για μενα ειναι να καταφερω επιτελους να φυτεψω στον κηπο μου δυο λεμονιες και μια μανταρινια και μια πορτοκαλια !!
Ειναι τριτη σεζον οπου αγοραζω φυτα και δεν ξερω εαν θα μου πιασουν τελικα !!!
Τεχνη ειναι να καταφερεις να βγαλεις πατατες !!
Να βλεπει ο γεωργος το χωμα και να λεει πρεπει να ψεκασω διοτι απο κατω εχει ζιζανια και θα μου φανε την σοδεια!!

Το λέω καλοπροαίρετα απλά τα παραδείγματα που δώσατε μου φέρνουν στο μυαλό το: ''Μάθε τέχνη και αστήν...''
Οι τέχνες αυτες που λέτε, θέλουν τεχνίτες, οι άλλες τις Γκουέρνικα θέλουν καλλιτέχνες.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 03:55:38 μμ »

όχι μόνο ξέπλυμα,αλλά κι άλλα παιχνίδια


Άσχετο με την αρχική ανάρτηση, αλλά σχετικό με τη δική σου, καθώς και με τη "βρώμικη" πλευρά του συλλεκτισμού, όπου δε μιλάμε για μικροαπάτες:

http://www.adroystermilitaria.com/newsletter-no-211-august-6-2016/

http://www.adroystermilitaria.com/newsletter-no-232-november-19-2016/

Η παραδοχή ότι πολλά γερμανικά ξιφίδια ήταν πλαστά και κατασκευάζονταν από πράκτορα της CIA στη Γερμανία, προκειμένου να χρηματοδοτείται, αλλά και να αποκτά επαφές με ακροδεξιές οργανώσεις.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
p_floyd1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 395


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 04:08:12 μμ »

η τσοκοντα ειπα οτι υπαρχουν στο λουβρο πινακες πολυ πιο ομορφοι απο αυτον αλλα μενουν στην αφανεια στο ιδιο μουσειο σε σχεση με την τσοκοντα..

Είμαι πολύ σίγουρος ότι αν η Μόνα Λίζα παρουσιαζόταν σήμερα χωρίς την προηγούμενη αναγνώριση που έχει, δίπλα σε ένα πίνακα του Κου με τις μπουκλες στην τηλεόραση (μου διαφευγει το όνομα του) που ζωγραφίζει ουρανούς και λιβάδια, οι πλειονότητα των θεατών θα διάλεγε τα λιβάδια και τους ουρανούς...

Bob Ross  Χαμόγελο /ναι οι περισσότεροι θα προτιμούσαν κάτι που  εύκολα αντιλαμβάνονται,από αλληγορίες και συμβολισμούς,το θέμα είναι ότι αυτοί που έχουν τη δυνατότητα και παίρνουν καλά έργα,δεν έχουν ιδέα από τέχνη,απλά συμβουλεύονται,ειδικούς και το κάνουν μόνο και μόνο για επένδυση,είναι κι αυτός ένας λόγος για τις υπερβολικές τιμές.
Καταγράφηκε
p_floyd1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 395


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 04:10:03 μμ »

όχι μόνο ξέπλυμα,αλλά κι άλλα παιχνίδια


Άσχετο με την αρχική ανάρτηση, αλλά σχετικό με τη δική σου, καθώς και με τη "βρώμικη" πλευρά του συλλεκτισμού, όπου δε μιλάμε για μικροαπάτες:

http://www.adroystermilitaria.com/newsletter-no-211-august-6-2016/

http://www.adroystermilitaria.com/newsletter-no-232-november-19-2016/

Η παραδοχή ότι πολλά γερμανικά ξιφίδια ήταν πλαστά και κατασκευάζονταν από πράκτορα της CIA στη Γερμανία, προκειμένου να χρηματοδοτείται, αλλά και να αποκτά επαφές με ακροδεξιές οργανώσεις.
και στα μιλιταρια γίνεται κόλαση,έχω φίλο που ασχολείται και τα μαθαίνω
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences