Πατατες !!

(1/7) > >>

herakliotis:
Παραξενος τιτλος ε;;
Ποσο παει το κιλο οι πατατες γνωριζετε;;
Να σας πω εγω , παει απο 0,40 οι παλιες μεχρι 0,80 οι φρεσκιες εδω στην Κρητη !!
Η πατατα που βλεπεται παρακατω ομως επιασε 1,000,000 ευρω ναι καλα διαβασατε ενα εκατομυριο ευρω και ο βλακας που την αγορασε δεν την εφαγε κιολας !!!
Η ανθρωπινη βλακεια πολλες φορες πιστευω δεν εχει ορια .
Αναθεμα με εαν αυτη την πατατα δεν την επερναν μερικοι μερικοι αναμεσα σας και δεν την φωτογραφιζαν με τον ιδιο τροπο !! Ειδικα ο κυριος Νικος ο Χρυσος αποκλειω να μην την εφτιαχνε ετσι ακριβως!!
Και ομως επειδη αυτη την πατατα την φωτογραφισε ο κυριος παπατρεχας  ενας συλλεκτης του εδωσε ενα εκατομυριο ευρω !!!
Τελικα τι δεν εχει ορια;; Ο συλλεκτισμος ;; ή η ανθρωπινη βλακεια;;
Πειτε μου .

http://www.thetoc.gr/new-life/creatives/article/mia-patata-aksias-1000000-eurw

athas:
Παράθεση από: herakliotis στις Ιανουάριος 23, 2018, 04:08:47 μμ

...Τελικα τι δεν εχει ορια;; Ο συλλεκτισμος ;; ή η ανθρωπινη βλακεια;;
Πειτε μου .


Χωρίς δεύτερη σκέψη. ψηφίζω το δεύτερο.  :D

Lary:
Παράθεση από: athas στις Ιανουάριος 23, 2018, 04:43:08 μμ

Παράθεση από: herakliotis στις Ιανουάριος 23, 2018, 04:08:47 μμ

...Τελικα τι δεν εχει ορια;; Ο συλλεκτισμος ;; ή η ανθρωπινη βλακεια;;
Πειτε μου .


Χωρίς δεύτερη σκέψη. ψηφίζω το δεύτερο.  :D


Θέλει και ρώτημα φίλε Γιώργο? Απίστευτη είδηση!

herakliotis:
Δεν είμαι κατά τις τέχνης.
Δεν είμαι κατά τού καλλιτέχνη.
Πχ το να πιάσει ένας φωτογράφος και να απαθανατίσει ενα κολιμπρι την ωρα που πίνει νερό απο ένα λουλούδι με όμορφα χρώματα να πω Ναι.
Το να απαθανατίσει ενα ηλιοβασίλεμα που να σου δείχνει τόσο ζωντανό σαν να είσαι εκεί και να μην μπορεί άλλος φωτογράφος να σε πλησιάσει στο τέλειο λέω Ναι. Αλλά να αποθανάτισει μια πατάτα και να ζητά ένα εκατομμύριο δεν το λέω τέχνη. Απλά έψαχνε τον βλάκα και τον βρήκε.

Intefix:
Παράθεση από: herakliotis στις Ιανουάριος 23, 2018, 04:08:47 μμ

Παραξενος τιτλος ε;;
Ποσο παει το κιλο οι πατατες γνωριζετε;;
Να σας πω εγω , παει απο 0,40 οι παλιες μεχρι 0,80 οι φρεσκιες εδω στην Κρητη !!
Η πατατα που βλεπεται παρακατω ομως επιασε 1,000,000 ευρω ναι καλα διαβασατε ενα εκατομυριο ευρω και ο βλακας που την αγορασε δεν την εφαγε κιολας !!!
Η ανθρωπινη βλακεια πολλες φορες πιστευω δεν εχει ορια .
Αναθεμα με εαν αυτη την πατατα δεν την επερναν μερικοι μερικοι αναμεσα σας και δεν την φωτογραφιζαν με τον ιδιο τροπο !! Ειδικα ο κυριος Νικος ο Χρυσος αποκλειω να μην την εφτιαχνε ετσι ακριβως!!
Και ομως επειδη αυτη την πατατα την φωτογραφισε ο κυριος παπατρεχας  ενας συλλεκτης του εδωσε ενα εκατομυριο ευρω !!!
Τελικα τι δεν εχει ορια;; Ο συλλεκτισμος ;; ή η ανθρωπινη βλακεια;;
Πειτε μου .

http://www.thetoc.gr/new-life/creatives/article/mia-patata-aksias-1000000-eurw



Κε herakliotis όλα είναι σχετικά.

Παραθέτω μια φωτογραφία του Γκέρσκι (Andreas Gursky) η οποία έπιασε τα 3,5 εκ δολάρια.
Πέρα από ένα σωστό κάδρο και σωστές ρυθμίσεις, ο φωτογράφος δεν πρόσθεσε κανένα δικό του στοιχείο ούτε καν για να τονίσει την φόρμα, θα μπορούσε απλά να θεωρηθεί μια άρτια  αποτύπωση του χώρου.

Και στην πατάτα σας το ίδιο συμβαίνει. Πέρα από τον φωτισμό, όπως είπατε και εσείς, δεν είναι κάτι δύσκολο ώστε να βγει αυτή η φωτογραφία!

Φωτογραφίες κλασσικών, όπως του Kudelka, Bresson, Erwit (αγαπημένος),Abbas, πωλούνται για μερικές χιλιάδες ευρώ μόνο.

Γιατί?

Γιατί απλά δεν μπορέσαν να μπούνε σε κάποια γκαλερί να προωθηθούν σε αντίστοιχο κοινό.

Η τέχνη για να αναγνωριστεί χρειάζεται ένα κοινό να την κάνει αποδεκτή.

Για να μην παρεξηγηθώ, να ξεκαθαρίσω ότι ούτε για την πατάτα αλλά ούτε για την φωτογραφία 99cents, δεν θα έδινα ούτε 1 ευρώ. Ούτε καν 99 cents :)


Φιλικά
Χάρης




Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα