Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 07:13:45 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 Δραχμές Γεωργίου Ά  (Αναγνώστηκε 3309 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Theodorosp
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 315



Προφίλ WWW
« στις: Ιανουάριος 23, 2018, 10:31:03 πμ »

Ανοίγω αυτό το θέμα προκειμένου να μοιραστώ μια στατιστική παρατήρηση που με έχει βασανίσει για τα χρυσά 20ρικα του Γεωργίου Α’ και να δημιουργήσω πιθανόν τις προϋποθέσεις να ξεκινήσει μια ωραία συζήτηση στην οποία θα δούμε και κανένα νόμισμα.   
 
Ξεκινάω παραθέτοντας μερικά τεχνικά στοιχεία των νομισμάτων
 
1)      20 Δραχμές 1876
Τιράζ : 37.362
Βάρος : 6,45γρ
Καθαρότητα Χρυσού : 0,900
Νομισματοκοπείο : Παρισίων
Χαράκτης : A.D. Barre
Πορτρέτο : Νεανική κεφαλή
 
2)      20 Δραχμές 1884   
Τιράζ : 550.000
Βάρος : 6,45γρ
Καθαρότητα Χρυσού : 0,900
Νομισματοκοπείο : Παρισίων
Χαράκτης : A.D. Barre
Πορτρέτο : Γηραιά κεφαλή
 
Η συχνότητα εμφάνισης σύμφωνα με τις σταθερές όπως αυτές προκύπτουν :
 
-          Βάση ποσοτήτων έκδοσης του 20ρικου του 1876 σε σχέση με του 1884 είναι 1 : 16
-          Βάση καταστάσεων MS σύμφωνα με τα στοιχείων των δύο εταιριών (PCGS & NGC) η συχνότητα πιστοποίησης MS ανέρχεται σε 1 : 41 περίπου   
 
Υπάρχει κάποιος λόγος πάνω στον οποίο διασώθηκαν ελάχιστα νομίσματα σε ανώτερες καταστάσεις αλλάζοντας την συχνότητα εμφάνισης σε σχέση με την αρχική κατά 1 : 2,56 ? Θεωρητικά ένα χρυσό 20ρικο χρησιμοποιείται και για αποθησαυρίσμο και σίγουρα δεν λαμβάνει την ταλαιπωρία της καθημερινότητας ενός 5δραχμού, μιας Δραχμής η κάποιας υποδιαίρεσης της.
 
Μερικές φωτογραφίες (δυστυχώς από μένα)    Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 06:48:34 μμ »

Καλησπερα φιλε Θοδωρη...Εαν ηταν για καμια λιρα θα ειχαμε πολλες απαντησεις και σχολια αλλα παρατηρω πλεον(εδω και καιρο) πως στα συλλεκτικα δεν υπαρχει μεγαλο ενδιαφερον και ειδικα σε Γεωργιο,ουτε καν για κουβεντα....Anyway ο καθεις πρατει και σκεφτεται οπως νομιζει....
Στα δικα μας τωρα και στο ερωτημα σου:

1ον ως προς τις πιστοποιησεις ακομα δεν ξερουμε εαν πραγματικα ειναι αυτην η κλιμακα γιατι προφανως δεν εχουν πιστοποιηθει ολα ή αν θελεις τα περισσοτερα, οποτε υπομονη στο μελλον μεχρι να βελτιωθει και να εχει μια σταθερα το ''δειγμα'' που λεμε στην στατιστικη...
2ον οσον αφορα το ερωτημα σου για το αν υπάρχει κάποιος λόγος πάνω στον οποίο διασώθηκαν ελάχιστα νομίσματα σε ανώτερες καταστάσεις αλλάζοντας την συχνότητα εμφάνισης σε σχέση με την αρχική θα σου πω με 2-3 σκεψεις πως σε αυτο επηρεαζουν και αλλοι εξωγενεις παραγοντες εκτος απο τον παραγοντα κυκλοφοριας....π.χ. απο το 1876 εως και σημερα εχουνε περασει 142 χρονια εκ των οποιων ειχαμε 5 πολεμους,φτωχεια,προσφυγιες,και εδω και τωρα τελευταια και κριση...και τι εννοω.Μπορει στο μυαλο μας παντα ο χρυσος να ειναι ενα ειδος αποθησαυρίσμου και να το κραταμε για δυσκολες περιπτωσεις,και ας φανταστουμε τι δυσκολες καταστασεις περασαμε σαν χωρα αυτα τα 142 χρονια και σε τι απογνωση θα βρεθηκε ο καθε ενας πρωην κατοχος του καθε ενος νομισματος ολα αυτα τα χρονια...
Σε αυτα τωρα να προσθεσεις και τις απωλειες(λιωσιμο) εναντι του καθε μινταζ γιατι απλα δεν σκεφτοντουσαν σε τετοιες καταστασεις τον συλλεκτισμο αλλα την επιβιωση και με οτι αυτο συνεπαγεται....

3ον και κλεινω ,ενας αλλος παραγοντας ειναι οτι και οι παλιοι συλλεκτες δεν ειχανε και την παιδεια και την γνωση στο να μην ''πειραζουν'' τα νομισματα τους και να τα διατηρουν οπως θα επρεπε...βαλτο και αυτο.. Κλείσιμο ματιού

Υ.γ Πριν καποια χρονια σε λεσχη με μπαρμπουτι που ετυχε να ειμαι και να παιζω ,καποιου του ειχαν τελειωσει τα λεφτα(μετρητα)και ξαφνου πεταξε  χρυσα και λιρες στο πονταρισμα του  και αναμεσα τους διεκρινα και 2 AU-UNC 20ρικα του 76...στο μισαωρο με μια ωρα  που τα εβλεπα κ που  δεν προλαβα να τα παρω αλλαξανε και τριφτικανε σε πανω απο 20 χερια....υπαρχουν και αυτα...καλη συνεχεια απο εμενα και μακαρι να ξανα αποκτησουμε σιγα σιγα παλι και καμια συλλεκτικη κουβεντουλα στα ελληνικα νομισματα και οχι μονο σε λιρες....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2018, 06:53:48 μμ από ΡΟΔΑΚΑΣ » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 07:13:31 μμ »

Τα 20δρχ του 76 ειναι σαφως δυσκολοτερα οπως και να το κανουμε.
Το οτι υπαρχουν ακομη ποιο λιγα ακυκλοφορητα συναδει του αποτελεσματος οτι ηταν λιγοτερα σε κοπη.
Του 84 ακομη δεν εχουμε δει τιποτα !!
Τι εννοω με αυτο;;
Υπαρχουν πισω ΠΟΛΛΑ ΑΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΑ τα οποια οι εχωντες διοχετευουν τον τελευταιο καιρο συγα σιγα διοτι βρηκαν ΤΡΟΦΗ σε συλλεκτες !!
Εν ετος εαν θυμαμαι καλα 2006/7 φιλος εδω στο Ηρακλειο παλιος συλλεκτης  με καλαει στο μαγαζι του οπου ειχε ενα καφενειο σε μια κωμοπωλη εδω κοντα και μου ανοιγει ενα ντοσιε με 200 τεμαχια μεσα!! Και μου λεει :
Διαλεξε ποσα θες με 155 ευρω !!
Πηρα τοτε 10 θυμαμαι διοτι τοσα λεφτα ειχα στο αυτοκινητο.
Ολη την βδομαδα με τριγουνιζε το θεμα και του τηλεφωνω και του λεω : Φιλαρακι θελω να παρω και αλλα!!
Γιωργο πανε αυτα μου λεει !! Τα πηρε ολα ο ταδε !!
Εν ολιγης αρχισα τελικως να τα δινω . Θυμαμε οτι τα εδιωξα στα 170-175 οσο εκανε η λιρα εκεινη την εποχη.
Με λιγα λογια καταστασεις au εκαναν εκεινη την εποχη οσο εκανε η λιρα (αυτη την τιμη ειχε η αγορα αυτη ακολουθουσα)
Σημερα;;
Η λιρα εχει 290 και τα Γιωργακια εχουν τουλαχιστον 320 σε κατασταση αου !!Εαν ειναι και πιστοποιημενα ζητανε και το κατιτις παραπανω.
Αυτο δειχνει οτι υπαρχει αυξημενη ζητηση σε αυτα και καποιοι αυτη την ζητηση την εκμεταλευονται!!
Παιδια ;; Μισο εκατομυριο τεμαχια ειναι !! Και παρα πολλα που πιστοποιουνται χτυπανε 60-62 !!
Χαλαρωστε λιγο!! Για ολους εχει τους συλλεκτες και περρισευουν και πολλες χιλιαδες αποθεμα !!
Μην δινετε τροφη στα θηρια !!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 07:37:49 μμ »

Mια υπόθεση εργασίας είναι οτι το 20 σαν υποδιαίρεση (20 φραγκα,20 λιρες κλπ) ηταν πολύ δημοφιλές και εκτός απο την κανονική κυκλοφορία πρέπει να χρησιμοποιήθηκε για ενδοτραπεζικές συναλλαγές (σε τσουβαλάκια οπου τα νομίσματα επαθαν μεγάλες φθορές). Ολα αυτά φυσικά στην αναπτυσόμενη βιομηχανικά Ευρώπη και οχι στην χρεωκοπημένη Ελλάδα οπου δεν ειχε καμία ιδιαίτερη χρησιμότητα ανάμεσα στον λαό. Αποθησαύριση απο ιδιώτες σε αυτά δεν γνωρίζω, μπορεί. Σήμερα βγαίνουν στο εμπόριο κατά χιλιάδες απο τα αποθέματα Τραπεζων στην Κεντρική Ευρώπη (μια φορά μου προσφέρθηε λότο με 2000 κομμάτια πρόσφατα μάλιστα στην Βιέννη) . Ποιος δίνει 400000 για να ψάξει να βρει κανένα MS65-66?

Μετά απο αυτά σε ο,τι αφορά το 76 η μικρή κοπή σημαίνει και αναπόφεκτα λίγα σε ms.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 07:50:13 μμ »

Σήμερα βγαίνουν στο εμπόριο κατά χιλιάδες απο τα αποθέματα Τραπεζων στην Κεντρική Ευρώπη (μια φορά μου προσφέρθηε λότο με 2000 κομμάτια πρόσφατα μάλιστα στην Βιέννη) . Ποιος δίνει 400000 για να ψάξει να βρει κανένα MS65-66?


Επιβαιβεωση των λογων μου !!!

2000 τεμαχια απο μια τραπεζα !! 2000 συλλεκτες ισως να ειμαστε στην Ελλαδα ισως και να μην ειμαστε!!
Φρεναρετε λοιπον λιγο και σιγα σιγα θα πεσουν στα χερια σας με 280 το τεμαχιο !!
Η ζητηση , η υπερβολικη ζητηση για κατι φερνει τα καπελα  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 08:02:27 μμ »

Θα επιβεβαιώσω τα λεγόμενα του κυρίου Γιώργου, λέγοντας ότι, κάποια στιγμή σε ένα ταξίδι μου στην
Γερμανία, συνάντησα τυχαία έναν Γερμανό συλλέκτη που μου προσφέρθηκε να μου δείξει κάποια κομμάτια
απο την συλλογή του και μέσα σε αυτά και κάποια Ελληνικά. μου έδειξε διάφορα κομμάτια και 20 τμχ
20δραχμα 1884. Όταν τον ρώτησα πως και είχε τόσα πολλά, μου απάντησε ότι επειδή δουλεύει σε τράπεζα στο
Ντίσελντορφ τους έδωσε το δικαίωμα μετά απο αίτηση του να αγοαράσει σε τιμή χρυσού κάποια χρυσά
νομίσματα απο το θησαυροφυλάκιο της τράπεζας. Και αυτό έπραξε. Επίσης μου είπε ότι η τράπεζα πρέπει
να είχε πάνω απο 1000 τμχ καταχωρημένα. Τον ρώτησα γιατί δεν τα λιώνουν??? Και μου απάντησε
ότι πολιτική της τράπεζας ήταν να μην λιώνουν νομίσματα, διότι δεν καταγράφονται σαν χρυσός.
Προτιμούν να τα πουλούν και να καταγράφονται σαν έσοδα. Τουλάχιστον αυτή την απάντηση μου έδωσε.
  
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 08:05:54 μμ »

Σήμερα βγαίνουν στο εμπόριο κατά χιλιάδες απο τα αποθέματα Τραπεζων στην Κεντρική Ευρώπη (μια φορά μου προσφέρθηε λότο με 2000 κομμάτια πρόσφατα μάλιστα στην Βιέννη) . Ποιος δίνει 400000 για να ψάξει να βρει κανένα MS65-66?


Επιβαιβεωση των λογων μου !!!

2000 τεμαχια απο μια τραπεζα !! 2000 συλλεκτες ισως να ειμαστε στην Ελλαδα ισως και να μην ειμαστε!!
Φρεναρετε λοιπον λιγο και σιγα σιγα θα πεσουν στα χερια σας με 280 το τεμαχιο !!
Η ζητηση , η υπερβολικη ζητηση για κατι φερνει τα καπελα  Κλείσιμο ματιού

Σύμφωνοι αλλά τέτοιες ποσότητες απευθύνονται σε επενδυτικά σχήματα (funds) και όχι στην συλλεκτική κοινότητα. Κανένας έμπορος δεν θα αγοράσει τέτοια ποσότητα για να ψάχνει ένα μεγάλο ms με ο,τι και αν αυτό σημαίνει ( που για εμενα σημαίνει ότι τα ms θα εξακολουθούν να είναι σχετικά λίγα)  κάτι σαν τις λίρες της Βίκτωριας που αν και εκατομμύρια, τα ms 65 και άνω μετρούνται στα δάχτυλα.

Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 08:14:00 μμ »

Τελος εγώ προσωπικα γνώριζα το αντίθετο ότι δηλαδή οι τράπεζες τα λιώνουν και τα αποθηκεύουν πλέον σαν μπάρες χρυσού. Και η δίκη μας ΤτΕ αυτό κάνει. Τελευταία μια δυο Ευρωπαικες Τράπεζες ακούγοντας τα νέα ότι τα νομισματα έχουν υπεραξία μεγαλύτερη του μετάλλου κάτι προσπάθησαν και απευθύνθηκαν σε θηρία του δημοκρατικού κόσμου δεν ξέρω τι έγινε  μάλλον ομως ναυάγησε !
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2018, 08:14:54 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 08:33:37 μμ »

Και εγώ το ίδιο ξέρω. Τα λιώνουν. Γι΄αυτό και το ανέφερα σαν απορίας άξιο. 
Το συμβάν έπρεπε να πώ ότι έγινε πριν χρόνια. Δεν είναι τωρινό.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences