Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 05:58:34 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσο νομισμα 15 ρουβλια (1897)  (Αναγνώστηκε 5425 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gmaras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 22, 2018, 05:05:40 μμ »

Καλησπερα και παλι σε ολη την παρεα!

Επανερχομαι με ενα χρυσο νομισμα που εχω στην κατοχη μου. 15 ρουβλια του 1897.

Δεν ξερω αν υπαρχει αντιστοιχο νημα παλαιοτερα. Να με συγχωρεσετε αν υπαρχει!

Θα ηθελα τη γνωμη σας για το συγκεκριμενο και αν γνωριζει καποιος μια ενδεικτικη εκτιμηση ετσι απλα για να γνωριζω...

Δεν προκειται να πουληθει, απλα για ενημερωση... Ευχαριστω εκ των προτερων!





« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2018, 05:06:12 μμ από gmaras » Καταγράφηκε
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 05:19:15 μμ »

Χρυσό 15 ρούβλια 1897, Νικολάι ΙΙ , 12,9 γραμμαρια , .900 χρυσός.

Η τιμή καθαρά του μετάλλου είναι 400 + αυτή τη στιγμή νομίζω.
Από κει και πέρα τα χρυσά ρούβλια αυτής της περιόδου έχουν μια καλή υπεραξία γενικά,
δηλαδή είναι ποθητά και σαν νομίσματα (όχι μόνο για το μέταλλο τους).

Τώρα στο δικό σου, λόγω του κοσμήματος, πιθανόν θα έχουν προκληθεί ζημιές και στην περίμετρο, ριμ,
αλλά και στα 4 σημεία που πιάνουν τα πιαστράκια.
Σε περιπτώσεις άλλων χρυσών θα σου έλεγα τιμή μετάλλου λόγω των φθορών, ωστόσο πιστεύω ότι αν οι φθορές δεν είναι τεράστιες, μπορεί το συγκεκριμένο να πάρει έστω και κάποιο premium σαν νόμισμα.
Καταγράφηκε
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 05:22:49 μμ »

Να προσθέσω ότι η κοπή με το Wide rim, όπου στη δεξιά μεριά κάτω από την κεφαλή υπάρχουν 2 γράμματα και όχι 3, όπου είναι η κοπή με το narrow rim. 
Καταγράφηκε
gmaras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 05:42:26 μμ »

Σας ευχαριστω πολυ! Οι ορολογιες που χρησιμοποιειται υποδηλωνουν γνωση του αντικειμενου, πραγμα που εγω προσωπικα δεν κατεχω...
Απο εκει και περα ησασταν πολυ κατατοπιστικος και μου δωσατε να καταλαβω καποια πραγματουδια! Σας ευχαριστω και παλι!

Eπισης χρησιμοποιηθηκε το περιγραμμα για να προστατεψει το νομισμα! Ελπιζω να μην εχει προκληθει καμια ζημια γιατι σε γεννικες γραμμες ειναι σε πολυ καλη κατασταση!

Οτιδηποτε παραπανω θα ηθελε να συμπληρωσει καποιος... Καλοδεχουμενο!
Καταγράφηκε
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 06:05:52 μμ »

Με λίγα λόγια είναι ένα πολύ όμορφο νόμισμα, και έχει συλλεκτική αξία και πέραν από την αξία του μετάλλου του.

Δεν είναι ένα κοινό επενδυτικό χρυσό νόμισμα, όπως πχ οι κοινές χρυσές λίρες Αγγλίας, όπου πωλούνται ακριβώς στην τιμή του μετάλλου τους (χρυσού), λόγω του ότι δεν παρουσιάζουν κάποια σπανιότητα ως νομίσματα. Χρησιμοποιούνται καθαρά ως αποταμιευτικό μέσο (χρυσός).

Δυστυχώς τέτοια "κοσμήματα" δεν προστατεύουν το νόμισμα, αλλά κατά 99% το φθείρουν. Θα το διαπιστώσεις αν ποτέ επιχειρήσεις να βγάλεις το νόμισμα.

Όσον αφορά την ορολογία, το ριμ είναι η περίμετρος του νομίσματος, το premium είναι η υπεραξία του νομίσματος πέρα από την καθαρή αξία του σε μέταλλο.

Επίσης όσον αφορά τις κοπές, το συγκεκριμένο έχει 2 τύπους, την wide rim (φαρδιά περίμετρο) και την narrow rim ( στενή περίμετρο).
Στην κοπή της φαρδιάς στη δεξιά μεριά κάτω της κεφαλής υπάρχουν 2 γράμματα, ενώ στην κοπή της 'στενής περιμέτρου' υπάρχουν 3 γράμματα.

Το ανέφερα διότι έχει σημασία, αφού τα νομίσματα αυτά με την στενη περίμετρο είναι πιο ακριβά από αυτά με τη φαρδιά περίμετρο. Το δικό σου όπως βλέπεις έχει τη φαρδιά περίμετρο (wide rim)
Καταγράφηκε
gmaras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 06:25:14 μμ »

Σε ευχαριστω παρα πολυ! Νομιζω με καλυψες πληρως! Απολυτα κατατοπιστικος...

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 09:12:44 μμ »

Ισως ειμαι ο μονος που δεν το βλεπω να στεκει καλα αλλα θα το πω.
Το πεδιο αυτου του νομισματος δεν μου γεμιζει το ματι.
Με προδιαθετει για αντιγραφο παρα για αυθεντικο.
Μακαρι να κανω λαθος.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
gmaras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 09:35:48 μμ »

Ισως ειμαι ο μονος που δεν το βλεπω να στεκει καλα αλλα θα το πω.
Το πεδιο αυτου του νομισματος δεν μου γεμιζει το ματι.
Με προδιαθετει για αντιγραφο παρα για αυθεντικο.
Μακαρι να κανω λαθος.
Λιγο δυσκολο... Ειμαστε ποντιοι απο τη Σοβιετικη Ενωση! Ο παππους μου ηταν ευκαταστατος επι κο#####σμου και γνωστης των αντικειμενων ιδιως στα χρυσαφικα! Αγοραζε χρυσαφικα, πορσελανινες κουκλες, κοσμηματα με πετρες (θα αναρτησω ενα χειροποιητο κομματι που εχω, δαχτυλιδι) γιατι θεωρουσε οτι τα χρηματα χανουν την αξια τους, οπως και εγινε με την καταρρευση του κο#####σμου και αγοραζε πολυτιμα αντικειμενα γιατι θεωρουσε οτι κατα αυτον τον τροπο θα "μεινουν"...  Συγνωμη για την αναφορα στην οικογενειακη μου κατασταση απλα ηθελα να δωσω μια εικονα! Εχω επισης και επιπλα αντικες, θα τα δειτε στην πορεια αν σαν ενδιαφερουν! Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι σε καμια περιπτωση δε θα πιανοταν κωτσος για να παρει ενα αντιγραφο, με ολο το σεβασμο μιλαω και φιλικα!

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1825


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 10:48:39 μμ »

Καλησπερα φιλε gmara ..νομιζω οτι ο κυριος γιωργος εχει δικιο για την πλαστοτητα του νομισματος διοτι το πεδιο του αυτο μας δειχνει..το οτι το πηρε ο παπους σου δεν σημενει αυτοματα οτι τον επιασαν κοροιδο,ισως το πηρε στην τιμη που πρεπει σαν πλαστο..κ στα μενταγιον ειναι παρα πολυ συχνο να ειναι κοπιες τα νομισματα που εχουν,το εχω δει πολλες φορες..αυτα απο μενα
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 10:56:08 μμ »

Σε αυτην την κατασταση και γνησιο να είναι τιμη μετταλου.
Καταγράφηκε
gmaras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 11:04:22 μμ »

Δεν θα ερθω σε αντιπαραθεση γιατι δεν εχω την καταλληλη γνωση και πιθανως να εχετε δικιο! Το μονο που μπορω να πω, ειναι οτι στεναχωρεθηκα για να ειμαι ειλικρινης! Θα ηθελα να με κατατοπισετε για να παω καπου να το δουν! Ειμαι απο Θεσσαλονικη...

Επισης θα ανεβασω φωτογραφιες απο ψηφιακη σε φυσικο φως μηπως και μπορειτε να δειτε καλυτερα!

Η κατασταση του τι εχει? Γιατι εμενα μου φαινεται μια χαρα...

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1825


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 11:15:41 μμ »

να μην στεναχωριεσε φιλε..υγεια πανω απο ολα..δοκιμασε με καλυτερες φωτο σε φυσικο φως..ο κυριος που σου λεει για την κατασταση του νομισματος σου δεν στο λεει ετσι απλα,ειναι γνωστης μεγαλος κ βλεπει πραματα που εμεις δεν τα βλεπουμε..η κατασταση του νομισματος εχει πολλα που την καθοριζουν που θελει λιγο χρονο για να το καταλαβεις..στην θεσσαλονικη εχει πολλους που μπορουν να σου πουν..περιμενε καπιος θα φανει..δεν υπαχει λογος για αντιπαραθεση προς θεου φιλικη κουβεντα κανουμε
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
gmaras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 11:19:28 μμ »

Λαθος εκφραση η "αντιπαραθεση"...
Απλα κουβεντα να κανουμε! Σε καμια περιπτωση δεν αμφισβητω κανεναν...
Για αυτο αλλωστε και απευθυνομαι σε αυτο το φορουμ γιατι σιγουρα θα γνωριζετε κατι παραπανω απο καποιον που δεν ασχολειται! Ποσο μαλλον εμενα!

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καταγράφηκε
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 23, 2018, 12:11:43 πμ »

Το νομισμα παιδια ειναι κοπια και αυτο που φωναζει ειναι το μαλι οπου στο κανονικο δεν κολαει πανω στο στεφανι αλλα εχει λογικο κενο ισομηκες.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 23, 2018, 12:36:09 μμ »

Αυτο που λες Σαραφη δεν στεκει διοτι εσυ κοιτας αλλη κοπη.
Οπως εξηγησε ο φιλος παραπανω το νομισμα αυτο εχει βγει σε δυο κοπες
Μια με πλατυ ριμ θα λεγαμε και μια με στενο ριμ.
Εγινε καλη εξηγηση απο τον πρωτο φιλο που απαντησε .
Παραθετω και τα δυο νομισματα παρακατω.
Αυτο που εμενα με προβληματιζει ειναι το πεδιο του νομισματος το οποιο δεν βγαζει το σωστο δαπεδο που εχουν τα γνησια αλλα φαινετε να ειναι διαφορετκο.
Το μονο ελαφρυστικο που μπορω να δωσω ειναι πως οταν το νομισμα ειναι σε μενταγιον και (παιζει ) σεμα στο στηθος μιας γυναικας πχ με την τριβει με το δερμα εχουμε δει να γινωνται πολλες αλλιωσεις .
Αλλα γινονται απο την μια πλευρα , οχι και απο της δυο !!
Οπως και να εχει φιλε το χρυσαφι του το εχει πανω , δεν το χανεις, ειτε βγει αντιγραφο , ειτε σου βγει αυθεντικο.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences