Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 10:14:39 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πορσελανινες κουκλες meissen  (Αναγνώστηκε 5634 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 23, 2018, 04:35:24 μμ »

Μαλλον δεν εχει σημασια εαν ειναι meissen. Υπεροχα κοματια εκπληκτικες λεπτομεριες. Εχω εντυπωσιαστει
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
gmaras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 23, 2018, 05:24:15 μμ »

Μαλλον δεν εχει σημασια εαν ειναι meissen. Υπεροχα κοματια εκπληκτικες λεπτομεριες. Εχω εντυπωσιαστει

Σας ευχαριστω παρα πολυ! Χαιρομαι που σας αρεσει! Αν και δεν ειμαι ανθρωπος της τεχνης, τα συγκεκριμενα ειναι οφθαλμοφανες οτι ξεχειλιζουν απο τεχνη και λεπτομερεια...
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 03:08:14 πμ »

Καλησπέρα,

αν και μακριά από το αντικείμενό μου, μερικές παρατηρήσεις σχετικά με τις σφραγίδες:

Με βάση τα όσα βρήκα με ένα πρόχειρο ψάξιμο στο google, η συγκεκριμένη σφραγίδα της Unterweissbach χρησιμοποιούνταν την περίοδο 1958-1976.

Η άλλη σφραγίδα δεν είναι της Meissen, αλλά της Volkstedt. Η χρονολογία είναι αυτή της ίδρυσης της εταιρείας, η οποία συνέχισε να παράγει φιγούρες και μέσα στον 20ό αιώνα. Κάποιες πληροφορίες υπάρχουν εδώ:

https://www.kovels.com/price-guide/pottery-porcelain-price-guide/volkstedt/Page-2.html?start=25

Όλα αυτά με ένα πολύ γρήγορο, πρόχειρο ψάξιμο, χωρίς να ξέρω και πολλά από πορσελάνες. Απλά κάποια πράγματα που μου "χτύπησαν" στο μάτι, μου κάνουν περισσότερο σαν να είναι κατασκευής του 1950-1960.

Πίσω στα militaria μου ξανά...
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
gmaras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 08:03:16 πμ »

Eυχαριστω πολυ για την ενημερωση...

Δηλαδη οι πορσελανες φαινονται να ειναι του 20ου αιωνα?

Ειναι σιγουρο αυτο?
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 11:47:01 πμ »

Καλημέρα,

όπως είπα, είμαι πολύ μακριά από το αντικείμενό μου, οπότε δεν μπορώ να δώσω οποιαδήποτε σοβαρή εκτίμηση. Απ' όσα είδα στα γρήγορα όμως, καθώς υπάρχουν αρκετά στοιχεία online για τις σφραγίδες κάθε κατασκευαστή ανά περίοδο, αυτή η σφραγίδα της Unterweissbach χρησιμοποιούνταν στην περίοδο που είπα.

Το ίδιο υποθέτω ότι είναι και της Volkstedt. Στο link που παρέθεσα, υπάρχουν αρκετές φιγούρες του τελευταίου κατασκευαστή, μαζί με στοιχεία για την κατασκευή τους.

Αυτά που "χτύπησαν" στο δικό μου μάτι είναι η ποιότητα των λεπτομερειών, των χρωμάτων και της επίχρυσης μπορντούρας. Οι φιγούρες αυτές όντως ξεκίνησαν να φτιάχνονται τον 18ο αιώνα, την περίοδο του Ροκοκό και αναπαριστούσαν ειδυλλιακές, χαρούμενες σκηνές. Με τα τεχνικά μέσα της εποχής, χρειαζόταν όντως τέχνη για να κατασκευαστούν, άσχετα με τη μετέπειτα κριτική για την καλλιτεχνική τους αξία. Τις δεκαετίες του '60 και του '70 έγιναν ξανά δημοφιλείς και στην Ελλάδα, είναι όμως μαζικής βιομηχανικής κατασκευής και η αξία τους δεν είναι χρηματικά υψηλή. Αισθητικά... είναι μια άλλη, μεγάλη κουβέντα.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
gmaras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 12:27:05 μμ »

Ησασταν κατατοπιστικος!

Σας ευχαριστω για το χρονο που διαθεσατε να βρειτε αυτα τα στοιχεια και να με βοηθησετε... Ηταν αρκετα χρησιμες οι πληροφοριες σας...

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences