Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 11:14:49 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση προέλευσης (εθνικότητα)  (Αναγνώστηκε 8769 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 24, 2010, 12:27:18 μμ »

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες Ανάργυρε και θέλω με την ευκαιρία να σε ρωτήσω αν όλα αυτά περιέχονται στους καταλόγους του Krause ή τα αντλείς από αλλού..? Τέτοιες πληροφορίες για νομίσματα που μπορεί να τις βρίσκει κάποιος που ενδιαφέρεται..? Νομίζω ότι μια μικρή καθοδήγηση για τέτοιες πηγές (κυρίως του διαδικτύου) θα βοηθούσε να αναζητούμε μόνοι μας ότι μας ενδιαφέρει και να μην σας πρήζουμε συνέχεια με ερωτήσεις - καθ΄ότι τα νομίσματα είναι χιλιάδες άρα ανάλογες είναι και οι απορίες...   Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 24, 2010, 12:43:30 μμ »


Kωστα εμενα οι δικες μου πηγες ειναι κυριως ο καταλογος krause kai η ενασχοληση με τα νομισματα που μετα απο καποιο καιρο σου δινει την ευχερια να βρισκεις αυτο που θελεις.Οι τιμες ειναι απο προσωπικη πειρα σε συνδυασμο με τον καταλογο, αλλα αυτα και τα δυο ειναι υποκειμενικα.Ο καταλογος ομως ο krause ειναι απαραιτητος στο συλλεκτη,  γιατι αν και καμμια φορα ειναι λιγο ελλιπης, εντουτοις εχει ολο το πληθος των νομισματων του κοσμου και τουλαχιστον απο μια φωτο.
Χαρα μου ειναι να βοηθω οπου μπορω με τις λιγες γνωσεις.Απογοητευομαι ομως γιατι αν και υπαρχουν αλλοι συλλεκτες εδω μεσα με απειρως περισσοτερες γνωσεις απο μενα,ειναι τσιγγουνηδες στο να τις μοιραστουν.Ειναι και αυτη η μυστικοπαθεια που διακρινει ολους τους συλλεκτες και ιδιως τους παλιους.Εγω θα βοηθω οσο μπορω αλλα απο τους περισσοτερους μην περιμενεις πολλα.Οτι καταφερεις μονος οπως εκανα και εγω.Σκοπιμα πιστευω  πολλοι παραπληροφορουν στα νομισματικα.
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 24, 2010, 01:44:22 μμ »

Δυστυχώς σε αυτό το χόμπι δεν υπάρχει η ευγενής άμιλλα συνεργασίας που υπάρχει σε άλλα χόμπι, και αυτή η διαπίστωση με στεναχωρεί πάρα πολύ... Και φυσικά αυτό εδράζεται στο γεγονός ότι κάποιοι πουλάνε σε κάποιους άλλους, άρα το συμφέρον του χρήματος -ή ακόμα και της διεκδίκησης- σκοτώνει την συνεργασία την υποστήριξη και την αλληλοβοήθεια που θα έπρεπε να υπάρχει μεταξύ όσων ασχολούνται σαν χομπίστες. Επίσης διαπιστώνω πάρα πολύ μεγάλο ανταγωνισμό αλλά και τάσεις επίδειξης από κάποιους, χαρακτηριστικά που δεν έχω συνηθίσει να συναντώ σε άλλα χόμπι με τα οποία ασχολούμαι. Και όλα αυτά είναι λυπηρά - για μένα τουλάχιστον...
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 24, 2010, 02:30:36 μμ »

Κωστα δεν ειναι ολοι ετσι!! Θα σο μιλησω απο προσωπικη πειρα....
Αν δεν ηταν καποτε πριν πολλα χρονια ο Κυριος Νικος ο Χρυσσογελος να με βοηθηση δεν θα μπορουσα να σηκωσω φωτογραφιες σε καποιο σαιτ!! Του το αναγνωριζω και του ειμαι υποχρεος για αυτο και οποτε θελει κατι απο εμενα τον βοηθαω και εγω οπου μπορω!!
Αν δεν ηταν ο Αναργυρος δεν θα καταφερνα να γραφτω μονος μου στο ebay , μου φαινοταν βουνο η διαδικασια!!
Και ο Αναργυρος ειναι ενας καλος φιλος και συναγωνιστης στο μαζεμα νομισματων και μιλαμε ανοιχτα μεταξυ μας για το πια νομισματα μας ενδιαφερουν και αν καπου υπαρχου κοινα νομισματα κανουμε αμοιβαιες υποχωρισεις ποτε ο ενας ποτε ο αλλος για να μην ανεβη η τιμη εις βαρος του νικητη!!
Προσφατα μελος της σελιδας που δεν εχει λογαριασμο στο ebay μου ζητησε και του εφερα κατι απο την Αγγλια (αν θελει ας το αναφερει τι) του ειπα ευχαριστως το χτυπησα το κερδισα και τωρα που το παρελαβα του το εστειλα αντικαταβολη μονο οσο ηταν τα εξοδα που εκανα!!
Καποιοι υποτιθεμενοι συλλεκτες <εμποροι του διαδυκτιου> καποτε οταν τους ζητησα βοηθεια οχι μονο εβαλαν ταριφα επιπλεον για την εξυπηρετηση αλλα ΕΚΛΕΨΑΝ και λεφτα χρεωνοντας με ανυρπαχτα εξοδα!!
Παντου φιλε μου υπαρχουν καλοι και κακοι..... στο χερι σας ειναι ολων εσας των νεων να ξεχωρισετε τους σωστους απο τους μη σωστους συλλεκτες!!
Εγω αυτην την σελιδα την εκανα και πληρωνο διχως να εχω προσωπικο οφελος για να μαθαινουν ολοι οι νεοι για τον συλλεκτισμο!!
Η αποζημιωση μου ειναι οτι μεσω αυτης τις σελιδας εκανα ακομη πεντε φιλους , πεντε ατομα που μπορω να τους πω ελευθερα για μια δημοπρασια που βρηκα ή για ενα νομισμα διχως να θελησουν να μου το αρπαξουν!!
ναι εχουμε ατομα μεσα στην σελιδα που ειναι ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ και τους αξιζει ενα μεγαλο μπραβο!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 24, 2010, 02:48:11 μμ »

Σαφώς και δεν είναι όλοι ίδιοι Γιώργο. Φοβάμαι όμως ότι ο Κανόνας την νομισματοφιλίας είναι αυτός που περιγράφω παραπάνω - πράγμα φυσικό άλλωστε γιατί νόμισμα = χρήμα και ως γνωστόν όποιος έχει φίλο το χρήμα τότε δεν κάνει εύκολα φίλους τους ανθρώπους... αλλά και όπου μπαίνει το χρήμα στη μέση, συνήθως χαλάνε οι φιλίες και οι σχέσεις γενικότερα...
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 24, 2010, 04:57:29 μμ »

Aλλωστε Κωστα ο σκοπος οτυ φορουμ ειναι αυτος.
Να ρωτας εσυ, να απανταω εγω.Μεθαυριο να ρωταει ενας αλλος να απαντας εσυ,ο Γιωργος και οι αλλοι.
Αν δεν ρωταμε εδω περα δεν εχει ενδιαφερον και πως θα περασει και η ωρα σ αυτο το καλοκαιρι που εγω τουλαχιστον δεν μπορω να βγω απο το σπιτι και ειμαι καθηλωμενος μεσα.Αφου καθομαστε μεσα και δεν  παμε για κανενα μπανακι ας μιλησουμε για νομισματα. Σαρκασμός
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 24, 2010, 05:01:50 μμ »

Α και ξεχασα ανεβαστε και κανενα νομισματακι να παρουμε ματι.Κανενα απο τα καλα που εχετε ξερετε εσεις.Αυτην την μυστικοπαθεια με τα νομισματα ιδιως απο τους παλιους δεν την καταλαβαινω.Μην μου δουν το νομισμα να μην ξερουν τι εχω λες και θα βγαλουν ενα χερι μεσα απο τον υπολογιστη να το κλεψουν.Τα καλα νομισματα εστω και μεσω φωτο πρεπει  να τα μοιραζομαστε.Εδωσες τοσα φραγκα ρε ανθρωπε δειξτο δεν θα σου το φαει κανεις Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 24, 2010, 06:34:15 μμ »

Προσφατα μελος της σελιδας που δεν εχει λογαριασμο στο ebay μου ζητησε και του εφερα κατι απο την Αγγλια (αν θελει ας το αναφερει τι) του ειπα ευχαριστως το χτυπησα το κερδισα και τωρα που το παρελαβα του το εστειλα αντικαταβολη μονο οσο ηταν τα εξοδα που εκανα!!

Ευχαριστω πολυ τον κ. Γιωργο, εναν αριστο ανθρωπο, που δεχτηκε χωρις κανεναν δυσταγμο να με εξυπηρετησει, κερδιζοντας για μενα ενα Αγγλικο δερματινο κουτι για πεντολιρο.

Εγω ως νεος συλλεκτης (και σε ηλικια και σε καιρο ασχολιας με το χομπυ) βρηκα τοσο καλους συλλεκτες που θελησαν να με εξυπηρετησουν, να με βοηθησουν, να με μαθουν οσο και συλλεκτες που θελησαν να με εκμεταλευτουν, να με εξαπατησουν, να με κοροιδεψουν. Στα παντα, οπως και στην ιδια την ζωη κατα την γνωμη μου υπαρχουν τοσο "καλοι" οσο και "κακοι" ανθρωποι, αλλα ειναι υποχρεωση του καθενα προς τον εαυτο του να ξεχωρισει του ανθρωπους και να βαλει τον καθενα στην θεση που του αξιζει...
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 24, 2010, 06:53:14 μμ »

Ο σωκρατης ειναι ο καλυτερος μολις παρει νομισμα αμεσως σηκωνει φωτο.Σωκρατη συνεχισε, γερα, την πεντολιρα του Μακαριου πολλοι θα ηθελαν να την εχουν στην συλλογη τους.Ειναι ιστορικο κομματι και ο εικονιζομενος εχει παιξει πολυ σοβαρο ρολο στη διαμορφωση της ιστοριας της νεωτερης Ελλαδος.Ειναι κομματι διαμαντι και με αξια μεταπωλησης.Κανενας μεγαλοσυλλεκτης δεν θα μας καθορισει τι θα μαζευουμε.Θα μαζευουμε οτι γουσταρουμε Θυμός
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 24, 2010, 06:55:32 μμ »

Οχι σαν μερικους γερολαδαδες που τα κρυβουν στις θυριδες και τα τρωει το μαυρο σκοταδι Κλάμα
Στον αλλο κοσμο δεν εχει τσεπες εδω θα τα αφησουμε.Διαχειριστες ειμαστε! Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 24, 2010, 07:21:48 μμ »

Ευχαριστω Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 24, 2010, 07:32:15 μμ »

.Διαχειριστες ειμαστε! Μεγάλο χαμόγελο

Δεν ειμαστε διαχειριστες φιλε μου!!
Νομισματοφυλακες ειμαστε!!
Και καθως θα γερναμε επειδη δεν θα τα παρουμε μαζι μας οπως πολυ σωστα αναφερες , αυτο που μενει ειναι να εχουμε αφησει ενα ΚΑΛΟ ΟΝΟΜΑ στην επομενη γεννιά και εναν καλο αντικαταστατη Κλείσιμο ματιού
(Εγω ηδη εκπαιδευω την κορη μου) Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences