Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 19, 2024, 05:10:28 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: αξιζει να αρχησω να επενδυω σε ασημι??  (Αναγνώστηκε 25857 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 05, 2012, 02:42:00 μμ »

-το ασημι εχει φορολογια στην Ελλαδα κανονικα.ΦΠΑ 23%
-στην υπολοιπη Ευρωπη ειναι περισσοτερο λογικοι και εχουν ξεχωριστο φορο χαμηλοτερο για τα πολυτιμα μεταλλα
-σε συμφερει να αγοραζεις τα περισσοτερο αναγνωρισιμα και εμπορικα νομισματα-μπαρες.Αυτο συνεπαγεται αποκλιση απο την τιμη μεταλλου.(π.χ κινεζικα παντα,αμερικανικους αετους,ουγγιες Αυστραλιας-μπαρες pump suisse)
-οτιδηποτε εισαγεται απο χωρα εκτος ευρωπαικης ενωσης φορολογειται και πληρωνεται ο ΦΠΑ. Υποτιθεται οτι ολα τα δεματα περναν εκτελωνισμο.Πρακτικα αυτο γινεται σε δεματα με δηλωμενη αξια πανω απο 100-120 ευρω.Η κατατμηση ομως μιας παραγγελιας συνεπαγεται περισσοτερα μεταφορικα.Μια ή αλλη δηλαδη. εντος ευρωπαικης ενωσης πληρωνεις το φπα αγοραζοντας το αντικειμενο στην χωρα του πωλητη αφου ειμαστε μια ενιαια αγορα.
-η πωληση μπορει να γινει στο ebay(9% στην αξια+4% paypal κρατησεις), στο στεκι με μια αγγελια τζαμπα, σε ενεχυροδανειστη αν εισαι πολυ απελπισμενος. στις πωλησεις ιδιωτη υπαρχει καποιο οριο κατ'ετος περα απο το οποιο πρεπει να κοβονται αποδειξεις-τιμολογια.
ελπιζω να σε βοηθησα οσο γινεται συνονοματε
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 05, 2012, 02:55:01 μμ »

φυσικά και βοήθησες συνονόματε...όπως πάντα άλλωστε! Κλείσιμο ματιού

οπότε το θέμα φορολόγηση στην Ευρώπη ισχύει κανονικά....(αν κ μου φαίνεται τελείως παράλογο απ τη στιγμή που τα αντίστοιχα επενδυτικά χρυσά δεν έχουν τετοια φορολόγηση...)

Σε ότι αφορά τα υπόλοιπα, ναι..μιλάω φυσικά για εμπορικά κομμάτια όπως american silver eagles, canadian maple leafs,vienna philharmonic κλπ. Όταν λες "συνεπάγεται απόκλιση απο την τιμή μετάλλου" εννοείς φαντάζομαι το ότι τα επενδυτικά ασημένια νομίσματα θα τα βρω ακριβότερα από το αντίστοιχο κλείσιμο της ουγγιάς ασημιού...πχ βλέπω φιλαρμονική απ το Αυστριακό νομισματοκοπείο στα 30,90€ ενώ η ουγγιά παίζει στα 23,17€. το ίδιο βλέπω και για όλα τα υπόλοιπα στο ebay ..πάντα λίγο ακριβότερα οπότε φαντάζομαι αυτός είναι ο "κανόνας"..αρκεί να μιλάμε για μικρό μόνο premium...

Για το θέμα Τελωνείο:Μία λύση φαντάζομαι ειναι το Αγγλικό και Γερμανικό ebay οπότε αποφεύγω τελωνεία κλπ μιας κ είμαι εντος Ευρώπης. Από Αμερική φοβάμαι να το ρισκάρω γενικά με νομίσματα..είτε συλλεκτικά, είτε επενδυτικά γι αυτον ακριβώς τον λόγο...Με βάση αυτά, από πού θα μου πρότεινες να προμηθεύομαι τα παραπάνω επενδυτικά νομίσματα, εσύ από πού τα προμηθεύεσαι??? Ebay Αγγλίας/Γερμανίας ή υπάρχουν και καλύτερες επιλογές??? Αν δεν θες να προτείνεις ανοιχτά κάποιο site, pm me Κλείσιμο ματιού

και πάλι ευχαριστώ...πάντα είσαι απ τους πρώτους που σπεύδει να απαντήσει σ εμας τους νέους! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 05, 2012, 06:45:42 μμ »

Συμπληρωματικά με τα παραπάνω...το ότι υπάρχει φορολόγηση στο ασήμι εντός Ευρώπης, αυτό από μόνο του δεν είναι αποτρεπτικό για κάποιον που θέλει να επενδύσει σε ασήμι???
Στην Αμερική υπάρχει αυτή η φορολόγηση στα ασημένια bullion coins???

Ψάχνοντας για το θέμα φορολόγηση, βρήκα στο Wikipedia τις εξής πληροφορίες:
 
In many tax regimes, silver does not hold the special position that is often afforded to gold. For example, in the European Union the trading of recognized gold coins and bullion products is VAT exempt, but no such allowance is given to silver. This makes investment in silver coins or bullion less attractive for the private investor, due to the extra premium on purchases represented by the irrecoverable VAT (charged at 20% in the United Kingdom and 19% for bars and 7% for bullion products with face value, e.g. US Silver Eagle and Maple Leaf, in Germany). The only jurisdictions in Europe where physical silver can be bought and sold at a VAT rate of 0% are Estonia, Guernsey, and, for physical bullion coins, Norway [33] which is part of the wider EEA free-trading area and has the same VAT rules on 'intra-community transactions' due to bilateral EFTA agreements with the rest of Europe. Estonian and Norwegian companies can legally deliver free of VAT to the rest of Europe within certain annual limits or can arrange for local pickup. Alternatively, they generally offer storage for the customer who can take delivery of his purchase later or sell it back to the vendor.[34]
Other taxes such as capital gains tax may apply for individuals depending on country of residence (tax status) and whether the asset is sold at increased nominal value.

Αν και δεν έβγαλα συμπέρασμα αν στην Αμερική υπάρχει η ίδια τακτική φορολόγησης, ωστόσο διαπιστώνω πως στην Ευρώπη η κάθε χώρα έχει και διαφορετική φορολόγηση του ασημιού...πχ Αγγλία, Αυστρία 20%, Γερμανία 19% στα bullion και 7% στα νομίσματα..., ενώ η Νορβηγία έχει 0% !!!

Anyway, όλα τα παραπάνω καθαρά και μόνο για να αποφασίσω πώς μπορώ να αγοράσω απο Ελλάδα με όσο το δυνατό καλύτερους όρους.
Περιμένω τις σκέψεις σας...

φιλικά Αργύρης

Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 05, 2012, 07:06:16 μμ »

αν κοιταξεις γενικα στην κλιμακα χρονου,σημερα εχει πτωση 2-3 ευρω, απο πριν λιγους μηνες,γυρω στα 22ευρω και κατι η ουγγια, απο 25 ευρω και.οπως παλι η πλατινα, που ενω ηταν παντα κορυφη,τωρα ακολουθει τον χρυσο, αρκετο χρονικο διαστημα!!!και τα μεταλλα ειναι ρισκο,αν και δεν χανεις σοβαρα ποσα,αν αγοραζεις σε καλες τιμες!!!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 05, 2012, 07:23:49 μμ »

Γεια σου Γιάννη....μωρέ γι αυτές τις "καλές τιμές" ουσιαστικά ψάχνομαι...αλλά με έχει μπερδέψι αρκετά το θέμα φορολόγηση στο ασήμι...και επίσης δεν ξέρω από που είναι καλά να αγοράζω ασημένια νομίσματα.....

από Αμερική, έχω θέμα με τα τελωνεία....από Ευρώπη έχω θέμα με την φορολόγηση και τις τσουχτερές τιμές.... παίρνοντας απο Ευρώπη, καθαρά και μόνο με την φορολόγηση, είναι σαν να αγοράζω 20% ακριβότερα απ τα αντίστοιχα της Αμερικής....κ ακόμα περισσότερο μιας κ βάζουν κ μεγάλο καπέλο απο πάνω.

το αν αξίζει ή όχι το ασήμι επενδυτικά, είναι μεγάλη κουβέντα... δεν εξετάζω αυτό επι της παρούσης (λόγω επαγγέλματος έχω τα μέσα να το κοιτάξω προσεκτικά)...εδώ εξετάζω μόνο το πώς και από που προμηθευόμαστε τα bullion coins για να μην μας πιάνουν τον "κ..."

Εσείς από πού τα προμηθεύεστε?? (όσοι το κάνετε τέλος πάντων...)

φιλικα Αργύρης
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 05, 2012, 08:47:16 μμ »

http://marquix.homelinux.net/financialnewsroom/tag/vat-free-silver-bullion-coins-norway/

ένα αρκετά κατατοπιστικό άρθρο ώστε να βοηθήσω κ εγώ όσο μπορώ όσους ασχολούνται με τα επενδυτικά νομίσματα.
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 05, 2012, 10:45:15 μμ »

Φιλε Αργυρη, με αυτα που ποσταρες και τις απαντησεις που πηρες, θα επρεπε ηδη να εχεις καταλαβει απο που συμφερει να αγορασεις. Εγω που εχω κοιταξει σε εσθονικα και νορβηγικα σαιτς ειδα οτι οι τιμες ηταν ιδιες πανω κατω με τις οικονομικοτερες ευρωπαικες. Οσο για την Νορβηγια, δεν ειμαι καθολου βεβαιος οτι δεν θα υπαρχουν φοροι κατα την εισαγωγη.
Παρ ολα αυτα, επειδη μου εκανες εντυπωση αυτο που εγραψες,
το αν αξίζει ή όχι το ασήμι επενδυτικά, είναι μεγάλη κουβέντα... δεν εξετάζω αυτό επι της παρούσης (λόγω επαγγέλματος έχω τα μέσα να το κοιτάξω προσεκτικά)
πες μου αν δεν εχεις προβλημα αν αξιζει να επενδυσει κανεις στο ασημι και τι δουλεια κανεις, γενικα, οχι που δουλευεις συγκεκριμενα, δεν θελω προσωπικα δεδομενα, ουτε και γνωριζομαστε και γω θα σου πω με τη σειρα μου τις οικονομικοτερες λυσεις για αγορα ασημιου, νομισματων κλπ.
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 05, 2012, 11:05:46 μμ »

Γεια σου φίλε spycat Χαμόγελο

με βάση τις απαντήσεις που έχω πάρει,και αν έχω καταλάβει σωστά, το συμφέρον βρίσκεται σε αγορές εκτός Ευρώπης με κάποιες "προφυλάξεις" ώστε να αποφύγει κάποιος το τελωνείο...μιλάμε όμως για κάτι παράνομο με ότι κίνδυνο έχει αυτό.
απο κει κ πέρα, η φορολόγηση νομίζω είναι αναπόφευκτη. (προσοχή, μιλάω για φυσικό ασήμι...όχι etf, futures κλπ..) Ακόμα το ψάχνω πάντως...

Κ επειδή ρώτησες, επενδυτικός σύμβουλος είμαι στο επάγγελμα... στην διοίκηση γνωστής τράπεζας... οπότε έχω αρκετά καλή εικόνα των πραγμάτων και προσωπικά ψηφίζω ναι στην μακροπρόθεσμη πορεία του ασημιού. Τονίζω όμως το μακροπρόθεσμα και "προσωπικά"...στις αγορές (επενδύσεις) δεν υπάρχουν γκουρού φίλε μου...κ αν κάποιος υποστηρίξει πως είναι, να έχεις διπλά το νου σου Κλείσιμο ματιού
Απλά εμεις που είμαστε του χώρου έχουμε λίγες παραπάνω γνώσεις για να κρίνουμε...τίποτα παραπάνω.

Τώρα αν θες πλήρη τεχνική ανάλυση για το ασήμι (βραχυπρόθεσμη/μακροπρόθεσμη) δεν νομίζω πως είναι ο κατάλληλος χώρος για κάτι τέτοιο....Κλείσιμο ματιού

φιλικά, Αργύρης
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2012, 12:02:41 πμ από skiron » Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 05, 2012, 11:53:07 μμ »

Το περιμενα οτι καποιο τετοιο επαγγλεμα θα εκανες γι αυτο και ρωτησα. Πες μου ομως και κατι τελευταιο. Μακροπροθεσμα η τεχνικη αναλυση εδειξε για το ασημι ανοδο? Ρωτω γιατι αν ειναι ετσι να τρεξω να πουλησω  Κλείσιμο ματιού
Γραφεις παραπανω οτι η φορολογηση ειναι αναποφευκτη για φυσικο χρυσο. Δεν ισχυει. Χρυσα νομισματα δεν φορολογουνται, μπαρες μονο σε ορισμενες χωρες. Ο χρυσος ακομα και σημερα θεωρειται νομισμα, μεσο συναλλαγης. Ρωτα τους γειτονες σου στο ντιλινγκ ρουμ, και θα σου πουν, αν ξερει κανενας εκει μεσα Κλείσιμο ματιού
Καταλαβαινεις λοιπον σε τι εκτιμηση εχω το επαγγελμα σου και τους επαγγελματιες του χωρου, χωρις να αναφερομαι ουτε σε ατομα ουτε σε εσενα ουτε σε κανεναν αλλο προσωπικα.
Στο θεμα μας ομως. Αν αγορασεις ασημι εκτος εε, τοτε θα πρεπει να το κανεις σε πολυ μικρη ποσοτητα για να μην φορολογηθεις και αν δηλαδη... Παρανομια δεν υπαρχει. Εκτος αν ταξιδεψεις και φερεις μεγαλυτερη ποσοτητα απο την επιτρεπομενη.
Και σου απαντω στην κυρια ερωτηση σου. Ασημενια νομισματα συμφερει να αγορασεις ονλινε μονο απο Γερμανια και γιατι ο φορος ειναι ο μικροτερος δυνατος και γιατι οι τιμες ειναι χαμηλες και γιατι τα μεταφορικα ειναι χαμηλα. Απο Νορβηγια που υποτιθεται οτι ο φορος ειναι μηδενικος και Εσθονια οι τιμες ειναι ιδιες περιπου με τα γερμανικα ονλινε μαγαζια. Να ξερεις οτι οσο περισσοτερα νομισματα αγορασεις, θα χεις και μικρη εκπτωση. Ενα καπελο μπαινει παντα σε ολα, ο τι και να αγορασεις γιατι αυτοι που τα πουλανε αγοραζουν με μικρο πρεμιουμ απο τα νομισματοκοπεια και φυσικα ολο και κατι θα θελουν να βγαλουν. Για παραδειγμα τωρα που εχει η ουγγια στο ασημι 23 και κατι, θα αγορασεις νομισμα ουγγιας στα 26 και κατι.
Εσυ προφανως θες να αγορασεις σε τιμες ουγγιας και καλα κανεις. Αλλα κατι τετοιο δεν γινεται. Θα υπαρξουν και περιπτωσεις που θα σου τυχει να αγορασεις νομισματα κατω τις αξιας του μεταλλου αλλα ειναι σπανιες.
Σε καληνυχτω!
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 06, 2012, 12:29:37 πμ »

Ναι για το χρυσό φυσικά και έχεις δίκιο ότι δεν φορολογείται....το ξέρω κ αν προσέξεις το έχω ήδη αναφέρει στα πιο πάνω ποστ ,απλά απο κεκτημένη ταχύτητα έγραψα "χρυσος" σε κάποιο σημείο πριν, αντί για ασήμι που γράφω σε όλο το θέμα...

Anyway, εφόσον όπως λες δεν εχεις σε εκτίμηση το επάγγελμα, τότε μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση που ρωτάς την γνώμη ενός τέτοιου επαγγελματία....οπότε δεν έχει και νόημα η όποια ανάλυση και αν κάνω Χαμόγελο
Δεν θα διαφωνήσω πάντως μαζί σου ούτε για την γνώμη σου..ξέρω από πρώτο χέρι τι συμβαίνει και από που προκύπτει η δυσαρέσκειά σου και είναι δικαιολογημένη...όπως σε κάθε επάγγελμα, υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγελματίες..απλά!
Είπαμε, γκουρού δεν υπάρχουν, κ το ξέρεις....η πλειοψηφία αυτούς τους υποτιθέμενους γκουρού θα εμπιστευτεί, και θα την πατήσει ......τα άλλα δυστυχώς ή ευτυχώς αφορούν τη μειοψηφία κ είναι για λίγους κ καλούς... Κλείσιμο ματιού

Συμβουλευτικά πάντως κ μόνο θα σου πω να μην απαξιώνεις την τεχνική ανάλυση...θεμελιώδης και τεχνική πάνε μαζί...κ η μία συμπληρώνει την άλλη...αλλά ας μην επεκταθούμε εδώ μέσα.

Στο θέμα μας,και σ ευχαριστώ για την λεπτομερή απάντηση...οντως αν αγοράζω απο Αμερική σε πολύ μικρές έως ελάχιστες ποσότητες δεν υπάρχει θέμα τελωνείου....αν όμως το δέμα αναγράφει έστω κάπως μεγαλύτερη αξία τότε υπάρχει κ παρα υπάρχει θέμα. πολλοί συνηθίζουν να λένε στους πωλειτές να γράφουν αξία κάτω από 40$ για τον παραπάνω λόγο,να μην βάζουν μαζί τα παραστατικά, ή να γράφουν επίσης ότι αφορά δώρο, δείγμα κλπ... ώστε να ξεφεύγουν του ελέγχου και των χρεώσεων...σ αυτό αναφέρθηκα περί "παρανομίας", και ειναι σαφες οτι η μη πληρωμή του αναλογούντα φόρου για κατι που στη χώρα σου φορολογείται κανονικά, αποτελεί παρανομία. Απο κει κ πέρα ο καθένας ρισκάρει αν θέλει, κ οι περισσότεροι αυτό κάνουν...μέχρι να γίνει η στραβή και να τα σκάσουν.

Κ εγώ προς Γερμανία μεριά προσανατολίζομαι, αλλά μέχρι στιγμής, απ την σύντομη αναζήτηση μου δεν έχω βρεί νόμισμα ουγγιά κάτω από 30€....πόσο μάλλον 26 κ κάτι που αναφέρεις (με ασήμι στα 23,17€ κλείσιμο)
Όντως όμως δεν έχω ψαχτεί ακόμα αρκετά για να κρίνω...και αν έχεις να προτείνεις κάποιο site με τέτοιες τιμές θα με ενδιέφερε.

καληνύχτα κ απο μένα!

φιλικά, Αργύρης

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2012, 12:39:18 πμ από skiron » Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 06, 2012, 12:52:58 πμ »

Βρε μπας και εισαι τεχνικος αναλυτης τελικα και οχι συμβουλος επενδυσεων, γιατι αλλιως θα καταλαβαινες γιατι ζητησα τη γνωμη ενος τετοιου επαγγελματια Χαμόγελο
Εμ, φιλε μου, αυτα με 26 και κατι που αναφερω, αφορουν τη μειοψηφια και ειναι μονο για λιγους και καλους Κλείσιμο ματιού
Ακομα κι ετσι να το κανεις απο Αμερικη, δεν σε συμφερει λογω μεταφορικων. Ειναι διπλασια τουλαχιστον απο ο τι πληρωνεις στην Ευρωπη. Θα το δεις στην πραξη.
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 06, 2012, 01:09:36 πμ »

Χαμόγελο πιστοποιημένος και για τα δύο για την ακρίβεια...αλλά ασ' το να πάει γιατί θα μιλάμε μέχρι το πρωι...έκαστος στο είδος του Χαμόγελο

απο κει κ πέρα, συμφωνούμε ...ότι αξίζει, είτε είναι συμβουλή-insider πληροφορία κλπ (επενδύσεις), είτε ιδιαίτερα φτηνά προϊόντα συγκριτικά με το μέσο όρο τιμής των ιδίων, αφορούν τη μειοψηφία και είναι μονο για λίγους κ καλούς...κανόνας κ ισχύει στα πάντα γύρω μας.

Θα το ψάξω με τη Γερμανία και ελπίζω να είναι έτσι!

thanks,καλό βράδυ!
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 06, 2012, 02:08:52 πμ »

Εμ πως, χωρις βουλα δεν εχεις επισημο τιτλο...
Μωρε καθολου δεν συμφωνουμε αλλα το αφηνω γιατι θα νομιζεις οτι σου κανω προσωπικη επιθεση.
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 06, 2012, 02:58:15 πμ »

...το εχω ήδη αφήσει αν δεν το κατάλαβες γιατί απλά αδιαφορώ. Το "συμφωνούμε" επιδίωκε απλά μια ευγενική λήξη αυτής της τελείως αδιάφορης για μένα αντιπαράθεσης περι επαγγέλματος.

παραθέτω ένα site που βρίσκει τις καλύτερες τιμές από Γερμανία σε ότι αφορά τα νομίσματα γενικά, ώστε να επιλέξουμε το καλύτερο και συμφέρον: http://www.gold.de/
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2012, 03:16:25 πμ από skiron » Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 06, 2012, 10:11:20 μμ »

γερμανια μονο μπαρες του κιλου εχουν.θα επανερθω ειναι δυσκολη μερα(δεν ειμαι υποψηφιος Γλώσσα)
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo