Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 06:49:40 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Πως μπορώ να εκτιμήσω μια εικόνα ;
Α - 12 (48%)
B - 13 (52%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 25

Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτιμηση  (Αναγνώστηκε 20547 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 05:25:33 μμ »

Η ολη 'ειρωνια' θεωρω πως την εχεις εκλαβει λιγο λαθος.πιστευω πως ηταν απλα ενα ειδος χαβαλε απο την στιγμη που πρωτομπαινεις εδω μεσα,και αντι να ρωτησεις απλα,εβαλες μια ψηφοφορια που δεν εχει καμια βαση κτλ..πιστευω ολα εγιναν καλοπροαιρετα..ας μην σταθουμε σε αυτα..

θα περιμενουμε νεες φωτο μηπως και μπορεσουμε να βγαλουμε καποιο αποτελεσμα..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Αγγελος089
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 05:34:42 μμ »

Το μόνο σίγουρο φίλε μου είναι ότι κάτι έκανα λάθος στην ανάρτηση μου... Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 05:43:43 μμ »

Φιλε Αγγελε εγω γελασα καλοπροαιρετα με αυτο το <<λαθος σου>>. Δεν χαρακτηριζει την ποιοτητα των μελων μας η κακεντρεχια απλα λιγη πλακιτσα δεν βλαπτει που κ που.
Τωρα βεβαια καποιοι δεν χανουν ευκαιρια να κατηγορησουν αναιτια την διαχειριστικη ομαδα αλλα αυτο ας το δουν με τον εαυτο τους. Καλως ορισες απο μενα κ ευχομαι να διασκεδασεις εδω μεσα Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
Αγγελος089
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 07:31:24 μμ »












Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 07:38:28 μμ »

Με τις νεες φωτο,ανακαλω την αρχικη μου εκτιμξση.ειναι ξεκαθαρο πλεον οτι δεν προκειται για χαρτι αλλα για καποιου ειδος 'στοκο'..καλο ειναι να περιμενεις καποιους που γνωριζουν περισσοτερο τον τομεα αυτον να σε κατευθυνουν για το πως πρεπει να το χειριστεις...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Αγγελος089
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 07:56:41 μμ »

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ γιατί δεν γνωρίζω κάποιον που να μπορέσει να βοηθήσει  όσο και αν έψαξα ...μακάρι να βρεθεί κάποιος από την παρέα σας !!!
Καταγράφηκε
pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 08:25:26 μμ »

  Αν καποιοι μπορουν να σε βοηθησουν ειναι οι ειδικοι απο το Βυζαντινο κ Χριστιανικο Μουσειο,Β. Σοφιας 22. Παρε τηλεφωνο στο 2132139572 αναφερωντας τις πληροφοριες που γνωριζεις και εκει θα σου λυσουν πολλες αποριες και το σημαντικοτερο τι ενεργειες πρεπεις να κανεις για να την εχεις νομιμα στην κατοχη σου(εφοσον η εικονα πρεπει να δηλωθει).
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 09:43:06 μμ »

{...}ειναι ξεκαθαρο πλεον οτι δεν προκειται για χαρτι αλλα για καποιου ειδος 'στοκο'..{...}

Κώστα ο NMS περιέγραψε σωστά και με λεπτομέρεια αυτό που λες

κωστα μου, δεν νομιζω να ειναι χαρτι... ζωγραφικη ειναι...  το ασπρο που βλεπεις λογικα ειναι το στρωμα προετοιμασιας!

γενικα για ζωγραφιστες εικονες υπηρχαν και ακομα υπαρχουν σε πολλες, τα εξης στρωμματα:

1) το ξυλινο υποστρωμμα! ειναι το ξυλο που πανω θα ζωγραφιστει η εικονα!  αυτο ηταν προσεκτικα διαλεγμενο, απο ξυλο ελατου, πευκου, κυπαρισιου, καρυδιας κτλ... ενω πολλες φορες χρησιμοποιουσαν παλια ξυλα πχ απο κασελες κτλ! το διαλεγαν να μην εχει ροζους κτλ, να ειναι καλα επεξεργασμενο και "σκοτωμενο" για να μην εχει συστολες διαστολες κτλ που θα κατεστρεφε την εικονα κτλ.
σε μεγαλων διαστασεων εικονες, ενωναν ξυλα πολλες φορες και με δοντι.. οποτε το ενα ξυλο εμπαινε στο αλλο και μετα τα ενωναν και με τρεσα για να μην σκεβρωνει!

2) μετα εβαζαν το υφασμα! πολλες φορες αυτο λειπει! η δουλεια του ηταν να συγκρατει το στρωμμα προετοιμασιας που θα ακολουθησει... καθως και το ξυλο, ωστε αν αυτο καταστρεφοταν να μην καταστραφει και η ζωγραφικη επιφανεια!

3) μετα το υφασμα εφτιαχναν το στρωμμα προετοιμασιας, που σκοπο ειχε να ειναι η επιφανεια ομοιομορφη και να καλυψει τυχον ατελειες κι ανωμαλιες του ξυλου κτλ.  αποτελουνταν απο ενα μειγμα αδρανους υλικου, συνηθως γυψου και υδατοδιαλυτης κολλας ζωικης προελευσεως! απλωναν το μειγμα κι οταν αυτο στεγνωνε το ετριβαν καλα για να γινει ομοιομορφο και λειο!

4) μετα απο αυτο ειχαμε την ζωγραφικη επιφανεια οπου απωτυπωναν το σχεδιο με το χερι ή ανθιβολο, εβαζαν τα χρυσωματα, εκαναν τους πρωπλασμους οι οποιοι πολλες φορες καποιοι εμεναν σαν σκια, καθως ζωγραφιζαν την διακοσμηση με ανοιχτα ή πιο σκουρα χρωματα! Τα χρωματα ηταν ζωικης, φυτικης προελευσης ειτε απο μεταλλα (πχ σκουρια απο σιδηρο), ορυκτα, φυτα, ακομα και οστα καμμενα... αργοτερα χρησιμοποιηθηκαν λογικα διαφορετικα χρωματα... προερχομενα απο αλλου... χημικα κτλ...

5) τελος εβαζαν το βερνικι, το βερνικωμα προσεφερε ζωντανια στα χρωματα, στιλπνοτητα και λαμψη, καθως και προστασια απο τυχον φθορες πχ απο τους ασπασμους των πιστων, τα χτυπηματα, τους επιφανειακους ρυπους, τα εντομα κτλ.

υποψιν... αναφερομαι για τα στρωματα απο τα οποια αποτελειται μια εικονα κατασκευασμενη με την βασικη τεχνικη... το λεω αυτο γιατι εχει κι αλλες.

αυτο που βλεπεις το ασπρο... πιθανον να ειναι λοιπον το στρωμμα προετοιμασιας!
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 10:51:30 μμ »

Μετριας καλλιτεχνικης και ασήμαντης οικονομικης αξιας όπως χιλιαδες άλλες σιγουρα όμως μεγαλης συναισθηματικης Αξιας.Στεκι Συλλεκτων.
+1Να σοβαρευτούμε? Σαρκασμός
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 11:43:09 μμ »

Eγινα μελος στο στεκι συλλεκτων για να δειξω κατι που απαγορευεται και μετα εξαφανισθηκα!Βρες μου φιλε μου καποιον που ξαναεγραψε και θα σου ζητησω ταπεινα συγνωμη,ενας κακοπροαίρετος,Γιαννηςτ.

Με την επιστροφή του φίλου Άγγελου, είχατε μια λαμπρή ευκαιρία να τηρήσετε το λόγο σας και να ζητήσετε αυτή την "ταπεινή συγνώμη", ώστε να ξεχαστούν οι αγενείς ασυναρτησίες σας. Προφανώς και δυστυχώς, το ηθικό σας ανάστημα δεν σας το επέτρεψε. Θα μπορούσατε επίσης να επανορθώσετε -εν μέρει- δια της σιωπής σας. Ούτε αυτό πράξατε.

Αντ' αυτών, επιμένετε να εκτίθεστε και να προβοκάρετε το θέμα, εκτοξεύοντας βλακώδεις ειρωνείες κατά ημών που δικαίως στηλιτεύσαμε και κατακρίναμε την απρέπειά σας. Και όλα αυτά με την πλήρη ανοχή/σιωπηλή συγκατάβαση των εποπτών/συντονιστών. Αντί να σας μαζέψουν και να σας κόψουν τον βήχα, συνεχίζουν να σφυρίζουν αδιάφορα, επιτρέποντας το νοσηρό σας παραλήρημα. Βέβαια, ποτέ δεν είναι αργά! Ίσως και να έχουν πολύ.. οκνηρά αντανακλαστικά.

Λόγω της προφανούς αδυναμίας σας να αντιληφθείτε στοιχειώδη θέματα αξιοπρέπειας, δεν θα ασχοληθώ περαιτέρω με την δυστοπική περίπτωσή σας. Σας εύχομαι όμως ένα ποιοτικό update στο προβληματικό λογισμικό σας. Ας αναλάβουν επιτέλους οι κύριοι διαχειριστές τον συνετισμό σας.

Και κλείνω με μια πρόταση προς τους αρμόδιους του φόρουμ, που είναι επιφορτισμένοι με την απόδοση τίτλων και τιμών σε μέλη (επειδή κάποιοι σχετικοί προσδιορισμοί δεν συνάδουν με την έκδηλη πραγματικότητα).
Να αποδίδονται λοιπόν και οι παρακάτω τίτλοι:

1.Δήθεν Επίτιμον μέλος (ή Γιαλατζί Επίτιμον)
2Επίχρυσον/Επάργυρον/Τσίγγινον έως και.. Κίβδηλον μέλος.
 

Υ.Γ.
Εκφράζω την συγνώμη μου στον συμπαθή φίλο "Αγγελος089", για την άσχετη -προς την ουσία του θέματός του- παρέμβασή μου.








+1 Στο Στεκι Συλλεκτων τα επιτιμα μελη εναι γιαλατζι,δηθεν,τσιγκινα,κιβδηλα,κλπ εχεις να γραψεις κατι Γιωργο?Ευχαριστω!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 11:49:41 μμ »

Η Βυζαντινη γραφη σας αρεσει? Άνεση Το ξυλο με ροζους? Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2018, 11:50:48 μμ από giannist » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Ιανουάριος 23, 2018, 12:27:21 πμ »

Η εικόνα αυτή είναι στην κατοχή της οικογένειας μου περίπου από τουρκοκρατίας από ότι πληροφορίες μπόρεσα να μαζέψω

Αγγελε μου καλησπερα.. ή καλημερα... τετοια ωρα που γραφω.. χαχαχα

το οτι η κατοχη της εικονας εναι απο τουρκοκρατιας...  ειναι λιγο φλου... τι εννοω για να μην παρεξηγηθω... Χαμόγελο
εξαρτατε απο ποια περιοχη ειναι.... δηλαδη... υπαρχουν περιοχες που η τουρκοκρατια τους σταματησε πριν το 1830, οποτε με αυτο που λες.. την εικονα την πιανει ο νομος! υπαρχουν και περιοχες που η τουρκοκρατια εφυγε μολις το 1912-13... οποτε καταλαβαινεις οτι γινεται μπερδεμα..

προσωπικα... αν και δεν ειμαι ειδικος βλεπωντας την εικονα.. και τις ατελειες που εχει αλλα και τις ιδιομορφιες της... νομιζω οτι η εικονα ειναι των τελων του 19ου με αρχες 20ου αιωνα... δηλαδη τελη 1800 με αρχες 1900... ισως μεχρι την δεκαετια του 1920...

τα γραμματα μας λενε πολλα.. μιας και δεν εχει ακολουθηθει η γραφη που εμπαινε στις εικονες... κι αναφερομαι στην βυζαντινη γραφη.

τα προσωπα αλλα και οι γραμμες δεν ειναι τελειες.. τα χρωματα που ειναι βαρια χωρις τονους κι αποχρωσεις, το σχεδιο που δεν ειναι ευκινητο, και η πινελιες καθως και το γραμμικο πλαισιο που δεν ειναι τελειες και ακριβεις, στα ματια μου φανταζουν να ειναι απο καποιον λαϊκο καλλιτεχνη της εποχης!

βλεπεις εκεινη την εποχη η εικονα γινοταν για θρησκευτικους λογους, για να τους προστατευει ο καθε αγιος κτλ, και εγω πιθανον να εχουμε περιπτωση καποιου αρρωστου! δεν εβλεπε ο κοσμος την καλλιτεχνικη σημασια και την ζωγραφικη αλλα την μεταφυσικη δυναμη που εκρυβε...σαν εικονα...

η εικονα ειναι μεταβυζαντινη λογικα απο αυτες που γινονταν απο πλανωδιους ή μη, λαϊκους καλιτεχνες που εκτος απο διακοσμησεις σε σπιτια κι εκκλησιες εκαναν και μεταβυζαντινες εικονες!

μπορει να ειναι και καποιου μοναχου... καλο ειναι να μας δειξεις αν εχει υπογραφη....

ποιος ξερει... μπορει να ειναι κανενα εργο γνωστου λαϊκου καλλιτεχνη... πχ του Γιαννη Παγωνη, του Θαναση Παγωνη, του Παναγιωτη Ζωγραφου κτλ...

απο παραδοση κτλ... πολλες φορες οι ιδιοκτητες εγραφαν στο πισω μερος των εικονων καποια στοιχεια και ημερομηνιες, πχ καποια γεννηση ή γαμο, ή οτι ο πατερας την εδινε στην κορη ή τον γιο του, καποιο ταμα ή χαρη που ζητουσαν κτλ...  αυτα μας δινουν χρησιμες πληροφοριες για την ιδια την εικονα! ακομα και αρχικα ονοματων... κατι βλεπω σαν Ε και Ω με μολυβι;

για δες καλα πισω.... εχει τιποτα ειτε με χαραξη ειτε με μολυβι κτλ;;  εχω την εντυπωση οτι κατι βλεπω... αλλα ισως ειναι παιχνιδια του φωτος....  
βλεπω στα δεξια κατι σαν χαραξη, καθως και πανω απο οτν ροζο... που εχει ενα ακομα καφε σκουρο σημαδι... καπου εκει εχει μια ημερομηνια;;;; κατι σαν 18/?/10?Απορία δεν ειμαι σιγουρος... πιθανον να κανω λαθος!

καλο ειναι να την δουν ειδικοι παντως!

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2018, 12:27:49 πμ από NMS » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Ιανουάριος 23, 2018, 01:23:27 πμ »

Παντως εμενα μου φαινεται για σταμπα(δακτυλιες πανω αριστερα,κλπ),μακαρι να είναι γνησια λαικου ζωγραφου(μοναχου αποκλειεται λογω γραφης),στις αγιες εικονες διαλεγαν τα καλυτερα υλικα σε ξυλο και δεν τις λουστραραν μετα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2018, 01:27:26 πμ από giannist » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Ιανουάριος 23, 2018, 01:50:44 πμ »

Παντως εμενα μου φαινεται για σταμπα(δακτυλιες πανω αριστερα,κλπ),μακαρι να είναι γνησια λαικου ζωγραφου(μοναχου αποκλειεται λογω γραφης),στις αγιες εικονες διαλεγαν τα καλυτερα υλικα σε ξυλο και δεν τις λουστραραν μετα.

σε αυτο εχεις δικιο... ειδικα με την γραφη.... δυσκολο να το εκανε μοναχος!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Ιανουάριος 23, 2018, 02:05:41 πμ »

Νικο μου εχω κανει μαθηματα αγιογραφιας και ας είμαι γιαλατζι επιτιμο μελος,Σε χαιρετω ο Φιλος σου Γιαννης.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences