Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 11:53:21 μμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ασημι - ανοδος;  (Αναγνώστηκε 14462 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 27, 2012, 06:19:36 μμ »

Αμε,οι περισσότεροι από δω μέσα λόγω του ότι πουλάνε εχουν βάλει την πλειοψηφια στο τριπάκι 'παιδια αγοράστε ασήμι , χρυσό να διατηρήσετε τα χρήματα σας' λες και θα γίνει αρμαγεδώννας.

Αυτό που ιχσύει είναι το εξής ...Αρκει να έχεις το 5-10 τοις εκατό των χρημάτων σου σε μετάλλο για να είσαι διασφαλισμένος.

Τώρα κάποιοι από εδω μέσα λένε , όχι εσυ φίλε επσιλον, 'πάρτε ασήμι για επένδυση , θα ανέβει' . Λοιπον αυτά ειναι αστεία πράγματα. ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΠΟΤ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΠΟΥΛΑΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΠΟΤ ΤΙΜΗ. Για να κερδισεις ως επένδυση πρέπει να πάρεις 1000 πλακάκια των 10 ουγγιών και εαν ανέβει πρεπει να τα διοχετεύσεις στην αγορά. Δεν ειναι σοβαρά πράγματα αυτά.

Καποιοι απο δω μέσα κανουν λες και εχουν 5.000.000 στην τραπεζα και αγοραζουν χρυσο λες και φοβουνται πυρηνικο πόλεμο και χασουν τα λεφτα τους. Λοιπον ασκουστε μια πιο φτηνη λυση που ειναι και τσαμπα. Η σικαμπούρη δεν εχει υπογραψει σαν χώρα μια διεθνη συνθηκη - μου διαφευγει το ονομα της - για να δινει στοιχεια λογαριασμών. Φορτωστε εαν εχετε λεφτα μια βαλιτσα με 500ευρα και  πηγαινετε τα σε μια θυριδα και τελος. ουτε χρυσο χρειαζεστε ούτε τίποτα. εαν νομίζετε πως γεννηθηκατε στην εποχη που θα γινει πυρηνικος πόλεμος και θα καταστραφουν τα πάντα τοτε κακου του κεφαλιου σας. πάντως κρατήστε πως αυτοί που σας τα λένε είναι αυτοί που σας πουλάνε τα μέταλλα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 27, 2012, 06:32:31 μμ »

Αμε,οι περισσότεροι από δω μέσα λόγω του ότι πουλάνε εχουν βάλει την πλειοψηφια στο τριπάκι 'παιδια αγοράστε ασήμι , χρυσό να διατηρήσετε τα χρήματα σας' λες και θα γίνει αρμαγεδώννας.

Αυτό που ιχσύει είναι το εξής ...Αρκει να έχεις το 5-10 τοις εκατό των χρημάτων σου σε μετάλλο για να είσαι διασφαλισμένος.

Τώρα κάποιοι από εδω μέσα λένε , όχι εσυ φίλε επσιλον, 'πάρτε ασήμι για επένδυση , θα ανέβει' . Λοιπον αυτά ειναι αστεία πράγματα. ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΠΟΤ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΠΟΥΛΑΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΠΟΤ ΤΙΜΗ. Για να κερδισεις ως επένδυση πρέπει να πάρεις 1000 πλακάκια των 10 ουγγιών και εαν ανέβει πρεπει να τα διοχετεύσεις στην αγορά. Δεν ειναι σοβαρά πράγματα αυτά.

Καποιοι απο δω μέσα κανουν λες και εχουν 5.000.000 στην τραπεζα και αγοραζουν χρυσο λες και φοβουνται πυρηνικο πόλεμο και χασουν τα λεφτα τους. Λοιπον ασκουστε μια πιο φτηνη λυση που ειναι και τσαμπα. Η σικαμπούρη δεν εχει υπογραψει σαν χώρα μια διεθνη συνθηκη - μου διαφευγει το ονομα της - για να δινει στοιχεια λογαριασμών. Φορτωστε εαν εχετε λεφτα μια βαλιτσα με 500ευρα και  πηγαινετε τα σε μια θυριδα και τελος. ουτε χρυσο χρειαζεστε ούτε τίποτα. εαν νομίζετε πως γεννηθηκατε στην εποχη που θα γινει πυρηνικος πόλεμος και θα καταστραφουν τα πάντα τοτε κακου του κεφαλιου σας. πάντως κρατήστε πως αυτοί που σας τα λένε είναι αυτοί που σας πουλάνε τα μέταλλα.

Με τετοια ξενοδοχεια στην Σιγκαπουρη δεν βλεπω να προλβαινω να βαλω τα λεφτα στην τραπεζα! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
ΡΑVMK3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 649


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 27, 2012, 06:40:13 μμ »

Το 2004 αγόραζα λιρες με περίπου 85-90€
το 2012 πουλησα με 320-340€.
Πόλεμος στην τσέπη μου έγινε φίλε solferino.
Πέρα απο το χόμπυ και το συλλεκτισμό,
επειδή δαπανούμε χρήματα κοιτάζουμε και να τα έξασφαλίσουμε πίσω.

Τα μέταλλα δεν χάνουν, το ασήμι θα ανέβει και άλλο,
τα κράτανε χαμήλα.
Αυτό σου το λέω σαν απλός συλλέκτης,
δεν είμαι έμπορος.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 27, 2012, 06:55:32 μμ »

Μίλησε μου και αυτούς που αγοράσανε χρυσό στην κρίση του Σουέζ. Ξέρεις πότε ρεφάρανε?ΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορία?
Διάλεξες μια περίοδο που σε συνέφερε και μου λες αποτελέσματα. Λοιπον επι του πρακταίου πες μου ποεσες λίρες αγοράσες το 2004 και πόσες πούλησες το 2012. ΝΟΥΜΕΡΑ πες μου. Εάνν αγορασες 200-300 λίρες τότε και τισ πούλησες τώρα διοτε διέβλεπες σαν επενδυτης πως θα ανεβει τοτε είσαι μάγκας και σου σφίγγω το χέρι. Εάν όχι, τι θες να μου πεις? Οτι έγβαλες 250 στην λίρα και αγόρασες καμια δεκαρια??? ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΤΕ ΕΠΕΝΔΥΣΗ?ΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορία Το κέφι σου εκανες και εβγαλες και μερικα ευρώ

δεν καταλαβαίνετε την έννοια του πολύτιμου μετάλλου. Και εμενα μου αρεσει να το βλέπω αλλα για επένδυση δεν κάνει . Ειναι πολύ χαμηλού ρίσκου και σε φυσική μορφή πωλέιται συσκολοτερα απ ότι σε αϋλη.

Η ΕΤΕ σε παρομοια περίοδο ειχε 6 ευρώ και εφτασε 48 , μετα βέβαια στα τάρταρα για να διαλέξω και γω μια περιοδο που με συμφερει. πόσο τοις εκατο πάνω??
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
epsilon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 82



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 27, 2012, 07:37:47 μμ »

Φιλε solferino τωρα που εγινες ποιο συγκεκριμενος επετρεψε μου να πω και εγω δυο πραγματα
για τις επενδυσεις.Αυτα που λες ειναι κατανοητα και ο καθενας εχει το δικο του μυαλο και κριση και
μπορει να κανει οτι θελει με τα λεφτα του.( οσο αφορα τις αγοραπωλησιες εδω).
Επενδυσεις υπαρχουν μικρου,μεσαιου και μακριου χρονικου  οριζοντα.
Με το χρημα που εχει κοπει, κοβεται και προβλεπω οτι θα συνεχιζει να κοβεται λογικο ειναι
οτι το ασημι και οχι μονο θα παρει τα πανω του.Εγω προσωπικα πονταρω για 2-3 χρονια.(μικρο χρονικο οριζοντα).
Το παραδειγμα τις Σιγκαπουρης ειναι λιγο ατυχες γιατι 1) παραμενουν ευρω αρα στο ελεος του καθε
ευρωπαιου πολιτικου και 2) τραπεζικη θυριδα για μενα τουλαχιστον ειναι οπως ο διαολος με το λιβανι.
Και σε προθεσμια να τα βαλεις εκει σιγα-σιγα θα στα φαει ο πληθωρισμος.Οι τραπεζες στα εξωτερικα δεν δινουν τα επιτοκια που δινουν εδω στο Ελλαντα.
Εγω προσωπικα αυτη την εποχη θελω το χαμηλο ρισκο και μην ξεχνας οτι ναι μεν το αυλο πωλειται
με το πατημα του εντερ στον υπολογιστη αλλα υπαρχει και η MF GLOBAL κανα χρονο πισω για να μας θυμιζει τις ηλεκτρονικες συναλλαγες.
Να δωσω και εγω με την σειρα μου μια τσαμπα λυση
http://www.tdbm.mn/index.php?con=view&id=213&cid=137
εκει που πας για Σιγκαπουρη πες του πιλοτου να στριψει αριστερα και κερνα τον και ενα καφε για τον κοπο του Σαρκασμός
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 27, 2012, 07:41:27 μμ »

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα.σεβαστες όλες οι αποψεις.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 27, 2012, 09:55:05 μμ »

περα απ τη πλακα η μογγολια εχει τρελη αναπτυξη.
 ο ελληνας και γενικα ο μικροεπενδυτης δε βαζει ευκολα μυαλο.ειναι και τα χρονια περιεργα και εχω ακουσει τους απιστευτους τροπους....απο αγορα δολλαριων (οταν ηταν στο 1,25 στο 1,5 τους χαλαγε) κατι ρωσικες τραπεζες και κατι εικονικα πορτοφολια στο ιντερνετ (ελεος) επενδυσεις σε ενεργειακα παρκα,σε προιοντα (τοτε που πηγαν στο θεο) μεχρι και σε αμοιβαια στην αιγυπτο πριν γινει της κακομοιρας κι εκει.τεσπα αυτο που θελω να πω ειναι το εξης.μην ακουτε κανενα.δειτε τι λεφτα εχετε και για ποσο καιρο μπορειτε να τα ξεχασετε.το να παρεις σημερα πχ 10 κιλα χρυσο σπιτι σε διαφορες μορφες σε τιμη σποτ τι θα κερδισεις?
θα πας να το κανεις μετρητο και ο σαραφης οποια μορφη και να εχει γιατι λογικα εκει θα καταληξεις θα στο παρει -30%.τοσα χρονια στο χρυσο δεν εδινε κανεις σημασια.καποιος που ειχε παρει οταν ολοι επαιρναν ακινητα η πιο παλια μετοχες ειναι λογικο να ειναι κερδισμενος εστω και στο σαραφη.αυτος που θα παρει τωρα η σε 6 μηνες?τι εχει να περιμενει? το τελος του κοσμου? τοτε δε θα μετραει τπτ.κανα χωραφακι να μαζευεις κανα λαχανο αν εχεις κανα οπλο μη σε φανε λαχανο και υπομονη.ειπε και nms/νικος σε καποιο αλλο ποστ.στη κατοχη ειχαν δεν ειχαν λιρες ενα και το αυτο για ενα πιατο φαι τους τις επαιρναν.
για να καταληξω και καπου...
ακινητα θα εχουν και αλλη πτωση γυρω στο 10% τα παλια γιατι εχουν πεσει αρκετα γυρω στο 20% τα καινουργια.
μετοχες για καποιον που δε ξερει ας μην ασχοληθει ακομα ειδικα με τραπεζες.οσοι ξερουν και αυτοι περιμενουν το μαρτη με σκοπο να πουλησουν μαη και να μπουν απο σεπτεμβρη παλι.αλλα ειναι μαυρο κοκκινο με εξαιρεση το πολυ 5 εταιριες που τις πηρε και αυτες αναγκαστικα η κατηφορα.

ασημι........πιστευω οτι θα ανεβει ενα 20-30% του το δινω ανετα.απλα στη φυσικη του μορφη με τετοιο περιθωριο ειναι λιγο δυσκολο να επενδυσεις σε αυτο γιατι παμε παλι στη περιπτωση του σαραφη/.
οταν αγοραζεις κατι πρεπει να χεις και καπου να το πουλησεις.

(οπως ελεγαν και οι κιτρινες φυλλαδες παλια κατω για οσους θυμουνται
οι παραπανω αποψεις δε συνιστουν προτασεις αγορας η πωλησης  Γλώσσα)
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 27, 2012, 10:09:18 μμ »

Το καλύτερο είναι πρώτα να αγοράζουμε ό,τι μας αρέσει για να κάνουμε το χόμπυ μας, χωρίς  να σκεφτόμαστε αν η κάθε μας συναλλαγή είναι καλή ή κακή επενδυτικά. Στο φινάλε η ζωή είναι πολύ μικρή και περνάει γρήγορα η ρημάδα.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
epsilon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 82



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 27, 2012, 10:12:17 μμ »

Απο που καταλαβες οτι εκανα πλακα?
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 27, 2012, 10:16:03 μμ »

Συναδελφοι δε λεω ολοι θεμε να ανεβει ο χρυσος μηπως ανατιμηθουν οι 20-50-100 λιρες που ενδεχομενως εχουμε. Ειναι ενας ευσεβης ποθος που σιγουρα δεν θα μας σωσει.
Ζουμε μεσα στον κυκλωνα ενος οικονομικου πολεμου τριων μεγαλων δυναμενων αλλα και καποιων περιφεριακων παικτων. Δεν αμφισβητω την ανοδο του μεταλου απο την μια απο την αλλη τα στοιχεια δειχνουν οτι το παγκοσμιο τραπεζικο οικονομικο συστημα εχει την δυνατοτητα να ελεγχει ΠΛΗΡΩΣ τις τιμες των μεταλων αλλα και του συναλλαγματος με διαφορους τροπους.
Μελημα των μεγαλων δυναμεων να υποτιμησουν τα νομισματα τους για ευνοητους λογους. Η Αμερικη με κοψιμο χρηματος και η Ευρωπη με λιτοτητα.
 Η ιστορια αυτη και μεχρι να γυρισει ο τροχος πιθανων να κρατησει και μια δεκαετια. Προσωπικα κλεινω προς την θεωρει του Νικου (solferino).
Kανω το κεφι μου χωρις να στερω τιποτα απο την οικογενεια , και δεν περιμενω τιποτα απο τις συλλεκτικες <επενδυσεις>
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 27, 2012, 10:20:47 μμ »

Σωτήρη Η νονά μου με βάπτισε Βασίλειο Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Αυριο καφέ και φέρε μου και το κέρμα ξερεις σε gem οχι κανα χρεπι.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 27, 2012, 10:24:11 μμ »

Σωστός ο Σωτήρης. Πιστεύω ότι ο κάθε συλλέκτης που ξοδεύει σήμερα  (από το περίσσευμά του πάντα) για να ικανοποιήσει το χόμπυ του είτε σε χρυσά είτε σε ασημένια νομίσματα δεν το κάνει για να τα πουλήσει μετά από μερικά χρόνια. Εντάξει υπάρχουν και οι εξαιρέσεις...
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 27, 2012, 10:24:51 μμ »

Σωτήρη Η νονά μου με βάπτισε Βασίλειο Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Αυριο καφέ και φέρε μου και το κέρμα ξερεις σε gem οχι κανα χρεπι.
Μην κανεις πολυ παρεα με δαυτων ειναι παλιοπαιδο  Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 27, 2012, 10:24:57 μμ »

Απο που καταλαβες οτι εκανα πλακα?

αν αναφερεσαι σε εμενα γενικο ηταν,δε σου ειπα προσωπικα οτι του κανεις πλακα η οτι κανεις πλακα.......δε νομιζω να ξερουν και πολλοι για τη μογγολια Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
goldenatanaz
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 23



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 11:47:32 πμ »

ας κανω και εγω μια προβλεψη σεμνα και ταπεινα σαν νεο μελος  ... ζαχαρωνα τισ χρυσες λιρες στο 109 τιμη τραπεζα ελλαδος... και δεν εχασα! ασημι λοιπον το λενε ....ο ημερισιος μισθος του ρωμαιου λεγεωναριου ηταν το 1 δεκατο της ουγγιας(διναριο), αναγωγη spot ounce τιμη στο 300 euro(με μεροκαματο 30 euro)χωρις πλυθωρισμο  λοιπον ,βλεπω τεραστια περιθωρια κερδους, ιστορικα το ratio χρυσος ασημι ειναι πολυ ενοικοτερο για το ασημι απο τισ σημερινες αποτιμισεις του μεταλου,οταν σταματησουν να το shortaroun οι μεγαλες τραπεζες η ανοδος θα ειναι εντυπωσιακη φανταζομαι 3 - 4 φορες τη σημερινη τιμη,  εφαρμογες του μεταλου πολαπλες, ποσοτητες διαθεσιμες 5 φορες λιγοτερες απο αυτες του χρυσου,  physical demand αυξανομενο ,παγκοσμιος πλυθισμος αυξανομενος, διορθωσεις δεκτες !!! Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences