Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:28:35 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5L 1869BB WITHOUT PRIVY MARKS  (Αναγνώστηκε 3794 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 08, 2018, 08:41:18 μμ »

ΘΑ το βάλω εδώ και αν νομίζει κάποιος διαχειριστής ότι πρέπει να πάει σε άλλο θέμα (πχ δοκίμια), ας κάνει την μεταφορά. Κάπου το είχαμε ξεκινήσει, αλλά έχει περάσει καιρός και το έχασα. Υπήρχε μια αμφιβολία να την πω;, αν είναι τριμμένα η οχι τα νομισματοσημα, άλλοι λέγανε σίγουρα είναι, άλλοι μάλλον, και άλλοι οτι δεν ήταν τριμμένα και η "ποικιλία" ήταν χωρίς. Λοιπον τα συγχαρητήρια μου στους τελευταίους, Πρώτα πήγε  PCGS (F12), Kαι μετά αφού έσπασε το σλαμπ πήγε και στην NGC (VG DETAILS) και οι δυο εταιρίες το βλέπουν χωρίς νομισματοσημα .

Μια ματιά που έριξα σε καταλόγους που εχω σπίτι, βρήκα τα παρακάτω σχετικά σε πια κατηγορία το εντάσσουν οι συγγραφείς. Κάποιοι λένε οτι είναι ποικιλία-σφάλμα (ξεχάσαν να βάλουν νομισματοσημα), κάποιοι οτι είναι δοκίμιο, και κάποιοι (αυτό είναι τελευταίο) traial straik. Δεν θα διαφωνήσω με κανέναν. Για εμένα έχει σημασία οτι είναι χωρίς νομισματοσημα και εχω την χαρά να το μοιραστώ μαζί σας .




     ΤΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΝΕΟΤΕΡΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 1828-1979. ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΤΖΑΜΑΛΗΣ. Σελ.210 =
Δ 24.  5 λεπτά 1869. Χαλκός  Χωρίς σήματα νομισματοκοπείου, ESSAI στην πίσω όψη.
Δ 25.  5 λεπτά 1869. Χαλκός. Χωρίς σήματα νομισματοκοπείου και χωρίς ESSAI. Δοκίμιο αυτού του τύπου πρέπει να εξετάζονται προσεκτικά, επειδή είναι σχετικά εύκολο να κατασκευάσουν με ξύσιμο των σημάτων του νομισματοκοπείου από μια κοινή πεντάρα του 1869.

          
   ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ 1828-1985. Γ.Κ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ.  Σελ. 118 =
Δ26. 5 λεπτά 1869  Χαλκός. Χωρίς διακριτικά νομισματοκοπείου. ESSAI στην οπίσθια όψη. Πουλήθηκε σε δημοπρασία το 1979 αντι 58.000δρχ
Δ27. 5 λεπτά 1869 Χαλκός. Χωρίς διακριτικά νομισματοκοπείου.

        
     ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ 1828-2004  ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΣΤΡΑΤΟΥΔΑΚΗΣ. Σελ 146-147=
1868 Χωρίς χρονολογία ΔΟΚΙΜΙΑ  
123 E  1δρχ (Ni>4,78gr)  Θυρεός και στις δυο πλευρές.
123 Ε  1δρχ (Si>gr)   Θυρεός και στις δυο πλευρές.
124 E 2δρχ (Ni> 9,91gr) Θυρεός και στις δυο πλευρές.
1869    
125E    1 ΛΕΠ. (Cο)          ESSAI
126E   2 ΛΕΠ. (Cο)           ESSAI
127E   5 ΛΕΠ. (Cο)           ESSAI
127Ea  5 ΛΕΠTA. (Cο)  
128E  10 ΛΕΠ. (Cο)          ESSAI
129E  20 ΛΕΠ (Si>835%>1gr)
130E     5 ΔΡΧ  (Gο>900 ο/οο>  1,613gr)
131E   10 ΔΡΧ  (Gο>900 ο/οο> 3,226gr)
132E    20 ΔΡΧ  (Gο>900 ο/οο> 6,452gr)


    
    HELLAS COINS   ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΝΕΟΤΕΡΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ   A.KARAMITSOS Σελ 282 =
Τ.46  5 ΛΕΠΤΑ 1869 Χαλκός  ESSAI στην πίσω όψη. Χωρίς άλλα διακριτικά
Τ.47  5 ΛΕΠΤΑ 1869 Χαλκός Χωρίς οποιαδήποτε διακριτικά. Πιθανόν λάθος της μήτρας.


            
 
    Krause-standard catalog of world coins 1801-1900 6 ed.  Σελ. 560=
PATTERNS
KM#  Date   Mintage  Identification


Pn23  1868A — 2 Drachmai. Silver. With “A” mint
mark.


Pn24  ND — 2 Drachmai. Nickel. Double
reverse.


Pn21  ND(1868) — Drachma. Nickel. Double reverse.

Pn22 1868 3 2 Drachmai. Silver. Without “A”
mint mark.

Pn25  1869 — 5 Lepta. Copper. No marks. —

Pn27  1869 — 10 Lepta. Copper. —

Pn26  1869BB — 5 Lepta. Copper.

Pn28  1873 — 2 Drachmai. Silver. Without mint
mark “A”.


Pn37   1875 — 20 Drachmai. Gold. Head right. —

Pn39  1889 — 50 Lepta. Nickel.


    C O I N S    O F    M O D E R N    G R E E C E       
   KONSTANTINOS  GKOUNTAS  -  ONLINE  CATALOGUE      

      ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ – ΓΕΩΡΓΙΟΣ Α’ – 5 ΛΕΠΤΑ 1869   ΔΟΚΙΜΙΑ/ΛΟΙΠΑ
         1869 – 5ΛΕΠΤΑ – ΚΡΑΜΑ (CuSnZn) – Στρασβούργο – Χωρίς διακρ





« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2018, 08:42:49 μμ από exmim » Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 08, 2018, 08:51:24 μμ »

Μπραβο σου Μιμη που το διελευκανες!!!
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 08, 2018, 09:46:26 μμ »

Στην PCGS πηρες βαθμο αλλα δεν σου εγραψαν την ιδιαιτεροτητα !!
Στην  NGC στο με εγραψαν την ιδιαιτεροτητα αλλα στο εβγαλαν DETAILS!!
Τι εχεις καλυτερο απο τα δυο ;;;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 08, 2018, 10:42:29 μμ »

 Πριν σου πω τι εχω καλύτερο, μια διευκρίνηση.... Στην pcgs δεν παραδέχονται την ύπαρξη του 5λ 1869ΒΒ χωρίς νομισματοσημα, Γιατί; αυτοί ξέρουν, εν μας νοιάζει, για αυτόν τον λόγο έσπασε  και πήγε στην ngc. Ο βαθμός τώρα σε αυτό το νόμισμα,έχει δευτερεύουσα αξία, επιθυμητός βέβαια, αλλά οχι απαραίτητος.Στην pcgs τωρα υποδηλώνει οτι, δεν έχει γίνει καμιά επέμβαση. Και στην ngc το details είναι το bent, όπου και αυτό με την σειρα του,σημαίνει οτι δεν έχει γίνει επέμβαση(τρίψιμο). Αυτό είναι Γιωργο μου και το ζητούμενο  σε αυτό το νόμισμα, οτι είναι χωρίς νομησματοσημα και δεν έχει γίνει καμιά επέμβαση για αυτο.
  Οπότε, η απάντηση του τι εχω καλύτερο, είναι...... ότι και οι δυο βαθμοί μου κάνουν, και από τις δυο εταιρίες δικαιώνομαι και εγώ, και όσοι το έβλεπαν χωρίς νομισματοσημα.... Αυτά και ευχαριστώ για τις ευχές σας Χαμόγελο


Θα προτιμήσω να το κρατήσω στην ngc βέβαια, που το γράφει και καθαρά Κλείσιμο ματιού..
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 08, 2018, 11:39:34 μμ »

Απο πλευράς μου προτιμώ τον καθαρό Βαθμό.
Αλλά.
Απο πλευράς εταιρείας προτιμώ την ngc διότι είναι ποιο αξιόπιστη.
Έχει δείξει πολλές φορές την υπεροχή της σε ότι κάνει.
Και για να βγάλει το νόμισμα άνευ βαθμού δεν έπρεπε να πάρει βαθμό.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 09, 2018, 09:39:42 πμ »

 Και εγώ προτιμώ τον καθαρό βαθμό, ούτε συζήτηση σε αυτό, αλλά, υπάρχουν και εξαιρέσεις όταν πρόκειται για κάποια νομίσματα (ασ μου επιτραπεί) δύσκολα, έως και σπάνια (που να μην έχουν κάποια επέμβαση,αποδεδειγμένα). Κάποτε είχαμε κάνει μια παρόμοια συζήτηση για τα τρύπια, Είχαμε καταλήξει (σωστά και για εμένα), οτι σε σπάνια νομίσματα, κάτι τόσο σοβαρό όσο μια τρύπα, δε έχει και τόσο σημασία, Τώρα εδω αν είναι στραβό (bent) βάσει της ngc , πιστεύω οτι δεν μας χαλάει και τόσο, όσο οτι είναι μια 5αρα χωρίς διακριτικά χαράκτη και διευθυντή νομισματοκοπειου.
 Εδω την 5αρα την ανέβασα όχι για να αποφασίσουμε αν παίρνει καθαρό βαθμό η αν όχι. Εδω ξεκαθαρίζει οτι δεν έχει γίνει κάποια επέμβαση για να παραποιήθη το νόμισμα, δεν έχουν αφαιρεθεί τεχνητά τα σήματα, ούτε και έχουν λιώσει. Αυτή ήταν η αμφιβολία για κάποιους, και ίσως και σωστά την είχαν, πιστεύω τώρα πως δεν υπαρχει καμιά αμφιβολία πια. Επίσης να δούμε και το ντιτειλ- μπεντ, το οποίο τι μας λέει;,  ότι το νόμισμα είναι στραβό, μπορεί, αν είναι, είναι κάτι το οποίο σε αυτό τουλάχιστον με την πρώτη μάτια δεν φαίνεται κάτι τέτοιο,και ίσως και για αυτό στην pcgs δεν το πήραν χαμπάρι με την πρώτη.... Ελπίζω να μην έγινα κουραστικός..
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 09, 2018, 11:25:12 πμ »

Εχει ξαναγινει κουβεντα για αυτο το νομισμα εδω μεσα ή σε  προσωπικη κουβεντα σου ειπαν οτι ειναι ξυσμενο;;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 09, 2018, 02:06:37 μμ »

Γιωργο μου δεν μπόρεσα να το βρω εδώ, είναι αλήθεια, μήπως έγινε σε άλλο φόρουμ; Ντροπή, δεν ξέρω, αλλά πάει και αρκετός καιρός, 6-7 μήνες, πήγαινε έλα στις εταιρίες.... το έχασα. Έτσι και αλλιώς οι ίδιοι και οι ίδιοι είμαστε Χαμόγελο. Ήταν 2-3, που με σιγουριά το έβλεπαν ξυσμένο, δεν τους άδικο βέβαια, φωτογραφίες έβλεπαν, αλλά, πρέπει να είμαστε και λίγο συγκρατημένοι , ναι;. Μην με ρωτήσεις αν άξιζε η φασαρία, άξιζε, και δεν λέω για χρήματα. Μπορεί  κάποιοι μεγαλοσυλλέκτες να χαμογελάσουν, δεν πειράζει, για εμένα, ήταν μεγάλη επιτυχία αυτή η πενταρα.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 09, 2018, 02:26:14 μμ »

Απλα για να το διαβασω ηθελα.
Οκ , δεν τρεχει τιποτα.
Οσο για το αν θα γελασουν μερικοι μερικοι οπου θελουν την συλλογη τους ολη ms αυτοι δεν θα εχουν την χαρα να την δουν ποτε ολοκληρωμενη !!
Καποιοι αλλοι ομως που μαζευουν και τα τρυπια την συλλογη τους την ειδαν ολοκληρωμενη !!

Περι ορεξεως λοιπον κολοκυθοπιτα.

ΕΣΥ και ο ΚΑΘΕΝΑΣ μας ας κανει αυτο που τον ευχαριστει και ας μην ακουει (ουτε να παρασυρετε) απο αυτα που λενε μερικοι μερικοι προς δικο τους οφελος !!! (διοτι οτι μας ποτιζουν μερικοι μερικοι ειναι για το συμφερον τους)

Φιλικα
Herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 09, 2018, 07:36:55 μμ »

Μίμη να χαίρεσαι την πεντάρα σου και καλή χρονιά! Όπως και να το κάνουμε πεντάρα του 69 χωρίς διακριτικά χαράκτη-διευθυντή λίγοι έχουν. Στην δημοπρασία του Καραμήτσου τον Σεπτέμβριο 2017, παρουσιάσθηκε πεντάλεπτο 69 AU55 της NGC χωρίς να αναφέρεται πουθενά το no privy marks (δεν το πρόσεξαν, δε ζητήθηκε ποιός ξέρει), περιττό να σου πω ότι πήγε στο θεό (ψάξε να βρεις πεντάρα του 69 AU55 με χιλιάδες ευρώ, χωρίς να είναι πουθενά καταχωρημένη). Η όλη ιστορία με τα ξυμένα προκύπτει καθαρά μάλλον από τον αείμνηστο Τζαμαλή που ανέφερε ότι εύκολα την δημιουργούν με ξύσιμο. Οι περισσότεροι εκεί το έχουν διαβάσει. Όπως και να έχει να τη χαίρεσαι μιάς και ξέρω ότι μαζεύεις ιδιαίτερα ποκιλίες!!
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 09, 2018, 07:53:43 μμ »

Αν θυμάμαι καλά, η κουβέντα είχε γίνει στο φόρουμ του κυρ. Ποδαρά.

Καλορίζικο Μίμη. Για όσους δεν το έχουν είναι αξιοζήλευτο.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 09, 2018, 08:45:06 μμ »

Παιδια ;;
Μερικοι μερικοι δεν εχουν αδικα να υποψιαζωνται μερικα πραγματα.
Καποιοι τα εχουν ζησει !!
Κατα το παρελθον εχουν ακουστει για κολλημενες αντεστραμενες αγκυρες !!
Εχουν ακουστει για κολλημενες κουκου σε ταληρο του Μοναχου και να το εχει μαλιστα το συγκεκριμενο νομισμα μεγαλη Διασημοτητα στα χερια του !!
Εχουν ακουστει πενταρα του 8 να γινετε 6 .
Δεν εχουν αδικο οι παλιοι για οτι λενε σε πολλα.
Πχ περισυ εαν θυμαμε καλα  βγηκε ενα παραξενο χαρτι τυπου Φοινικα στο υμπεη.
Θα το θυμαστε διοτι πολυ ετρεξαν και απο εδω μεσα και το χτυπησαν και το ανεβασαν μερικες χιλιαδες ευρω.
Ευτυχως βγηκε ενα μελος μας καλο, οπου γνωριζει ιστοριες και ιστοριες απο παλια και ;; Αποσυρθηκε τελικα η μουφα !!
Για αυτες τις συγκεκριμενες μουφες λοιπον τωρα που καθομε και ξαναδιαβαζω παλια εντυπα (ετσι μου βαρεσε) βρηκα και υπαρχει αρθρο γραμμενο εν ετη 1980 με 90 περιπου !!!
Το ειχα διαβασει και παλια σιγουρα αλλα ποτε δεν του εδωσα σημασια.
Τωρα ;; Τα φερνω λοιπον σε συνειρμο και λεω πως εχουν δικιο μερικοι μερικοι οταν μιλαμε  και οι νεοι δεν ακουν !!
Προσφατα καπου εβγαλαν ενα κολτε νομισμα του Κωσταντινου και ρωτουσαν τι ειναι.
Ειπα κατευθειαν οτι ειναι απο μηχανη ακυρωσης και ετσι τα ακυρωναν παλια!!
Ενας ακατανομαστος (διωγμενος απο εδω μεσα διοτι παρουσιαζε μπαρουφες για μαργαριταρια) αρων αρων να το βγαλει δοκιμιο νομισματοκοπειου !!
Και τον ακουγαν και τον πιστευαν σαν Χανοι οι γυρω του.
Περιττο να σας πω οτι εφυγα απο εκει και δεν ξαναπαταω το ποδι μου !!
Για την τσεπη και το συμφερον μερικων θα ακουσετε πολλα !!
Στο χερι σας ειναι να μαθαινετε ομως την αληθεια τι και τι ειχε συμβει ΤΟΤΕ !!
Και αυτο θα ειναι και η προστασια σας !!!
Καποια ψυχη ειχε πει βλεποντας μπροστα το μελλον  : Μετα απο 40 χρονια τα παντα καθαγιαζωνται
Και αυτα τα 40 χρονια εχουν περασει !! Αυτος που το ειπε τωρα πια δεν ζει !! Οι μουφες ομως που εφτιαχναν τοτε ειναι ακομη εδω και καποιοι τις πασαρουν σαν γνησιες.
Οι πραγματικοι λογοι που γινωνταν καποια πραγματα αλιωνωνται και τεμαχια πασαρωνται σαν υπερτατες σπανιοτητες!! 
Γιαυτο χρειαζετε σε ολα προσοχη.
Οτιδηποτε μη κατεγραμμενο πρεπει να μελετατε καλα.
Πονταρισματα για να παρουμε την ευκαιρια πριν την δει ο αλλος μπορουν να αποβουν μοιραια για την τσεπη μας!!
Το παρον σχολιο δεν εχει να κανει με το συγκεκριμενο νομισμα φυσικα. Το παρον νομισμα ειναι κατεγραμμενο απο παλια οτι υπαρχει.
Απλα σας δειχνω γιατι μπορει να υπαρχει καχυποψια απο μερικους μερικους.
Η καχυποψια μπορει να ειναι ενας αληθινος φοβος διοτι εχουν δει ή ακουσει περιστατικα μουφας ή μπορει να ειναι απο καθαη ζηλια διοτι κατι το εχει ο Μιμμης πχ και δεν το εχω εχω ο σπειρων εριδες.
Γυριζουμε λοιπον παλι στον παραγωντα οτι πρεπει να εχουμε καθαρο συναγωνιστικο πνευμα και οχι ανταγωνιστικο.
Αυτο θα μας κανει να μιλαμε και να ενεργουμε ποιο ομορφα στην συλλεκτικη ζωη μας .

Τα  παραπανω τα ειπα για να δικαιολογησω καπως γιατι ακουστικαν καποια πραγματα !!
Καλο ειναι μα ακουγωνται ολα , αλλα να μελετωνται και ταυτοχρονα απο τους ενδιαφερομενους.

herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 09, 2018, 10:43:41 μμ »

Γιώργο όπως τα λες είναι, πρέπει να είμαστε καχύποπτοι (δυστυχώς), και προσεχτικοί, υπάρχουν πολλές παγίδες. Μιχάλη και PANAGIOTIS THESS σας ευχαριστώ, καλή χρονιά να έχουμε όλοι με υγεία. Η 5αρα που είπες είναι στην δημοπρασία του Καραμιτσου 593, λοτ 8055, ξεκίνησε με 30 ευρώ Μεγάλο χαμόγελο, και έκλεισε 2.345+ προμήθειες, ήμουν μέσα εκείνη την μέρα, όλοι αναρωτήθηκαν γιατί πήγε τόσο, ούτε και εγώ το είχα προσέξει, μέχρι που έσκασε το μυστικό ένας εκ των παρεβρισκομενων Χαμόγελο..... καμιά σχέσει βέβαια με την δικιά μου, εκείνη ήταν au55 στην ngc..... και ήταν και μια κούκλα.

https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=593&lot=472917
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2018, 10:44:36 μμ από exmim » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences