Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 06:27:56 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ταλιρακιδες τι βαθμο βλεπετε?  (Αναγνώστηκε 17017 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 818


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Ιανουάριος 10, 2018, 03:40:14 μμ »

53 θα ελεγα κ εγω ισως με λιγη τυχη ως προς τον grader κ 55
Ευχαριστω πολυ Δημητρη και Μιχαλη οντως στην επομενη φουρνια που θα στειλω για κουτιασμα θα συμπεριληφθει κ αυτο κ ελπιζω κ ο grader  οπως ειπες να εχει κεφια το πρωι που θα ξυπνησει.... Σαρκασμός 53 ειναι κ η δικη μου εκτιμηση οταν το αγορασα κ 55 η συλλεκτικη ελπιδα μας  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Ιανουάριος 10, 2018, 04:27:32 μμ »

Παρακολουθώ με ιδιαίτερη προσοχή τόσο αυτό το νήμα σε αυτό το forum  όσο και στο άλλο που το έβαλες.

Θα μου επιτρέψεις μια παρατήρηση. Ο giannist έγραψε και επέμεινε σε μια άποψη για το προηγούμενο τάλληρο, την οποία και παρεξήγησες αλλά και δεν εκτίμησες συλλεκτικά.

Σου έγραψε ότι το νόμισμα είναι XF στο οποίο -προσωπικά- συμφωνώ απόλυτα. Σου έγραψε ότι νόμισμα χωρίς να φαίνονται οι μαίανδροι δεν θα αγόραζε. Συμφωνώ και σ αυτό.

Το θέμα ΔΕΝ είναι πως βαθμολογούν οι αμερικανοί ή πως βαθμολογούν στην Ευρώπη. Αυτό είναι ένα debate  που το έχουμε εξαντλήσει.

Ο giannist σου έδωσε ένα μήνυμα που -ας μου επιτρέψεις- δεν αντιλήφθηκες. Νομίσματα όπως του Γεωργίου που ανέβασες, είτε τα λέει κάποιος λιώμα, είτε XF  είτε έχουν ταμπέλα AU, είναι εύκολα να τα βρεις στην αγορά. Μάλιστα πέφτει συναγωνισμός ποιος θα πιάσει τον κ... του άλλου.

Ειδικά αυτά τα νομίσματα είναι πανεύκολα σε αυτές τις καταστάσεις αλλά τρομερά δύσκολα σε καταστάσεις που να φαίνεται καθαρά ο μαίανδρος.

Σε σύγκριση με τα τάλληρα του 33 (εκτός κουκου/Αθηνών) τα τάλληρα του Γεωργίου σε ακυκλοφόρητα/υψηλές καταστάσεις,  είναι πολύ σπανιότερα από αυτά του Όθωνα.

Πάρε τα θετικά που σου είπε. Από εκεί και πέρα, ανάλογα με τα οικονομικά σου πράξε. Χωρίς να ξέρω πόσο αγόρασες το δικό σου Γεώργιο, ένα τάλληρο Όθωνα σε AU50-53 (όπως το βαθμολογούν οι αμερικανοί) δεν κοστίζει πάνω από 500-550€ ενώ ένας Γεώργιος στην ίδια κατάσταση είναι απείρως ευκολότερος και δεν μπορεί να υπερβεί -μετά βίας- τα 180-190€.

Συγγνώμη για την παρέμβαση υπέρ του Γιάννη αλλά η παρατήρησή του ήταν άκρως χρήσιμη και θετική για σένα.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Ιανουάριος 10, 2018, 05:45:26 μμ »

Παρακολουθώ με ιδιαίτερη προσοχή τόσο αυτό το νήμα σε αυτό το forum  όσο και στο άλλο που το έβαλες.

Θα μου επιτρέψεις μια παρατήρηση. Ο giannist έγραψε και επέμεινε σε μια άποψη για το προηγούμενο τάλληρο, την οποία και παρεξήγησες αλλά και δεν εκτίμησες συλλεκτικά.

Σου έγραψε ότι το νόμισμα είναι XF στο οποίο -προσωπικά- συμφωνώ απόλυτα. Σου έγραψε ότι νόμισμα χωρίς να φαίνονται οι μαίανδροι δεν θα αγόραζε. Συμφωνώ και σ αυτό.

Το θέμα ΔΕΝ είναι πως βαθμολογούν οι αμερικανοί ή πως βαθμολογούν στην Ευρώπη. Αυτό είναι ένα debate  που το έχουμε εξαντλήσει.

Ο giannist σου έδωσε ένα μήνυμα που -ας μου επιτρέψεις- δεν αντιλήφθηκες. Νομίσματα όπως του Γεωργίου που ανέβασες, είτε τα λέει κάποιος λιώμα, είτε XF  είτε έχουν ταμπέλα AU, είναι εύκολα να τα βρεις στην αγορά. Μάλιστα πέφτει συναγωνισμός ποιος θα πιάσει τον κ... του άλλου.

Ειδικά αυτά τα νομίσματα είναι πανεύκολα σε αυτές τις καταστάσεις αλλά τρομερά δύσκολα σε καταστάσεις που να φαίνεται καθαρά ο μαίανδρος.

Σε σύγκριση με τα τάλληρα του 33 (εκτός κουκου/Αθηνών) τα τάλληρα του Γεωργίου σε ακυκλοφόρητα/υψηλές καταστάσεις,  είναι πολύ σπανιότερα από αυτά του Όθωνα.

Πάρε τα θετικά που σου είπε. Από εκεί και πέρα, ανάλογα με τα οικονομικά σου πράξε. Χωρίς να ξέρω πόσο αγόρασες το δικό σου Γεώργιο, ένα τάλληρο Όθωνα σε AU50-53 (όπως το βαθμολογούν οι αμερικανοί) δεν κοστίζει πάνω από 500-550€ ενώ ένας Γεώργιος στην ίδια κατάσταση είναι απείρως ευκολότερος και δεν μπορεί να υπερβεί -μετά βίας- τα 180-190€.

Συγγνώμη για την παρέμβαση υπέρ του Γιάννη αλλά η παρατήρησή του ήταν άκρως χρήσιμη και θετική για σένα.

Νικο ανησυχω για εσενα Σαρκασμός.Παντως φιλε Ροδακα εχει δικιο ο Νικος αγοράζουμε μια φορα κατι καλο(συμφωνα με τις δυναμεις μας παντα).
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 818


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Ιανουάριος 10, 2018, 06:33:53 μμ »

Καλησπέρα φίλε ukobke(συγνώμη αλλα δεν γνωρίζω το όνομα σου)καταρχην σε ευχαριστω για το μακροσκελες σχολιο σου και τον χρονο που αφιερωσες στο να σχολιασεις και να κανεις τις παρατηρησεις σου στο νημα αυτο....ΔΕΝ χρειαζεται να ζητας συγνωμη διοτι το σχολιο σου και οι παρατηρησεις σου ειναι αφενος καλοπροεραιτες και αφετερου και χρησιμες και ουσιαστικες αλλα επετρεψε μου και εμενα να σου πω πως δεν ειναι πληρως τεκμηριωμενες,και αναλυω το γιατι μιας και μου δινεις το ευνασμα να σου απαντησω:

1ον)εφοσον τα νομισματα μας εθελημενα τα στελνουμε να βαθμολογηθουν με αμερικανικο συστημα λιγο ή πολυ επικρατουνε αυτοι οι βαθμοι στην αγορα κ και οχι το ευρωπαικο οπως και ανεφερες- και αρα σε αυτους θα επρεπε να εστιαζουμε(προσωπικη αποψη και νομιζω και αλλων εκτος απο εμενα),αυτο οσον αφορα τις βαθμολογησεις και τις εκτιμησεις...και εχεις δικιο οτι εχει εξαντληθει αυτο το θεμα και δεν θα ηθελα να εξαντληθει και εδω....οπως επισης να ξεκαθαρισω πως με τον Κο Γιαννη αν και δεν εχουμε γνωριστει το θεμα αυτο θεωρητε ληξαν απο μεριας μου και θεωρω και δικης του

2ον)Σε συνεχεια της παραπανω σκεψης και σε παραβολη των σχολιων σου και του κου Γιαννη ως προς την εκτιμηση αλλα και των δικων σου αφου  συμφωνεις μαζι του, τεκμηριωμενα σου απαντω- αφου πλεον-πιστοποιηθηκε -και λεω το εξης:ενα xf 45(που εν μερη συμφωνω ως προς τις λεπτομερειες του 1ου νομισματος)με ενα AU53 ειναι 8 βαθμοι κατω!!!undergrading δλδ και μαλιστα σχολιαστηκε τοσο αρνητικα απο καποιον πολυ εμπειρο συλλεκτη που ισως να επηρεαζει και με τα σχολια του και αλλα ενδεχομενως μελη..Δεν εστιαζω ομως σε αυτο αλλα:Σαν συλλεκτες ενα νομισμα δεν θα πρεπει να το κοιταμε μονο σε λεπτομερειες και βαθμο -γιατι καπου εκει ΙΣΩΣ και να χανεται και η ουσια του συλλεκτισμου το δασος δλδ και παμε σε αλλα μονοπατια που και αυτα ως ενα σημειο ειναι στο ''παιχνιδι'' και στην συλλεκτικη πορεια του καθενος μας-αλλα μην μεινουμε και να κοιταμε μονο το δεντρο....... Γνωμη μου ειναι και το συνολο ενος νομισματος δλδ η ομορφια του και η γνησιοτητα του ως προς τον χρονο(λουστρα και γνησιες πολυετης πατινες)που δεν του επιτρεπουν ολα αυτα σε συνδυασμο -να δειξει XF45  οπως σχολιασαν αν παρατηρησες  και αλλα μελη και οπως τελικα το (απο)δεχτηκαν και οι graders....Θα ηθελα να σε ενημερωσω στα θετικα  πως οντως ο κυριος Γιαννης σταθηκε αφορμη αλλα οχι αιτια να αρχιζω να σλαμπαρω τα νομισματα μου της συλλογης μου....τωρα οσον αφορα την τιμη του και αν αγοραζοταν ή δεν αγοραζοταν σε πληροφορω πως δεχτηκα αρκετες προσφορες σε μνμ τοτε που εφτασαν εαν θυμαμαι καλα στα 250 -270€ ή 290€(περασε και καιρος) και οπως καταλαβαινεις δεν αποδεχθηκα οχι λογω τιμης αλλα γιατι εναι το ταλληρο μου και ας επιανα κ@@ους οπως υποθετω πως θα υποστηριζες.Επισης και καλυτερο στο μελλον να βρω σαν βαθμο αυτο δεν το δινω ...Ακομα ομως και εδω επιτρεψε μου, θεωρω πως εχεις αποκλισεις ως προς το θεμα αυτο δλδ τιμων μιας και τα 180 μετα βιας 190 οπως λες εγιναν 270 και 290  που βαση του XF45 οπως ενδεχομενως να ειχε την ''ρετσινια'' θα ειχα και μεγαλυτερη αποκλιση τιμης σε τυχον μελλοντικης μεταπωλησης του συγκεκριμενου νομισματος(-180ε με 200) εαν δεν το χα σλαμπαρει....και αυτην ισως να ηταν και η αιτια ,του να σλαμπαρω...

3ον και τελειωνω ,η γνωμη μου για την  συγκριση οπως το θετεις αναμεσα σε Οθωνα και Γεωργιο δεν μπορει να γινει....οπως επισης και ταληρα και 75 και 76 με καθαρο βαθμο απο ΑU50 και πανω ξεκινανε τα  δυσκολα για τους συλλεκτες ...καλη συνεχεια και σε ευχαριστω και παλι για τον χρονο σου...και χαιρομαι ιδιαιτερα οταν μοιραζομαι ομορφες και καλοπροαιρετες συλλεκτικες κουβεντες.

Με εκτιμηση Νικόλας

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences