Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 08:38:47 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Τι προτιμάτε ως επένδυση;
Bullion Coins
Junk Silver Coins
Μπάρες-Rounds
Λίγο απ’ όλα

Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Επενδυτικές επιλογές  (Αναγνώστηκε 10769 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sksnpl
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351

Θάνος


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 03, 2018, 07:25:34 μμ »

Δεν ξέρω αν έχει τεθεί ξανά προς ψηφοφορίας για το ασημι, πάντως έχει ενδιαφέρον ως ζήτημα..
Δεκτό κάθε σχόλιο ή άποψη..
Αν πρέπει να προσθέσω ή να διορθώσω κατι μου το λέτε..





Υ.Γ. Συγχωρήστε με για την αμερικανιά “junk silver” αλλά δεν έβρισκα πως να το αποδώσω ορθά στην Ελληνική.
Καταγράφηκε
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 03, 2018, 07:49:21 μμ »

Φίλε να καταθέσω άποψη σαν επαγγελματίας;
Αυτό που βλέπω ειναι οτι ο καθένας με τον χαβά του. Έχω κάποιους αγοράζουν μπάρες μπαράκια κλπ.
Έχω έναν γέρο , ότι δίσκος , καντηλι , κουτάλι πιρούνι πέσει στα χέρια μου έχω εντολή να το κάνω γράνα 999 και να του το δώσω. Εκείνος τα βάζει σε κρασομπούκαλα και τα έχει μέσα στο σπίτι.
Έχω πελάτες που αγοράζουν 30δραχμα 20 δραχμα σαν τρελοί.
Έχω άλλους πάλι που έρχονται και αγοράζουν τα scrap στην τιμή spot.
Ποτέ δε μπόρεσα να καταλάβω τι παίζει.
για εμένα η καλύτερη επένδυση ειναι αυτή που δεν έχει premium και ρευστοποιήτε ΑΜΕΣΑ.
Καταγράφηκε
Theodorosp
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 315



Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 03, 2018, 07:55:06 μμ »


για εμένα η καλύτερη επένδυση ειναι αυτή που δεν έχει premium και ρευστοποιήτε ΑΜΕΣΑ.


Θα συμφωνήσω 100% με τον φιλο
Καταγράφηκε

sksnpl
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351

Θάνος


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 03, 2018, 07:59:35 μμ »

Να προσθέσω και τα κουταλομαχαιροπηρουνα στις επιλογές;  Γλώσσα
Καταγράφηκε
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 03, 2018, 09:28:27 μμ »

Να προσθέσω και τα κουταλομαχαιροπηρουνα στις επιλογές;  Γλώσσα
Ανετα φιλε..... κιλα ασημια μεσα στα σπιτια.
Καταγράφηκε
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 03, 2018, 10:42:25 μμ »

Μεγάλα νομίσματα υψηλής περιεκτικοτητας (0.8 και ανω), και από μικρά μόνο Παυλάκια 20δραχμα!
Εννοείται όλα τα Ελληνικα!
Με υπομονή και όσο πιο φθηνά τα βρεις! Μετά, μασουρια ανά ειδος, στην καβατζα και τα ξεχνας!
Καταγράφηκε
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 03, 2018, 11:13:11 μμ »

Μεγάλα νομίσματα υψηλής περιεκτικοτητας (0.8 και ανω), και από μικρά μόνο Παυλάκια 20δραχμα!
Εννοείται όλα τα Ελληνικα!
Με υπομονή και όσο πιο φθηνά τα βρεις! Μετά, μασουρια ανά ειδος, στην καβατζα και τα ξεχνας!
Καμμια αντιρρηση απλα φιλε εαν πεις να στοκαρεις ενα ικανο ποσον δε σου φτανει ενα δωματιο.
Καταγράφηκε
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 03, 2018, 11:31:49 μμ »

Ικανό ποσό τι εννοεις? 1/2 εκατομμυριο?
50kg ασημί έχει 22 χιλιάρικα! 50kg σημαίνει 12 κουτιά από κάψουλες εσπρέσο γεμάτες με παυλακια, ή 16 κουτιά νεσκαφε των 250 ml (κάνω κατανάλωση, δεν ξέρω αν φαινεται Σαρκασμός)
Σίγουρα πιάνει πολύ περισσότερο χώρο απ το χρυσο, όμως και το ασημακι είναι λατρεια! Κρατάς στο χέρι ένα 10δολλαρο ολυμπιακών 48gr και χαίρεται η ψυχή σου. Και έχεις και από τα κίτρινα εννοειται...
Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 03, 2018, 11:37:26 μμ »

Επιλεγμένα bullion coins με μεταπωλητική αξία.
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 04, 2018, 11:02:27 πμ »

Επέλεξα το πρώτο,γιατί μου αρέσει να τα βλέπω πάνω απο όλα.Δεν θεωρώ την κατοχή ασημιού επένδυση,περισσότερο για να "ευφραίνεται το οπτικό μου πεδίο"τα αγοράζω,και γιατί λόγω οικονομικής δυσπραγίας δεν μου αρέσει να αγοράζω ένα χρυσό κομμάτι κάθε χρόνο.(Οπως θα ήθελα).
Καταγράφηκε
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 04, 2018, 11:38:45 πμ »

Επιλεγμένα bullion coins με μεταπωλητική αξία.
Τα οποία εάν δεν βρεις τον ανάλογο πωλητή πάνε μέταλλο.
Δες εδώ μέσα ποσα επιλεγμένα bullion coins στήνονται επι μήνες και στο τέλος καταλήγουν πολύ χαμηλότερα.
Ο συλλεκτισμός σιγά σιγά στη χώρα μας φθήνει. Και όσο διαρκεί αυτή κατήφεια έτσι θα καταλήγουν αυτά.
Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 04, 2018, 01:17:48 μμ »

Επιλεγμένα bullion coins με μεταπωλητική αξία.
Τα οποία εάν δεν βρεις τον ανάλογο πωλητή πάνε μέταλλο.
Δες εδώ μέσα ποσα επιλεγμένα bullion coins στήνονται επι μήνες και στο τέλος καταλήγουν πολύ χαμηλότερα.
Ο συλλεκτισμός σιγά σιγά στη χώρα μας φθήνει. Και όσο διαρκεί αυτή κατήφεια έτσι θα καταλήγουν αυτά.

Τα λες σωστά αλλά αναφέρεσαι για την σημερινή οικονομική κατάσταση.
Επενδυτικά όμως που είναι και το θέμα μας ...περιμένεις.
Αν τώρα τα χρήματά σου είναι περιορισμένα και δεν έχεις την πολυτέλεια της αναμονής τότε καλλίτερα να τα φας σουβλάκια Σαρκασμός
Καταγράφηκε
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 04, 2018, 01:27:00 μμ »

Φίλε επένδυση σε ασήμι είναι ίσως το πιο σύντομο ανέκδοτο καθώς 10 και βάλε χρόνια ακούω για άνοδο κλπ κλπ και άνοδο δεν ειδα ουσιαστική ενώ ο χρυσός το τερμάτησε.
το ίδιο και η wall όπου συντηριτικά όποιος επένδυσε κέρδισε πολύ καλά ποσοστά.
Οστώσο για όλους εμάς που ασχολούμαστε με επενδύσεις , ειναι κανονας η άμεση ρευστοποίηση εάν κάτι δε πάει καλά. Και φυσικά αν πεις συντηριτικά να ρίξεις ένα 50άρι χιλιάρικα στο ασήμι σε φυσική μορφή , θα το δώσεις τον κόκκινο τον μάιο εκτός και εάν υπάρξει εκρητική ζήτηση σε πρωτοφανές επίπεδο.
Ενώ στη πλατφόρμα της SaxoBank χθες θέλησα να ρευστοποιήσω μερικές μετοχές της MMM , μέχρι να ταίσω τον σκύλο μου με το πάτημα ενός κουμπιού έγιναν καπνός. Και τα λεφτά στην Citibank Ναυτιλιακή εντός 2 εργασίμων.
Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 04, 2018, 02:38:57 μμ »

Φίλε επένδυση σε ασήμι είναι ίσως το πιο σύντομο ανέκδοτο καθώς 10 και βάλε χρόνια ακούω για άνοδο κλπ κλπ και άνοδο δεν ειδα ουσιαστική ενώ ο χρυσός το τερμάτησε.
το ίδιο και η wall όπου συντηριτικά όποιος επένδυσε κέρδισε πολύ καλά ποσοστά.
Οστώσο για όλους εμάς που ασχολούμαστε με επενδύσεις , ειναι κανονας η άμεση ρευστοποίηση εάν κάτι δε πάει καλά. Και φυσικά αν πεις συντηριτικά να ρίξεις ένα 50άρι χιλιάρικα στο ασήμι σε φυσική μορφή , θα το δώσεις τον κόκκινο τον μάιο εκτός και εάν υπάρξει εκρητική ζήτηση σε πρωτοφανές επίπεδο.
Ενώ στη πλατφόρμα της SaxoBank χθες θέλησα να ρευστοποιήσω μερικές μετοχές της MMM , μέχρι να ταίσω τον σκύλο μου με το πάτημα ενός κουμπιού έγιναν καπνός. Και τα λεφτά στην Citibank Ναυτιλιακή εντός 2 εργασίμων.


Πάλι σου λέω ότι μιλάς σωστά και συμφωνώ μαζί σου όσον αφορά τις επενδύσεις γενικότερα.
Εδώ όμως το θέμα αναφέρεται όπως και η ψηφοφορία για την προτιμότερη επένδυση σε ασήμι άσχετα εάν είναι η σωστότερη η όχι.
Καταγράφηκε
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 04, 2018, 04:51:59 μμ »

Νομιζω πως πρεπει να αποσαφηνιστει και να γινει διαχωρισμος του συλλεκτικου απο το επενδυτικο.
δηλαδη καποιος που αγοραζει λιρες ή πεντολιρα σιγουρα κανει επενδυση  διοτι οποιαδηποτε στιγμη τα εξαργυρωνει με το τρεχον χαρτονομισμα ( ευρω)  .
αλλα γνωμη μου ειναι πως η συλλογη γινεται τις περισσοτερες φορες απο νομισματικο- ιστορικο ενδιαφερον παρα για επενδυνση, διοτι εαν το δεις σαν επενδυση τοτε εισαι σιγουρα ΧΑΜΕΝΟΣ.
θεωρω φυσιολογικο (για εμενα) να περισσευουν σε αρκετο κοσμο 200-300 ευρω το χρονο και ετσι αυτα τα ποσα ειτε επενδυονται σε χρυσο (λιρες) ειτε γινονται αγορες συλλεκτικων νομισματων  τα οποια σε μια  εκτακτη αναγκη δεν προκειται να σου δωσουν πισω το χρημα που εδωσες.
τωρα οσον αφορα για το ασημι εαν καποιος δεν βιαζεται σιγουρα θα βγει κερδισμενος  σε ενα βαθος  τουλαχιστον 15- 20 ετων. (προσωπικη αποψη).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 04, 2018, 04:54:32 μμ από tasos26 » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences