Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 01:22:17 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Πόσο θα κλείσει η ουγγιά του χρυσού το 2018?
900€- - 3 (3.2%)
900-1000€ - 14 (14.9%)
1000-1100€ - 18 (19.1%)
1100-1200€ - 24 (25.5%)
1200-1300€ - 14 (14.9%)
1300-1400€ - 8 (8.5%)
1400€+ - 13 (13.8%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 93

Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 21
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Προγνωστικά Χρυσού 2018  (Αναγνώστηκε 75668 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1715



Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Μάιος 19, 2018, 01:14:24 μμ »

ο χρυσος οσο και το ασημι θα ανελθουν σε απολυτες τιμες ειτε εκφράζονται σε $ ειτε σε  €

αυτό είναι ΝΟΜΟΤΕΛΕΙΑΚΟ το θεμα είναι όταν ερθει εκεινη η χρονικη στιγμη ποσο χρυσο και ασημι θα εχεις στην κατοχή σου αλλα και με τι ακριβως θα το ανταλλάξεις(όχι φυσικα ολο) για να εκφρασεις την οικονομικη υπεροχη σου εναντι των υπολοιπων που θα ψαχνουν διακαως λιγο από κιτρινο και σταχτι μεταλλο    Κλείσιμο ματιού

αρα δεν είναι το ζητημα εάν θα εχω 2-3 κομματια περισσοτερα ή λιγοτερα αλλα τι θα αγοραζω με αυτά τα 2-3 κομματια όταν θα ερθει η ωρα τις <οικονομικης> κρισεως και παλι……….. Αναποφασιστικότητα

εχει λεχθει ότι στην πολυπαθη βενεζουελα σημερα με μια ουγγια ασημι εξασφαλίζεις τροφη για διάστημα 6 μηνων

οσο <τραβηγμενο> και αν εχει φτασει αυτό σαν πληροφορια σιγουρα θα εχει μια καποια βαση

οποτε μπορει καποιος να φανταστεί με ένα χρυσο νομισμα(ακομα και μικροτερο τις μιας ουγγιας) τι μπορει να κανει μεσα σε μια τετοια απαξιωμενη οικονομια  κοινωνια  αγορα  Άνεση

σαν επιλογο θα πω ότι καλες οι καρτελες με τις <απιαστες>  (και ας είναι και 1-2 λιγοτερες) το παν όμως είναι να μπορούμε να τις χαρουμε οσο ειμαστε εδώ αλλιως θα τα χαρουν οι κληρονομοι  Γλώσσα
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2018, 01:20:51 μμ από golden kostas » Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
bas
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Μάιος 19, 2018, 03:47:38 μμ »

Όπως και να το πάρουμε, ο χιουμοριστικός αφορισμός περί του αποκλειστικά επωφελούς χαρακτήρα της χρυσής λίρας (gold sovereign), δεν είναι καθόλου σίγουρος και ουδόλως αποκλείει μία έτερη ανάγνωση της ένδοξης ιστορίας της.

Το παραπάνω αφελές παραμυθάκι, με τους γραφικούς βασιλοπαππούδες, τις συμπαθέστατες βασιλοθειάδες και το πολυπόθητο.. χρυσό φλουρί τους, είναι ένα πρώτης τάξεως προκλητικό αφήγημα, προς τους αμέτρητους λαούς ανά την υφήλιο, που βασανίστηκαν απάνθρωπα και συνεχίζουν να αδικούνται και να δεινοπαθούν από την συγκεκριμένη γαλαζοαίματη οίκο/εταιρεία, ώστε αυτή να παράγει και να σωρεύει αδιαλείπτως ανά τους αιώνες, δύναμη και πλούτο. Όπερ μεθερμηνευόμενον, να «κόβει λίρες», σφετεριζόμενη δια της βίας και προς ίδιον όφελος, οτιδήποτε πολύτιμο παράγει ο πλανήτης.
Αν και αναμφίβολα μεγάλη η σαγήνη της λάμψης αυτού του χρυσού αντικειμένου, ας μην εθελοτυφλούμε, παραβλέποντας το φαύλο και ανήθικο υπόβαθρό του.

Διότι, φαινομενικά και μόνον, η λίρα (όπως όλα τα ανάλογα σύμβολα δύναμης-πλούτου) είναι φτιαγμένη από χρυσό και χαλκό. Το πλέον απαραίτητο συστατικό στην παραγωγή της (ενίοτε και στην διακίνησή της), είναι η ανθρώπινη εξαθλίωση.




Βασικά εγώ εννοούσα τις λίρες φέρουσες τα συγκεκριμένα πρόσωπα και όχι τους "ίδιους".

Κατά τα άλλα συμφωνώ.

Θα ήθελα δε να προσθέσω τα εξής :

Τα οξυμένα λαϊκά προβλήματα, όπως οι ελλείψεις σε υποδομές αντιπλημμυρικής και αντισεισμικής προστασίας, η υποβάθμιση στις εργατογειτονιές, το μολυσμένο περιβάλλον, οι σοβαρές ελλείψεις και τα χαράτσια σε Υγεία - Πρόνοια, είναι η άλλη όψη της επίθεσης του κεφαλαίου στα εργασιακά δικαιώματα, στους μισθούς και τις συντάξεις, με στόχο την ανάκαμψη της ανταγωνιστικότητας και της κερδοφορίας του.

Και θα ήταν παράλειψη να μην επισημάνω οτι :

Η προσπάθεια που καταβάλλεται από τις πολιτικές δυνάμεις που είναι απόλυτα ταυτισμένες με τα κεφαλαιοκρατικά συμφέροντα, είτε λειτουργούν συμπληρωματικά σε αυτά, υιοθετώντας στην ουσία απολογητικές για το σύστημα θεωρίες και πολιτικές, στοχεύει στην παρερμηνεία του περιεχομένου και των χαρακτηριστικών της κρίσης, που αντιμετωπίζει το καπιταλιστικό σύστημα στις μέρες μας.
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Μάιος 19, 2018, 07:08:43 μμ »

gemuncey23+bas τα ειπαν ολα. Δεν εχω να προσθεσω τιποτε αλλο.
Τα σεβη μου για τις αποψεις κ τον τροπο σκεψης σας κυριοι συμφωνω απολυτα (περιεργο να συμφωνω εγω με τον κυριο Μπαμπη!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο)


Καταγράφηκε

VENCEREMOS
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Μάιος 20, 2018, 06:42:15 μμ »

Όπως και να το πάρουμε, ο χιουμοριστικός αφορισμός περί του αποκλειστικά επωφελούς χαρακτήρα της χρυσής λίρας (gold sovereign), δεν είναι καθόλου σίγουρος και ουδόλως αποκλείει μία έτερη ανάγνωση της ένδοξης ιστορίας της.

Το παραπάνω αφελές παραμυθάκι, με τους γραφικούς βασιλοπαππούδες, τις συμπαθέστατες βασιλοθειάδες και το πολυπόθητο.. χρυσό φλουρί τους, είναι ένα πρώτης τάξεως προκλητικό αφήγημα, προς τους αμέτρητους λαούς ανά την υφήλιο, που βασανίστηκαν απάνθρωπα και συνεχίζουν να αδικούνται και να δεινοπαθούν από την συγκεκριμένη γαλαζοαίματη οίκο/εταιρεία, ώστε αυτή να παράγει και να σωρεύει αδιαλείπτως ανά τους αιώνες, δύναμη και πλούτο. Όπερ μεθερμηνευόμενον, να «κόβει λίρες», σφετεριζόμενη δια της βίας και προς ίδιον όφελος, οτιδήποτε πολύτιμο παράγει ο πλανήτης.
Αν και αναμφίβολα μεγάλη η σαγήνη της λάμψης αυτού του χρυσού αντικειμένου, ας μην εθελοτυφλούμε, παραβλέποντας το φαύλο και ανήθικο υπόβαθρό του.

Διότι, φαινομενικά και μόνον, η λίρα (όπως όλα τα ανάλογα σύμβολα δύναμης-πλούτου) είναι φτιαγμένη από χρυσό και χαλκό. Το πλέον απαραίτητο συστατικό στην παραγωγή της (ενίοτε και στην διακίνησή της), είναι η ανθρώπινη εξαθλίωση.




Βασικά εγώ εννοούσα τις λίρες φέρουσες τα συγκεκριμένα πρόσωπα και όχι τους "ίδιους".

Κατά τα άλλα συμφωνώ.

Θα ήθελα δε να προσθέσω τα εξής :

Τα οξυμένα λαϊκά προβλήματα, όπως οι ελλείψεις σε υποδομές αντιπλημμυρικής και αντισεισμικής προστασίας, η υποβάθμιση στις εργατογειτονιές, το μολυσμένο περιβάλλον, οι σοβαρές ελλείψεις και τα χαράτσια σε Υγεία - Πρόνοια, είναι η άλλη όψη της επίθεσης του κεφαλαίου στα εργασιακά δικαιώματα, στους μισθούς και τις συντάξεις, με στόχο την ανάκαμψη της ανταγωνιστικότητας και της κερδοφορίας του.

Και θα ήταν παράλειψη να μην επισημάνω οτι :

Η προσπάθεια που καταβάλλεται από τις πολιτικές δυνάμεις που είναι απόλυτα ταυτισμένες με τα κεφαλαιοκρατικά συμφέροντα, είτε λειτουργούν συμπληρωματικά σε αυτά, υιοθετώντας στην ουσία απολογητικές για το σύστημα θεωρίες και πολιτικές, στοχεύει στην παρερμηνεία του περιεχομένου και των χαρακτηριστικών της κρίσης, που αντιμετωπίζει το καπιταλιστικό σύστημα στις μέρες μας.

Αγαπητέ «bas»,

Και εγώ για την χρυσή λίρα καθευατή ως αντικείμενο μίλησα (πως το συγκεκριμένο νόμισμα ενσωματώνει και αποπνέει την αθλιότητα, των επ’ αυτού εικονιζομένων κατασκευαστών του). Ξεκάθαρα!

Επίσης, θα είχα παραβλέψει τα -δήθεν σχετικά/συμπληρωματικά προς το θέμα μου- ειρωνικά σχόλιά σας, αν ήταν τουλάχιστον συλλογισμοί εμπνευσμένοι από εσάς τον ίδιον.
Διότι πρώτη φορά απαντά κάποιος σε σχόλιό μου, με «copy paste» αποσπάσματα από την αρθογραφία της εφημερίδας «Ριζοσπάστης».

Εάν κύριε «bas» ήταν πραγματικά ειλικρινής η εκ προοιμίου δήλωσή σας, πως «κατά τα άλλα» συμφωνείτε μαζί μου, προς τί η συνδρομή της συντακτικής ομάδας του.. Ριζοσπάστη;

Παραθέτω εν συνεχεία τις πηγές σας, αφού εσείς παραλείψατε να το πράξετε:

https://www.rizospastis.gr/story.do?id=9847787
https://www.rizospastis.gr/story.do?id=5065065






Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Μάιος 20, 2018, 06:46:45 μμ »

gemuncey23+bas τα ειπαν ολα. Δεν εχω να προσθεσω τιποτε αλλο.
Τα σεβη μου για τις αποψεις κ τον τροπο σκεψης σας κυριοι συμφωνω απολυτα (περιεργο να συμφωνω εγω με τον κυριο Μπαμπη!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο)


Έχω εγώ όμως να προσθέσω κάτι επιπλέον, αγαπητέ μας κύριε Δημήτριε/διαχειριστή, με δεδομένα τα σέβη σας προς αμφοτέρους (εμού και του φίλτατου «bas»), για τον τρόπο σκέψης μας.

Επειδή και ένα παιδάκι θα μπορούσε να αντιληφθεί το ειρωνικό ύφος της απάντησης του φίλου «bas», προς την άποψή μου για την χρυσή λίρα (διότι ο κύριος αυτός, παρέθεσε δύο -παντελώς άσχετα προς το θέμα- τσιτάτα, κάνοντάς τα «copy paste» από την αρθογραφία της εφημερίδας «Ριζοσπάστης»*, με προφανή σκοπό να τα συσχετίσει υφολογικώς με τα γραφόμενά μου), δύο είναι οι πιθανές εκδοχές που δικαιολογούν τα -προς αμφοτέρους- θετικά σας σχόλια.

Ή είστε εξαιρετικά αφελής ώστε να μην αντιλαμβάνεσθε το προφανές ή επικροτείτε την ειρωνία, ειρωνευόμενος ευκαιριακά κι’ εσείς ο ίδιος. Δεν αποκλείω βέβαια και την περίπτωση συνδυασμού αυτών των 2 εκδοχών..

Έτερη ερμηνεία που να δικαιολογεί την στάση σας αγαπητέ, δυστυχώς δεν υφίσταται.

*
https://www.rizospastis.gr/story.do?id=9847787
https://www.rizospastis.gr/story.do?id=5065065


Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Μάιος 20, 2018, 10:53:11 μμ »

Ειλικρινα κυριε Μπαμπη δεν πιστευω πως ο bas ειρωνευτηκε. Ας μας το πει ο ιδιος. Δημοσια ξαναλεω πως συμφωνω απολυτα με τις αποψεις σας κ εαν ειναι αυτες κ οι αποψεις του bas επισης.
Ριζοσπαστη δεν διαβαζω οποτε θα μου ηταν αδυνατο να γνωριζω οτι ηταν copy paste
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Μάιος 21, 2018, 03:25:15 μμ »

Ειλικρινα κυριε Μπαμπη δεν πιστευω πως ο bas ειρωνευτηκε. Ας μας το πει ο ιδιος. Δημοσια ξαναλεω πως συμφωνω απολυτα με τις αποψεις σας κ εαν ειναι αυτες κ οι αποψεις του bas επισης.
Ριζοσπαστη δεν διαβαζω οποτε θα μου ηταν αδυνατο να γνωριζω οτι ηταν copy paste

Κύριε διαχειριστά,

Τί να μας πει και τί ακριβώς να παραδεχθεί ο κύριος «bas»; Ότι ο Ήλιος βγαίνει από την ανατολή;
Χρήζουν επιβεβαίωσης τα αυτονόητα κύριε «cat»;

Διότι είναι.. ηλίου φαεινότερον κύριε συντονιστά, πως τα -ασυνάρτητα προς το θέμα που έθιξα- γραφόμενα του κυρίου «bas» είναι copy paste από διάφορα άρθρα του Ριζοσπάστη και εξυπηρετούν την ειρωνία και μόνον αυτήν. Τα σχετικά link που παρέθεσα, αποτελούν αδιάψευστο μάρτυρα. Τώρα λοιπόν το γνωρίζετε (εκτός και αν κάποιο -υποφαινόμενο από τα λεγόμενά σας-  είδος αλλεργίας προς την συγκεκριμένη εφημερίδα, σας αποτρέπει ακόμα και από το.. άνοιγμα των link).

Σημειώνω δε, πως αν και του έχω ήδη απευθύνει δημοσίως σχετικό ερώτημα, ο κύριος τηρεί σιγήν ιχθύος.
Αν και η σιωπή συνήθως ταυτίζεται με τον χρυσό, ενίοτε υποδηλώνει ενοχή και αδυναμία επιχειρημάτων..
Ας απαντήσει λοιπόν ο φίλος «bas», αναλαμβάνοντας την ευθύνη των λόγων του και ας παραδεχθεί ευθαρσώς την ξεκάθαρη ειρωνία που θέλησε -με αυτόν τον ατυχή τρόπο- να μου απευθύνει.

Εν αναμονή της διευκρινίσεωςς του κυρίου «bas», και εφόσον κύριε συντονιστά, επιμένετε να μην εντοπίζετε την ειρωνία του, σας θέτω το ακόλουθο ερώτημα:
Πώς άραγε, σχετίζεται κατά την αντίληψή σας, η διατυπωμένη άποψή μου για την λίρα, με την απάντηση/αναφορά του στις «..ελλείψεις σε υποδομές αντιπλημμυρικής και αντισεισμικής προστασίας..»


Παράκληση:
Ας διατηρήσουμε αγαπητέ κύριε συντονιστά, ένα στοιχειώδες επίπεδο σοβαρότητας, ειλικρίνειας και αξιοπιστίας..


Καταγράφηκε
bas
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Μάιος 21, 2018, 06:25:45 μμ »

"Κατηγορούμενε απολογήσου.Τί έχεις να δηλώσεις;"
"Ένοχος Κύριε Πρόεδρε !!!"

(Από που να αρχίσω και που να τελειώσω τώρα.....oh well....)

Ομολογώ οτι ήταν ένα "στιγμιαίο λάθος" (ευτυχώς όχι σαν του Πασχάλη).
Ήταν μια στιγμή αδυναμίας, έλλειψης έμπνευσης, κατέφυγα στην "πηγή" για quick answers.
Ιδού το έγκλημά μου.Πως μερικοί τεκμαίρουν εκ τούτου πρόθεση ειρωνείας it's beyond me.
Μπορώ να κατηγορηθώ για λογοκλοπή ίσως.Copyright infringement.
Η απλώς lazy writing που λέει και ο deadpool  στην ταινία.

Παράθεση
ένα πρώτης τάξεως προκλητικό αφήγημα, προς τους αμέτρητους λαούς ανά την υφήλιο, που βασανίστηκαν απάνθρωπα και συνεχίζουν να αδικούνται και να δεινοπαθούν από την συγκεκριμένη γαλαζοαίματη οίκο/εταιρεία, ώστε αυτή να παράγει και να σωρεύει αδιαλείπτως ανά τους αιώνες, δύναμη και πλούτο. Όπερ μεθερμηνευόμενον, να «κόβει λίρες», σφετεριζόμενη δια της βίας και προς ίδιον όφελος, οτιδήποτε πολύτιμο παράγει ο πλανήτης.

Σόρρυ αλλά εσείς φταίτε !!! Αμολάτε φόρα παρτίδα NLP trigger words και μετά απορείτε που το θύμα (ναι θύμα Κύριε πρόεδρε) έγινε Manchurian candidate και εκτέλεσε εντολές (ευτυχώς δεν σκότωσα κανέναν όπως στην ταινία) !!!
Πως έφτασα στον Ριζοσπάστη ούτε που το κατάλαβα.Ούτε και ο Liev Schreiber.

Παράθεση
Επειδή και ένα παιδάκι θα μπορούσε να αντιληφθεί το ειρωνικό ύφος της απάντησης του φίλου «bas», προς την άποψή μου για την χρυσή λίρα

Αν εσείς θεωρείτε οτι η άποψή σας είναι για παιδιά, συ είπας, εγώ όχι.

Παράθεση
παρέθεσε δύο -παντελώς άσχετα προς το θέμα- τσιτάτα, κάνοντάς τα «copy paste» από την αρθογραφία της εφημερίδας «Ριζοσπάστης»*, με προφανή σκοπό να τα συσχετίσει υφολογικώς με τα γραφόμενά μου

Άσχετα προς το θέμα αλλά υφολογικώς συσχετισμένα ;something doesn't add up here που θα έλεγε και ο DP.....
Δεν τα συσχέτισα εγώ πάντως...ήταν ηδη από μόνα τους....
Και εν πάσει περιπτώσει πως ήταν άσχετα προς το θέμα ;
Γράφει ποτέ ο Ριζ/στης άσχετα ;100 χρόνια τα ίδια σχετικά.
Μετά από τόσα χρόνια πρέπει να είναι σχετικά δεν εξηγείται αλλιώς.

Και "τσιτάτα" ;Γράφει ποτέ ο Ριζ/στης "τσιτάτα"
Ποιό ακριβώς ήταν το τσιτάτο ;
Είδατε πουθενά να γράφει για :

Ντιρεκτίβες των Βρυξελλών,
Έξω οι βάσεις του θανάτου,
Φονιάδες των λαών αμερικάνοι,
ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο ; (ουπς σόρι αυτό το πρόλαβε άλλος)

Όχι βέβαια (είχε άλλα).

Παράθεση
Εάν κύριε «bas» ήταν πραγματικά ειλικρινής η εκ προοιμίου δήλωσή σας, πως «κατά τα άλλα» συμφωνείτε μαζί μου, προς τί η συνδρομή της συντακτικής ομάδας του.. Ριζοσπάστη;

Πως η συνδρομή της "συντακτικής ομάδας του.. Ριζοσπάστη" δημιουργεί υποψίες ανειλικρίνειας...ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω...

Παράθεση
Τί να μας πει και τί ακριβώς να παραδεχθεί ο κύριος «bas»; Ότι ο Ήλιος βγαίνει από την ανατολή;
Χρήζουν επιβεβαίωσης τα αυτονόητα κύριε «cat»;

Τοπαμε, δεν τοπαμε ; "Ένοχος κύριε Πρόεδρε"
(Τίποτα δεν είναι αυτονόητο αν δεν το επικυρώσει το πολιτιμπιρο, δείτε και το death of stalin)


Παράθεση
ασυνάρτητα προς το θέμα που έθιξα- γραφόμενα του κυρίου «bas» είναι copy paste από διάφορα άρθρα του Ριζοσπάστη και εξυπηρετούν την ειρωνία και μόνον αυτήν.

Ασυνάρτητα αλλά υφολογικώς συσχετισμένα και που οδήγησαν και στην πηγή.Αρα κάτι σας θύμισαν.
Άρα μόνο ασυνάρτητα δεν ήταν.

Ειρωνεία ; Περκε ειρωνεία ; (Το παρόν κείμενο εξαιρείται)

Παράθεση
Τώρα λοιπόν το γνωρίζετε (εκτός και αν κάποιο -υποφαινόμενο από τα λεγόμενά σας-  είδος αλλεργίας προς την συγκεκριμένη εφημερίδα, σας αποτρέπει ακόμα και από το.. άνοιγμα των link).

Jesus Christ και ΟΜG !!!
Πάλι τα ίδια ;
Αντικομ#####στική "αλλεργία" ; Yeah, you'd wish !!!
(BTW τι έιναι αυτή η αλλεργία που δεν περνάει με Clarityne,Zirtek,xozal,aerius, dexa-rhinaspray, poulmicort, bilaz και δεν συμμαζεύται Κλείσιμο ματιού

H υπόθεση αυτή στην Ελλάδα έληξε το 1974.
Νομιμοποιήθηκε, αποηρωοποιήθηκε, έκανε ένα εκλογικό downsizing (καλή ταινία και αυτή να την δείτε) μετά διασπάστηκε ήρθε στα ισα του (που δεν έχει και καμμιά όρεξη να τα αυξήσει, για να πάθει οτι οι "άλλοι", χαζούς τους έχετε Κλείσιμο ματιού
Μεγαλύτερο κακό στο Κ.Κ.Ε. από τον Κ.Κ. Α' δεν μπορεί να κάνει κανέις, έχει λήξει αυτή η υπόθεση.

Τώρα διεθνώς έχει λήξει από το 1989.
Απο το ανατολικό Βερολίνο πηδούσαν στο δυτικό.
Not vice versa.End of story.

Παράθεση
Σημειώνω δε, πως αν και του έχω ήδη απευθύνει δημοσίως σχετικό ερώτημα, ο κύριος τηρεί σιγήν ιχθύος.
Αν και η σιωπή συνήθως ταυτίζεται με τον χρυσό, ενίοτε υποδηλώνει ενοχή και αδυναμία επιχειρημάτων..

'H απλώς δεν ήθελα να μπω στον κόπο να απαντήσω και να κλιμακώσω την κατάσταση (which i hope i won't, but i think it will, inevitably).
"Ενοχή και αδυναμία επιχειρημάτων".....ROFLMAO.....

Παράθεση
Εν αναμονή της διευκρινίσεωςς του κυρίου «bas», και εφόσον κύριε συντονιστά, επιμένετε να μην εντοπίζετε την ειρωνία του, σας θέτω το ακόλουθο ερώτημα:

Είπαμε "ένοχος κύριε Πρόεδρε"
Με 50 ραβδισμούς είμαστε εντάξει ;

Παράθεση
Πώς άραγε, σχετίζεται κατά την αντίληψή σας, η διατυπωμένη άποψή μου για την λίρα, με την απάντηση/αναφορά του στις «..ελλείψεις σε υποδομές αντιπλημμυρικής και αντισεισμικής προστασίας..»

Στην Μάνδρα έγινε της κακομοίρας από τις πλημμύρες.
Επίσης στην Θεσσαλονίκη κλείνουν φέτος 40 χρόνια από τους σεισμούς του 1978.

Και δεν υπάρχει ανάγκη αντιπλημμυρικής και αντισεισμικής προστασίας ;

Ουφ.....κουράστηκα-βαρέθηκα να γράφω.

P.S.Get a sense of humor....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 21, 2018, 06:35:31 μμ από bas » Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Μάιος 21, 2018, 10:28:12 μμ »

Τι έγινε βρε παιδιά; Βρέθηκε καμιά κρυμμένη μελέτη του Ιονέσκο και την διαβάζουμε- κατ'αποκλειστικότητα-  αποσπασματικά;   Γλώσσα
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Μάιος 23, 2018, 01:43:10 μμ »

ναι εχει δικιο ο bas εχει ληξει αυτη η ιστορια με τους κομ#####στες..παει.....

...ρωτα τους εφοπλιστες..

gemuncey23..ποση ωρα να εψαχνες στον ριζοσπαστη? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο..σορυ το'' σκεφτομαι και διαβαζω''...... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
και σου χω για το πετο για τα 100 χρονια του κκε ενα pin συλλεκτικο

Καταγράφηκε
kanellop
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 327


Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Μάιος 23, 2018, 05:45:40 μμ »

Σας Χαιρετώ.

Θέλω να πώ ότι,

έχω κάποια νέα από εδώ:

http://www.capital.gr/me-apopsi/3293977/auxisi-tou-xreous-15-dis-to-1o-trimino-2018

Τετάρτη, 23-Μαϊ-2018 00:04

Αύξηση του χρέους €15 δισ. το 1ο τρίμηνο 2018

Του Δημήτρη Γκιόκα

Πρωτοφανής εκτόξευση του χρέους κεντρικής διοίκησης καταγράφεται στο 1ο τρίμηνο 2018, με βάση τα πρόσφατα δημοσιευμένα στοιχεία του ΟΔΔΗΧ. Το συνολικό χρέος έχει αυξηθεί σε 3 μήνες από €329 δισ. σε €344 δισ.

 Η κυβέρνηση προχωρά σε μεγάλο εσωτερικό δανεισμό για να χτίσει το περίφημο "μαξιλάρι" ασφαλείας, σκουπίζοντας κυριολεκτικά τα αποθεματικά περιφερειών, δήμων και φορέων του ευρύτερου δημόσιου τομέα. Από τις αρχές του 2017 έχει δανειστεί επιπλέον €12 δισ. σε μορφή repos, τα οποία στο σύνολό τους αγγίζουν τα €23 δισ.

Επίσης ο εξωτερικός δανεισμός της χώρας εμφανίζεται εξίσου αυξημένος κατά €7 δισ. σε σχέση με το τέλος του 2016. Τα περισσότερα χρήματα ελήφθησαν για αποπληρωμή των ληξιπρόθεσμων οφειλών του δημοσίου και επιστροφές φόρων.

Θα διερωτηθεί όμως κάποιος: Η χώρα κατέγραψε το 2017 αρχικό πρωτογενές πλεόνασμα €8 δισ. Γιατί τότε η κυβέρνηση δανείζεται για να αποπληρώσει τις ληξιπρόθεσμες οφειλές και μάλιστα την ίδια στιγμή δημιουργεί καινούριες; Πού πάνε τα χρήματα του πλεονάσματος;

Τα χρήματα του πλεονάσματος διοχετεύονται ως εξής:

1. Πληρωμή τόκων

2. Μοίρασμα επιδόματος στο τέλος του έτους

3. Ρουσφετολογικές προσλήψεις στο δημόσιο. 60.000 προσλήψεις έχουν γίνει την τελευταία 3ετία, οι περισσότερες εκτός ΑΣΕΠ. 210 νέοι δημόσιοι οργανισμοί – φαντάσματα έχουν δημιουργηθεί για να παρκάρουν τους διορισμένους κομματικούς φίλους των ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ. Ως συνέπεια, το κόστος μισθοδοσίας αναμένεται στα τέλη του 2018 αυξημένο κατά €1 δισ. σε σχέση με τις αρχές του 2015.

4. Ό,τι περισσέψει πάει ως "μαξιλάρι", σε περίπτωση που η επικείμενη έξοδος στις αγορές αντιμετωπίσει δυσκολίες.

Η εξέλιξη του δημόσιου χρέους από το 2014 μέχρι σήμερα αποτυπώνεται στον παρακάτω πίνακα.

http://www.minfin.gr/web/guest/deltia-demosiou-chreous

Η εποχή του φθηνού χρήματος φτάνει στο τέλος της. Τα ευρωπαϊκά επιτόκια αναμένεται σύντομα να αυξηθούν, το ευρώ έχει ανατιμηθεί, η τιμή του πετρελαίου σχεδόν διπλασιάστηκε σε ένα χρόνο, ενώ οι γεωπολιτικές εξελίξεις προξενούν ανησυχία. Σε όλα αυτά έρχεται να προστεθεί ως αστάθμητος παράγοντας η Ιταλία, που μπορεί να παρασύρει αρνητικά τα ελληνικά ομόλογα.

Σε αυτό το μη ευνοϊκό διεθνές οικονομικό περιβάλλον, η κυβέρνηση για μικροπολιτικούς επικοινωνιακούς λόγους απορρίπτει την ασφάλεια της προληπτικής γραμμής.

Αυτή η επιλογή θα είχε νόημα αν η Ελλάδα έβγαινε πραγματικά από το μνημόνιο, χωρίς ένα αυστηρό πλαίσιο εποπτείας να τη συνοδεύει. Τη στιγμή όμως που η κυβέρνηση έχει υπογράψει μείωση συντάξεων, αφορολόγητου, υψηλά πλεονάσματα και αναμένεται να δεχθεί στο μέλλον 3μηνους αυστηρούς ελέγχους από την Τρόικα, η άρνηση της προληπτικής γραμμής αποτελεί εγκληματική επιλογή.

Η απάντηση στο ερώτημα γιατί οι κυβερνώντες θέτουν αψήφιστα τη χώρα σε μελλοντικό κίνδυνο, δόθηκε από τον κ. Καμμένο στο τελευταίο υπουργικό συμβούλιο: μετά τις εκλογές ας γίνει ό,τι θέλει.

* Ο κ. Δημήτρης Γκιόκας είναι Οικονομολόγος, μέλος της Δημοκρατικής Ευθύνης

dimitrisgiokas.blogspot.gr

Twitter: @GiokasDimitris, Facebook: Δημήτρης Γκιόκας

-----

Γιώργος Κανελλόπουλος.
Καταγράφηκε
bas
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Μάιος 23, 2018, 06:42:43 μμ »

Σας Χαιρετώ.

Γιώργος Κανελλόπουλος.

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας αγαπητέ μου.
Αυτήν την φορά θα μας καλύψει η Κίνα.
Που έχει κομ#####σμό.
Καπιταλιστικό κομ#####σμό.
Ή μάλλον κομ#####στικό καπιταλισμό.
Τελοσπάντων αυτό που έχει, οτι έχει, είναι bertheway η κατάσταση....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 23, 2018, 06:47:47 μμ από bas » Καταγράφηκε
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1715



Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Μάιος 23, 2018, 09:13:52 μμ »

στις τελευταίες αναρτησεις μελων στο παρον θεμα το μονο που δεν βλεπω ειναι τα προγνωστικα για το που θα κινηθεί ο χρυσος  Αναποφασιστικότητα

ο ενας προσπαθει να κανει πολιτικη προπαγανδα μεσω capital, καποιει αλλοι βλεπουν κομ#####στικα φαντάσματα λες και είναι κυπατζιδες τις δεκαετιας του '70  Λύπη

μονο για το game of love δεν εχει γραφτει κατι ακομα  Απορία

ομως μην ειμαι τοσο επικριτικος ας κανω εγω μια αρχη παραθετοντας το πιο κατω βιντεο
αρκετα φρεσκο


https://www.youtube.com/watch?v=-HHps-Vp8c4

Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 958



Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Μάιος 23, 2018, 09:26:51 μμ »

στις τελευταίες αναρτησεις μελων στο παρον θεμα το μονο που δεν βλεπω ειναι τα προγνωστικα για το που θα κινηθεί ο χρυσος  Αναποφασιστικότητα

Τα διεθνή site δίνουν προγνωστικά για 1135 ευρώ η ουγγιά στα τέλη Ιουνίου
Καταγράφηκε
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1715



Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Μάιος 23, 2018, 09:30:02 μμ »

στις τελευταίες αναρτησεις μελων στο παρον θεμα το μονο που δεν βλεπω ειναι τα προγνωστικα για το που θα κινηθεί ο χρυσος  Αναποφασιστικότητα

Τα διεθνή site δίνουν προγνωστικά για 1135 ευρώ η ουγγιά στα τέλη Ιουνίου

αρα πιστεουν σε ανοδο του χρυσου ή καλυτερα σε πτωση του € μιας και όπως γραφω «Ο χρυσός είναι χρήμα και τίποτα άλλο.» Άνεση
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 21
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences