Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:41:37 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: πληροφοριες για κασετινα  (Αναγνώστηκε 6671 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 01:01:22 πμ »

να σαι καλα φιλε μου!! Νικο με λενε! Κλείσιμο ματιού

ποτε δενε ειναι αργα για να ξεκινησεις μια συλλογη... το μονο που μπορει να το βλαψει δεν ειναι τα χρονια που εχουμα αλλα το παθος που μπορει να φυγει... οποτε.. κατι κανουμε για να κραταμε την φλογα αναμμενη! και αυτο ειναι το ταξιδι στο ονειρο! Χαμόγελο

αυτο δεν κανουμε πραγματικα;; ενα ταξιδι αναμεσα στα ονειρα και την ιστορια... σαν να μπαινουμε σε μια αορατη μηχανη του χρονου κρτωντας ενα παλιο νομισμα... ειτε ψαχνωντας γι αυτο να βρουμε πληροφοριες!  να μαθουμε... γιατι κοπηκε.. απο ποιον... που... ποις μπορει να το επιασε...

κρατωντας καποδιστρια... μπορει να σε διαπερασει ριγος... εχωντας στα χερια σου το πρωτο νομισμα της ελλαδος! ενα νομισμα που μπορει ο Κυβερνητης να το επιασε στα χερια του... που μπορει ενας ηρωας της επαναστασης.. γνωστος η αγνωστος.. μεγαλος ή απλος στρατιωτης για την ελευθερια.. πληρωσε με αυτο... σκεφτεσαι οτι το μεταλλο ειναι απο κανονια! οπλα που σκοτωναν... οπλα εχθρικα ή οχι... που παροπλιστηκαν αλλ εξυπηρετησαν την ειρηνη.... και αυτο γιατι με το μεταλλο τους... φτιαχτηκε το νομισμα.... καποιοι ανθρωποι τοτε... εκαναν κατι πολυ σπανιο... πηραν θανατο και το εκαναν τεχνη!! γιατι το νομισμα ειναι ενα μικρο εργο τεχνης στην τζεπη μας! ποσες φορες εγινε αυτο;; ελαχιστες στην ιστορια του ανθρωπου!! βλεπεις τον φοινικα πανω να αντανακλα τα ονειρα και τις ελπιδες ενος εθνους... ενος λαου που περασε τοσα.. και προτιμησε σε πολλες περιπτωσεις να πεθανει ελευθερος παρα να ζησει και παλι στην σκλαβια!
και αυτο οχι μονο σε φοινικες.. αλαλ και σε ολα τα νομισματα... οθωνες, γεωργιους.. νομισματα του 1926, του 30, του 50 του 60... μεχρι και τα σημερινα!! βλεπεις καλες και ασχημες στιγμες της ισοριας ενος εθνους...  ενος λαου.. μιας χωρας... κι αν δεν τις ξερεις... μαθαινεις ψαχνοντας!! σκεψου για την ελλαδα... την προσπαθεια να μεγαλωσει το κρατος.. να ελευθερωθουν κι αλλες περιοχες με ελληνες...  αλλα βλεπεις και κακες στιγμες.. σκεφτεσαι μαυρες σελιδες ταπεινωσης... ηττας... καταστροφης.. εμφυλιου... ή και κανονικου πολεμου...
σε ποσους περασε απο το μυαλο.. πιανοντας ενα νομισμα του 1926.... για σκεψου... αυτο το ειχαν και οι φανταροι μας στο μετωπο... με αυτο προσπαθουσε να ζησει η γιαγια ή η μανα μου τα παιδια της... αυτο το εκρυψαν για να κανουν αντισταση οι απλοι πολιτες.. οταν βγηκε η φημη οτι οι γερμανοι τα επερναν και τα ελιωναν για να τα κανουν σφαιρες... (εχω δει σε ντοκυμαντερ... να δειχνουν οστα ελληνων στην αλβανια που μαζεψαν ή βρηκαν πολιτες εκει.. και στις τσεπες υπηρχαν κερματα του 1926!!!).

αυτο ειναι το ταξιδι το καλυτερο!!! αυτο ειναι η συλλογη... μια συλλογη με αναμνησεις και ιστορια.. μεσα απο μικρους μεταλικους δισκους.... που λεγονται νομισματα! Χαμόγελο

το νομισμα και η συλλογη δεν ειναι μονο αριθμοι και νουμερα... ποσα κοπηκαν, ποτε, και ποια η αξια του... ουτε το τι μεταλλο ειναι... ειναι κι αλλα πραγματα... ειναι μια μαγεια.. μια δυναμη που σε κερδιζει.. και εκτος απο την χαρα τη αποκτησης του κερματος... σου χαριζει αν το θελεις κι εσυ.. και την γνωση!

ξερω με απιασε το ρομαντικο μου! χαχαχαχαχα ισως ειναι και η μερα σημερα.... που γιορταζουμε .... ενω ειμαστε και παλι... υπο κατοχη...  οικονομικη αυτη τη φορα.. ποιο δυσκολη και ποιο υπουλη αφου δεν βλεπουμε καθαρα τον εχθρο για να τον αντιμετοπισουμε....
Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 579


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 10:03:12 μμ »

Ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ στον Νικολα η ΝΜS
Φανης-Ι
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 10:06:04 μμ »

Μπράβο και από εμένα στο Νίκο.... μας ταξίδεψε πάλι.
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 10:17:46 μμ »

Νικο  μπραβο σου ζωγραφισες παλι Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 10:20:19 μμ »


θα σου πω παραδειγμα... τα 2 πρωτα μου νομισματα... που δοθηκαν στην μητερα μου γιαν α μου τα δωσει οταν μεγαλωνα λιγο.. μιας και ημουν μολις 3 χρονων... παραμονη χριστουγεννων του 1978 ή 1979! εγω ελεγα τα καλαντα μεσα στο Μιμικα το πλοιο πηγαινωντας για την Λερο..απ οπου ειναι η μητερα μου.. και μια κυρια απ οτην κυπρο που μιλουσε με την μητερα μου.. της εδωσε 2 κερματα των 5 μιλς της κυπρου... οχι ακυκλοφορητα... απο το πορτοφολι της! απλα για να την θυμωμαστε!

κρίμα που δεν ήτανε πιο παλιά ίσως σου έδινε 2 πιάστρες του 1931 εκεί να δεις αν θα την θυμώσουν  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 11:46:30 μμ »

να σται καλα παιδια!!

χαχαχα φιλε Kypronumis... αν περνουσαν... τοτε.. θα ειχα την ηλικια του πατερα μου...  αλλα ναι... οντως... Κλείσιμο ματιού

παντως την θυμαμαι σαν σκια.. μια θολη αναμνηση... μια καλη γυναικα.. (καλη της ωρα οπου να ειναι)... που με το μικρο της δωρο... ξεκινησα το ταξιδι μου.... κι εγινα συλλεκτης! Χαμόγελο

τα 5 μιλς ειναι του 1963 και του 1971... Χαμόγελο τα υπεραγαπω τα κερματακια αυτα! Χαμόγελο

Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 11:47:28 μμ »

Νικο  μπραβο σου ζωγραφισες παλι Μεγάλο χαμόγελο

Ωπα!! Χρονια πολλα Δημητρη!!! εστω και καθυστερημενα! οτι επιθυμεις φιλε μου!!
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 11:56:51 μμ »

Νικο εγω κρατάω την γιορτη σαραντα μερες οποτε μεσα εισαι Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο.  Ευχαριστω Νικο συνέχισε ετσι.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences