Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 05:33:05 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: πληροφοριες για κασετινα  (Αναγνώστηκε 6794 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
αλεν
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 27, 2012, 05:12:14 μμ »

ξερει καπιος χρονολογιες και ποσοτιτες που εχει Χαμόγελο
και τι τιμη πιανει;
Καταγράφηκε
αλεν
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 05:15:23 μμ »

τα φωτα σας παρακαλω!!
Καταγράφηκε
αλεν
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 05:19:23 μμ »

δεν ξερω καν εαν ειναι κερμα
Καταγράφηκε
αλεν
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 05:22:03 μμ »

ειναι σε πλαστικο αλλα τι ειναι;
Καταγράφηκε
αλεν
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 05:26:04 μμ »

τι λεει αυτο?
Καταγράφηκε
αλεν
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 05:26:36 μμ »

τι λεει αυτο?
εχει αξια;
Καταγράφηκε
αλεν
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 05:30:47 μμ »

 Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 05:31:32 μμ »

http://www.icollector.com/1971-1974-EISENHOWER-UNC-SILVER-DOLLARS-1972-EISENHOWER-DOLLAR-ONE-MONEY_i9932364


http://eisenhowerdollarguide.com/uncirculated-eisenhower-silver-dollar/
Καταγράφηκε
αλεν
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 05:35:44 μμ »

 Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2012, 05:45:09 μμ από αλεν » Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 05:40:43 μμ »

σε παρακαλω μην ανοιγεις συνεχως νεα θεματα για τα νομισματα σου.Μπορεις ανετα να τα εχεις ολα σε ενα και εκει να παρεις τις απαντησεις σου.
Καταγράφηκε
αλεν
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 05:42:50 μμ »

σορυ αλλα αφτο θελω και εγω
αλλα πως γινετε?
σκεψου οτι τωρα ετσι πεδεβομαι πολυ....
μεχρι 4 φοτο δεν περνει?
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 06:18:03 μμ »

σηκωνει φωτο μεχρι 120κβ ανα μηνυμα. Να μενεις στο ιδιο ειναι καλυτερο απο το να ανοιγεις συνεχω νεα θεματα.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 07:42:48 μμ »

τα πρωτα ειναι μεταλλια.. δεν ξερω του ποτε αλλα οχι πολυ παλια.. δεν ειναι ολα... εχω δει να ειναι σε ξυλινη θηκη... αλλα διπατη! εχει κι αλλα μεταλλια... ειναι με τους αγωνιστες του 1821... και απο την αλλη το σημα της Φιλικης εταιριας ετσι; ασημενια μαλλον... εδω παλια ενας χρυσοχοος πουλουσε 48 ευρω το ενα.. ψηλη τιμη και εμειναν απουλητα... δεν τα βλεπω πια.. αλλα θυμαμαι οτι ηταν βαρια και μεγαλα καπου στα 40-50 χιλιοστα! βαρος... δεν θυμαμαι.. αλλα νομιζω πανω απο ουγγια... καμια 50 γραμμαρια... μπορει να κανω και λαθος μιας και ειναι πολλα χρονια που τα ειχα δει...
ποσοτητες κτλ.. δυσκολο να βρεις... δεν νομιζω να ειναι καν επισημα μεταλλια αλλα ιδιωτικης εταιριας...

στο αλλο ζευγαρι φωτογραφιων ειναι μικρη... ιδιωτικη κασσετινα... μεξικανικων νομισματων του 1986, του μουντιαλ! δεν ειναι κατι... αυτα τα εβγαζαν λογικα στα τουριστικα.. και μεσα εχει τα μικρης αξιας νομισματα κυκλοφοριας... σαν σουβενιρ.. για να θυμασαι το μουντιαλ και τι κερματα περνουσαν τοτε... πολλες φορες.. τα νομισματα δεν ειναι καν ακυκλοφορητα! αξια αυτων... μικρη!

τριτες φωτο...

δεν ειναι νομισμα αλλα μεταλλιο του ελληνοβουλγαρικου πολεμου του 1913. ειναι πολυ φτηνο και ευκολο.. αν και δεν το εχω! χαχαχα δεν εχει κορδελα (που κρεμουσε το μεταλλιο ), εχει φθορα... κι αν ειναι και αυθεντικο...
φαντασου οτι ολοκληρο σε αριστη κατασταση και με την ταινια του.... κανει 20 ευρω.. οποτε... αυτο κανει 2-3 ευρω... αντε 5... μαλλον δεν ξερω ακριβως...

τεταρτες φωτο...

δεν ειναι κατι... αν και μπορει να υπαρχουν ατομα που τα μαζευουν.... εμενα δεν θα με χαλουσε να το ειχα κι ας μην ειναι νομισμα......

ειναι ενα ειδος τοκεν που εβαζε το νομισματοκοπειο μαζι με τα ασημενια νομισματα του Αισενχαουερ.. για να ξεχωριζεις τα συλλεκτικα ασημενια 40%.... απο τα απλα νικελενια.. δεν ειναι κατι και δεν εχει καποια αξια...


πεμπτες φωτο...

τι να πει κι αυτο το καημενο... Χαμόγελο

μασσουρακι απλο της μιας δραχμης του 1978.... αν ειναι τελειως κλειστο και χωρις φθορες σχισιματα κτλ... εχει καλως για συλλεκτες του ειδους... αλλα μην περιμενεις κατι ιδιαιτερο... λιγα ευρω...
συνηθως αγοραζαν μασουρια γιαν α εχουν ακυκλοφορητα κερματα...  ισως καποιος μασουροσυλλεκτης ξερει περισσοτερα..


επομενες φωτο... μετα απο αυτη που δεν ανεβαινει...


ασημενιο αμερκανικο δολλαριο για τους ολυμπιακους αγωνες του Λος Ατζελες... το 1984 κπηκε το 1983... και ειναι φτηνο... αλλα εδω υπαρχει κατ εμε φαουλ!!! το χαρτι λεει για προυφ... το νομισμα που εχει πανω δεν ειναι προυφ.. αλλα μοιαζει με ακυκλοφορητο! εκτος κι αν δεν ειναι παρμενη καλα η φωτο.. ή το νομισμα εχει παθει κατι...  ελπιζω καποιος να βοηθησει εδω.... το προυφ δεν επρεπε να ειναι καθρεφτης;;;; να αλλαξαν το νομισμα; σαν τιμη... δεν ειμαι κατι ιδιαιτερο η διαφορα... ακυκλοφορητο  1983P κανει 17.50$. το 1983D καναι 18.50$, το 1983S κανει 18.50$, και το προυφ κανει 18$.... γιατι βγηκαν πολλα παραπανω προυφ απο ακυκλοφορητα.. κι αυτο ειναι που μου κανει εντυπωση για το τι εγινε....
υποψιν μιλαμε για τελειως ακυκλοφορητα νομισματα... οτιδηποτε αν εχουν παθει... παει.....

να εχει γινει κατι το προυφ.. να πηρε αερα ή να πιαστηκε και χαλασε το καθρεπτισμα;;


τελος το δελφινακι... το 500ρικο το ασημενιο των μεσογειακων αγωνων...ομορφο νομισματακι  και κανει καμια 50ρια ευρω τωρα... πανω κατω.. εχω δει και με παραπανω... αλλα και με παρακατω... ανα περιοδους..


κατι αλλο τωρα και παντα φιλικα... καταλαβαινω να εισαι νεος στην συλλογη κτλ... αλλα το αν κατι εχει αξια κτλ.. πως μεταφραζεται; τα πουλας;;
προσωπικη μου αποψη....
σε μια συλλογη... δεν εχει σημασια η αξια ενος νομισματος.. αλλα το ποσο σου αρεσει, τι γεγονος δειχνει στα αναμνηστικα, γιατι κοπηκε, τι ιστορια κουβαλαει κτλ...  δεν εχουν ολα τα νομισματα αξια.. αν μιλας για χρηματα... το 80% των νομισματων... δενεχει αξια παρα ειναι του κιλου... αλλα ειναι πανεμορφα και συλλεξιμα! μας λενε πολλα πραγματα για την χωρα, την ιστορια της, τα ηθη και εθιμα, τους αγωνες που εκανε..  για τοσα πολλα!! δεν παει να πει οτι ενα νομισμα επειδη κανει 1 ευρω δεν ειναι συλλεξιμο επειδη δεν εχει αξια!

ενα νομισμα που για εμενα ή τον οποιοδηποτε εμπορο δεν εχει αξια... για τον κατοχο μπορει να εχει μεγαλη... αν συνδεεται με καποιο γεγονος... προσωπικο... οικογενειακο κτλ....

θα σου πω παραδειγμα... τα 2 πρωτα μου νομισματα... που δοθηκαν στην μητερα μου γιαν α μου τα δωσει οταν μεγαλωνα λιγο.. μιας και ημουν μολις 3 χρονων... παραμονη χριστουγεννων του 1978 ή 1979! εγω ελεγα τα καλαντα μεσα στο Μιμικα το πλοιο πηγαινωντας για την Λερο..απ οπου ειναι η μητερα μου.. και μια κυρια απ οτην κυπρο που μιλουσε με την μητερα μου.. της εδωσε 2 κερματα των 5 μιλς της κυπρου... οχι ακυκλοφορητα... απο το πορτοφολι της! απλα για να την θυμωμαστε! αυτα τα κερματα τα πηρα οταν εγινα 8... και απο αυτα ξεκινησα να γινω συλλεκτης! δεν ξερω αν τα πηγα καλα... μιας και εξαρτατε πολυ απο τα οικονομικα του καθε ενα...  αλλα εγω νιωθω ομορφα... και τα νομισματα αυτα;; για εμενα δεν εχουν τιμη!!! ειναι ο θησαυρος μου!!! αν τα βαλω εδω... και ρωτησω τι αξια εχουν.... το 90% θα μου πει τιποτα... και αλλοι αντε να μου πουν... και τα 2 μαζι ουτε μισο ευρω... για εμενα ομως ειναι οτι καλυτερο εχω... ειναι η αρχη ενος μεγαλου ταξιδιου... που κραταει σχεδον 30 χρονια... (αν μετρησω απο τα 3 χρονια μου... αστο... χαχαχα), και ακομα με ταξιδευει σε μερη που δεν πηγα ή δεν θα παω ποτε... με ταξιδευει στον χρονο... μεσα στην ιστορια!
την κυρια παντα θα την ευχαριστω.. εστω κι αν δεν θυμαμαι ουτε το ονομα της ουτε την μορφη της... αλλα εχω την αναμνηση της με τα 2 κερματα αυτα! εχουν ποιλον ή οχι αξια;; Κλείσιμο ματιού

απο τα κερματα δυσκολα να γινεις πλουσιος... πρεπει να εχεις πολυ καλα κομματια που συνηθως πρεπει και να τα πληρωσεις αδρα για να τα εχεις!

μην πεσεται στο λουκι του... εχει αξια και το μαζευω...  παντα να εχεται στο πισω μερος του κεφαλιου σας... οτι τα αχρηστα ενος... μπορει να ειναι  θησαυρος για καποιον αλλο...






 

Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 08:11:07 μμ »



ενα νομισμα που για εμενα ή τον οποιοδηποτε εμπορο δεν εχει αξια... για τον κατοχο μπορει να εχει μεγαλη... αν συνδεεται με καποιο γεγονος... προσωπικο... οικογενειακο κτλ....

θα σου πω παραδειγμα... τα 2 πρωτα μου νομισματα... που δοθηκαν στην μητερα μου γιαν α μου τα δωσει οταν μεγαλωνα λιγο.. μιας και ημουν μολις 3 χρονων... παραμονη χριστουγεννων του 1978 ή 1979! εγω ελεγα τα καλαντα μεσα στο Μιμικα το πλοιο πηγαινωντας για την Λερο..απ οπου ειναι η μητερα μου.. και μια κυρια απ οτην κυπρο που μιλουσε με την μητερα μου.. της εδωσε 2 κερματα των 5 μιλς της κυπρου... οχι ακυκλοφορητα... απο το πορτοφολι της! απλα για να την θυμωμαστε! αυτα τα κερματα τα πηρα οταν εγινα 8... και απο αυτα ξεκινησα να γινω συλλεκτης! δεν ξερω αν τα πηγα καλα... μιας και εξαρτατε πολυ απο τα οικονομικα του καθε ενα...  αλλα εγω νιωθω ομορφα... και τα νομισματα αυτα;; για εμενα δεν εχουν τιμη!!! ειναι ο θησαυρος μου!!! αν τα βαλω εδω... και ρωτησω τι αξια εχουν.... το 90% θα μου πει τιποτα... και αλλοι αντε να μου πουν... και τα 2 μαζι ουτε μισο ευρω... για εμενα ομως ειναι οτι καλυτερο εχω... ειναι η αρχη ενος μεγαλου ταξιδιου... που κραταει σχεδον 30 χρονια... (αν μετρησω απο τα 3 χρονια μου... αστο... χαχαχα), και ακομα με ταξιδευει σε μερη που δεν πηγα ή δεν θα παω ποτε... με ταξιδευει στον χρονο... μεσα στην ιστορια!
την κυρια παντα θα την ευχαριστω.. εστω κι αν δεν θυμαμαι ουτε το ονομα της ουτε την μορφη της... αλλα εχω την αναμνηση της με τα 2 κερματα αυτα! εχουν ποιλον ή οχι αξια;; Κλείσιμο ματιού

απο τα κερματα δυσκολα να γινεις πλουσιος... πρεπει να εχεις πολυ καλα κομματια που συνηθως πρεπει και να τα πληρωσεις αδρα για να τα εχεις!

μην πεσεται στο λουκι του... εχει αξια και το μαζευω...  παντα να εχεται στο πισω μερος του κεφαλιου σας... οτι τα αχρηστα ενος... μπορει να ειναι  θησαυρος για καποιον αλλο...




[/quote΄..................!
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 10:15:46 μμ »

Φιλε NMS με συγκινησες με το κειμενο σου..... αληθεια σου λεω επαθα πλακα.Μπραβο σου!!!!!!!Ειχα την ατυχια να ανακαλυψω την μαγεια των νομισματων σε μεγαλη ηλικια(48) γιατι λογω δουλειας δεν ειχα χρονο ουτε να σκεφτω και πραγματικα αυτα που ειπες με εκφραζουν.Προσπαθω να ζησω αυτο το παραμυθι οσο πιο πολυ μπορω και αν θες να το πιστεψεις εχω παρασυρει και μερικους φιλους μου βοηθωντας τους(ποιος εγω ο μολις μερικων μηνων συλλεκτης)και βαζοντας και απο την τσεπη μου που λεει ο λογος μερικες φορες για να τους τραβηξω μαζι μου στο ονειρο.Δεν ειναι ΤΕΛΙΚΑ ολα κερδος-χρηματα-κουτοπονηριες ΥΠΑΡΧΕΙ και σε αλλους η μαγεια.Σε ευχαριστω
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences