Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 16, 2024, 05:02:35 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η κόμικς συλλογή μου (Phantom Duck)  (Αναγνώστηκε 18143 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 08:00:48 πμ »

Mε γύρισες πολλά χρόνια πίσω και σε ευχαριστώ πολύ για αυτή την αναδρομή

Πολλά συγχαρητήρια για την συλλογή σου
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Dorian
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 41


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 02:55:14 μμ »

Φιλε μου ΜΠΡΑΒΟ σου, εντυπωσιακη συλλογη,με πολυ μερακι!! Πραγμτι φαινεται οτι εχεις περασει πολλες-πολλες ωρες σε αυτο το δωματιο!  Μεγάλο χαμόγελο Συνεχισε ετσι...
Καταγράφηκε
alkimel
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 09:13:12 μμ »

Εχω μεινει αναυδος!!!Εύγε,συγχαρητήρια Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 10:09:52 μμ »


 Εντυπωσιακοτατη αξιολογοτατη συλλογη !! Ολο αυτο που εχεις κανει φωναζει .. Pure Love !!
Απολυτη και αγνη αγαπη για το κομικ !! 1000 μπραβο !!
Καταγράφηκε
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 10:43:01 μμ »

 Έκπληξη Φ Ο Β Ε Ρ Η  Έκπληξη
Καταγράφηκε
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 12:28:31 πμ »

Wow!!  Έκπληξη
Καταγράφηκε
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 09:50:52 πμ »

Ερωτηση παγιδα:σου λειπει τιποτα απο αλμανακο και κομιξ..? Γλώσσα, βαλε μας στα ενδοτερα της συλλογης.
Καταγράφηκε
Phantom Duck
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 03:46:53 μμ »

Χαχα, είναι αλήθεια πως τα Κόμιξ είναι ο πιο γνωστός τίτλος. Σταμάτησα να ασχολούμαι κοντά στο τέλος του Τερσζόπουλου επειδή έκαναν πολλές χαζομάρες, όμως μόλις ανακοίνωσαν πως σταματάνε, πήρα βόλτα τα περίπτερα και βρήκα σε Β' διανομή κάποια τεύχη που μου έλειπαν. Πλέον τα έχω όλα.

Πιστεύω είδες στο έπιπλο που έχω κάποιες κούτες στο κάτω κάτω μέρος. Αυτό είναι δύο σειρές με Κόμιξ. Λίγο πιο φανερά:







Οι πρώτες 3 κόκκινες θήκες είναι οι επίσημες που έδινε η εκδοτική. Ομολογουμένως όμως κόστιζαν ακριβά, επομένως δεν ασχολήθηκα να τις αγοράσω. Αυτές που έχω είναι δώρο από φίλο που δεν τις ήθελε (του τις έστελναν τζαμπέ επειδή ήταν συνδρομητής). Οι υπόλοιπες είναι αποτέλεσμα χορτοκοπτικής από την μάνα μου, που έβαλε κάτω τις πρωτότυπες θήκες, και έκανε ξεπατικωτούρα το σχέδιο σε κούτες που είχαμε για πέταμα. Γι' αυτό βλέπετε κάτι «σιμιγδάλι ψιλό» και δεν συμμαζεύεται Γλώσσα

Από εκεί και πέρα, είχα βγάλει και παλιότερα κάποιες φωτογραφίες με τα πρώτα 90 αν δεν κάνω λάθος τεύχη. Μπορείτε να τα δείτε εδώ:








Για Αλμανάκο τώρα, η αλήθεια είναι πως δεν έχω όλα τα τεύχη. Γενικά, η σειρά κλείνεται εύκολα αν θέλει κάποιος, όμως προσωπικά αγοράζω επιλεκτικά τεύχη με ιστορίες που με ενδιαφέρουν. Αν ένα τεύχος δεν με ενδιαφέρει, δεν θα το πάρω απλά για να μην έχω τρύπες στην συλλογή μου.

Από εκεί και πέρα, για το Αλμανάκο πάλι έχω 3 θήκες. Αυτές τις έδιναν δώρο με συγκεκριμένα τεύχη. Το είχα πάρει 2-3 φορές θυμάμαι, απλά για να έχω τις θήκες. Όμως ως εκεί, τα υπόλοιπα ας έμεναν σκέτα, τι να κάνουμε Γλώσσα





Και 9 τεύχη από την πρώτη δεκάδα του περιοδικού


Μία άλλη σειρά αρκετά «συλλεκτική» θα μπορούσε να πει κανείς, είναι τα Μεγάλα Σήριαλ που κυκλοφορούσαν τα καλοκαίρια.


Και αυτήν την σειρά την έχω πλήρη. Είναι αρκετά δύσκολο, μιας και τα τεύχη π.χ. του Κόμιξ, θεωρούνται συλλεκτικά όμως βρίσκονται σχετικά εύκολα επειδή είχαν κυκλοφορήσει σε πολύ μεγάλο τιράζ με σκοπό να πουλήσουν. Όμως στα Μεγάλα Σήριαλ, έχουμε τα τεύχη 10 και 14 που βγήκαν σε πολύ λίγα αντίτυπα.







Ο λόγος είναι πως είχαν συνημμένα πακετάκια για συναρμολογούμενα για να φτιάξεις το διαστημόπλοιο και το αεροπλανάκι αντίστοιχα. Όμως επειδή είχαν λίγα κομμάτια για συναρμολογούμενα, κατ' επέκτασιν έφτιαξαν και λίγα τεύχη για να τα συνοδεύσουν. Διανομή στην Αθήνα δεν έγινε, έφυγαν κατ' ευθείαν για επαρχία, και εκεί σε πολύ πολύ λίγα τυχαία μέρη. Παρ' όλο που έψαχνα σαν παλαβός, τα βρήκα έναν χρόνο μετά σε ένα ξεχασμένο ψιλικατζίδικο στην Εύβοια. Είχα πάει για διακοπές, όμως σταματούσα σε κάθε περίπτερο και βιβλιοπωλείο που συναντούσα με σκοπό να τα πετύχω, όπως και έγινε στο τέλος.

Μερικά ακόμα σπάνια σχετικά κομμάτια, που πιστεύω πως είναι γνωστά σαν ονόματα στους πιο παλιούς από εδώ μέσα.






Για να κλείσω και το post κάποια στιγμή, θα βάλω δύο πραγματικά παλιά τεύχη, τα Κλασικά 3 του 1970 και Κλασικά 15 του 1973. Τα έχω ξεχωριστά επειδή έχουνε τα μαύρα τους τα χάλια, όμως με τις ζελατινούλες κρατιούνται καλά.


Τέλος, μιας και ο φίλος apb ζήτησε Κόμιξ, βάζω την δεύτερη περίοδο της Καθημερινής που τρέχει εδώ και 2 χρόνια περίπου. Τα μαζεύω κι αυτά προς το παρόν, κυρίως για βιβλιογραφικούς λόγους. Αν συνεχίσουν με αναδημοσιεύσεις για πολύ ακόμα, δεν νομίζω να συνεχίσω να το αγοράζω, όμως όπως και να 'χει, ιδού το ρόφι με τα 26 μέχρι στιγμής τεύχη.




Από εκεί και πέρα, αν θέλετε πληροφορίες για οποιαδήποτε άλλη σειρά, χαρά μου είναι. Προφανώς δεν μπορούσα να βάλω στο πρώτο post αναλυτικά τα πάντα, όμως αν κάποιος ενδιαφέρεται για εις βάθος ανάλυση σε κάποια σειρά που βλέπει ότι έχω (Αστερίξ, Κλασσικά εικονογραφημένα, Γέλιο και Χαρά, Μίκυ Μάους, παντού, μου λέτε Χαμόγελο
Καταγράφηκε
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 04:53:28 μμ »

Χορταστικοτατη απαντηση σε ευχαριστω πολυ Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 08:00:29 μμ »


    Καταπληκτικη συλλογη φιλε Phantom!!   ( τυχαινει χωρις να συλλεγω,να εχω το τομακι Κλασσικα του 1972 ,με τον Γκουφη στους Ολυμπιακους σε καλη κατασταση,αλλα το εχω χυμα ,προτεινεις ζελατινα για φυλαξη? )
Καταγράφηκε
Phantom Duck
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 01:21:10 πμ »

Μάλλον σβήστηκαν κάποιες δημοσιεύσεις, επομένως το ξαναγράφω για να υπάρχει, αφού το είχα αποθηκευμένο.

Κοίτα να δεις τι παίζει με τα Κλασικά.

Θα σε πάω μερικά χρόνια πιο πίσω από το τεύχος που έχεις, στο 1968. Είμαστε σε μία εποχή όπου όλα τα τεύχη του Τερζόπουλου χρησιμοποιούν συνδετήρες (καρφίτσα) αντί για κόλλα. Για πρώτη φορά (αν δεν απατώμαι), κόλλα χρησιμοποιήθηκε στο επετειακό Μίκυ Μάους #119 (πάλι για Ολυμπιακούς Αγώνες). Εκεί είδαν πως το τευχάκι διαλυόταν πολύ εύκολα, είτε λόγω μικρής ποσότητας κόλλας, είτε λόγω άσχημης ποιότητας, είτε λόγω και των δύο. Αυτός είναι και ο λόγος που το Μίκυ Μάους 119 είναι πολύ δυσεύρετο σε καλή κατάσταση.

8 μήνες αργότερα, κυκλοφορούν το πρώτο τεύχος της σειράς «Κλασικά» στο ίδιο format με το επετειακό Μίκυ Μάους 119. Δηλαδή χοντρό τομάκι, με πολλές σελίδες και κόλλα. Το μάθημά τους το έμαθαν, επομένως βλέπουμε από το πρώτο κιόλας τεύχος της σειράς να χρησιμοποιείται καλύτερη κόλλα. Όμως ρωτάω τώρα εγώ. Όσο καλή και να ήταν αυτή η κόλλα που χρησιμοποιήθηκε τότε, είναι αρκετή για να κρατήσει ένα τεύχος τελείως ακέραιο 40+ χρόνια μετά; Λίγο δύσκολο.

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ ζελατίνες στα κόμικς μου, επειδή με εμποδίζουν από το να τα διαβάζω ανά πάσα στιγμή. Χρησιμοποιώ άλλες τακτικές (να τα τοποθετώ εναλλάξ πάνω κάτω για να μην τσακίζει η ράχη, όταν τα βάζω το ένα πάνω στο άλλο να μην ξεπερνάω ένα όριο, κλπ). Αλλά τα συγκεκριμένα τεύχη, είχαν περάσει πολλές κακουχίες και κόντευαν να διαλυθούν, να φύγουν σελίδες. Εκεί αν δεν είχα βάλει ζελατίνες, τώρα θα κυνηγούσα σελίδες, και ας μην τα ακουμπούσα. Και μόνο που είναι κρατημένο και προστατεύει από το να σκορπιστεί σε μία πιθανή πτώση στο ράφι όταν αφαιρέσω τα διπλανά του τεύχη, βοηθάει πολύ.

Άλλοι συλλέκτες χρησιμοποιούν ειδικές θήκες mylar. Αυτές είναι πιο σκληρές, προστατεύουν από τα πάντα, είναι αντιοξειδωτικές από τον αέρα και εμποδίζουν το ελαφρό κιτρίνισμα του χαρτιού που προκαλείται σε παλιότερα κυρίως τεύχη από την πολυκαιρία. Τέτοιες ζελατίνες θεωρητικά είναι η καλύτερη λύση, όμως πρακτικά είναι και ακριβές, αλλά και με εμποδίζουν από το να διαβάζω όποιο τεύχος θέλω ανά πάσα στιγμή.

Δεν θα με χάλαγε να είχα καμιά 20αριά θήκες mylar για συγκεκριμένα κομμάτια που χρήζουν προσοχής, όμως από την άλλη δεν έχω ασχοληθεί και να βρω. Βολεύομαι μία χαρά με απλές ζελατίνες που μπορείς να βρεις σε απλά μαγαζιά. Μία τέτοια απλή πιστεύω πως θα είναι πολύ καλή για το τευχάκι σου. Αν κάποια στιγμή βρεις μπροστά σου, μπορείς να πάρεις μερικές τέτοιες για να έχεις και για μελλοντική χρήση.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 09:31:17 πμ »

Πολύ ωραία συλλογή έχεις κάνει μερακλήδικα πράγματα  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
giannis_k
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 05, 2022, 11:17:47 πμ »

Εξαιρετική συλλογή.

Συγχαρητήρια
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 05, 2022, 12:03:15 μμ »

Εξαιρετική συλλογή, εξαιρετική παρουσίαση!!
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 05, 2022, 12:55:19 μμ »

Πράγματι πολύ όμορφη συλλογή και τρομερή οργάνωση!!!Ειδικά με τα πρώτα τεύχη του κόμιξ μου έπεσε το σαγόνι!!! κρίμα που το μέλος έχει να μπει από τότε που άνοιξε το θέμα σχεδόν...θα μπορούσε να ανεβάσει και άλλες όμορφες φωτό από τη συλλογή του!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences