Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:29:46 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δημοπρασια Μερσεντες !!  (Αναγνώστηκε 12003 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 24, 2017, 12:41:02 μμ »

Μια δημοπρασια μιας σπανιας Μερσεντες επερχετε.
Εαν κανεις θελει να συμετεχει μπορει να ψαχτει .

http://www.topontiki.gr/article/252335/sto-sfyri-i-mercedes-toy-hitler-photos

Απο τα οσα γνωριζω ο κινητηρας του ειναι οχτακυλινδρος  7,665 κυβικα. Αποδιδει 230 αλογα και πιανει τελικη τα 160 χιλιομετρα.

Το αμαξωμα ειναι πεντε τονοι !!
Η καταναλωση του ειναι στην νορμαλ οδηγηση ενα γαλονι βενζινα ανα 7 χιλιομετρα. Εαν πατησεις τερμα το γκαζι  δεν ξερω πως να το περιγραψω βαση της τεχνολογιας της ειναι σαν να μπαινει ενα τουρμπο πες μπροστα και η καταναλωση κατεβαινει ανα 4 χιλιομετρα το γαλονι !!

Ειχαν βγει 88 τετοια αυτοκινητα. Διασωζωνται μονο τα 5 !!
Εκτος απο τον Χιτλερ τετοιο ειχε ο Αυτοκρατορας Χιροχιτο , ο Παπας Πιος  ο ενδεκατος.

Μην σας αποθαρυνει η υψηλη καταναλωση !! Με εναν καλο μηχανικο πιστευω οτι θα μπορεσει να το μετατρεψει σε υγραεριο !!
Καλη επιτυχια σε ολους  Μεγάλο χαμόγελο Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 24, 2017, 12:55:34 μμ »

Με εντυπωσιάζει κατ' αρχάς ο συνολικός αριθμός τους: 88 Ωραίος αριθμός.
Στη συνέχεια, οι επώνυμοι κάτοχοι, μα πιο πολύ η ευχή σου: Καλη επιτυχια σε ολους Μεγάλο χαμόγελο Γλώσσα Γλώσσα
Ευχαριστούμε Γιώργο, γιατί η ευχή σου θα χρειαστεί σε πολλούς Ελληνες!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 24, 2017, 12:56:29 μμ από athas » Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 24, 2017, 01:07:11 μμ »

Εγώ πάντως θα την προτιμούσα απο μια σύγχρονη Πόρσε αν και δεν έχω καμμια συμπάθεια στον προηγούμενο ιδιοκτήτη της Σαρκασμός Απορία
Με φαντάζομαι Δευτέρα πρωί κατά τις 11 να περνάω τον άγνωστο στρατιώτη και να κατηφορίζω την Πανεπιστημίου...με σωφέρ φυσικά Σαρκασμός
Ενας Φωτογράφος να με ακολουθεί με μηχανάκι και να φωτογραφίζει του πεζούς Μεγάλο χαμόγελο
Μου λείπουν τα χρήματα βέβαια αλλά τι να κάνουμε.. δεν μπορείς να τα έχεις και όλα Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 24, 2017, 03:00:19 μμ »


Με φαντάζομαι Δευτέρα πρωί κατά τις 11 να περνάω τον άγνωστο στρατιώτη και να κατηφορίζω την Πανεπιστημίου...με σωφέρ φυσικά Σαρκασμός


Απο το σπιτι σου μεχρι Πανεπιστημιου φανταζωμε ειναι κοντα. Με 100 ευρω Βενζινα εινα εφιχτο να γινει (σε ενδεχομενο οπου το ειχες το αυτοκινητο)
Φαντασου ομως να ηθελες να πας μια βολτα πηγαινε ελα 400 χιλιομετρα με αυτο το αυτοκινητο.
Εαν τα λογαριαζω σωστα θα ηθελες 600 ευρω βενζινη !!!  Έκπληξη Έκπληξη

Κατι τετοια νουμερα θα σε κανουν να φανταζεσε τα τελη κυκλοφοριας αμιλητεο ποσον !!!  Μεγάλο χαμόγελο Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
mentos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 179


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 24, 2017, 07:25:46 μμ »

Με εντυπωσιάζει κατ' αρχάς ο συνολικός αριθμός τους: 88 Ωραίος αριθμός.

Ίσως ο λόγος που το έκαναν έτσι να ήταν αυτός: https://en.wikipedia.org/wiki/88_(number)#In_white_nationalism
Καταγράφηκε
Intefix
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 95


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 24, 2017, 08:15:06 μμ »

Το κοιτούσα και εγώ για την γυναίκα μου αλλά καταλήξαμε σε ένα Smart γιατί μένουμε Αθήνα και το παρκάρισμα είναι δύσκολο όπως όλοι γνωρίζετε.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 25, 2017, 08:49:06 πμ »

Εγώ δεν έχω πρόβλημα parking.   Γι' αυτό σκέβομαι μια G4 που είναι και κάπως πιο "εκτός δρόμου".

Είχε και τέτοια το παιντί, για να πηγαίνει σε πιο κακοτράχαλα μέρη.

Αν κάποιος αντιληφθεί τέτοια δημοπρασία, ή αν έχει μία και δε τη θέλει πια, ας μου ρίξει ένα pm.




« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 25, 2017, 08:50:07 πμ από Douglas Whittacker » Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 31, 2017, 02:44:07 μμ »

Η δημοπρασία για την 770Κ - W150 Mercedes που (ισχυρίζονται οι τωρινοί της κάτοχοι ότι) χρησιμοποιούσε ο χίτλερ θα γίνει την 17 Ιανουαρίου στο Scottsdale, Αριζόνα, ΗΠΑ, από τον οίκο Worldwide Auctioneers:

http://www.worldwide-auctioneers.com/auctions/sc18.cfm?id=5

Θα πρότεινα εμείς εδώ να κάνουμε ένα "γκάλλοπ", ή και "λαχνό", αν θέλετε.

Δηλαδή:
Ο καθένας μας να πει (πρόβλεψη) πόσο θα καταλήξει να πουληθεί αυτό το αυτοκίνητο στη δημοπρασία της 17/1.

Όποιος πλησιάσει περισσότερο την τελική τιμή, θα είναι ο νικητής μας.

Κι αν θέλουμε να το κάνουμε λαχνό, ο κάθε προβλέπων δίνει και ένα ποσό (κάτι μεταξύ €5 και €10 το βλέπω εγώ), και όποιος πλησιάσει περισσότερο, τα παίρνει.
Θα μπορούσε να τα διαθέσει υπέρ κάποιου φιλανθρωπικού σκοπού, αν δεν θέλει να τα κρατήσει.
Διαφάνεια θα υπάρχει απόλυτη, γιατί κάθε πρόβλεψη θα ποστάρεται εδώ.
Περίπτωση ισο-πρόβλεψης δεν υπάρχει, γιατί συμφωνούμε εκ των προτέρων ότι όποιος ΠΡΩΤΟΣ πει μια τιμή, αυτήν δεν μπορεί να την πει άλλος.
Και (διευκρινίζω) ότι αυτός ο περιορισμός δεν αποτελεί πρόβλημα (τυπικό κώλυμα) γιατί αν π.χ. κάποιος πει "1.000.000" και θέλει και κάποιος άλλος να πει το ίδιο, μπορεί να πει "1.000.001" ή "999.999". Στην ουσία είναι το ίδιο νούμερο, και θα βγει και νικητής: Ο πρώτος (1.000.000) αν η τιμή κλεισίματος είναι 900.000, και ο δεύτερος (1.000.001) αν η τιμή κλεισίματος είναι πάνω από 1εκ.
Οι τιμές θα δίνονται σε δολάρια (όπως είναι και η δημοπρασία).

Και (άσχετα με το αν θα το κάνουμε λαχνό ή όχι - αν το κάνουμε παίζω, και θα δώσω ότι πείτε σε όποιον αναλάβει να τα μαζέψει) κάνω εγώ την πρόβλεψη μου, η πρώτη:

$8.000.000

Υ.Γ: Μην μου προτείνετε να τα μαζέψω εγώ, δεν έχω τα τεχνικά φόντα, και είμαι και αρκετά νέος εδώ. Ας το κάνει κάποιος καταξιωμένος και με μακρύτερη ιστορία.

Νομίζω ότι μέρος (site) πιο ειδικό από αυτό εδώ, δεν υπάρχει (στην Ελλάδα) για να γίνει ένα τέτοιο γκάλλοπ.
Και την 17/1, θα δούμε και πόσα απίδια χωράει ο σάκκος του καθενός μας, σε τέτοιες γνώσεις.
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 904


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 31, 2017, 02:56:39 μμ »

Ντάγκλας καλησπέρα .
Απ όσο ξέρω δυνατότητα δυνατότητα οργάνωσης νόμιμων λαχειοφόρων αγορών έχουν
μόνο σωματεία , ανάμεσα στα μέλη τους .
Δεν είμαι σίγουρος ,  μάλιστα αν πρέπει αυτά τα σωματεία να έχουν και
μη κερδοσκοπικό χαρακτήρα (π.χ. Σύλλογοι γονέων και κηδεμόνων σε σχολεία κ.ο.κ.).
Αλλά μπορεί να μας απαντήσει ίσως και κάποιο μέλος που έχει γνώση πάνω στο θέμα
Ίσως κάποιος λογιστής ή κάποιος δικηγόρος   
Καταγράφηκε

Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 31, 2017, 03:11:47 μμ »

Ντάγκλας καλησπέρα .
Απ όσο ξέρω δυνατότητα δυνατότητα οργάνωσης νόμιμων λαχειοφόρων αγορών έχουν μόνο σωματεία , ανάμεσα στα μέλη τους .
Δεν είμαι σίγουρος ,  μάλιστα αν πρέπει αυτά τα σωματεία να έχουν και μη κερδοσκοπικό χαρακτήρα (π.χ. Σύλλογοι γονέων και κηδεμόνων σε σχολεία κ.ο.κ.).
Αλλά μπορεί να μας απαντήσει ίσως και κάποιο μέλος που έχει γνώση πάνω στο θέμα
Ίσως κάποιος λογιστής ή κάποιος δικηγόρος


Καλησπέρα και σε σένα, και καλή χρονιά.
Δεν τα ξέρω αυτά φίλε μου, αλλά δεν πιστεύω να μας την πέσει το... ηθών και λεσχών επειδή εγώ θα σου δώσω ένα δεκάρικο (ή το αντίστροφο). Μην κάνουμε την τρίχα, τριχιά.

Εν πάσει περιπτώσει, ό,τι θέλετε. Και χωρίς λεφτά, πλάκα θα έχει. Εγώ είπα την πρόβλεψη μου.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 29, 2018, 09:35:40 μμ »

Τελικώς του έδωσαν 7 εκατομμύρια και αρνήθηκε να την δώσει διοτι ηταν λέει λίγα!!!
Κύριε ελέησον!!
http://www.gazzetta.gr/in-motion/news/article/1191049/den-poylithike-telika-i-mercedes-770-toy-adolfoy-hitler
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 31, 2018, 04:01:24 μμ »

Τελικώς του έδωσαν 7 εκατομμύρια και αρνήθηκε να την δώσει διοτι ηταν λέει λίγα!!!
Κύριε ελέησον!!
http://www.gazzetta.gr/in-motion/news/article/1191049/den-poylithike-telika-i-mercedes-770-toy-adolfoy-hitler


Φίλε Γιώργο δεν πεινάει κιόλας ο άνθρωπος για να την δώσει για ένα κομμάτι ψωμί!!! Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 31, 2018, 05:29:17 μμ »

Σωστοοοο και αυτό  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences