Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:47:13 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσές λίρες Γνησιότητα  (Αναγνώστηκε 13660 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Cu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 199


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 24, 2017, 11:12:38 πμ »

Ζύγισε το βάροςτης καθεμιάς με ζυγαριά με δυο δεκαδικά ψηφία και τότε θα ακούσεις πολλά σχόλια(και για τις τέλειες στην όψη πιθανώς).Και η φιλιέρες αν ξες να τις δουλεύεις δείχνουν πολλά. Ειδικά το Fish σου δείχνει ακόμα και ποιες είναι στραβές από πέσιμο.(με το μάτι δεν φαίνεται τίποτα)Επίσης υπάρχει και το εξής πρόβλημα ποιος «σαράφης» θα σου αγοράσει μετά λίρα που δεν περνά από τη φιλιέρα του χωρίς να τη δολοφονήσει στη τιμή;;;;;
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 24, 2017, 12:08:16 μμ »

Τον τρελλανατε τον ανθρωπο, θα αλλαξει χομπι και να συλλεγει χραμματοσημα!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Driver
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 158


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 24, 2017, 12:52:25 μμ »

Θα σου πω την γνωμη μου χωρις να θελω να σε προσβαλω με καθε σεβασμο!
Επειδη βλεπω μεσα σε αυτες που ειδα αρκετες πλαστες κ νομιζω οτι καλυτερο θα ητανε να τις γυριζες πισω να επαιρνες τα χρηματα σου πισω!
Οπως λενε οι παλαιοτεροι κ εμπειροτεροι εδω μεσα ξεκινα το διαβασμα, το στεκι ειναι μια εγκυκλοπεδια!

Καταγράφηκε
Driver
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 158


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 24, 2017, 05:18:37 μμ »

Ξεκιναω απο την αρχη του 1913:Πορωδες πεδιο πλαστη
                                                  1912:Στον καβαλαρη φθαρμενο φθαρμενο ανομοιομορφα ριμ πλαστη.                                    1889:Φυσιολογικη φθορα καλη
                                                   1963:Γνησια
                                                   1927:Καλη
                                                   1907:Καλη
                                                   1918:Αντιγραφο
                                                   1911:Καλη
                                                   1904:Καλη αρκετα φθαρμενη
                                                   1887:Η φιγουρα της Βικτωριας εχει θεση πιο ψηλα απο μια κανονικη Βικτωρια πλαστη
Καταγράφηκε
Driver
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 158


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 24, 2017, 05:24:01 μμ »

Συνεχεια 1904:Η γραμματοσειρα ειναι ανομοιομορφη πλαστη
                  1962:Γνησια
                  1912:Γνησια
                  1958:Γνησια
                  1958:Γνησια
Οι εκτιμησεις ειναι παντα η προσωπικη μου γνωμη με καθε επιφυλαξη  λογο του οτι η εκτιμηση γινεται σε μια φωτογραφια κ οχι ζωντανα!
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 707


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 29, 2017, 09:20:47 πμ »

Έστω και ετεροχρονισμένα να πω και γω τη γνώμη μου.

1) Θα έπρεπε να ανεβάζεις ξεχωριστό πόστ για κάθε μία λίρα ξεχωριστά, ώστε να γνωρίζουμε με ακρίβεια, ποιές φωτογραφίες αντιστοιχούν σε ποιες λίρες.

2) Απ'τις φωτογραφίες, έτσι όπως τις ανέβασες, μπορώ να πω ότι οι εξής λίρες είναι πλαστές:
1904, 1907, 1912, 1918 και οι δύο του 1958.
Επιφυλάσσομαι ωστόσο, διότι όπως είπα δεν ήταν σαφές με ακρίβεια ποιες φωτογραφίες αντιστοιχούσαν σε ποιες λίρες.

3) Αυτή ήταν μία απ'τις μεγαλύτερες παρτίδες με πλαστές λίρες που έχω δει ποτέ μου, πράγμα που σημαίνει, ότι αυτός που στις πούλησε το έκανα σκόπιμα, διότι δεν είναι δυνατόν σε μία παρτίδα με 10-15 λίρες, όλως τυχαίως το 1/3 να'ναι πλαστές, όπερ έστι μεθερμηνευόμενον...ΣΟΥ ΕΠΙΑΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΑ ΟΠΙΣΘΙΑ...!

 Αναποφασιστικότητα Ντροπή
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 707


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 29, 2017, 09:59:19 πμ »

Διορθώνω, η δεύτερη μόνο Ελισάβετ του '58 πρέπει να'ναι πλαστή (πολύ έντονο έκκεντρο χτύπημα ώρα 4:00 και 10:00).
Επίσης η λίρα του 1884 είναι μεν γνήσια αλλά...λιώμα...!
Καταγράφηκε
Driver
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 158


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 29, 2017, 03:59:11 μμ »

Δυστυχως τον τελευταιο καιρο ισως λογο της κρισης ειναι πολλοι αυτοι που σκοπιμα προσπαθουν να πλασαρουν αντιγραφα με σκοπο το κερδος!
Εγω παντος τα τελευταια 2χρονια που ασχολουμαι  εχω δει παρα πολλους εδουαρδους κ γεωργιους λιγοστες βικτωριες κ καθολου ελισσαβετ(οχι οτι δεν υπαρχουν)
Καταγράφηκε
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 29, 2017, 04:35:47 μμ »

Παιδια καλησπερα. Η εμπειρια μου , ανα την Ελλαδα μου λεει οτι πολλες φορες τα κομματια που κυκλοφορουν σε μια πολη εχουν να κανουν με τις συνηθειες του λαου και επισης με τον προσφυγικο πλυθησμο.
Πχ βορεια Ελλαδα κατα τεκμηριο εγγλεζικες χρυσες λιρες και δη εδουαρδους γεωργιους οπως και δουκατα. Επισης πολλα τουρκικα. Λαρισα προτιμηση στα γυναικεια. Δωδεκανησα πολλα αμερικανικα χρυσα. Και παει λεγοντας. Και φυσικα πολλα krugerand.
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 707


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 30, 2017, 10:11:48 πμ »

Παιδια καλησπερα. Η εμπειρια μου , ανα την Ελλαδα μου λεει οτι πολλες φορες τα κομματια που κυκλοφορουν σε μια πολη εχουν να κανουν με τις συνηθειες του λαου και επισης με τον προσφυγικο πλυθησμο.
Πχ βορεια Ελλαδα κατα τεκμηριο εγγλεζικες χρυσες λιρες και δη εδουαρδους γεωργιους οπως και δουκατα. Επισης πολλα τουρκικα. Λαρισα προτιμηση στα γυναικεια. Δωδεκανησα πολλα αμερικανικα χρυσα. Και παει λεγοντας. Και φυσικα πολλα krugerand.

Νομίζω ότι νούμερο 1 σ'όλη την Ελλάδα είναι οι χρυσές λίρες Αγγλίας, απλώς σε κάποιες περιοχές υπάρχει μέτρια έως υψηλή διείσδυση και άλλων νομισμάτων.
Π.χ. ισχύει για τα τουρκικά στη βόρειο Ελλάδα. Θυμάμαι ένα παιδί στο Στέκι πριν 2 χρόνια περίπου που'χε πουλήσει μαζεμένα καμμιά 15αρία οθωμανικά Κουρούς.

Για τα "πολλά Krugerand" διατηρώ μία επιφύλαξη, διότι πρόκειται για (το πρώτο) σύγχρονο επενδυτικό νόμισμα (από το 1967 και μετά) οπότε και είχε αρχίσει να πέφτει η κυκλοφορία και επένδυση σε χρυσό στην Ελλάδα.

Εννοείται βέβαια, ότι η μεγαλύτερη ποσότητα απ'όλα αυτά άλλαξε χέρια στην Ελλάδα στην 5ετία 2012 - 2015.
Καταγράφηκε
Intefix
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 95


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 31, 2017, 09:49:40 πμ »

Να αναφέρω τελικά ότι όλες οι λιρες βγήκαν απο 7,98-8 Γρ έκαστη. Όλες και στις 3 φάσεις του φις δείξανε οκ εκτός απο την ΜΟΜ και αυτή του 18 που δυσκολεύτηκαν λίγο στον κύκλο...
Καταγράφηκε
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 31, 2017, 12:44:20 μμ »

Ειπαμε ξανα οτι στο φις και στα φιλερ περνανε αμετρητες πλαστες και πολλεε γνησιες δεν περνανε.
Δεν ειναι κριτηριο αλανθαστο.
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 31, 2017, 02:57:01 μμ »

κωστα εχεις δικιο αλλα τουλαχιστων ειναι σωστες στο μεταλλο τος αν περνανε
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Cu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 199


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 31, 2017, 04:16:01 μμ »

Να αναφέρω τελικά ότι όλες οι λιρες βγήκαν απο 7,98-8 Γρ έκαστη. Όλες και στις 3 φάσεις του φις δείξανε οκ εκτός απο την ΜΟΜ και αυτή του 18 που δυσκολεύτηκαν λίγο στον κύκλο...
Και σου φαίνεται φυσικό, μια βικούλα π.χ. σαν την δικιά σου, με την φθορά της εννοώ, που είναι
 σαν να την χούφτωναν με γυαλόχαρτο να ζυγίζει 7.98!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Εδώ οι κυκλοφορούντες γίωργηδες και πάνε συνήθως 7.96.Το να δεις μια λίρα με φθορά και να ζυγίζει σαν να βγήκε από το νομισματοκοπείο σου φαίνεται φυσικό;;;;;;;;;;Με ποια ζυγαριά ζυγίστηκαν (μάρκα εννοώ είχε μνήμη)πόσα δεκαδικά;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 31, 2017, 04:18:20 μμ από Cu » Καταγράφηκε
Intefix
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 95


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 31, 2017, 08:15:14 μμ »

Cu δεν είπα ότι μου φαίνεται φυσιολογικό. Αναφέρω το βάρος μιας και με είχαν ρωτήσει και έτσι, ίσως συνεχιστεί η κουβέντα πάνω στις συγκεκριμένες λιρες. Για την ζυγαριά μάρκα δεν ξέρω, είναι με δυο δεκαδικά και χωρίς μνήμη.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences