Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 05:48:19 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 4 ΔΟΥΚΑΤΑ 1904  (Αναγνώστηκε 11664 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
CELHEL50
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 216


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 02, 2010, 01:33:30 μμ »

Αγαπητοί φίλοι,

Δυστυχώς το παρακάτω χρυσό νόμισμα είναι τρύπιο, αλλά συνεχίζει το βάρος του
να είναι 13.9636 g., και η καθαρότητα του 0.9860 Gold.
Ποιά θα μπορούσε να είναι η τιμή πώλησής του;
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 02, 2010, 01:40:22 μμ »

Καλησπερα σας. Το συγκεκριμενο νομισμα ειναι γνησιο (ανατυπωσεις βγαινουν μονο με ημερομηνια 1915). Βεβαια, δεν ειναι και σε πολυ καλη κατασταση... κατα την ταπεινη μου γνωμη μπορει να πιασει 450-500 ευρω (τουλαχιστον).
Καταγράφηκε
CELHEL50
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 216


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 02, 2010, 02:29:02 μμ »

Αγαπητή Silektra,

Σ'ευχαριστώ, μάλλον έχεις δίκιο.
Εκεί βρίσκεται και η δική μου εκτίμηση.
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 02, 2010, 11:43:30 μμ »

Παιδια πλακα θα κανετε φανταζομαι! αυτο ειναι μουφα κανει μουουουουου!!!
Καταγράφηκε
CELHEL50
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 216


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 03, 2010, 08:53:01 πμ »

Καταλαβαίνω οτι αυτό που σε παραξενεύει-πονηρεύει  σ'αυτό το νόμισμα είναι (το πάχος του ανάγλυφου!).
Προφανώς δεν έχεις πιάσει στα χέρια σου παρόμιο.
Δέν πειράζει.
Διάβασε όμως αυτό...

"Thickness
Because they have inherited their design and appearance from medieval gold coins, they are very thin compared with modern coins, at just 0.7 mms. thick."

____________________________________________________________
"Γηράσκω αεί διδασκόμενος" που λέει και ο herakliotis






Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 03, 2010, 10:02:10 πμ »

Απο χτες με πηραν τηλεφωνο μερικα ατομα και με ρωτησαν αν ειναι πλαστο ή οχι!! Τους παραξενευει πολυ το οτι το νομισμα απο μπροστα ειναι vf+ και απο την πισω πλευρα f !!
Οπως ειπα και σε δυο αλλους φιλους το νομισμα εχει τρυπα αρα ηταν μενταγιον και κοσμουσε καποιον λαιμο.
Νομισματα που εχουν προελθει απο μενταγιον πολλες φορες τα εχουμε δει να εχουν διαφορετικη εικονα η μπρος με την πισω πλευρα!!Οταν ενα νομισμα τριβετε (εστω απαλα)  αλλα επι πολλα χρονια σε εναν λαιμο ειναι αυτονοητο οτι θα εχει διαφορετικο κατεβασμα πλεον μπρος-πισω η γενικη του εικονα!!
Στο συγκεκριμενο νομισμα και επειδη δεν το εχω πιασει στα χερια μου εγω προσωπικα δεν μπορω να εκφερω γνωμη βλεποντας μια φωτογραφια μονο οσο καλη και αν ειναι, διοτι σαν νομισμα οπως το εγραψε το μελος που το εχει στα χερια του ειναι αρκετα λεπτο και θα μπορουσαν να χαθουν  ευκολα καποιες απο τις λεπτομεριες του!!
Αυτο που μπορω με βεβαιοτητα να πω ειναι κριμα που το τρυπησαν διοτι σαν συνδιασμος ατρυπητο-ημερομηνια επιανε πολλα λεφτα στο εξωτερικο!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 03, 2010, 10:03:36 πμ »

Μαλλον αγαπητε Χρηστο δεν θα πρεπει να ρωτας εμας για την αξια  των αντικειμενων σου.Εσυ γνωριζεις μια χαρα την αξια για καθε τι.
Μαλλον θα πρεπει να γινεται το αντιθετο εμεις να ρωταμε εσενα για την αξια των δικων μας Σαρκασμός
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 03, 2010, 10:15:12 πμ »

Αναργυρε λογικο ειναι να ξερει ο ανθρωπος πεντε πραγματα για τα νομισματα που εχει στα χερια του!!
Εγω χαιρομε να βλεπω ανθρωπους που πεφτουν στα χερια τους καποια αντικειμενα ψαχνουν, μελετανε, μαθαινουν και μπαινουν και σε καποιον χωρο να παρουν και μια δευτερη γνωμη!!
Αυτους που πρεπει να φοβασαι ειναι η αλλη πλευρα που συνανταμε που πεθανε ο παπους ,  η γιαγια τους, μπηκαν στο σπιτι και βρηκαν μεσα μια χουφτα νομισματα του Παυλου-Κωσταντινου και λενε μεσα τους <την εκανα καλη ειμαι πλουσιος με αυτα αν τα πουλησω!!>
Ποσες φορες δεν συναντησαμε αυτο το σεναριο στην συλλεκτικη μας πορεια??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 03, 2010, 02:49:37 μμ »

Βγαλτε την τσιμπλα απο τα ματια σας ρεεεεεεεε!!!! αυτο ειναι σαν οθωνακια τα κουλουριωτηκα που τα εβγαλαν μια εποχη για χρηση στις παραδοσιακες στολες! βρηκα ενα ιδιο σε ενα κουτι που ειχε η γιαγια μου με κοσμηματα απο νομισματα και διαφορα τετοια δυστυχως αυτη τη στιγμη δε θυμαμαι που ειναι παραπεταμενο να το φωτογραφισω! αυθτο το πραμα ειναι μπρουτζινο επιχρυσωμενο! ετσι ειναι τα γνησια δουκατα κουζουλαθηκατε τελειως?   Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 03, 2010, 03:32:34 μμ »

κουζουλαθηκατε τελειως?   Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Αποκλειω να ειναι Πατρινος αυτο το παιδι Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Κρητικος ειναι Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 03, 2010, 06:02:38 μμ »

Βγαλτε την τσιμπλα απο τα ματια σας ρεεεεεεεε!!!! αυτο ειναι σαν οθωνακια τα κουλουριωτηκα που τα εβγαλαν μια εποχη για χρηση στις παραδοσιακες στολες! βρηκα ενα ιδιο σε ενα κουτι που ειχε η γιαγια μου με κοσμηματα απο νομισματα και διαφορα τετοια δυστυχως αυτη τη στιγμη δε θυμαμαι που ειναι παραπεταμενο να το φωτογραφισω! αυθτο το πραμα ειναι μπρουτζινο επιχρυσωμενο! ετσι ειναι τα γνησια δουκατα κουζουλαθηκατε τελειως?   Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

''Exουσι γνωσιν οι φυλακες''  αγαπητε Θωμα.Δεν εισαι ο Κολομβος ουτε αυτο το αβγο σου.Ολοι εχουμε ματια και βλεπουμε!
Απλως περιμενουμε να δουμε που παει βαλιτσα και ποιος ειναι αποδεκτης!
Φιλικα Αναργυρος
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 03, 2010, 06:16:13 μμ »

Φιλε γιωργο μου αρεσουν πολυ τα διαφορα γλωσικα ιδιωματα που υπαρχουν κατα περιοχες και που ειναι και αυτα μαζι με τα τραγουδια χορους και παραδοσεις  πολυτιμο κοματι της κληρονομιας μας ασχετα αν μερικοι μεγαλοχωριατες της αθηνας τα κοροιδευουν!!! θα με δεις με θεσαλονικιους να λεω τα δικα τους με λαρισαιους αλλα και με γιανιωτες αλλα και προς θεου σε καμια περιπτωση δεν εχω προθεση να πειραξω!   Κλείσιμο ματιού

Φιλε Αναργυρε ασφαλως και καταλαβατε δεν συζητω απλα αντιμετωπιζω και εγω την περιπτωση με το δικο μου τροπο
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 03, 2010, 08:15:31 μμ »

Ο κ. Μολοσσος πρεπει να εχει δικιο...εκτος απ'το σχεδιο πως γινεται να ειναι F ή VF ή οποιαδηποτε αλλη χαμηλη κατασταση και να συνεχισει να εχει το αρχικο βαρος χωρις να εχει χασει ουτε 0,001 γραμμαριο?Απορία?? Έκπληξη Απορία
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 05, 2010, 06:20:13 μμ »

''Exουσι γνωσιν οι φυλακες''  αγαπητε Θωμα.Δεν εισαι ο Κολομβος ουτε αυτο το αβγο σου.Ολοι εχουμε ματια και βλεπουμε!
Απλως περιμενουμε να δουμε που παει βαλιτσα και ποιος ειναι αποδεκτης!
Φιλικα Αναργυρος
Αγαπητοι φιλοι το φορουμ ειναι ανοικτο για ολον τον κοσμο!! Το μελος Χρηστος σηκωσε ενα νομισμα. Δυο τρια ατομα εχετε μια αλφα γνωμη και την εκφρασατε!! Αλλος μπορει να εχει αλλη γνωμη και να την εκφραση και αυτος!!
 Απο εκει και περα δεν υπαρχει βαλιτσα και δεν υπαρχουν αποδεκτες!!
Το μελος ζητησε καποιες γνωμες και εσεις ειπατε την αποψη σας!!Τωρα αν ο φιλος μας αυριο το βαλει στα ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ (υποθετικα μιλαω) οποιος ενδιαφερετε ας εχει τα ματια του ορθανοιχτα να κοιταξει το νομισμα που αγοραζει καλα καλα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 05, 2010, 06:53:58 μμ »

Ase Γιωργο αυτος ακομα τρεχει!
Αυτο που ηθεελε να πετυχει δεν βρηκε προσφορο εδαφος να το κανει εδω.
Ξερεις και εσυ και εγω και αλλοι απο οτι καταλαβα που πηγαινε η βαλιτσα.Εψαχνε το θυμα για να το καρφωσει επειδη καποτε πρεπει να λεμε και τα πραγματα με το ονομα τους.Αν εσυ το επιτρεπεις αυτο να γινεται στο φορουμ σου, ειναι αλλο θεμα.Πες μας ομως για να το  γνωριζουμε.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences