Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 07:12:10 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 Ευρώ Μάλτα 2017  (Αναγνώστηκε 2114 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 08:11:34 μμ »

 Έπεσε στα χέρια μου από ρέστα ένα κέρμα του ενός ευρώ από τη Μάλτα του 2017. Χωρίς να συλλέγω Ευρώ, μου έκανε πολύ εντύπωση η γυαλάδα του! Ήταν σαν να ήταν μόλις βγαλμένο από την μηχανή. Φυσικά από περιέργεια μπήκα στο ίντερνετ και είδα ότι έχει κοπεί σε 25.000 μόνο τεμάχια και έχει ποιότητα Brillant UNC (BU). Το πουλάνε 3,50 Ευρώ. Η απορία μου είναι αν όλα τα ευρωνομίσματα της Μάλτας έχουν τέτοιο μικρό mintage και ανάλογες τιμές, ή μόνο αυτό ως BU; Φωτογραφία δεν μπορώ να ανεβάσω τώρα, αλλά έτσι και αλλιώς δεν βγάζω καλές (χάνουν την ομορφιά τους από τις φωτο μου). Να αρχίζω να μαζεύω Ευρώ;;;
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 08:39:27 μμ »

Η Μάλτα κυκλοφόρησε φέτος 1λ,50λ και 1€ απλά δεν έχει ανακοινώσει το τιράζ. Φίλος Μαλτέζος τα έχει πετύχει στην κυκλοφορία. Είναι ενδιαφέρον πάντως που έφτασε τόσο γρήγορα Ελλάδα.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 08:47:18 μμ »

εγω γυρναγα απτην δουλεια και ειπα να παρω απτο περιπτερο κανα πατατακι με ξυδι να μουδιασει το στομα..και της εδωσα της περιπτερους 50αρικο...στα ρεστα μου δινει 2 εικοσαευρα και τα αλλα μου πε να μου δωσει σε κερματα γιατι δεν ειχε 5ευρω..καθως εψαχνε μου ειπε οτι δεν εχει 2 ευρα πολλα και  χαμογελοντας μου λεει''να σου δωσω αυτο για ρεστα ?''  ηταν  σε προυφ το μονακο 2016 τζουμπιλι οφ μερσυ...ο γειτονας με εβγαλε φωτο για να με πιστεψει ο κοσμος...ζηλευε ομως και αρχισε να με γλυφει στο αυτι..

με ξυπνησε το σκυλακι μου
Καταγράφηκε
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 09:43:56 μμ »

Λίγες (κακές) φώτο όπως είπα...Ποτέ δεν κατάφερα να αποτυπώσω τα ωραία νομίσματα ως έχουν. Πως το κάνετε με κινητό;;; Τέλος πάντων το νόμισμα είναι πολύ πιο λαμπερό, καμιά σχέση...

http://prntscr.com/hp8gor
http://prntscr.com/hp8iwz
http://prntscr.com/hp8jb8
http://prntscr.com/hp8jrp
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 20, 2017, 10:06:20 πμ »

παλαιοσυλεκτη πλακα κανω με το 2ευρω παντως ,μην νομιζεις οτι δεν πιστεψα για τα ρεστα σου..εδω εγω πηρα στο ονειρο 2 ευρω του μονακο με θεμα βατικανου. Μεγάλο χαμόγελο.επειδη αρκετες φορες εχουμε γραψει για ρεστα καλα θα ταν να γραφουμε σε ενα θεμα για τα ρεστα...


μαλτεζακι 2017 ε?..το φιλανδικο αναμνηστικο 2004 περιμενω να πεσει στα χερια μου χρονια τωρα αλλα γιοκ
Καταγράφηκε
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 20, 2017, 07:18:08 μμ »

παλαιοσυλεκτη πλακα κανω με το 2ευρω παντως ,μην νομιζεις οτι δεν πιστεψα για τα ρεστα σου..εδω εγω πηρα στο ονειρο 2 ευρω του μονακο με θεμα βατικανου. Μεγάλο χαμόγελο.επειδη αρκετες φορες εχουμε γραψει για ρεστα καλα θα ταν να γραφουμε σε ενα θεμα για τα ρεστα...


μαλτεζακι 2017 ε?..το φιλανδικο αναμνηστικο 2004 περιμενω να πεσει στα χερια μου χρονια τωρα αλλα γιοκ
Δεν παρεξηγήθηκα.. Εξάλλου τώρα θα αρχίσω να μαζεύω ευρώ, γιατί τελικά έχει πλάκα να κοιτάς κάθε φορά τα ρέστα, αν σου λείπει ΄κάτι...Μόνο κυκλοφορίας εννοείται, δεν τα πάω καλά με τα κουτιά, τα προυφ και τα λοιπά. Δεν φτάνει και το βαλάντιο επίσης...
Καταγράφηκε
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 24, 2017, 01:14:27 πμ »

παλαιοσυλεκτη πλακα κανω με το 2ευρω παντως ,μην νομιζεις οτι δεν πιστεψα για τα ρεστα σου..εδω εγω πηρα στο ονειρο 2 ευρω του μονακο με θεμα βατικανου. Μεγάλο χαμόγελο.επειδη αρκετες φορες εχουμε γραψει για ρεστα καλα θα ταν να γραφουμε σε ενα θεμα για τα ρεστα...


μαλτεζακι 2017 ε?..το φιλανδικο αναμνηστικο 2004 περιμενω να πεσει στα χερια μου χρονια τωρα αλλα γιοκ
Δεν παρεξηγήθηκα.. Εξάλλου τώρα θα αρχίσω να μαζεύω ευρώ, γιατί τελικά έχει πλάκα να κοιτάς κάθε φορά τα ρέστα, αν σου λείπει ΄κάτι...Μόνο κυκλοφορίας εννοείται, δεν τα πάω καλά με τα κουτιά, τα προυφ και τα λοιπά. Δεν φτάνει και το βαλάντιο επίσης...


Μου θυμίζεις τη δική μου ιστορία για το πώς ξεκίνησα με τα ευρώ. Μέχρι τότε, το 2002, η επαφή μου με ξένα νομίσματα ήταν ελάχιστη. Ήμουν μικρός τότε, δεν είχα ταξιδέψει πολύ στο εξωτερικό, δεν υπήρχαν, γενικά, ξένα νομίσματα στο πατρικό μου σπίτι, έτσι συναλλασσόμουν μόνο με "τον Κοραή", "τον Κολοκοτρώνη", "τον Απόλλωνα" και τους άλλους Έλληνες που κοσμούσαν τα ελληνικά νομίσματα, όλα πρόσωπα ήδη γνωστά και καθιερωμένα στον ελληνικό πληθυσμό. Όταν όμως ξεκίνησε το ευρώ, άρχισαν αμέσως σχεδόν να καταφθάνουν στην Ελλάδα (σ' αυτό μάλλον βοήθησε ο τουρισμός) ένα σωρό νομίσματα, που κάθε άλλο παρά 'εξωτικά" ήταν, δεδομένου ότι είχαν πλήρη ισχύ στην ελληνική αγορά, τα οποία έφεραν όμως εθνικές παραστάσεις και σύμβολα ξένων πολιτισμών. Θυμάμαι, χαρακτηριστικά, όταν πρωτοέπιασα γερμανικό ευρώ και είδα τον Αετό, μπήκα στη διαδικασία να ψάξω την ιστορία τής Γερμανίας αναφορικά με αυτό το εθνικό της σύμβολο και να συνειδητοποιήσω κάτι ουσιαστικά άγνωστο για εμένα έως τότε, ότι δηλαδή η ιστορία και ο πολιτισμός τής κεντρικής Ευρώπης αποτελούν συνέχεια της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας (εξού και ο Αετός). Κάπως έτσι λοιπόν, τα νομίσματα των άλλων χωρών φαίνονταν στα δικά μου μάτια σαν "ζωντανή ιστορία", απτή απόδειξη ιστορικών και πολιτισμικών πληροφοριών που είχα μάθει σε εντελώς θεωρητικό επίπεδο έως τότε! Αυτό για 'μένα έφτανε για να με κάνει να θέλω να τα μαζέψω όλα! Και από τότε αυτό κάνω... Συλλέγω ευρώ, ως δείγματα ιστορίας, πολιτισμού και νομισματικής τέχνης!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences