Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:57:07 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 30 Tornesi  (Αναγνώστηκε 45450 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Δεκέμβριος 29, 2017, 10:19:13 μμ »

Εγω που δεν εχω βάλει ακόμη στα χέρια μου κανένα Γιατί δεν αγχώνομαι;;
Και είναι και από τον τόπο μού!!

Τελικά τι είσαι; Βενετσιάνος ή Ηρακλειώτης;



Χα χα χα! ω ρε Νικόλα έγραψες! Γιορίκα να σε δω τι θα απαντήσεις τώρα!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Δεκέμβριος 29, 2017, 10:22:15 μμ »

Δεν εχω τίποτα σε εσένα να απαντήσω, για έμενα το θέμα είναι τελειωμένο, και θα σε παρακαλούσα να μην ξανά ασχοληθείς μαζί μου. Απεναντίας εσύ πρέπει να απαντήσεις σε όλους, που τα βλέπεις τα πλαστά, κάτι που δεν πρόκειται να κάνει βέβαια. Με εμένα δεν χρειάζονται άλλες κουβέντες, ότι είχαμε να πούμε εμείς το είπαμε, δεν συναντιόμαστε, και η κουβέντα είναι ανούσια, κοιτά να ξεκαθαρίσεις την θέση σου λοιπόν με τους άλλους, αν το θέλουν και αυτοί βέβαια ( που δεν νομίζω).  
  
Υγ.  Δίνε λίγοι προσοχή σε τι σου γράφουν , στο είπε ο άνθρωπος.... ''asimako'' είναι το username...

Τι καθεσαι και  απολογεισαι ρε φιλε σοβαρολογοντας
Τρολαρει.
Μπαφοκουβαριστρα ειναι Σαρκασμός

Καλο βραδυ.
Καλη χρονια σε ολους . Υγεια και καλη διαθεση
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 29, 2017, 10:23:43 μμ από coll » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Δεκέμβριος 29, 2017, 10:30:26 μμ »

Μια Χριστουγεννιατικκη ιστορια!!!Ηταν Ιουλιος Άνεση την δεκαετια του ενενηντα καποιος καταστηματάρχης στην πλατεια του Αγιου Φιλιππου(Μοναστηρακι-Κολωνακι σημερα) με σταματησε και μου ειπε!!!Ελα να δεις ένα σπανιο ασημενιο βενετσιανικο νομισμα(γραφει πανω Ελληνικα 60 τορνεσια)!!!Η ιστορια συνεχιζεται!!! Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 29, 2017, 10:32:04 μμ από giannist » Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Δεκέμβριος 29, 2017, 10:35:15 μμ »

Δεν εχω τίποτα σε εσένα να απαντήσω, για έμενα το θέμα είναι τελειωμένο, και θα σε παρακαλούσα να μην ξανά ασχοληθείς μαζί μου. Απεναντίας εσύ πρέπει να απαντήσεις σε όλους, που τα βλέπεις τα πλαστά, κάτι που δεν πρόκειται να κάνει βέβαια. Με εμένα δεν χρειάζονται άλλες κουβέντες, ότι είχαμε να πούμε εμείς το είπαμε, δεν συναντιόμαστε, και η κουβέντα είναι ανούσια, κοιτά να ξεκαθαρίσεις την θέση σου λοιπόν με τους άλλους, αν το θέλουν και αυτοί βέβαια ( που δεν νομίζω).  
  
Υγ.  Δίνε λίγοι προσοχή σε τι σου γράφουν , στο είπε ο άνθρωπος.... ''asimako'' είναι το username...

Τι καθεσαι και  απολογεισαι ρε φιλε σοβαρολογοντας
Τρολαρει.
Μπαφοκουβαριστρα ειναι Σαρκασμός

Καλο βραδυ.
Καλη χρονια σε ολους . Υγεια και καλη διαθεση


Μπαφοκουβαριστρα  :Dχαχαχα Μεγάλο χαμόγελο, να είσαι καλά coll.  Άντε καλό βράδυ και καλή χρονιά..... καλή διάθεση, δόξα τον θεό, εχω Χαμόγελο...  
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Δεκέμβριος 29, 2017, 10:38:50 μμ »

Μια Χριστουγεννιατικκη ιστορια!!!Ηταν Ιουλιος Άνεση την δεκαετια του ενενηντα καποιος καταστηματάρχης στην πλατεια του Αγιου Φιλιππου(Μοναστηρακι-Κολωνακι σημερα) με σταματησε και μου ειπε!!!Ελα να δεις ένα σπανιο ασημενιο βενετσιανικο νομισμα(γραφει πανω Ελληνικα 60 τορνεσια)!!!Η ιστορια συνεχιζεται!!! Σαρκασμός

Κρατάω το ασημένιο Κλείσιμο ματιού ( https://en.numista.com/catalogue/index.php?mode=simplifie&p=1&l=&r=60+Tornesi&e=&d=&ca=3&no=&i=&v=&m=&a=&t=&dg=&w=&u=&f=&g=&tb=y&tc=y&tn=y&tp=y&tt=y&te=y&cat=y ) , και περιμένω την συνέχεια Χαμόγελο......
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 29, 2017, 10:39:37 μμ από exmim » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Δεκέμβριος 29, 2017, 11:05:37 μμ »

Το ασημενιο ηταν φθηνη κοπια από λευκο μεταλο(δυο δισκοι κολλημένοι)υπαρχουν και σχεδόν χαλκινα διακρινονται από την περιφερεια.Για τους Υπερεξπερ μεσω Ιντερνετ.
Καταγράφηκε
pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Δεκέμβριος 30, 2017, 12:51:21 μμ »

θελω να ζητησω ενα συγνωμη για τον asimako... λιγο τα κρητικα νομισματα- λιγο ο herakiliotis-λιγο και οτι εκανα φοιτητης στην κρητη,5,5 χρονια στο ηρακλειο(εμενα λ.καλοκαιρινου και μετα στην περιοχη δειλινα) μας "εκανα" ολους κρητικους (-ακης). Ελπιζω να μην μου το κρατησεις "μανιατικο",μιας και η καταληξη -ακος συνανταται στην νοτια πελλοπονησο.
Καταγράφηκε
pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Δεκέμβριος 30, 2017, 01:43:32 μμ »

  Exmim ειλικρινα δεν καταλαβαινω την εμμονη σου οτι εγω θεωρω ΠΛΑΣΤΑ τα νομισματα που αναφερεις!! δεν ξερω απο που προκυπτει αυτο,μαλλον πρεπει να ξαναδιαβασεις προσεκτικα αυτα που εχω γραψει. Δεν σε ξερω-δεν με ξερεις, συμφωνω ομως μαζι σου σε αυτα που εγραψες στην αρχη. Δεν διαστρεβλωσα τιποτα,χρησιμοποιησα οπως ολοι εδω, την υπερβολη! οσο για τους προσβλητικους χαρακτηρισμους,καλο ειναι να αποφευγονται....
  Γνωριζω καποια πραγματα για τα ενετικα νομισματα και απλα προσπαθω να συνεισφερω και γω (οσο μπορω).
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Δεκέμβριος 30, 2017, 03:54:55 μμ »

Θα ηθελα greenday να σου πω την προσωπικη μου αποψη για την αξια του ενετικου νομισματος σου. Από αυτά που εχεις γραψεις εχουμε ως δεδομενα ότι βρεθηκε πριν αρκετα χρονια και εγινε ενας μικρος καθαρισμος (χωματα). Το σημαντικο στα χαλκινα νομισματα είναι το αναγλυφο τους, το οποιο είναι σε αρκετη καλη κατασταση(στο δικο σου νομισμα) και από τις δυο μεριες. Επομένως εχουμε ένα ενετικο νομισμα περιπου 400 ετων που είναι σε πολύ καλη κατασταση. Για μενα η αξια του είναι μεγαλη!! Είναι μεγαλη γιατι ποσα ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ και ΓΝΗΣΙΑ παρομοιο με το δικο σου νομισμα υπαρχουν? Δεν νομιζω να είναι παραπανω από τα δάκτυλα του ενός χεριου... Αρα το δικο σου νομισμα με τα δεδομενα που εχεις είναι σπανιο και η αξια του είναι ΜΕΓΑΛΗ. Οι φωτο που εχεις βαλει από καποιο άλλο παρομοιο νομισμα για ΜΕΝΑ το νομισμα αυτό δεν είναι αυθεντικο και μπορω αν θελεις να σου πω την γνωμη μου.

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 30, 2017, 03:58:31 μμ από exmim » Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Δεκέμβριος 30, 2017, 04:03:30 μμ »

καταρχήν εγω δεν μιλησα για την ΠΝΕ!!!Την σεβομαι απεριόριστα και ευτυχως που υπαρχουν !!! Σχολιασα μια φωτογραφια που ανεβασε ο exmim που δεν είναι από την ΠΝΕ. Για αυτό herakliotis ας ειμαστε λιγο προσεκτικοι..... Κλείσιμο ματιού

. Χαμόγελο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 30, 2017, 04:04:01 μμ από exmim » Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Δεκέμβριος 30, 2017, 04:10:06 μμ »

οσο και καλοπροαιρετος να εισαι, δυσκολο να πιστεψεις οτι ενα χαλκινο νομισμα 400 ετων ειναι σε τοσο καλη κατασταση!!! το να το "καθαρισεις" και να παρουσιαστει σαν καινουριο βαζει σε σκεψεις.....


Ας τα βάλουμε εδώ μαζεμένα να υπάρχουν Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 30, 2017, 04:12:18 μμ από exmim » Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Δεκέμβριος 30, 2017, 04:10:34 μμ »

Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω για ποιον λογο συνεχιζετε ενα θεμα που εχει ληξει (η εκτιμηση του νομισματος του greenday) και συνεχιζετε και το κανετε προσωπικο και δεν οδηγει κ πουθενα...νομιζω οτι ολοι εχουμε βγαλει τα συμπερασματα μας,οποτε καλυτερα να κλεισει εδω..απο εκει κ περα,αν υπαρχει καποιου ειδους 'προσωπικη αντιπαραθεση' ας συνεχιστει σε πμ και οχι δημοσια..ευχαριστω...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Δεκέμβριος 30, 2017, 04:18:01 μμ »

Κωστα όσο είναι ανοιχτό το θέμα, και γράφει ο κάθε ένας οτι θέλει, δεν μπορούμε να αφήσουμε υπόνοιες οτι υπαρχει κάποιο πλαστό στις φωτο που έχουν ανέβει. Τουλάχιστον αυτό εχω καταλάβει εγώ απο τα ποστ του pipiss, τα οποία τα συγκέντρωσα εδώ για να μην τα ψάχνουμε Κλείσιμο ματιού. Αν δεν εκανα καλά, αφαίρεσε τα όλα.  Χρονια πολλά Κωστα, και καλή πρωτοχρονιά να έχουμε........



  Υγ.           Εστάλη στις: Σήμερα στις 01:43:32 μμ Στάλθηκε από: pipiss
" Exmim ειλικρινα δεν καταλαβαινω την εμμονη σου οτι εγω θεωρω ΠΛΑΣΤΑ τα νομισματα που αναφερεις!! "

είναι ο λόγος που συγκέντρωσα τα ποστ.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 30, 2017, 04:22:17 μμ από exmim » Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Δεκέμβριος 30, 2017, 05:04:21 μμ »

Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω για ποιον λογο συνεχιζετε ενα θεμα που εχει ληξει (η εκτιμηση του νομισματος του greenday) και συνεχιζετε και το κανετε προσωπικο και δεν οδηγει κ πουθενα...νομιζω οτι ολοι εχουμε βγαλει τα συμπερασματα μας,οποτε καλυτερα να κλεισει εδω..απο εκει κ περα,αν υπαρχει καποιου ειδους 'προσωπικη αντιπαραθεση' ας συνεχιστει σε πμ και οχι δημοσια..ευχαριστω...

Σε διακοπές είμαστε Κωστή μου...

(πρόσεξε μην ανεβάσεις φωτό εκείνο εκεί το κόκκινο -ξέρεις ποιο - και γίνουμε μπάχαλο από τις κρητικές)
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Δεκέμβριος 30, 2017, 05:32:54 μμ »

Οπως ειπα κ νωριτερα,ολοι εχουμε βγαλει τα συμπερασματα μας..το οτι υπαρχει υπονοια-δηλωση-αποψη οτι κατι ειναι πλαστο,δεν ειναι λογος να συνεχιζεται μια 'κοντρα'...και σε αλλα θεματα εκτιμησης βγηκαν 5 κ χαρακτηρισαν μια λιρα πχ γνησια κ βγηκε ενας να την χαρακτηρισει πλαστη..δεν ειδα να συνεχιζεται καπου καποια τετοια κουβεντα..τουλαχιστον να ειχατε επιχειρηματα οτι το χ ειναι πλαστο για τον α και β λογο,να πω οκ,να το κουβεντιασουμε..τωρα ομως??τεσπα..εγω δεν εχω αποψη περι του θεματος αυτου,απλα ενημερωνω οτι δεν χρειαζεται να συνεχιζουμς κατι απο την στιγμη που λεμε πραγματα που εχουν ειπωθει κ νωριτερα...

(πρόσεξε μην ανεβάσεις φωτό εκείνο εκεί το κόκκινο -ξέρεις ποιο - και γίνουμε μπάχαλο από τις κρητικές)

τωρα σε εχασα τελειως...σε τι αναφερεσαι??
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences