Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 02:55:22 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 30 Tornesi  (Αναγνώστηκε 45453 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 19, 2017, 11:52:22 πμ »

  Δεν ξέρω πως το εννοείς  Γιωργο, αλλά σαφώς και αν δεν ήταν καθαρισμένο θα είχε μεγαλύτερη (υψηλότερη),χρηματική ( και ίσως και συλλεκτική) αξία. Η συντήρηση πάντως που έχει γίνει (δεν θέλω την λέξη "καθάρισμα") είναι καλή, και σε συνάρτηση με το οτι είναι καλό χτυπημένο, το κάνει αρκετά επιθυμητό Χαμόγελο.
  Συμφωνώ μαζί σου, οτι είναι από τα καλύτερα, που εχω δει και εγώ τριγύρω.. Οσο αφορά το σλαμπ, γνώμη μου είναι οτι αυτά που θα γράψουν, πιο πολλή θα το ρίξουν πάρα θα το ανεβάσουν. Καλύτερα να μείνει όπως είναι, να περαστή λιιιιγο λαδάκι, και αν δεν το θέλει, να το πουλήσει, τα έχει τα λεφτά του.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 19, 2017, 11:53:46 πμ από exmim » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 19, 2017, 03:05:55 μμ »

Φιλε Μιμη η πειρα μου εχει δειξει πως καποια καλα νομισματα παρολο που μπορει να ειχαν πειραχθει λιγο (πχ καθαρισμα) σε συναρτηση οτι υπηρχαν δυο τρεις ενδιαφερομενοι να τα βαλουν στην συλλογη τους το αποτελεσμα ηταν να πληρωθει το νομισμα σχεδον οσο επρεπε.
Οταν καποιοι θελησουν να αποκτησουν κατι , καποια πραγματα αρχιζουν να λεγωνται μικροπταισματα στα ματια τους.
Πχ το καθαρισμα πως χτυπαει στα ματια σου μπροστα σε ενα πεσιμο κατω και να εχει ισιωσει η περιμετρος του νομισματος;;
Πχ το καθαρισμα πως χτυπαει στα ματια σου μπροστα στο ενδεχομενο καποιος να ειχε βαλει ψιλο τελακι (συρμα που χρησιμοποιουν οι νοικοκυρες να καθαρισουν τα σκευη; )

Εχουμε λοιπον τις χοντρες  φθορε οι οποιες αφηνουν ανεπανορθωτη ζημια καπου και τα πταισματα ενος καθαρισματος που δεν σε  χαλαει στην αισθητικη του νομισματος οπως τα προηγουμενα!!
Με τον διακαει ποθο λοιπον μιας αποκτησης αναμεσα σε τρια τεσσερα ατομα εξανεμιζετε  αυτο το πταισμα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
KOKO-27
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 618


god of war


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 19, 2017, 03:34:16 μμ »

Τροπος να παρει βαθμο ομως υπαρχει!!
Απλα θελει υπομονη. (εαν ενδιαφερει κανεναν μπορει να μαθει το πως. )

για πες.!?
Καταγράφηκε

δεν χανω ποτε.... η κερδιζω η μαθαινω.
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 19, 2017, 04:34:17 μμ »

  Γιώργο όπως τα λες είναι, και εγώ, δεν με χαλάει καθόλου να είναι απο μενταγιόν κάποιο νόμισμα η ακόμα και να είναι ντιπαρισμενο, η καθαρισμένο, η οτιδήποτε, αν το θέλω, θα το πάρω, ετσι και κάποιοι όπως λες, θα το αγνοήσουν το κάθε μικρο προβληματάκι..... άλλα, σίγουρα αν δεν υπήρχε το "προβληματάκι";;... θα είχε και περισσότερα χρήματα.
  Εγω αυτο που δεν ασπάζομαι, είναι αυτό που έγραψες " Δεν χαμηλώνει η αξια του επειδη καθαριστικε !! ,  σε αυτό δεν συμφωνώ , αν και νομίζω πως άλλο θες να πεις, και αλλιώς διαβάζετε.  Ενι γουει... το νόμισμα είναι πολύ καλό, άσχετα με την συντήρηση που του έχει γίνει, λιιιιγο λαδάκι θέλει, για να γλυκάνει, και μετά θα δεις πόσο πιο όμορφο θα δείξει Κλείσιμο ματιού  


Υγ. Τίμιος τρόπος να πάρει βαθμό, δεν υπαρχει νομίζω, εκτός και αν γνωρίζεις το εκτιμητή και τον βγάλεις βόλτα πριν Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 19, 2017, 04:38:23 μμ από exmim » Καταγράφηκε
pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 22, 2017, 08:49:02 πμ »

  Θα ηθελα greenday να σου πω την προσωπικη μου αποψη για την αξια του ενετικου νομισματος σου. Από αυτά που εχεις γραψεις εχουμε ως δεδομενα ότι βρεθηκε πριν αρκετα χρονια και εγινε ενας μικρος καθαρισμος (χωματα). Το σημαντικο στα χαλκινα νομισματα είναι το αναγλυφο τους, το οποιο είναι σε αρκετη καλη κατασταση(στο δικο σου νομισμα) και από τις δυο μεριες. Επομένως εχουμε ένα ενετικο νομισμα περιπου 400 ετων που είναι σε πολύ καλη κατασταση. Για μενα η αξια του είναι μεγαλη!! Είναι μεγαλη γιατι ποσα ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ και ΓΝΗΣΙΑ παρομοιο με το δικο σου νομισμα υπαρχουν? Δεν νομιζω να είναι παραπανω από τα δάκτυλα του ενός χεριου... Αρα το δικο σου νομισμα με τα δεδομενα που εχεις είναι σπανιο και η αξια του είναι ΜΕΓΑΛΗ. Οι φωτο που εχεις βαλει από καποιο άλλο παρομοιο νομισμα για ΜΕΝΑ το νομισμα αυτό δεν είναι αυθεντικο και μπορω αν θελεις να σου πω την γνωμη μου.
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 22, 2017, 10:11:40 πμ »

  Θα ηθελα greenday να σου πω την προσωπικη μου αποψη για την αξια του ενετικου νομισματος σου. Από αυτά που εχεις γραψεις εχουμε ως δεδομενα ότι βρεθηκε πριν αρκετα χρονια και εγινε ενας μικρος καθαρισμος (χωματα). Το σημαντικο στα χαλκινα νομισματα είναι το αναγλυφο τους, το οποιο είναι σε αρκετη καλη κατασταση(στο δικο σου νομισμα) και από τις δυο μεριες. Επομένως εχουμε ένα ενετικο νομισμα περιπου 400 ετων που είναι σε πολύ καλη κατασταση. Για μενα η αξια του είναι μεγαλη!! Είναι μεγαλη γιατι ποσα ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ και ΓΝΗΣΙΑ παρομοιο με το δικο σου νομισμα υπαρχουν? Δεν νομιζω να είναι παραπανω από τα δάκτυλα του ενός χεριου... Αρα το δικο σου νομισμα με τα δεδομενα που εχεις είναι σπανιο και η αξια του είναι ΜΕΓΑΛΗ. Οι φωτο που εχεις βαλει από καποιο άλλο παρομοιο νομισμα για ΜΕΝΑ το νομισμα αυτό δεν είναι αυθεντικο και μπορω αν θελεις να σου πω την γνωμη μου.

Έχεις δίκιο. Έχουνε μαζευτεί όλοι οι ηλίθιοι και απαταεώνες στη ΠΝΕ και επειδή νομίζουνε ότι ξέρουν τα νομίσματα και αρθρογραφούνε σε επιστημονικά περιοδικά για νομίσματα (πχ Νομισματικά Χρονικά), χώρια ότι κάποιοι βλάκες από αυτούς καλούνται και από το νομισματικό μουσείο για τη βλακώδη άποψή τους, τελικά συμφωνώ μαζί σου.
Το νόμισμα που παρουσιάστηκε στη ΠΝΕ είναι πλαστό. Έχεις απόλυτο δίκιο.

Όσο αφορά το ότι θέλεις να σε ρωτήσουμε για να μας πεις τη γνώμη σου, δεν νομίζω ότι χρειάζεται. Είπες κάτι, τελεία και παύλα.

(Κάτι τέτοιες στιγμές μου λείπει ο Σίμος)


Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 22, 2017, 10:36:21 πμ »

(Κάτι τέτοιες στιγμές μου λείπει ο Σίμος)

To πιστευεις δεν το πιστευεις εμενα δεν μου λειπει καθολου !!
Προχτες μπηκε καπου να εκφερει την αποψη του και μολις την διαβασα εκανα  διαγραφη απο εκεινο το μερος και εφυγα!!
Καλο ειναι να αποφευγουμε τετοια ατομα πιστευω. Ζημια κανουν στον συλλεκτισμο και τιποτα αλλο.


Υ.Γ φιλε pipiss
Το κειμενο σου προσβαλει μια οργανωση .
Μπορει να ειναι μια οργανωση που εγω πχ για τους δικους μου λογους δεν ειμαι μελος και για καποιους λογους κραταω μακρυνες αποστασης, αλλα ετσι απροκαλυπτα ερχεσε να πεις οτι δεν ξερουν που τους παν τα τεσσερα!!
Απο εκει μεσα περασαν ανθρωποι  και ανθρωποι  που το 1/10 τις γνωσεων τους να ειχαν αρκετοι απο εδω μεσα θα γινωταν σπουδαιοι συλλεκτες.
Θα μπορουσα να σου πω να μας σχολιασεις γιατι το νομισμα που δοθηκε ειναι ψευτικο σαν βημα απολογιας , αλλα η καταληξη θα ηταν να γελασουν παρα πολλοι μαζι σου.
Οποτε σε παρακαλω μην το συνεχισεις αλλο και ας σεβωμαστε καποια αλλα μερη-οργανωσεις του συλλεκτισμου ασχετος εαν ειμαστε εκει ή οχι.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 22, 2017, 01:35:18 μμ »

Ίσως αυτό βοηθήσει  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 23, 2017, 08:35:09 πμ »

καταρχήν εγω δεν μιλησα για την ΠΝΕ!!!Την σεβομαι απεριόριστα και ευτυχως που υπαρχουν !!! Σχολιασα μια φωτογραφια που ανεβασε ο exmim που δεν είναι από την ΠΝΕ. Για αυτό herakliotis ας ειμαστε λιγο προσεκτικοι..... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 23, 2017, 02:51:54 μμ »

Για πια φωτογραφία μιλάς; αυτές που ανέβασα (αν προσέξεις), είναι από το σαιτ της  PCGS, λες ότι ένα από τα δυο νομίσματα, που έχουν πιστοποίηση είναι πλαστό;
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 23, 2017, 05:56:01 μμ »

Ποιο απο τα δυο ειναι πλαστα;;
Το πανω ή το κατω ??

Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 23, 2017, 06:01:27 μμ »

καταρχήν εγω δεν μιλησα για την ΠΝΕ!!!Την σεβομαι απεριόριστα και ευτυχως που υπαρχουν !!! Σχολιασα μια φωτογραφια που ανεβασε ο exmim που δεν είναι από την ΠΝΕ. Για αυτό herakliotis ας ειμαστε λιγο προσεκτικοι..... Κλείσιμο ματιού

Φιλε μου ετσι που το ειπες δεν πηγε το μυαλο μου σε καμιαν περιπτωση οτι μιλουσες για το αλλο παραδειγμα.
Οταν καποιος λεει οτι ενα εκ των δυο ειναι ψευτικο κατευθειαν το μυαλο μας παει στο απιστοποιητο.

Οπως και να εχει εφοσον δεν μιλαμε για εναν τοπικο οργανισμο καλο θα ηταν να μας εξηγησεις τι βλεπεις πανω τους μεπτο.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1042


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 23, 2017, 06:11:32 μμ »

μου αρεσει που τα θεματα μου δημιουργούν ένταση !
 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 23, 2017, 06:30:40 μμ »

Αν τελικά μιλάει για τα πιστοποιημένα της pcgs(αυτές ανέβασα εγώ), Γιώργο, πολύ θα ήθελα και εγώ, να μάθω για πιο λέει. Έκτος και αν έχει δει κάπου αλλού φωτογραφίες μου η αν μπέρδεψε τις φωτογραφίες του φίλου greendah.    

 
Στάλθηκε από: pipiss  Εστάλη στις: Δεκέμβριος 22, 2017, 08:49:02 πμ

Θα ηθελα greenday να σου πω την προσωπικη μου αποψη για την αξια του ενετικου νομισματος σου. Από αυτά που εχεις γραψεις εχουμε ως δεδομενα ότι βρεθηκε πριν αρκετα χρονια και εγινε ενας μικρος καθαρισμος (χωματα). Το σημαντικο στα χαλκινα νομισματα είναι το αναγλυφο τους, το οποιο είναι σε αρκετη καλη κατασταση(στο δικο σου νομισμα) και από τις δυο μεριες. Επομένως εχουμε ένα ενετικο νομισμα περιπου 400 ετων που είναι σε πολύ καλη κατασταση. Για μενα η αξια του είναι μεγαλη!! Είναι μεγαλη γιατι ποσα ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ και ΓΝΗΣΙΑ παρομοιο με το δικο σου νομισμα υπαρχουν? Δεν νομιζω να είναι παραπανω από τα δάκτυλα του ενός χεριου... Αρα το δικο σου νομισμα με τα δεδομενα που εχεις είναι σπανιο και η αξια του είναι ΜΕΓΑΛΗ. Οι φωτο που εχεις βαλει από καποιο άλλο παρομοιο νομισμα για ΜΕΝΑ το νομισμα αυτό δεν είναι αυθεντικο και μπορω αν θελεις να σου πω την γνωμη μου..
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 23, 2017, 06:34:54 μμ από exmim » Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 23, 2017, 06:42:14 μμ »

Ίσως αυτό βοηθήσει  Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences