Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:31:29 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 30 Tornesi  (Αναγνώστηκε 45454 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1042


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 23, 2017, 07:09:02 μμ »

εγω διαβαζοντας το ποστ του πιπις νομιζα μιλουσε για το νομισμα της ΠΝΕ. Αυτο ηταν και το νομισμα που εχω βαλει  οπως ειπε.

Εκτος και εαν λεει για το δικο μου νομισμα. Τωρα εαν ειναι κανα πλαστο εποχης που να ξερω. Εαν ηξερα αξια κτλπ δεν θα το ποσταρα εξ αρχης εδω.....

Οποτε περιμενουμε διευκρινησεις ....;;
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 23, 2017, 07:30:33 μμ »

Πιθανόν να δουλεύει ο άνθρωπος, όταν με το καλό μπει θα μας τα ξεδιαλύνει Χαμόγελο..
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 23, 2017, 07:36:42 μμ »

 Θα ηθελα greenday να σου πω την προσωπικη μου αποψη για την αξια του ενετικου νομισματος σου. Από αυτά που εχεις γραψεις εχουμε ως δεδομενα ότι βρεθηκε πριν αρκετα χρονια και εγινε ενας μικρος καθαρισμος (χωματα). Το σημαντικο στα χαλκινα νομισματα είναι το αναγλυφο τους, το οποιο είναι σε αρκετη καλη κατασταση(στο δικο σου νομισμα) και από τις δυο μεριες. Επομένως εχουμε ένα ενετικο νομισμα περιπου 400 ετων που είναι σε πολύ καλη κατασταση. Για μενα η αξια του είναι μεγαλη!! Είναι μεγαλη γιατι ποσα ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ και ΓΝΗΣΙΑ παρομοιο με το δικο σου νομισμα υπαρχουν? Δεν νομιζω να είναι παραπανω από τα δάκτυλα του ενός χεριου... Αρα το δικο σου νομισμα με τα δεδομενα που εχεις είναι σπανιο και η αξια του είναι ΜΕΓΑΛΗ. Οι φωτο που εχεις βαλει από καποιο άλλο παρομοιο νομισμα για ΜΕΝΑ το νομισμα αυτό δεν είναι αυθεντικο και μπορω αν θελεις να σου πω την γνωμη μου.

Kαλησπερα σας
Επειδη τυγχανει να εχω κι εγω ενα εξηνταρι , σε ιδια και πιθανοτατα και σε  καλυτερη κατασταση,θα μου επιτρεψετε να διαφωνησω οτι τα εξηνταρια αριθμουν στα δακτυλα του ενος χεριου.
Ισως αν μιλουσαμε για τα δεκαπενταρια , αλλα και παλι.....
Θα διαφωνησω επισης με την επισημανση περι αξιας ως <ΜΕΓΑΛΗ> εκτος και αν θεωρειτε οτι 150-200η και 300 ευρω εναι τοσο μεγαλο ποσον.
Ο συλλογισμος επισης περι 400 χρονων ειναι εντελως ατοπος αφου υπαρχουν χαλκινα  νομισματα με τριπλα+ χρονια στην πλατη σε καλυτερη κατασταση.
Το βασικοτερο ολων ειναι οτι θα ηθελα αν ειναι δυνατον να μας παραθεσετε μια φωτο ενος ΠΛΑΣΤΟΥ των 60 προς συγκριση

Υ.Σ
Greenday οτι σου ειπε ο Μαρκος περι τιμης ειναι σωστο. Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 23, 2017, 07:38:29 μμ από coll » Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 23, 2017, 07:59:29 μμ »

1000 φορές.......+1   
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 24, 2017, 10:08:33 πμ »

Έχω δει πολλάαα 60αρια αλλά πλαστό κανένα.
Καλά Χριστούγεννα.
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 24, 2017, 10:15:25 πμ »

Ίσως κι αυτά βοηθήσουν:




Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 24, 2017, 12:11:21 μμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Καλημερα και χρόνια πολλά. Όμορφα, και σε αξιοπρεπή κατάσταση, για την ηλικία τους Άνεση. Μια ερώτηση λίγο άσχετη και χωρίς πολλή σημασία, από αυτά η άλλα που έχεις, είναι κάποιο με "Ο "στο "ΙΩΑΝ" αντί για "Ω"; Έτσι να δω βαθμό σπανιότητας..
Καταγράφηκε
pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 25, 2017, 07:37:12 πμ »

  Θα προσπαθησω οσο γινεται να απαντησω περιεκτικα.  greenday θα ξεκινησω αναποδα και συγκεκριμενα με την τιμη του και μετα θα παω στα "ΠΛΑΣΤΑ"(Απορία?)....  Εχεις ενα νομισμα που βρηκε ο παππους σου(υποθετω στην κρητη) σε πολυ καλη κατασταση και το βασικοτερο με ΙΣΤΟΡΙΑ. Επομενως για μενα η ΑΞΙΑ του δεν ειναι το ποσο θα πιασει σε δημοπρασια(400-500 ευρω) αλλα η ιστορικη διαδρομη!!! Για αυτο για μενα εχει μεγαλη αξια Θυμός
  Απο την αλλη οταν εγραφα ΓΝΗΣΙΟ και ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ εννοουσα οτι βρεθηκε στην ελλαδα(υποθετω στην κρητη) δηλαδη ενα ενετικο νομισμα περιπου 400 ετων με φυσικη ομορφια και το βασικοτερο με ληξιαρχικη πραξη γεννησης ταυτοχρονα με την γνησιοτητα του. Τωρα πως προεκυψε η πλαστοτητα θα πω μονο οτι greenday εσυ ειπες ελεος με τους καχυποπτους...
  Επισης ειπα στον greenday αν ηθελε να του πω την γνωμη μου για την συγκριση του νομισματος του με μια φωτο του exmim και ποιον λογο θεωρω οτι ειναι καλυτερο το δικο του νομισμα. Προσωπικη μου αποψη και υποθετωντας βλεπωντας μια φωτογραφια αλλα και την εμπειρια μου ως χημικος το νομισμα στην φωτο του exmim εχει "συντηρηθει" με βερνικι ΟR1 (Ειδικο για πατινες) για αντοχη στην υγρασια και εχει περαστει με επιστρωση κεριου.
  Οσο αφορα για τα tornesia δεν ειναι σπανια νομισματα. Μονο τα i sole θεωρουνται "σπανια" απο καθε αποψη και μονο αν ειναι ΓΝΗΣΙΑ και ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ!!!! Λύπη
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 25, 2017, 08:20:16 πμ »

Γιώργο και καλά Χριστούγεννα σε όλους!
Σίγουρα δεν επιθύμησες το Σίμο;

Μίμη, ξεκίνα αναδιάταξη όσων γνωρίζεις.

...και σταματάω να γυαλίζω τα νομίσματα με σύρμα και brasso.

http://www.chemeng.ntua.gr/courses/dpm/pdf-files/19-aggelou-copper-art.pdf 



« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 25, 2017, 08:31:04 πμ από ukobke » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 25, 2017, 10:04:12 πμ »

Καλα Χριστουγεννα και καλα κρασια !!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 25, 2017, 03:39:15 μμ »

Καλα Χριστουγεννα και καλα κρασια !!!

+1

   Λόγο του οτι γνωρίζω το νόμισμα ( https://www.pcgs.com/cert/32567841 ), πάρα πολλές δεκαετίες που είναι στην οικογένεια μου, μου δίνει το δικαίωμα να αμφιβάλω για την εμπειρία σου σε αυτό που λες  " εμπειρια μου ως χημικος " και γενικότερα σε αυτό που γράφεις σχετικά με το νόμισμα μου.  Παράθεση απο την απάντηση του pipiss = " βλεπωντας μια φωτογραφια αλλα και την εμπειρια μου ως χημικος το νομισμα στην φωτο του exmim εχει "συντηρηθει" με βερνικι ΟR1 (Ειδικο για πατινες) για αντοχη στην υγρασια και εχει περαστει με επιστρωση κεριου. .... Χημικός μπορεί να είσαι, Άλλα όσο προσπαθείς να το σώσεις τα κάνεις χειρότερα,   Θα πρότεινα αν μου επιτρέπεις να ξανά διαβάσεις όλα αυτά που έχεις γράψει. Το νόμισμα που αναφέρεσαι ειναι πιστοποιημενο για αυτόν τον λόγο και μόνο, για να μην ακούω τετοια (περί καθαρισμάτων και πλαστών).  Άντε, ξανα λοιπόν..... Καλά Χριστούγεννα και καλά κρασά !!!
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 25, 2017, 07:38:16 μμ »

Παρακαλω την εκτιμηση σας για το παρακατω νομισμα.
Μαλλον θα παει στις προσφορες ή σε καποια δημοπρασια και θελω να εχω μια εικονα για την οικονομικη του αξια αλλα και κατασταση γενικοτερα..

Για συγκριση ας μπει και αυτο εδω απο την πνε που πουληθηκε σημερα...

ΥΓ:http://www.nomisma.gr/auction/auction.aspx?TypeId=2&AuctionId=141&CategoryId=120

Οι φωτο
https://prnt.sc/hog49c
https://prnt.sc/hog4a9
https://prnt.sc/hog4bx
https://prnt.sc/hog4cl



Επαναφερω με παραθεση απο το πρωτο ποστ , τις φωτο του νομισματος για το οποιο εγινε λογος.

Ειναι προφανες για μενα οτι για αυτο εκανε την αναφορα ο χημικος μας ,αλλα με τοσα εξηνταρια που του <πεταξατε>στην μουρη  εχασε την μπαλα.
Το νομισμα εχει καθαριστει ,( και καλως εγινε) γιατι η επιφανεια του δειχνει οτι καθολου δεν θα σας αρεσε η προηγουμενη εικονα του Κλείσιμο ματιού
Εγινε πασιφανως και  μια <ατελης>  προσπαθεια να ομορφηνει.
Φυσικα καθολου δεν το υποτιμω .και ειναι σε καλυτερη κατασταση απο πολλα.
 Απο κει και περα γιατι δεν θελω να δωσω εκτιμηση τιμης για προφανεις λογους ,ο ενδιαφερομενος ας παει στην 140 της Πνε που εχει ενα που δεν εφυγε, ή και στο ma shop που πωλειται ενα αρκετα  ακριβα θα ελεγα , ας ρωτησει και τριγυρω , και νομιζω θα αποκτησει αποψη περι τιμης.....

Να ευχηθω με την σειρα μου καλες γιορτες και φυσικα ως συνηθως ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 25, 2017, 07:40:36 μμ από coll » Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 25, 2017, 07:45:55 μμ »

Αμόρφωτοι όλοι !... και δυστυχώς φταίει ο Γιώργος που έσυρε το χορό. Το σωστό είναι...

Καλά Kρασά!

(Που είσαι ρε Sac; ) 
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 25, 2017, 08:04:04 μμ »

Εγω για αυτό πρότεινα μια εκ νεου ανάγνωση των μηνυμάτων, σε έμενα είναι πασιφανές οτι δεν μπορεί να αναφέρετε στο δικό μου ( αν και περίεργος επιμένει να αναφέρει εμένα-exmim). Για το αρχικό τώρα 60αρι, το είπαμε ότι είναι καθαρισμένο( σωστά για εμένα),το είπαμε ότι είναι σε άριστη κατά τα άλλα κατάσταση, και συλλεξιμο. Πιθανές τιμές δόθηκαν όπως και αντι παραθέσεις με άλλα ίδια σε δημοπρασίες. Τα περί πλαστότητας και αναφορές για καθαρίσματα και κερώματα σε λάθος νομίσματα (μπείτε στην θέση μου), και ιδικά όταν οι μόνες φωτογραφίες που εχω σηκώσει (exmim),είναι από την pcgs), δημιουργούν εντυπώσεις, που όσο αφορά εμένα δεν μπορώ να τις αφήνω έτσι.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 25, 2017, 08:05:55 μμ από exmim » Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 25, 2017, 08:21:09 μμ »

Εγω για αυτό πρότεινα μια εκ νεου ανάγνωση των μηνυμάτων, σε έμενα είναι πασιφανές οτι δεν μπορεί να αναφέρετε στο δικό μου ( αν και περίεργος επιμένει να αναφέρει εμένα-exmim). Για το αρχικό τώρα 60αρι, το είπαμε ότι είναι καθαρισμένο( σωστά για εμένα),το είπαμε ότι είναι σε άριστη κατά τα άλλα κατάσταση, και συλλεξιμο. Πιθανές τιμές δόθηκαν όπως και αντι παραθέσεις με άλλα ίδια σε δημοπρασίες. Τα περί πλαστότητας και αναφορές για καθαρίσματα και κερώματα σε λάθος νομίσματα (μπείτε στην θέση μου), και ιδικά όταν οι μόνες φωτογραφίες που εχω σηκώσει (exmim),είναι από την pcgs), δημιουργούν εντυπώσεις, που όσο αφορά εμένα δεν μπορώ να τις αφήνω έτσι.

Nαι στην 24 απαντηση  ενω αναφερει επισης οτι δεν κανει αναφορα στην πνε ,κανει αναφορα σε αυτα που εβγαλες της pcgs.
Απο την ποιοτητα ομως των οσων εχει γραψει ως τωρα υποψιαζομαι οτι νομιζει οτι αυτο που εβγαλες και αυτο του greenday ειναι το ιδιο νομισμα   Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Εξου και τα κρασα!! Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 25, 2017, 08:26:33 μμ από coll » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences