Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 12:57:59 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γκιννεες Εκτιμηση.  (Αναγνώστηκε 4399 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 09, 2017, 10:58:33 μμ »

Παιδια καλα τα λετε. Την εποχη 2010 -2016 δεν γινοταν καν διαλογη. Εγω απλα κοιτουσα καμμια βικτωριτσα και χουντες , μακαριους.
Κατα τα αλλα , αφηνα συλλεκτες να καθονται με τους μεγενθυντικους φακους να κοιτανε με τις ωρες στο γραφειο μου επανω , και να διαλεγουν και ποτε δεν κοιταξα καταλογο. Πληρωνε τιμη αγορας , και εφευγε. Και το χαιρομουν αν επαιρνε κατι που εψαχνε η εκανε κεφι.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 09, 2017, 11:28:17 μμ »

Καλησπέρα στη παρέα,
νομίζω θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε κάποτε μέσα μας τι σημαίνει κάνω συλλογή και τι σημαίνει επενδύω και αναμένω κέρδη στο μέλλον.
Είναι λογικό στη πορεία του ο οποιοσδήποτε συλλέκτης να αποφασίζει να αλλάξει κατεύθυνση και προσανατολισμό και να εκποιεί κάποια κομμάτια της συλλογής του τα οποία δεν χωρούν πλέον σε αυτἠ  με σκοπό να συμπληρώσει τις νέες του επιδιώξεις.
Σε αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να είχε φροντίσει αυτά που κάποτε ήταν στα ενδιαφέροντα του να τα προμηθευτεί στις κατάλληλες τιμές έτσι ώστε όταν έλθει η ώρα του αποχωρισμού να μη βγαίνει ζημιωμένος.
Η προσωπική μου εμπειρία λέει (μιλώ σαν συλλέκτης όχι σαν επενδυτής)ότι έχω αποφασίσει να δώσω επειδή αναβάθμισα ποτέ μέχρι σήμερα δεν με άφησε με χασούρα.
Υπάρχουν βέβαια και κάποια λίγα κομμάτια τα οποία στην αρχή της συλλεκτικής μου πορείας τα αγόρασα σύμφωνα με καταλόγους και απο γνώμες άλλων "μεγαλοσυλλεκτών" και ξέρω πως ποτέ δεν θα μπορέσω να τα δώσω σε αυτές τις τιμές που τα αγόρασα αλλά είναι λίγα και είναι τα δίδακτρα που έπρεπε να πληρώσω για να μάθω.
Υπάρχουν νομίσματα τα οποία αν και σε κάποιους φαίνονται ακριβά έχουν ακόμα πορεία μπροστά τους και υπάρχουν και νομίσματα τα οποία σε άλλους φαίνονται φθηνά αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι γιατί μετά το σπάσιμο της φούσκας δεν έχουν ¨καθήσει¨ακόμα εκεί που τους πρέπει γιατί κάποιοι τα συντηρούν "τεχνητά".
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences