Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 06:07:33 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1955 20 δρχ.  (Αναγνώστηκε 2336 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 01:05:55 μμ »

Θα ηθελα την εκτιμηση σας για το παρακατω.
Πως το βλεπεται σαν κατασταση , πια θα ηταν μια λογικη τιμη και εαν στεκεται σε μια μεσαια συλλογη ομορφα μεσα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 01:38:44 μμ »

Για τιμη δεν γνωριζω. Η κατασταση, ομως, δεν ειναι μονο για μεσης αξιας συλλογη, αλλα και για πολυ υψηλοτερη συλλογη. Παντα προσωπικη αποψη.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2017, 01:39:42 μμ από athas » Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 02:30:14 μμ »

Μέτριας κατάστασης χαρτονόμισμα. Ειδικότερα, ο λεκές στην κάτω αριστερή γωνία της εμπρόσθιας πλευράς αποτελεί σοβαρό ποιοτικό μειονέκτημα για ένα σχετικά εύκολο χαρτονόμισμα..
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 05:32:39 μμ »

Είς γνώση μού το πήρα φίλε μου με αυτό τον λεκέ μια και δεν μου χτυπάει άσχημα στο μάτι προσωπικά.
Γι'αυτό ρωτάω και σχόλια για την τιμή να δω πόσο θα το αγόραζαν άλλοι συλλέκτες για να το βάλουν στην συλλογή τούς.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 05:55:41 μμ »

για μενα αγγιζει το αυ..για αλλους μπορει να ειναι και χφ..τωρα απο τιμη,θεωρω πως 30-40 μαξ ειναι καλα.οι περισσοτεροι σιγουρα θα διαφωνησουν αλλα αποτελει προσωπικη αποψη..τα θεωρω πολυ υπερτιμημενα κομματια την σειρα του 55..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 08:18:41 μμ »

για μενα αγγιζει το αυ..για αλλους μπορει να ειναι και χφ..τωρα απο τιμη,θεωρω πως 30-40 μαξ ειναι καλα.οι περισσοτεροι σιγουρα θα διαφωνησουν αλλα αποτελει προσωπικη αποψη..τα θεωρω πολυ υπερτιμημενα κομματια την σειρα του 55..

Θα συμφωνήσω με την τιμή, αλλά όχι με την κατάσταση. Εκ της εικόνας το πολύ XF. Επουδενί AU.
Και μια σημαντική παρατήρηση:

Η κατάσταση/βαθμός διατήρησης στα χαρτονομίσματα προσδιορίζεται από δεδομένα αντικειμενικά κριτήρια. Δεν διαφοροποιείται ανάλογα την εκάστοτε υποκειμενική αντίληψη.
Ενδεχομένως να υπάρξει διχογνωμία ακρίβειας βαθμού σε MS καταστάσεις (λόγου χάρη αν είναι MS65 ή ΜS66). Δεν μπορεί όμως να υφίσταται μεγάλη απόκλιση σε χαμηλότερες καταστάσεις. Το XF δεν.. βαφτίζεται AU (και αντιστρόφως).
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 08:31:27 μμ »

Στην βαθμολογηση καλα τα παμε. Και εγω για xf το ειδα και το πηρα.
Τωρα απο θεμα τιμης ο Αγγελοπουλος το εχει vf 40 --  xf 90  και  au 140 ακυκλοφορητο 220 !!

Προσωπικα εδωσα στην μεση και κατι παραπανω απο τις τιμες των vf - xf  του Αγγελοπουλου.

Εαν παντως καποιος εχει τετοια xf με 30-40 ψηνομε να βαλω πεντε εξι στην ακρη !!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 10:27:23 μμ »

Στην βαθμολογηση καλα τα παμε. Και εγω για xf το ειδα και το πηρα.
Τωρα απο θεμα τιμης ο Αγγελοπουλος το εχει vf 40 --  xf 90  και  au 140 ακυκλοφορητο 220 !!

Προσωπικα εδωσα στην μεση και κατι παραπανω απο τις τιμες των vf - xf  του Αγγελοπουλου.

Εαν παντως καποιος εχει τετοια xf με 30-40 ψηνομε να βαλω πεντε εξι στην ακρη !!

Αντί 5-6 XF, πάρε με τα ίδιο τίμημα ένα καλό ακυκλοφόρητο, που είναι ασυγκρίτως καλύτερη επιλογή εκ πάσης απόψεως. Συλλεκτικής και σαφώς επενδυτικής.
Διότι σε ενδεχόμενη ανάγκη, τα πρώτα πολύ δύσκολα θα φύγουν. Το καλό ακυκλοφόρητο έχει μακράν μεγαλύτερη δυνατότητα άμεσης μεταπώλησης.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 10:34:57 μμ »

Εχουμε διαφορετικη φιλοσοφια φιλε μου.
Ας μου δωσετε εσεις 5 τετοια με 30 ευρω και αργοτερα θα βρουν τον δρομο του ευκολοτερα του ακυκλοφορητου.
Μελετημενη την εχω την αγορα χρονια τωρα!! 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 11:52:30 μμ »

Καλή τύχη λοιπόν αγαπητέ στις αναζητήσεις και τις επιδιώξεις σου..
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences