Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:19:55 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: νεα ποικιλια σε κατοχικο η σφαλμα?  (Αναγνώστηκε 2924 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 22, 2017, 07:11:56 μμ »

καλησπερα φιλοι!
τακτοποιωντας λιγο την συλλογη μου τα χαρτονομισματα,διπλα-τριπλα κτλ, βρηκα το παρακατω.
αφορα το γνωστο μας 500.000 δρχ 1944.
ολοι ξερουμε τι ειδους ψηφια-γραμματα χρησιμοποιηθηκαν για αυτα..
κοιτωντας λοιπον τα δικα μου,βρηκα το παρακατω που εχει διαφορετικη γραμματοσειρα απο τα υπολοιπα και ειδικα στην συγκεκριμενη ποικιλια με αυτον τον τυπο σειριακου αριθμου.
τελειως διαφορετικο Ξ..
τι λετε εσεις?καμια θεωρια?
εχετε συναντησει ξανα αυτην την 'ποικιλια' η προκειται για 'σφαλμα'??
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 22, 2017, 07:20:17 μμ »

Μικρο ξ μεγαλο Ξ .
Το εγω συναντηση πολλες φορες σε αλλα κατοχικα.Αφου δεν του εδωσαν οι παλιοι σημασια  δεν του εδωσα και εγω.
Μες στην  αναμπουμπουλα  του πολεμου και το ζορισμα του τυπωματος πιθανον να επιαναν οτο γραμμα τους βολευε.

Αλλα ας απαντησουν καλυτερα αυτοι οι οποιοι εχουν ασχοληθει σε βαθος χρονων μεσα στα βιβλια !!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 22, 2017, 07:28:41 μμ »

δεν μιλαω για το μεγεθος..λεω οτι ειναι τελειως διαφορετικη γραμματοσειρα!οσα εχω δει μεχρι στιγμης ειναι σαν το πρωτο..το δευτερο δεν το εχω ξαναδει,τουλαχιστον σε αυτην την αξια η σε αξιες που εχουν σαν γραμματοσειρα αυτο της πρωτης..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 22, 2017, 08:05:00 μμ »

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=37163.0

Δεν προσεχεις καλα τοτε  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 22, 2017, 08:08:40 μμ »

Και εγω δεν μιλαω για το μεγεθος στην πρωτη μου απαντηση.

Το πρωτο που  μας δειχνεις αντιπροσωπευει πιστευω το μικρο ξ αλλα η γραματοσειρα που μπορει να ειναι μεγαλη.

Το δευτερο που μας δειχνεις ειναι το μεγαλο Ξ κανονικο .

Πιστευω οτι τα ανακατευαν αναλογα τα γουστα του τυπογραφου.

Ας αφησουμε να το δουν κανενας Φυσικας και κανενας Αγγελοπουλος να δουμε τι θα πουν αυτοι που ειναι ποιο αρμοδιοι.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 22, 2017, 08:11:54 μμ »

Στον συνδεσμο που σου εβαλα μας ενδιαφερει το μεσαιο χαρτονομισμα ετσι;;

Μην κοιτας το θεμα ή το χαρτονομισμα του θεματος!!
Το μεσαιο ειναι Ξ οπως αυτο που μας εδειξες αλλα σε αλλη αξια.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 22, 2017, 08:14:22 μμ »

δεν καταλαβαινω γιωργο τι εννοεις...αυτο που λεω εγω ειναι πως (τουλαχιστον με αυτον τον τυπο σειριακου: μεγαλοι αριθμοι μπροστα) οσα εχουν σαν γραμματοσειρα αυτην του πανω χαρτονομισματος,δεν εχουν (τουλαχιστον στον ιδιο τυπο σειριακου) και την κατω..θα ξανακοιταξω αργοτερα ολα μου τα κατοχικα να δω αν εχω κανει καπου λαθος...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 22, 2017, 08:17:55 μμ »

Το μεσαιο ειναι Ξ οπως αυτο που μας εδειξες αλλα σε αλλη αξια.

οχι γιωργο,δεν ειναι ετσι.το Ξ του χαρτονομισματος που λες ειναι αλλη γραμματοσειρα με το Ξ να εχει απλα 3 ευθειες γραμμες ισες..το Ξ απο αυτο που ανεβασα πρεπει να ανηκει στην γραμματοσειρα του πρωτου χαρτονομισματος του λινκ που εβαλες.αλλα ειναι αλλος τυπος σειριακου.και αυτο που ρωταω ας πουμε ειναι πως γινεται ο ιδιος τυπος σειριακου να εχει διαφορετικη γραμματοσειρα!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 22, 2017, 11:57:33 μμ »

και τα δύο είναι σε κεφαλαία. Κανένα σε πεζά. Αλλάζει η γραμματοσειρά και το πάχος της.
Αυτό που εννοεί ο Γιώργος μικρό ξ , παλιά στην Ελληνική γραφή υπήρχαν πολλές γραμμτοσειρές με κεφαλαίο Ξ.
μία απο αυτές είναι και η ζητούμενη. Το οποίο είναι και το αρχαίο Ελληνικό Ξ.
Αν είναι ποικιλία δεν γνωρίζω.....
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2017, 12:09:53 πμ από silahim » Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 23, 2017, 12:13:33 πμ »

μιχαλη,αυτη ειναι η 'συνηθισμενη' γραμματοσειρα του Ξ (αν και δεν ειναι οπως ακριβως την σχεδιασες).επειδη πρεπει να ετοιμασω βαλιτσα και το πρωι φευγω,θα επανελθω στο θεμα με φωτο και επεξηγησεις.μεχρι τοτε,αν καποιος εχει να προσθεσει κατι αλλο,ελευθερα!

μιμηηηηηη!που εισαι να ριξεις φως με τις ποικιλιες!?!?!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 23, 2017, 12:32:41 πμ »

Σχεδίασα ακριβώς το γράμμα όπως ήταν στα αρχαία. Το γνωρίζω ότι δεν είναι το ίδιο. Απο αυτό όμως
έχουν προέρθει όλα τα υπόλοιπα. Δλδ η βασική ιδέα είναι απο  αυτό το γράμμα. Αρχαία Ελληνικο
αλφάβητο σε πεζά, όπως γνωρίζεις δεν υπάρχει. Κλείσιμο ματιού
Καλό ταξίδι να έχεις φίλε, με καλή επιστροφή!!

βάζω και την παραλλαγή του....
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 23, 2017, 09:46:13 πμ »

ΤΙ φως να ρίξω φίλε μου? εδώ υπάρχουν συλλεκτες που ασχολούνται σοβαρά με τα χαρτονομισματα (και αυτό το λεω με καθε σεβασμό στο έργο τους). Άποψη μου τωρα για το θέμα?.Το 500.000 έχει και τους 4 τύπους. Στον τύπο λοιπόν 1 είναι τα νούμερα μεγάλα και μετά τα γράμματα μικρά. Μέχρι εδώ καλά.... τώρα απο εδώ και πέρα, σαφώς έχουμε διαφορετική γραφή, διαφορετικό "Ξ", είναι δύσκολο η όχι δεν ξέρω, δεν το έχω ψάξει (ακόμα). Είναι ποικιλία?, ειναι σφάλμα?, πιοσ να ξέρει?.. Γεγονός πάντως είναι οτι την περίοδο της κατοχής υπάρχει χάος, και συνεχώς βγαίνουν ποσότητες χαρτονομισματων για αυτο και είναι δύσκολο για κάποιον να καταλήξει κάπου. Εγώ θα το έβαζα στην άκρη μαζί με τους υπόλοιπους τύπους σε αυτό το χαρτι, με υποσημείωση για την ποικιλία του. Και αν ποτέ υπάρξει κάποιος κατάλογος, με τέτοιες λεπτομέρειες (πράγμα δύσκολο ακόμα), τότε τα τσεκάρω.  Καλό ταξίδι Κώστα, εκκρεμή ένας καφές-συνάντηση "στεκιστων" Μεγάλο χαμόγελο.  
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2017, 09:55:28 πμ από exmim » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences